Velký úklid a další práce se štěrkem

Velký úklid a další práce se štěrkem

Tak máme uklizený dům. Tak jak zatím asi ještě nikdy nebyl ;-).

2016-06-24 13.16.54

Po tom, co jsem v týdnu celý dům zametl a vynosil většinu věcí ven, domluvil jsem se s projektantem, že by to chtělo ještě celé vysát, aby podlaha schla ještě rychleji. I když je totiž vše zameteno, stejně na podlaze zůstává drobý prášek, který v sobě drží odpařovanou vlhkost a zhoršuje tak celý schnoucí proces.

2016-06-24 11.46.56

Takže jsem celý den luxoval. Hrůza. I když se to nezdálo, celkem jsem vyluxoval dva velké pytle průmyslového vysavače. Krom toho jsem vysavač tak třikrát zavařil, protože bylo k tomu všemu v pátek samozřejmě příšerné horko.

2016-06-24 12.59.39

Ale povedlo se a podlaha je teď opravdu krásně čistá bez jakéhokoli prachu nebo kamínků. Tak snad to bude schnout rychleji.

2016-06-24 12.57.31

Na měření vlhkosti jsme si z Aliexpresu objednali levný vlhkoměr. Ačkoli si nedělám iluze o jeho přesnosti, orientačně to stačí. Stál $10 a je příjemně přenosný ;-). Kdyby něko chtěl, url zde.

2016-06-24 12.57.39

Ze začátku všude ukazoval 0.7-0.9% vlhkosti, ale po dalších třech dnech vysoušní už ukazuje 0.4-0.6%, takže to vypadá, že nějak funguje :-).

2016-06-24 18.23.08

A taky jsme s brigošem pohnuli s další částí chodníků, terasy a parkovacího místa. Odval je na to opravdu naprosto suprový, už po chvilce chození/hutnění začíná být hodně pevný a odolný.

Nakonec jsme plán rozšířili tak, že z odvalu teď připravíme chodník/parkoviště téměř do finální podoby, necháme ho pak cca rok být, čímž si vše posedá a pak odval použijeme jako spodní vrstvu pro dlažbu/zámkovku.

2016-06-24 18.23.57

Akorát to znamené objednat ještě dalších 12tun, abychom mohli celou akci dořešit. Naštěstí je odval docela levný (107kč/tuna) a doprava není také až tak daleko. Takže 12tun vychází na necelých 3000kč.

Zítra se snad konečně budeme dělat první blowerdoor test. Jsem na to hodně zvědavý a zároveň z toho mám i dost strach, jestli je všechno uděláno tak, jak má. No, nechme se překvapit ;-).

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

9 thoughts on “Velký úklid a další práce se štěrkem

  1. Co vím, tak ten oficiální se má dělat nad dokončeným domem, takže zateplení/fasáda asi budou podmínkou.

   Tento co děláme je zatím jen orientační pro nás, abychom věděli kde to profukuje a případně to opravili před samotným dokončením domu (zaklopením stropů, instalaci zásuvek,…).

 1. Tak to jo. Budeme se těšit na článek a nějakou fotku. Nějak si to v tam velkém měřítku nedokážu představit jak to probíhá. Ať to dobře dopadne a můžete pokračovat.

  1. My jsme na to taky hodně zvědaví :-). Mělo by to probíhat tak, že se vše krom dveří uzavře, do dveří se dají takový látkový rám s větrákem a pak se fouká ven/dovnitř a zjištují se rozdílné tlaky.

   Fotky určitě budou.

  1. Je potřeba se dostat na 0.1%-0.2% vlhkosti podlahy. 0.1% tam kde bude dlažba, 0.2% tam kde bude plovoučka.

   Důvod je, že jakmile se dlažba položí, zbývající vlhkost se v podlaze uzavře a může tam dělat problémy. V případě plovoučky pak zase naopak vlhkost sice může odejít, ale jde do podlahy, která se může kroutit a může jí to poničit.

   Pokud je vlhkost ještě větší a dáte do takové místnosti nábytek, kuchyň, atd., jde vlhkost i do všeho ostatního a může se zkroutit cokoli dřevěného.

   Říkal nám to takto nejprve projektat, pak i pán co bude dělat dlaždičky a nakonec i prodejci podlah. Takže asi na tom něco bude 😉

   Ještě se vlhkost testuje tak, že se veme folie, ta se přilepí lepící paskou ze všech stran k podlaze a nechá se nějakou dobu být. Pokud se folie začne rosit, voda se z podlahy stále odpařuje. Když jsme to testovali poprvé, byla folie mokrá za pár hodin.

   Teď jsme dělali druhý pokus uprostřed obyváku a po 24h je folie stále suchá (fotky budou v dnešním článku). Ale je pak potřeba takto otestovat všechny zákoutí a hůře provětrávaná místa, aby i tam bylo vše ok.

  2. Ještě mne napadá, hezky jde vlhkost teď vidět i na naší live kameře

   https://www.ivideon.com/tv/camera/100-5cce39be4f9237e48674870fb85118cf/0/?lang=en

   Dům je zavřený, rekuperace běží na maximum (300m3/h) a stejně je v domě 51% procent vlhkost.

   Správně by měla být 40% a to přitom točíme obrovské množství vzduchu. Bez rekuperace by byla ještě o dost vyšší. Z toho jde vidět, že dům, ač se to nezdá, je stále strašně mokrý.

   A pokud byste takovouto vlhkost v domě nechal, budete mít pak obrovské problémy s plísní a už zmíněným kroucením nábytku.

 2. Dle odborných doporučení je doba schnutí anhydridu 8 týdnů až 4 měsíce. V případě, že je lepená podlaha (dlažba) se doporučuje vybrousit anh. až na kamenivo diamantovým kotoučem (dost drahá sranda).
  Nic z toho jste nedělali, dlažba v koupelně je ok? Nic se neodlepuje? Jak dlouho ste celkem topili a větrali? díky

  1. Je to uz vic jak 3 roky, kdy jsme toto resili. Takze uz fakt nevim, jak dlouho sme susili.

   Je celkem jedno, co je doporuceno, dulezite jsou hodnoty. Susili jsme s nonstop zaplou rekuperaci na plny vykon, ktera denne tahala litry vody.

   V okamziku, kdy meric vlhkosti ukazal potrebnou hodnotu, tak jsme dlazbu polozili.

   Veskera dlazba nejen v koupelnach, ale i chodbach je naprosto ok.

   Delky vetrani zkuste pohledat na blogu, ale jak pisu, je to jedno. Kazdy dum je jiny, zalezi na venkovnim pocasi, zalezi jestli mate rekuperaci.

   Dulezita je merka. Tu si kupte a merte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting