Browsed by
Tag: dum

Pokračování fasády, dodělků i úklidu

Pokračování fasády, dodělků i úklidu

Za poslední dva dny pokračujeme v nastaveném tempu. Fasádníci fasádují a já makám jak barevnej 😉

2016-07-13 15.57.17

Fasádníci se postupně přehoupli z dolních tří šárů do horní poloviny v přízemní části domu, takže jsme dneska řešili jak přesně vyřezávat polystren mezi dřevama, co drží atiku.

2016-07-13 16.28.35

Ačkoli měli nějaké nápady, spolu s projektantem jsme je navedli/ujistili/donutili dělat to tak, jak je to nejlepší, tzn. do jednotlivých ploten vyřezávat otvory tak, aby desky pekně mezi fošny zapadly.

2016-07-13 15.57.26

Fasádníci původně úplně nevěděli, jak to realizovat, protože mají jen velkou stolovou řezačku, ale to se snadno vyřešilo nabídkou sortimentu našeho řezacího nářadí. Od té chvíle měli vše, co potřebovali, a šlo to jak po másle.

2016-07-12 10.04.52

Mezitím jsem v baráku řešil všechny zbývající kroky před finálním malováním. Nejprve jsem včera utěsnil všechny přívody/odtahy rekuperace, takže krom malování mohli sádrokartonáři udělat finální broušení.

2016-07-12 12.02.01

Dál pak následovalo zapravení všech děr kolem přívodů a odtahů a jiných nedokonalostí pomocí špachtle, houbičky a hrubé omítky.

2016-07-12 12.47.04

Dál jsem pak seříznul a zbrousil Ytongy kolem schodiště, které tam byly vyzděné kvůli vylití podlahy.

2016-07-12 13.08.55

A do finále jsem pak dneska cca 8hodin běhal v celém domě s vysavačem a uklízel a vyklízel veškerý bordel v domě. A že ho tam zase bylo.

2016-07-13 13.12.45

Nacpat všechno nářadí zpátky do boudy chtělo nějaký čas, ale vyluxovat celý dům chtělo nejmín dvakrát tolik.

2016-07-13 13.12.36

Ale zas tak hrozné to nebylo. Zítra mne čeká zalepení všech oken a dalších nezaprasení-se-hodných věcí a v pátek začátek malování. Na to jsem fakt zvědavý.

Blíží se finále aneb začínáme s fasádou

Blíží se finále aneb začínáme s fasádou

Tak dneska dorazili chlapi na fasádu. Takže krom dodělků v domě se už děje i celé zateplení, s tím související fasáda a žaluzie.

2016-07-11 09.55.21

Dneska jsme si dopoledne ještě ujasňovali detaily a pak se pustili do práce. Já jsem mezi tím vyrazil směr mé oblíbené stavebniny v Rajhradicích pro apu lišty, rohy, pěny, penetrace, lepidla, stěrky a spoustu dalších hraček na fasádu.

2016-07-11 09.55.16

Odvážně jsem pro všechno vyrazil jen autem bez vleku, což se teda nakonec i povedlo, ale úplně moc rezervního místa v autě mi nezbylo 😉

2016-07-11 10.55.35

Mezitím, co jsem byl v Rajhradicích, se fasádníci už pustili do založení první řady. Bohužel po mém návratu jsem je musel celé jejich dílo nechat předělat, protože jsme si úplně nerozuměli s pojmem “celoplošně natáhnout”. Zatímco fasádníci to brali jako celoplošné natažení polystyrenů, ja jsem tím myslel celoplošné natažení cihel a pak polystyren na hřebínek.

2016-07-11 10.55.57

Naštěstí je s nima fakt dobrá domluva, takže polystyrén od zdi odloupli a pustili se do natahovaní zdi do úrovně první tří polystyrenů. Jen co natažení trochu zaschlo, pustili se znovu do lepení polystyrenů. (a že to schlo dneska rychle, jednak kvůli horku a jednak prý i to lepidlo samo o sobě má nějaké lepší tvrdnoucí vlastnosti).

2016-07-11 13.45.00

Za dnešek zvládli založit východní stranu, většinu severní a část jižní. A na jižní straně pak část vyhnali až do třetího šáru (jestli je to teda šár, když je to polystyren a ne cihla, ale já bych řekl že jo 😉 ).

2016-07-11 17.00.57

Polystyreny zakládali tak, že je dávali do roviny váhou a podkládali klínky. Vzniklé mezery se pak vyplní polystyrenem a doplní pěnou. Původní plán jsme měli, že se perimetr seřízne. Jenže tím, že jsme v některých místech dávali perimetru ještě více než 28cm, tak by bylo řezání hodně problematické a nikdy by polystyreny na sobě stejně na 100% neseděly. Takto budou fasádní polystyreny v naprosté rovině a vzniklá mezera (max 1cm co jsem koukal) se doizoluje polystyrenem, takže se budou další šáry dělat lépe.

2016-07-11 17.01.20

Zatímco se venku děla naše budoucí fasáda, já jsem uvnitř opět piloval tisíc drobností, co nakonec zabraly celý den. Jako první jsem se pustil do zapravování prostupů od rekuperace.

2016-07-11 12.41.21

Od minula jsem měl všechny mezery vystříkané pěnou, takže dneska jsem pěnu zařezal a všechny nerovnosti zatáhl do lepidla. Až zítra lepidlo zaschne, bude třetí fáze a to natažení fajnové přes lepidlo, aby nebyly díry nijak poznat.

2016-07-11 12.40.56

Další mise byla odřezat dilatační pásky ve všech místnostech, aby se dalo pohodlně vše vymalovat a páska tam nepřekážela. I když se to nezdá, řezal jsem to v celém domě snad 3hodiny a bylo toho tak tisíc metrů 😉

2016-07-11 13.34.15

A na závěr dne jsem si nechal lahůdku, zaříznutí Ytongů nad schodištěm, které tam byly kvůli vylévání anhydridu. Od fasádníků jsem si na to půjčil krokodýlí pilu od Devaltu, ale stejně to žádná procházka růžovým sadem nebyla.

2016-07-11 16.19.55

Pila je bohužel na obě strany široká, takže se nedá řezat úplně u podlahy. Takže nezbývalo než řezat ve směru od schodiště. Bohužel kolem komína se to řezalo naprd a ve výšce nad schodama rovněž naprd.

2016-07-11 16.03.13

Takže výsledek byl, že to bylo zase takové slušné peklíčko. Navíc balancovat s tou potvorou na žebříku taky nebyl žádný med, takže řez zrovna moc rovný není. Ale s tím jsem počítal, takže jsem měl rysku o fous výš s tím, že to zítra ještě cele zbrousím na úroveň podlahy.

2016-07-11 16.19.46

Navíc se na hranu bude muset stejně dát nějaká lišta, protože by jinak vykukovala podlaha a mirelon pod ní. Takže se přinejhorším nerovnosti schovají i tím 😉

No a to je z dneška vše. Den v čoudu a já vyšolichal pár takových drobností plus jedna zásobovací cesta. Příšerné, fakt to teď nějak neodsejpá 😉

Rozpočet a časová náročnost post-hrubé stavby pasivního domu

Rozpočet a časová náročnost post-hrubé stavby pasivního domu

Tak jsme se postupně přehoupli do další fáze našeho domu – finalizace, a tak je pomalu čas udělat rekapitulaci ceny, času i jednotlivých kroků od hrubé stavby do teď.

DSC_0919

Nevím, jak přesně se této fázi stavby říká, ale když předtím to byla hrubá, teď to bude třeba post-hrubá, následovaná pak fází finalizační ;-).

V našem případě pak post-hrubá fáze znamená stav mezi domem se střechou a bez oken a stavem, kdy máme hotové rozvody všeho (voda, elektrika, odpady, rekuperace), omítky, podlahy, okna a částečně upravené okolí domu. Zároveň ale ještě nemáme zapojené vypínače, zásuvky, světla, vodovodní baterie, není dlažba, sprcháče, vymalováno, nejsou podlahové krytiny a není hotová fasáda a zateplení.

Toto je už náš třetí článek s rozpočtem a časovou náročností. Pokud by někoho zajímaly ty předchozí, tady jsou linky:

Základní informace o domě

  • Jedná se o pasivní a inteligentní dům postavený z VPC a 28cm polystyrenové izolace
  • Jde o patrový dům se zastavěnou plochou 150m2 a obytnou plochou 220m2
  • Celý dům stavíme svépomocí, finalizace už spolu s řemeslníkama
  • Měrná potřeba tepla na vytápění: 16 kWh/(m2a)
  • Dům bude vytápěný tepelným čerpadlem země-voda o výkonu 3.6kW

Sumarizace částek:

  • Celkem jsme ve fázi post-hrubé stavby proinvestovali 1.47 mil Kč.
  • Okna jsou za 615.000 Kč
  • Rekuperace je za 120.000 Kč
  • Omítky jsou za 180.000 Kč
  • Podlahy jsou za 71.000 Kč
  • Plot nás vyšel na 107.000 Kč
  • Materiál na venkovní práce celkem 85.000Kč (perimetr, drenáž, registr atd.)
  • Rozvody vody, odpady a podlahové vytápění za 142.000Kč
  • Cena za elektrické rozvody 67.000 Kč
  • Materiál na izolace podlah 46.000 Kč
  • Zbylých cca 100.000Kč jsou různé drobné nákupy materiálu, brigádník a další drobnosti.

Detailní rozpis prací/materiálu

Okna

  • Okna mají celkem 54m2
  • Trojskla se zvýšenými solárními zisky
  • 11 oken + 2x HS portál, jeden 3m a jeden 4m
  • Všechny okna mají magnetické kontakty a dveře mají elektrozámek
  • Okna nám instalovali celkem 3 dny, včetně HS portálů a dveří
  • Celková cena za okna nakonec 616.000 kč
  • Cena 11.407 Kč/m2

Elektřina

  • Dům je inteligentní, ovládat ho bude systém Loxone
  • Celkem jsme položili 5.2km kabelů, z toho 2.9km jsou CAT kabely, zbytek silové kabely zásuvky,světla,…
  • Krabiček máme celkem 310ks po celém domě
  • Díry na krabičky jsem vykružovali celé 3dny v jednom člověku
  • Všechny kabely jsme tahali v zemi, drážky jsme řezali jen vertikální vždy od krabičky k zemi
  • Drážky jsem pak dělal další 3 dny
  • Úklid po vykružovní a drážkování trval další 1 den
  • Cca 2.5 dne vzalo ukládání krabiček do lepidla (místo sádry kvůli vzduchotěsnosti)
  • Natahání všch kabelů trvalo celkem další čtyři dny ve dvou až třech lidech. Jeden den horní patro, zbytek dolní patro
  • Den nám trvalo dohledat kabely, u kterých se nám poničily popisky během omítek/podlahy

Parotěsná vrstva

  • Máme dvě vrstvy parotěsné folie, první, hlavní z OSB desek Egger, druhá, pomocná hlavně proti vlhkosti při stavbě z parotěstných fólií
  • Tmelení všech pero-drážka spojů a OSB-cihla přechodů trvalo 2 dny
  • Na přelepení spojů jsme používali Isocell pásky AirStop a na přechody OSB-zeď pásky od Illbrucku
  • Přelepení všech spojů Isocell páskou nám trvalo 2 dny
  • Instalace druhé parotěsné vrstvy z fólií vzalo další 2 dny na instalaci a dva dny na přelepování spojů
  • Další den vzaly dodělky parotěsnosti kolem prostupů ven z domu a na půdu

Plot a úpravy kolem domu

Izolace domu

Technologie

Ostatní

Závěrem

A to je ze soupisu asi zatím tak vše. Jak jsem psal na začátku, stále v domě není vše úplně hotovo, takže určitě bude následovat ještě minimálně jeden článek, kde budeme rekapitulovat ceny SDK stropů/příček, zateplení fasády, vymalování, pokládky podlahy, instalace koupelen, dlažby, spotřebičů a podobně.

Ale podle toho, jak se nám zatím plní další část tabulky s těmito náklady, tak budou čísla ještě mnohem více strašidelná než dnes popisovaná fáze.

Ze začátku se na domě dá spousta peněz ušetřit právě díky práci svépomocí. Ale ke konci, kdy začnete nakupovat dlažbu, baterie do koupelen, spotřebiče, kuchyň a podobně, tak částky jen lítají.

Další střípky z dokončovacích prací

Další střípky z dokončovacích prací

Tak tu mám další report z našich finalizačních prací. Stavba se nám stále nese v duchu tisíce a jednoho “drobného” problému, urgování, koordinování a ladění drobností. Takže dnešní článek bude zase taková sumarizace všeho.

bt06

Jednak nám dorazila vana. Někdo by možná  mohl říct spíš malý bazén ;-). Ale když  máte dva metry, potřebujete vanu 200 x 90cm. To se nedá nic dělat ;-).

2016-07-07 08.19.38

Úplně nejlepší ale na vaně byla její doprava. Když dopravce přijel, vypadalo to, že nám přivezl sarkofág s nějakou řádně naloženou a vysušenou mrtvolou 😉

2016-07-07 08.26.35

Věru zajímavé uložení vany, ale když se z palety a držáku sundala, stal se z toho už jen normální bazén pro 3-4 lidi ;-).

2016-07-07 13.35.20

Jako další jsem předělal část rozvodů vzduchotechniky v horní koupelně. Protože bylo potřeba vést vzduch v podhledu, tak abychom nemuseli dávat šikminu stropu o tolik níž, na poslední chvíli jsem si vymyslel změnu ze spira potrubí na hranaté plastové.

8545341cca1a5da5c6a8d1c3d7a31a3e.image.800x600

A ačkoli to vzduchaři zvládli zapracovat, nebylo to úplně ono (bohužel nemám žádné původní foto). Na přechody stěna-strop a šikmý strop – horní strop použili “harmoniku”, což je takový zvláštní bazmek z tvrdší folie, který sice umožní ohnutí do jakéhokoli úhlu, ale díky tomu má z vnitřní strany řadu výstupků a navíc, u stropu se jim to “povedlo” komplet zamotat, takže by tam vzduch vůbec neproudil (protože nejprve udělali pěkně harmoniku a když pak z druhé strany podhledu připojili odtah do SDK stropu, už si nevšimli, že tím komplet rozbili ten přívod).

2016-07-07 12.05.14

Takže jsem se poradil s vodákem i sádrokartonářema a vymysleli jsme, jak to celé předělat. Harmoniky jsem dal pryč a celé to nahradil jen hladkým potrubím. Byla to sice jebačka, ale výsledek stojí za to.

2016-07-07 12.06.48

Nakoupil jsem rovné tvarovky a pro oba úhly postupně do tvarovky vyřízl trojúhelníky v odpovídajícím úhlu a pomocí horkovzdušné pistole naohýbal plast tak, aby sám držel.

2016-07-07 12.07.56

A na závěr to pak celé přelepil přelepil páskou na vzduchotechniku, aby nikudy neprofukovalo.

2016-07-07 12.13.14

Celý výsledek a napojení na další flexibilní část, která už je kruhová a je napojená na stropní odtah vypadá pak takto.

2016-07-07 13.35.23

Výslededek je potrubí v přesných úhlech bez jakýchkoli záhybů. Je otázka, jestli to takto měli udělat rovnou už oni. Chápu, že časová náročnost je vyšší, na druhou stranu výslede je mnohem lepší.

2016-07-07 13.35.33

Po vzduchotechnice pak přišla na řadu elektrika. Do připravených záklopů jsem musel dotahat elektriku na světla, zabezpečovačku a přípravu elektriky na další věci v podhledech (elektriku na audio, …. )

2016-07-07 14.56.27

Dál následovala příprava flexi potrubí v místech, kde budou ve stropu odtahy v sádrokartonech. Tohle bylo easy. Narazit flexi trubku na spiro trubku, stáhnout stahovací páskou a přelepit stříbrnou páskou. Když to pak sádrokartonáři zaklopí, tak to spolu s kabelem na světlo vypadá takto.

2016-07-07 14.59.32

Dál nám dorazila další část materiálu na fasádu.  Lepidlo a perlinka. Lepidla je konkrétně 2.5 tuny, masakr ;-). Navíc je to nějaké lepší lepidlo, aby polystyren na stopro udržel bez kotev, jen na celoplošní lepení. Takže bylo o cca 50% dražší, ale lepší dražší lepidlo než odlepená fasáda 😉

2016-07-07 15.55.21

A tím se postupně blížíme ke konci dne, kdy jsem pak už jen dořešil se sádrokartonářema budoucí umístení nik v koupelnách nad vanou a sprcháčem a oni dodělali konstrukce a záklop koupelen.

2016-07-07 16.30.02

Koupelny tím už začínají vypadat také hotové a čekají na dlaždičkáře, který by měl nastoupit rovněž v pondělí po návratu z dovolené. Tak snad dorazí.

2016-07-07 16.30.07

No a to je vše. Na jeden den habakuk práce, ale přitom nic moc extra viditelného ;-). V pondělí/uterý by snad už mely být hotové komplet SDK, pak ještě zapravit drobné nedokonalosti omítky, zapravit výstupy rekuperací a pak velký úklid, malování, podlaha, stěhování 🙂

 

Dodělávka sem, dodělávka tam

Dodělávka sem, dodělávka tam

Oni nás všichni varovali že to přijde, ale nějak se nám pořád dařilo řešit věci rychle a ve velkém. Ale teď se nám to nějak zadrhává. Jak se blížíme ke konci, najednou musím řešit tisíc drobností a po celém dnu na baráku není vidět skoro žádný výsledek.

2016-07-06 13.09.53

To takhle přijdou sádrokartonáři a najednou je potřeba dořešit pár kabelů v téhle předstěně, tady dotáhnout propojovací kabel ve stropě na světla, tady ještě jeden kabel na PIR čidlo a tak podobně. A najednou půl dne v čoudu, protože se to komplikuje, kam člověk přijde a všechno děsně trvá.

2016-06-29 22.52.16

Pak třeba vzduchotechnika. Ačkoli to vzduchaři domontovali už v pátek, včera jsem zjistil, že některé věci úplně nedořešili. Třeba odtah z koupelny. Dali tam spiro trubku a už neřešili, že čouhá ven z budoucí SDK předstěny. Takže jsem to musel změřit a říznout. Což se u stropu dělalo moc dobře.

2016-07-05 17.13.24

Na to zase přijde člověk z SDK, že nejde udělat záklop stropu nahoře, protože vzduchaři dali potrubí moc nízko. Takže jsme museli závěsy povolit, zkrátit, a celé potrubí zvednout. Další hoďka v čoudu.

2016-06-29 20.28.07

Další problém nastal, když jsem začal zadělávat díry kolem přívodu/odtahu vzduchu. Tím, že jsme zvedli potrubí se lehce vytočil difuzor. Takže byl šišatý až bída. Takže odšroubovat, předělat, přichytit. Škoda, že jsem si toho všiml až po tom, co jsem tam měl pěnu. Ušetřil bych si dost nadávek a nebyl od toho jak prase.

2016-07-05 17.16.44

A tak člověk lítá po baráku, hasí tisíce problémů a na konci dne je rád, že je rád. Ale sice nejde vidět práce za mnou, ale alespoň to nebrzdí ostatní řemeslníky a ti mohou plynule pokračovat, místo aby odjeli a čekali na nápravu.

2016-07-05 12.42.33

Takže třeba vodař, ten má u nás pro teď hotovo. Voda hotovo, vývody ven hotovo (a opraveno, už tam není tepelný most), znovu se s ním uvidíme až při montáži koupelen/kotelny.

2016-07-06 13.03.50

Teď zbývají sádrokartonáři. Ti by to snad měli zvládnout do pondělka/úterka, pak bude následoval zalepení všech oken a věcí v domě a malování. Stále si pohrávám s myšlenkou půjčit si tlakovou mašinu na malování. Barvu to stříká pomocí tlaku, nikoli vzduchu. Malovat tím jde údajne až 1000m2/denně, umí to stříkat i penetraci a kvalita nátěru by měla být srovnatelná s válečkem. Ušetřilo by mi to dost času, no uvidíme.

2016-07-05 17.15.32

A poslední veselá příhoda je o našich polystyrenech. Tak jak jsme je včera vyskládali, tak dneska jsme na kameře pozorovali jejich postupný úprk díky větru.

2016-07-06 13.02.51

Takže jsem je tak dvě hoďky přeskládával do nižších a soudržnějších tvarů. Ale ani to nepomohlo, při větším větru začaly lítat i tak. Takže jsme to ještě zatížili prknama a dlažbou. Snad už budou držet.

2016-07-06 14.05.08

Dodávka fasádního polystyrenu Isover

Dodávka fasádního polystyrenu Isover

Tak nám dorazil polystyren, mraky polystyrenu ;-).

2016-07-04 08.22.11

Protože chceme začít dělat fasádu, bylo na čase vybrat si výhru u Isoveru, kterou jsme získali i díky Vám. Po všech výpočtech a přepočtech to nakonec vyšlo tak, že jsme získali 30m3 polystyrenu zdarma a dalších 35m3 jsme platili.

Celou várku jsme objednali na jeden den, abychom všechno zfoukli najednou. Kamion, který vidíte na fotkách přivezl jak “plný kamion zdarma”, tak 35m3 co jsme platili a ještě 2/3 nákladu předního auta pro nějakou další zakázku.

2016-07-04 07.16.11

Ačkoli jsem za soutěž opravdu rád a jsme rádi, že jsme výhru získali, asi by bylo lepší soutěž propagovat jako “30m3 EPS nebo 40m3 Vaty” a nikoli “plný kamion izolace”. Protože to není tak úplně pravda. Plný kamion by znamenalo nejméně 100m3.

2016-07-04 07.20.23

Na stavbu nám dneska dorazila i slečna, co soutěž organizuje, a nafotila pár fotek. Tak jsem zvědavý, kde zase bude můj ksicht strašit ;-).

Zajímavá informace pro Vás by mohla být, že podle jejich slov je v soutěži stále nedostatek kvalitních domů, takže pokud stavíte a měli byste zájem také vyhrát, určitě se registrujte – http://isover50.cz/registrace/

2016-07-04 07.18.56

Vykládka samotná byla docela sranda. Nejprve nám tam řidič nechal vlek, jehož obsah byl celý náš. A když jsme ho po cca hodině vyložili, dorazil i s autem, ze kterého jsme vyskládali necelou třetinu zbývajících polystyrenů.

2016-07-04 08.28.27

S celou vykládkou mi pomáhala moje oblíbená parta hic z místní vesnice, takže to pěkně odsejpalo. Já byl na korbě a vyndaval polyš, oni nosili a skládali podél plotu.

2016-07-04 10.11.16

Na pozemku to teď vypadá jako ve skladě výroby Isoveru. Polystyren kam se podívate ;-).

Abychom polytsyren trochu ochránili, načmárali jsme přes něj vlnovku, takže uvidíme, pokud by něco zmizelo. Zároveň pak naše kamera, co doteď hlídala kotel, hlídá celou hromadu a se zapnutou detekcí pohybu posílá na mobil fotky, jakmile se tam něco mihne 😉 (aplikace je IP WebCam, hodně užitečná věc).

A na závěr tentokrát zase timelapse. Když už to byla taková akce, tak jsem vzal dva foťáky a pořádně to celé zdokumentoval (aby bylo vidět, že i já jsem makal, žejo 🙂 )

 

PS: A ještě jedna fotka. Moje stavební boty se pomalu odebíraly do botového ráje, a protože sem s nima byl spokojen, koupil sem si znova ty stejné. A takhle nějak vypadají vedle sebe 🙂

2016-07-04 06.35.58

Vykládka polystyrenu živě – 7.20 – cca 9.00

Vykládka polystyrenu živě – 7.20 – cca 9.00

Pro ty, kteří by se takhle při pondělním ránu nudili, nebo by se chtěli podívat, jak se vykládá 65 kubíků polystyrenu, tu dnes máme lahůdku – živý přenos vykládky kamionu od společnosti Isover.

Kamion by měl dorazit 7.30, tak si nablejskejte monitory, za chvilku je to tu 🙂 Mělo by nás být 5, tak můžete pod článkem tipovat, za jak dlouho to stihneme.

UPDATE 12:18 – Tak polystyren je vyložen, nyní už kamera slouží jako bezpečnostní kamera s detekcí pohybu ;-).

Blower Door Test SUCCESSFUL !!

Blower Door Test SUCCESSFUL !!

Tak máme za sebou blowerdoor test a rovnou z kraje říkám, že úspěšně! Sice ne super-uspešně, ale taky ne jen-tak-tak úspěšně, prostě tak průměrně úspěšně 😉

2016-06-27 14.25.11

Hodnoty nám vyšly přetlak 0.26 a podlak 0.34 (tuším). Finální průměr pak byl 0.32. To není špatné, jelikož na projití stačí 0.6, Na druhou stranu to není ani nejlepší, jelikož se to prý už někomu povedlo na 0.09 a našemu projektantovi na 0.25 😉

Takže do finálního testu holt ještě zabereme, dořešíme dvoje dvěře co nešly úplně dovřít, dodělám izolaci k dvířkám do komína, na kterou jsem úplně zapomněl, a hlavně natáhneme ještě celý dům z venku do lepidla, což doufám také pomůže.

2016-06-27 13.32.44

Co se týká samotného testu, probíhá to tak, že se celý dům uzavře krom vstupních dveří. Do těch se vsadí speciální rám s plachtou, ve které je dole díra na obrovský ventilátor. Během testu se pak ventilátor usazuje ve dvou směrech podle toho, jestli se fouká do domu nebo z domu.

2016-06-27 14.11.09

Samotný ventilátor se pak zakrývá redukčníma kroužkama a čím máte lépe utěsněný dům, tím menší dírka se ve ventilátoru nechá. My jsme se propracovali postupně až na kroužek D.

2016-06-27 13.57.49

Po vsazení ventilátoru se pak pomocí počítače testuje, jestli domem někde fouká při různých tlacích. Začíná se na 50Pa a postupně se snižuje. Pro detekci úniků pak jde do/z domu foukat až 70Pa.

2016-06-27 13.52.14

U celého testu byl přítomný i náš projektant, který u testu asistoval a předával všechna potřebná čísla k testu.

Jsem rád, že to dopadlo takto. Aspoň vím, že všechny ty isocelky, butyly, zásuvky zatlačované do lepidla a další parotěsné blbiny měly smysl. Prošli jsme hned napoprvé bez jakýchkoli úprav a věřím, že až se dodělá vše výše zmíněné, budeme mít výsledek ještě lepší.

Velký úklid a další práce se štěrkem

Velký úklid a další práce se štěrkem

Tak máme uklizený dům. Tak jak zatím asi ještě nikdy nebyl ;-).

2016-06-24 13.16.54

Po tom, co jsem v týdnu celý dům zametl a vynosil většinu věcí ven, domluvil jsem se s projektantem, že by to chtělo ještě celé vysát, aby podlaha schla ještě rychleji. I když je totiž vše zameteno, stejně na podlaze zůstává drobý prášek, který v sobě drží odpařovanou vlhkost a zhoršuje tak celý schnoucí proces.

2016-06-24 11.46.56

Takže jsem celý den luxoval. Hrůza. I když se to nezdálo, celkem jsem vyluxoval dva velké pytle průmyslového vysavače. Krom toho jsem vysavač tak třikrát zavařil, protože bylo k tomu všemu v pátek samozřejmě příšerné horko.

2016-06-24 12.59.39

Ale povedlo se a podlaha je teď opravdu krásně čistá bez jakéhokoli prachu nebo kamínků. Tak snad to bude schnout rychleji.

2016-06-24 12.57.31

Na měření vlhkosti jsme si z Aliexpresu objednali levný vlhkoměr. Ačkoli si nedělám iluze o jeho přesnosti, orientačně to stačí. Stál $10 a je příjemně přenosný ;-). Kdyby něko chtěl, url zde.

2016-06-24 12.57.39

Ze začátku všude ukazoval 0.7-0.9% vlhkosti, ale po dalších třech dnech vysoušní už ukazuje 0.4-0.6%, takže to vypadá, že nějak funguje :-).

2016-06-24 18.23.08

A taky jsme s brigošem pohnuli s další částí chodníků, terasy a parkovacího místa. Odval je na to opravdu naprosto suprový, už po chvilce chození/hutnění začíná být hodně pevný a odolný.

Nakonec jsme plán rozšířili tak, že z odvalu teď připravíme chodník/parkoviště téměř do finální podoby, necháme ho pak cca rok být, čímž si vše posedá a pak odval použijeme jako spodní vrstvu pro dlažbu/zámkovku.

2016-06-24 18.23.57

Akorát to znamené objednat ještě dalších 12tun, abychom mohli celou akci dořešit. Naštěstí je odval docela levný (107kč/tuna) a doprava není také až tak daleko. Takže 12tun vychází na necelých 3000kč.

Zítra se snad konečně budeme dělat první blowerdoor test. Jsem na to hodně zvědavý a zároveň z toho mám i dost strach, jestli je všechno uděláno tak, jak má. No, nechme se překvapit ;-).

Štěrkobraní

Štěrkobraní

Na dnešek byl domluvený štěrk, konkrétně odval 0-32, který vychází cenově luxusně (105 kč/tuna) a pro zpevnění povrchu se zatím vždy osvedčil. Díky tomu, že je to kombinace kamenů a kamínku od velikosti prachu po velikost 3cm, tak se z něj po udusání stává takový skorobeton.

2016-06-23 07.57.32

Ráno na osmou dorazila tatra šestikolka a dovezla necelých 12.5tuny odvalu. S řidičem byla hodně rozumná domluva, takže přijel, jak jsem potřeboval, složil to, kde jsem potřeboval a ještě jsme si vyměnili čísla na příště, kdy budu brát za lepší cenu odval přímo přes něj. Ideální 😉

2016-06-23 08.02.42

Na devátou pak dorazil můj oblíbený brigádník, který sice neumí řešit žádnou situaci, ale když se mu přesně krok za krokem řekne co má dělat, dělá to dobře a bez zbytečných přestávek ;-).

2016-06-23 14.35.21

V praxi to znamenalo, že jsem mu na zem nakreslil čáru a body, kam má postupně vozit kolečka z odvalem a on se pustil do díla. Původně jsem myslel, že bude hromádky i rozhrnovat a cestu upravovat, ale to bylo už moc složité, takže jsme zůstali u osvědčeného “on vozit” a já pak už rozhrnoval a hutnil dle potřeby.

2016-06-23 14.34.31

Když byla hotová cesta z parkoviště do domu, pustili jsme se do cesty mezi pracovnou a stavební boudou, kam bylo v případě deště taky peklo se dostat. Takže zase rýčem vyznačit čáru a body vykládky a stavba mohla začít.

2016-06-23 14.34.53

A když byla i cesta, pustili jsme se do terasy. Tam nejprve dostal za úkol trochu srovnat terén a pak vozit kolečka. Tady ho to dost zničilo, protože tou dobou bylo sluníčko asi nejvíc vypečené, takže kolem třetí hodiny odpadl s tím, že pokračování zítra.

2016-06-23 14.35.36

Popravdě, vůbec se mu nedivím. Zvladl za cca 5 hodin odvozit více než 6 tun, to je docela slušný výkon.

2016-06-23 09.32.55

Mezitím, co brigoš vozil, já jsem dělal generální úklid v domě. Byl tam už fakt neskutečný bordel a aby podlaha vysychala ještě rychleji, bylo potřeba ji zbavit veškerého prachu.

2016-06-23 09.33.03

Jako první jsem se pustil do třídění ustříhaných kabelů z rozvaděče. Většina se využije na všechny možné propojky v zásuvkách, světlech, jako síťové kabely mezi krabičkama a počítačem atd. Bohužel, v té příšerné hromadě byly i bužírky a zbytky, takže bylo potřeba vše probrat a roztřídit.

2016-06-23 10.40.30

Jako další pak následovalo mé oblíbené zametání domu. V životě jsem toho nezametl tolik, jako za poslední měsíc na stavbě a doufám, že jsem si to už vybral do konce života. Nesnáším zametání!

2016-06-23 15.07.44

Zameteno a uklizíno jsem měl kolem páté večer. Zítra mne ještě čeká vysátí celého domu, aby mohly podlahy co nejlépe dýchat. Během mého úklidu se pak na stavbě ještě vystřídali dva řemeslníci. A to vodák a dlaždičkář.

2016-06-23 14.35.10

Vodák dodělal komplet všechny rozvody, propojil už vodu ze šachty do domu a z domu pak vyvedl ven kohoutky před a za dům. Zároveň natlakoval všechny rozvody v domě, abychom viděli, kdyby náhodou někde něco 100% netěsnilo.

2016-06-23 15.09.31

Když bude vše ok, tak za týden zaizoluje všechny trubky, čímž bude voda připravena na zaklopení sádrokatronářema. Jako druhý dorazil dlaždičkář, který si sám připravuje i celé sprchové kouty, aby bylo vše ťip-ťop.

2016-06-23 17.41.54

I to se zadařilo, ve sprcháčích máme vylitý beton se správným sklonem a tak teď budeme čekat na finální vyschnutí celého domu. Mezitím mají ještě dorazit rekuperáři už dokončit celé dílo a sádrokartonáři dozaklopit zbytek stropů. Za cca 14 dnů pak začne dalždičkář pokládat dlažby.