Štěrkobraní

Štěrkobraní

Na dnešek byl domluvený štěrk, konkrétně odval 0-32, který vychází cenově luxusně (105 kč/tuna) a pro zpevnění povrchu se zatím vždy osvedčil. Díky tomu, že je to kombinace kamenů a kamínku od velikosti prachu po velikost 3cm, tak se z něj po udusání stává takový skorobeton.

2016-06-23 07.57.32

Ráno na osmou dorazila tatra šestikolka a dovezla necelých 12.5tuny odvalu. S řidičem byla hodně rozumná domluva, takže přijel, jak jsem potřeboval, složil to, kde jsem potřeboval a ještě jsme si vyměnili čísla na příště, kdy budu brát za lepší cenu odval přímo přes něj. Ideální 😉

2016-06-23 08.02.42

Na devátou pak dorazil můj oblíbený brigádník, který sice neumí řešit žádnou situaci, ale když se mu přesně krok za krokem řekne co má dělat, dělá to dobře a bez zbytečných přestávek ;-).

2016-06-23 14.35.21

V praxi to znamenalo, že jsem mu na zem nakreslil čáru a body, kam má postupně vozit kolečka z odvalem a on se pustil do díla. Původně jsem myslel, že bude hromádky i rozhrnovat a cestu upravovat, ale to bylo už moc složité, takže jsme zůstali u osvědčeného “on vozit” a já pak už rozhrnoval a hutnil dle potřeby.

2016-06-23 14.34.31

Když byla hotová cesta z parkoviště do domu, pustili jsme se do cesty mezi pracovnou a stavební boudou, kam bylo v případě deště taky peklo se dostat. Takže zase rýčem vyznačit čáru a body vykládky a stavba mohla začít.

2016-06-23 14.34.53

A když byla i cesta, pustili jsme se do terasy. Tam nejprve dostal za úkol trochu srovnat terén a pak vozit kolečka. Tady ho to dost zničilo, protože tou dobou bylo sluníčko asi nejvíc vypečené, takže kolem třetí hodiny odpadl s tím, že pokračování zítra.

2016-06-23 14.35.36

Popravdě, vůbec se mu nedivím. Zvladl za cca 5 hodin odvozit více než 6 tun, to je docela slušný výkon.

2016-06-23 09.32.55

Mezitím, co brigoš vozil, já jsem dělal generální úklid v domě. Byl tam už fakt neskutečný bordel a aby podlaha vysychala ještě rychleji, bylo potřeba ji zbavit veškerého prachu.

2016-06-23 09.33.03

Jako první jsem se pustil do třídění ustříhaných kabelů z rozvaděče. Většina se využije na všechny možné propojky v zásuvkách, světlech, jako síťové kabely mezi krabičkama a počítačem atd. Bohužel, v té příšerné hromadě byly i bužírky a zbytky, takže bylo potřeba vše probrat a roztřídit.

2016-06-23 10.40.30

Jako další pak následovalo mé oblíbené zametání domu. V životě jsem toho nezametl tolik, jako za poslední měsíc na stavbě a doufám, že jsem si to už vybral do konce života. Nesnáším zametání!

2016-06-23 15.07.44

Zameteno a uklizíno jsem měl kolem páté večer. Zítra mne ještě čeká vysátí celého domu, aby mohly podlahy co nejlépe dýchat. Během mého úklidu se pak na stavbě ještě vystřídali dva řemeslníci. A to vodák a dlaždičkář.

2016-06-23 14.35.10

Vodák dodělal komplet všechny rozvody, propojil už vodu ze šachty do domu a z domu pak vyvedl ven kohoutky před a za dům. Zároveň natlakoval všechny rozvody v domě, abychom viděli, kdyby náhodou někde něco 100% netěsnilo.

2016-06-23 15.09.31

Když bude vše ok, tak za týden zaizoluje všechny trubky, čímž bude voda připravena na zaklopení sádrokatronářema. Jako druhý dorazil dlaždičkář, který si sám připravuje i celé sprchové kouty, aby bylo vše ťip-ťop.

2016-06-23 17.41.54

I to se zadařilo, ve sprcháčích máme vylitý beton se správným sklonem a tak teď budeme čekat na finální vyschnutí celého domu. Mezitím mají ještě dorazit rekuperáři už dokončit celé dílo a sádrokartonáři dozaklopit zbytek stropů. Za cca 14 dnů pak začne dalždičkář pokládat dlažby.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

5 thoughts on “Štěrkobraní

 1. Už to začíná vypadat jako taková pohodička :o) ale určitě to tak není :o) nicméně už toho asi dělají víc řemeslníci než vy. Přeji pohodové finále :o)

  1. ;-). Diky za prani, snad to pujde dobre.

   Jinak je pravda, ze jsem ted hodne praci zdelegoval na remeslniky (voda, rekuperace, dlazdicky, sadrokartony). Bohuzel ale o moc vic pohoda to neni, jde ted hlavne o tu koordinaci mezi jednotlivymi remesly, kdy casto jeden potrebuje cekat na druheho a ten ceka na tretiho a ten ceka na prvniho.

   Staci ze se jeden zpozdi a uz se vsechno veze, takze spousta telefonovani, neustaleho domlouvani a koordinovani. Navic je hodne potreba i hlidat co delaji, protoze ne vzdy je vsechno z projektu nebo z puvodni domluvy zrejme a tak se nekolikrat denne deje, ze musime neco upresnovat nebo upravovat.

   Nastesti v tomhle mame fakt kliku v remeslnikach, kteri se radeji zeptaji a treba i poradi mezi sebou, nez to udelat narychlo aby to meli z krku a pak se treba dohadovat nebo predelavat.

   Zaroven ale mam porad i dost te fyzicke prace, treba betonovani plotu, hrabani/vozeni sterku, pripadne vcera 5h uklidu domu a dneska dalsi 5h vysavani komplet podlah od vsech necistot, aby vsechno vysychalo jak ma.

   Zkratka je to porad legrace ;-). Ale je pravda, ze uz je to zase narocne vic na jinou cast svalu/tela nez kdyz clovek jen tahal cihly.

 2. Můžu se zeptat, zda jste nějak zabezpečili/tepelně oddělili kovovou trubku k venkovním ventilům? Vypadá to celkem na mega tepelný most. O tepelnou ztrátu ani tak nejde, ale mám obavu, že na zdi v interiéru bude kvůli tomu nízká teplota, tudíž tam je risk kondenzace a potenciálně i plísně. S podobným problémem se totiž v našem momentálním obydlí potýkám (ikdyž nemáme rekuperaci, ale topíme i větráme) a teď řeším i v našem projektu a popravdě nevidím cesty ven, než vyvést vodu pod zemí a pak nahoru těsně pod omítkou, aby tak nemohla tolik ovlivnit vnitřní povrchovou teplotu (samozřejmě, by se musela větev na zimu odvodnit).

  Neuvažovali jste náhodou o mrazuvzdorných ventilech, např Schell?

  1. Zdravim,
   tak jsem mel dneska projektanta na baraku kvuli blowerdoor testu a ptal jsem se ho i na ty venkovni kohoutky a mel jste pravdu, je to spatne ;-).

   Ocividne tam nastal nejaky komunikacni sum a nakonec to s vodakem neresili a vodak to udelal jak je zvykly. Takze uz jsme domluveni, ze to vodak predela tak, ze se to cele ze zdi vynda, dira zahazi, pak se ke zdi prichyti OSB deska a do te OSB desky se pak prichyti cela ta trubka s kohoutkem.

 3. Popravdě, toto řešení jsme vybírali s vodákem a projektantem a oba to doporučili a já to více neřešil.

  Ale pokud si mám tipnout, tak odpověď od nich bude, že při daném průměru trubku a 28cm izolace se bude sice dům skrz trubku trochu ochlazovat, ale vzhledem k tomu, že o cca 50cm dál je stejně rám HS portálu a kastlíky na žaluzie a vodící lišty, tak je tento tepelný most v porovnání s oknem zanedbatelný.

  Co se týká mrazuvzdorných ventilů, tak to co vidíte na fotce je právě přesně ono. Při uzavření vody se voda uzavírá až za fasádou, zbývající voda vyteče, takže nehrozí v zimě zamrznutí. Tím pádem i voda, ktera bude kondenzovat v této trubce bude průběžně otékat (trubka má mírný sklon na samospád).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting