Velký úklid a další práce se štěrkem

Velký úklid a další práce se štěrkem

Tak máme uklizený dům. Tak jak zatím asi ještě nikdy nebyl ;-).

2016-06-24 13.16.54

Po tom, co jsem v týdnu celý dům zametl a vynosil většinu věcí ven, domluvil jsem se s projektantem, že by to chtělo ještě celé vysát, aby podlaha schla ještě rychleji. I když je totiž vše zameteno, stejně na podlaze zůstává drobý prášek, který v sobě drží odpařovanou vlhkost a zhoršuje tak celý schnoucí proces.

2016-06-24 11.46.56

Takže jsem celý den luxoval. Hrůza. I když se to nezdálo, celkem jsem vyluxoval dva velké pytle průmyslového vysavače. Krom toho jsem vysavač tak třikrát zavařil, protože bylo k tomu všemu v pátek samozřejmě příšerné horko.

2016-06-24 12.59.39

Ale povedlo se a podlaha je teď opravdu krásně čistá bez jakéhokoli prachu nebo kamínků. Tak snad to bude schnout rychleji.

2016-06-24 12.57.31

Na měření vlhkosti jsme si z Aliexpresu objednali levný vlhkoměr. Ačkoli si nedělám iluze o jeho přesnosti, orientačně to stačí. Stál $10 a je příjemně přenosný ;-). Kdyby něko chtěl, url zde.

2016-06-24 12.57.39

Ze začátku všude ukazoval 0.7-0.9% vlhkosti, ale po dalších třech dnech vysoušní už ukazuje 0.4-0.6%, takže to vypadá, že nějak funguje :-).

2016-06-24 18.23.08

A taky jsme s brigošem pohnuli s další částí chodníků, terasy a parkovacího místa. Odval je na to opravdu naprosto suprový, už po chvilce chození/hutnění začíná být hodně pevný a odolný.

Nakonec jsme plán rozšířili tak, že z odvalu teď připravíme chodník/parkoviště téměř do finální podoby, necháme ho pak cca rok být, čímž si vše posedá a pak odval použijeme jako spodní vrstvu pro dlažbu/zámkovku.

2016-06-24 18.23.57

Akorát to znamené objednat ještě dalších 12tun, abychom mohli celou akci dořešit. Naštěstí je odval docela levný (107kč/tuna) a doprava není také až tak daleko. Takže 12tun vychází na necelých 3000kč.

Zítra se snad konečně budeme dělat první blowerdoor test. Jsem na to hodně zvědavý a zároveň z toho mám i dost strach, jestli je všechno uděláno tak, jak má. No, nechme se překvapit ;-).

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

7 thoughts on “Velký úklid a další práce se štěrkem

  1. Co vím, tak ten oficiální se má dělat nad dokončeným domem, takže zateplení/fasáda asi budou podmínkou.

   Tento co děláme je zatím jen orientační pro nás, abychom věděli kde to profukuje a případně to opravili před samotným dokončením domu (zaklopením stropů, instalaci zásuvek,…).

 1. Tak to jo. Budeme se těšit na článek a nějakou fotku. Nějak si to v tam velkém měřítku nedokážu představit jak to probíhá. Ať to dobře dopadne a můžete pokračovat.

  1. My jsme na to taky hodně zvědaví :-). Mělo by to probíhat tak, že se vše krom dveří uzavře, do dveří se dají takový látkový rám s větrákem a pak se fouká ven/dovnitř a zjištují se rozdílné tlaky.

   Fotky určitě budou.

  1. Je potřeba se dostat na 0.1%-0.2% vlhkosti podlahy. 0.1% tam kde bude dlažba, 0.2% tam kde bude plovoučka.

   Důvod je, že jakmile se dlažba položí, zbývající vlhkost se v podlaze uzavře a může tam dělat problémy. V případě plovoučky pak zase naopak vlhkost sice může odejít, ale jde do podlahy, která se může kroutit a může jí to poničit.

   Pokud je vlhkost ještě větší a dáte do takové místnosti nábytek, kuchyň, atd., jde vlhkost i do všeho ostatního a může se zkroutit cokoli dřevěného.

   Říkal nám to takto nejprve projektat, pak i pán co bude dělat dlaždičky a nakonec i prodejci podlah. Takže asi na tom něco bude 😉

   Ještě se vlhkost testuje tak, že se veme folie, ta se přilepí lepící paskou ze všech stran k podlaze a nechá se nějakou dobu být. Pokud se folie začne rosit, voda se z podlahy stále odpařuje. Když jsme to testovali poprvé, byla folie mokrá za pár hodin.

   Teď jsme dělali druhý pokus uprostřed obyváku a po 24h je folie stále suchá (fotky budou v dnešním článku). Ale je pak potřeba takto otestovat všechny zákoutí a hůře provětrávaná místa, aby i tam bylo vše ok.

  2. Ještě mne napadá, hezky jde vlhkost teď vidět i na naší live kameře

   https://www.ivideon.com/tv/camera/100-5cce39be4f9237e48674870fb85118cf/0/?lang=en

   Dům je zavřený, rekuperace běží na maximum (300m3/h) a stejně je v domě 51% procent vlhkost.

   Správně by měla být 40% a to přitom točíme obrovské množství vzduchu. Bez rekuperace by byla ještě o dost vyšší. Z toho jde vidět, že dům, ač se to nezdá, je stále strašně mokrý.

   A pokud byste takovouto vlhkost v domě nechal, budete mít pak obrovské problémy s plísní a už zmíněným kroucením nábytku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *