Kabelové peklo

Kabelové peklo

Určitě jste si všimli, že jsme za poslední 3 dny nevypotili ani čárku. Nebylo to ani tak, že by se nám nechtělo, jako spíš, že to prostě nešlo. Takhle zpětně bych řekl, že jsem jakožto stavební manažer a plánovač prostě selhal. Kdybych to měl říct neslušně, zkonstatoval bych, že “sem se asi pos…”.

2016-05-08 11.51.10

Tak nějak jsem měl pořád vizi, že dotahat zbytek elektřiny zvládneme za den, max den a půl a že ji pak zaházíme a zatáhneme do lepidla také za den, max den a půl.

Jéjéjé, to zas byl jednou špatný odhad. Bohužel to vlastně ale nešlo udělat jinak. Do čtvrtka jsme honili plot, retenčku, svody, v pátek jsme honili tatry a bagr, takže dřív než v pátek odpo se do toho prostě pustit nešlo.

Už od pátku nám pomáhal věrný spolubojovník S., který nám tentokrát opravdu dost helfnul a nebýt jeho, tak místo malého “nestíháme” z toho bylo velké “průser jak vrata”.

Už během pátku jsme totiž zjistili, že tahání ani zatahování do lepidla nejde tak rychle jak jsme mysleli, ale pořád to ještě nevypadalo tak zle. Za odpoledne jsme zvládli ve třech lidech zatáhnout celé horní patro, takže nám to pořád dávalo naději, že to stihnem.

2016-05-08 11.52.15

Abychom ale horní patro stihli (a pro podporu týmového ducha bylo potřeba patro zvládnout), odjížděli jsme ze stavby v půl deváté večer. Druhý den jsme hned z kraje z rána (rozuměj v cca deset, protože jsme s I. už v sobotu byli úplně grogy) nastoupili opět na elektřinu, tentokrát na spodek baráku.

2016-05-08 11.51.41

Postupně jsem donatahal chybějící kabely, popropojoval zásuvky, I. mezitím učesávala kabely tak, aby se tam dalo vůbec chodit. Během poledne pak opět dorazil i třetí spolubojovník a začali jsme opět zatahovat do lepidla.

Kolem půl deváté večer bylo v sobotu jasné, že to nevypadá s plněním cílů a termínů úplně dobře, ale už nebylo sil a tak jsme vyrazili domů. V neděli se scénář opět opakoval. Nejprve jsme se na stavbu dozombili s I. my, připravili jsme kabely na natahání a pak dorazil S. (za což ho fakt obdivuju, tipoval sem, že nedorazí, protože už nevstane z komatu) a my se pustili opět do zatahování do lepidla.

2016-05-08 19.28.23

Tady bych se jen pozastavil a chtěl se podělit o to, jak výborný byl nápad dělat drážky sdílené pro více kabelů. Ono jeden kabel na drážku je málo, dva tři akorát, ale cca 10 kabelů je peklo. I když je drážka velká, tak natlačit tam nejprve lepidlo, pak kabely, pak to pěkně zarovat a celé zatáhnout už není úplně sranda.

2016-05-08 19.29.00

Většinou to probíhalo tak, že vyplnění drážky ještě šlo, natlačení kabelů znamenalo se celý zapatlat od lepidla, pak většinou nějaký kabel nevyšel, byl překřížený a tak…

2016-05-08 19.29.17

…takže část kabelů z drážky vyndat (ty už byly taky komplet opatlané), urovnat a opatlat sám sebe ještě víc a vše znova pořádně zatlačit.

Když vše zalezlo kam mělo, tak se vše přetáhlo a zahladilo a s velkou slávou sme se pustili na další drážku.

2016-05-08 19.57.35

Protože práce neubíhala jak jsme si představovali, snažili do práce zapojit i našeho psa. Bohužel, jediné co jsme z ní vymáčkli byl nechápavý pohled následovaný odchodem vyhřívat se na sluníčku 🙂

2016-05-08 11.52.56

Když bylo zamatláno téměř vše, pokračoval jsem v tahání a přípravách. Nakonec jsme během neděle zvládli připravit téměř celý barák. Bohužel nám jednak dočel CAT5e kabel na vypínače a čidla, a pak nám došel taky čas. Když už kukačky na kostele ukazovaly 22h a venku byla tma jak v pytli, byl fakt čas jít se dospat.

2016-05-09 13.32.44

Tak trochu jsem doufal, že omítkáři v pondělí prostě nenastoupí, protože zatím žádný řemeslník nenastoupil přesně v domluvený den. No samořejme, nastoupili.

2016-05-09 14.38.58

No takže nic, musel sem se s nima domluvit, že musím ještě pár věcí doladit. Zbývalo zabudovat trubku na odtah čpavku z kanalizace v koupelně, audio kabel v pracovně, 3 CAT kabely na schodišti na světla, jedna drážka na světlo na schodišti, kterou už I. psychicky ani fyzicky v neděli v noci nezvládla a pak jen taková drobnost, celá technická místnost.

2016-05-09 15.22.56

Naštěstí měli řemeslnící relativně pochopení (když odmyslím řeči typu “no zdržujete nás”, “no to mělo být nachystáno”, nebo “a to jste nevěděl, že nastoupíme?”) a nechali mne jim tak během dne ještě překážet. Naštěstí se ukázalo, že je s nima docela sranda a ty řeči nemyslí tak vážně (ale úplně nevážně taky ne, protože jsem jim to tam fakt trochu komplikoval).

2016-05-09 19.27.06

Během dne jsme doladili všechno, co chybělo a technickou jsme dodělali. Když jsem měl pocit, že už to mám z krku, tak mi oznámili, že bych si měl ještě obstavět v patře díru kolem schodiště, aby mi to natáhli kvůli podlahám, aby pak nebyl vidět přechod.

2016-05-09 19.35.02

No tak sem ještě večer Ytongoval a tak jsme téměř dodrželi tradici s odjezdama. V půl deváté jsem měl hotovo a tak jsme mohli vyrazit domů. Co je pozitivní je to, že je snad opravdu všechno nachystáno a teď chvilku bude na domě pracovat i někdo jiný než my.

2016-05-09 19.39.38

Bohužel to nebude zas tak nadlouho, jelikož do pátku mají mít hotovo a nás pak čeká skládání polystyrénů do podlahy, ještě bych měl dořešit (dobetonovat) sloupky u plotu, pár nedodělků máme i v perimetru a k tomu musím udělat stříšku na okna, aby do nich zeshora nepršelo než se udělá zateplení.

Takže mne čeká vlastně takový odpočinkový týden 😉

PS: Ohledně soutěže o kamión izolace, děkujeme moc všem za  hlasy. Bohužel to vypadá, že soutěžící č. 2. dost razantně zabojoval a z 20ti hlasů má najednou 120hlasů, takže nás dotahuje. Proto pokud máte chvilku, budeme rádi i za další hlasy, abychom prvenství udrželi. Díky!

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

12 thoughts on “Kabelové peklo

 1. kamion bude Váš 😉 dal jsem to na fb – označil jsem Vás za svoje kamarády (jinak by to nikdo neřešil),tak doufám, že to nevadí 🙂

  1. ;-)).

   No je pravda, ze na zacatku jsme to videli take vic optimisticky. Jeste kdyz jsem dovezl vsechny kabely na barak, tak jsem si rikal, ze je toho nejak moc a ze urcite hromada zbyde.

   Opak byl pravdou, nakonec sem jeste dokupoval 300m kabelu na cidla u oken a 305m CAT5e. A to jeste nemam natahane nektere svetla co budou v podhledu, ty udelam az kdyz bude podhled pripraven.

   Ale porad verim, ze to za to stoji. Uz jen to, ze clovek ted nemusi resit, kde presne ktery vypinac bude a co bude delat.

   Ale urcite doporucuju si na to vyhradit trochu vic casu nez jsme meli my, bylo to fakt hrozne, vsechno nas bolelo. Kabely to chtelo porad preskladavat a rovnat, takze clovek udelal tak milion drepu.

 2. Ahoj, s kabely smekám, při pohledu na ty kilometry to muselo výt občas frustrující… jak budete řešit uložení kabelů do podlahy – chránička nebude?
  Taky jsem se zapojil do hlasování – Vámi sdílené informace jsou někdy k nezaplacení.

  1. No frustrujicí to občas opravdu bylo. Kabelů hromada a moc to neubývalo. Nejhorší bylo, když jsme dodělali jednu místnost a půl dne za námi, namísto plánované hodiny ;-).

   Naštěstí jsme měli připravenou google-spreadsheet tabulku, kde bylo vše popsáno. Tahat to jen podle Loxone projektu by nešlo, to bychom stoprocentně na něco zapoměli.

   Co se týká uložení, koukal jsem na takové ty pěkné plastové chráničky, jenže cena 150-200kč/m je přehnaná. Takže nakonec to asi uděláme tak, že spodní vrstvu polystyrenu (na výšku tak, aby se tam kabely vešly, tzn 4-5cm) vyřežeme kolem kabelů a kabely samotné zasypeme buď pískem nebo kuličkama polystyrenu (htttp://www.polystyrensypany.cz/)

   Zatím jsem ten sypaný polystyren ještě úplně neřešil, ale přišel mi dobrý i na dorovnání nerovností. Jen se trochu bojím, aby nám tam nezafoukalo a neměli jsme z toho takovou sněhovou kouli ;-).

   Ještě jsem řešil, jestli není nějaká drtička polystyrenu, že bych si nadrtil všechny zbytky co nám zbyly z předchozích akcí, ale nic rozumného sem nenašel.

  1. To nevypadá špatně, že by to aspoň tolik nelítalo. Akorát ta cena není nejnižší a je otázka kolik by toho padlo. U polystyrenu to vychází za 300l cca 200kč, zatímco tohoto je jen 50l za 160kč. Ale možná když by se dolu nasypal polystyren a nahoře pak zasypalo (zatížilo) tímto, tak by to mohlo fungovat 😉

   1. Dá se koupit i kubíkový žok za cenu mírnější :-). Já bych ale kabely zasypával spíš pískem, přeci jen se můžou hřát a písek teplo roznese. U utp-éček je to samozřejmě bezpředmětné…

    1. O písku jsem také uvažoval, jen se s ním bude hůř manipulovat než s lehoučkým polystyrenem. Ale je fakt, že je to zas jistota a je i levný.

 3. Ahoj,
  stavím také svépomocí, dokonce blízko Vás a jsem rád, že na tom nejsem sám tak “špatně” (míním tím – do noci na stavbě, protože za zády omítkáři, obkladači,….). Při čtení tohoto článku jsem se chtěl sbalit a utíkat Vám pomoci, jak jsem se do té beznaděje z kilometrů práce před sebou vcítil :o)
  Těším se na článek, když budete popisovat zkušenosti s Loxone a doufám, že nebudu moc závidět, že jsem se rozhodl pro klasický elektro rozvody.
  Ať se daří. Q.
  P.S. nechápu, kde na při tom náporu na stavbě ještě berete čas na blog.

  1. Je fakt, že jsme si naložili relativně velké sousto. Ale chceme to mít co nejdříve hotové, tak holt musíme zabrat 😉

   My jsme si zas během tahání říkali, že doufáme, že nebudeme toho inteligentního domu litovat, když je kvůli tomu tolik práce navíc ;-).

   Co se týká času na blog, udělali jsme si z toho už rutinu. Totálně vyřízeny napíšeme z blog, nahrajem fotky a usnem :-). Má to tu výhodu, že to má člověk ještě čerstvě v hlavě, občas si trochu uleví a druhý den na stavbě už nemusí myslet na to, co vlastně chtěl napsat.

   Zároveň díky tomu nemusíme všem (rodina, známí, kolemjdoucí,…) popisovat zas a znovu jak co děláme, jak jsme daleko, jak nám to jde, jak jsme co dělali a jen odkazujeme na blog. Takže ve finále tím šetříme i docela dost času 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting