Založení plotu a prvních pár šárů

Založení plotu a prvních pár šárů

Tak tu máme další plotový update. Mám za sebou další dva dny strávené nad naším plotem alias zdí nářku.

Po tom, co jsme v neděli roznosili tvárnice podél pasů, začalo zakládání prvního šáru. Pozitivní je, že jsem už veděl co a jak, takže v tom nebyl problém. Horší to už bylo s konkrétní realizací.

První zádrhel bylo zakládání zdi v metr a půl hlubokém a 40cm širokém pasu. Jestli se první cihla dělala blbě (viz předchozí článek), tak všechny další se dělaly blbě taky.

2016-04-11 18.26.24

Pasy bohužel bagrista tentokrát nevykopal až tak pěkně, jak v domě (a nebo je to tim, že jsou příliš dlouhé, těžko říct). Každopádně cihly se na pase “vrtí” ze strany na stranu, občas bylo potřeba trochu zaseknout hlínu, aby mohl cihelný vláček jet pěkně rovně ;-).

2016-04-12 14.51.22

Druhý zádrhel byla nerovnost pasů. Rozdíl byl nakonec tak 7cm, bohužel založil jsem to na 5cm, takže nejen že občas bylo potřeba více podkládat, ale pro zpříjemnění bylo potřeba občas ZBčka taky flexou seřezávat (max o 2cm), protože gumovou palicí člověk ZB do betonu nezatluče.

2016-04-12 14.51.30

Ale dalo se, první den jsem dojel celou jižní stranu (cca 31m) až k rozvaděči, kde jsem strávil tak půl hodiny vymýšlením, jak to obezdít tak, aby se nemuselo příliš řezat, zároveň cihly pak udržely tlak betonu. Vyhrálo šalamounské řešení. Cihly dám jen v prvním šáru pro jednodušší přenesení výšek z jižní na východní stranu plotu a zbytek se vyšaluje a vylije komplet betonem. A je to 😉

2016-04-12 14.51.34

Dneska jsem pak dozaložil východní stranu (cca 16m). Začátek šel dobře, sem tam jsme tvárnice dořízli, sem tam jsme dali trochu víc malty, ale pohoda.

Třetí zádrhel nastal v horní části samotného pasu, o kterém I. prohlásila, že je rovný a já ho nezkontroloval. Rovný byl asi jako sjezdovka na olympijský Super G. Rozdíl mezi začátkem a koncem byl 17cm a to už je fakt dost. Tady už nějaké zvýšené množštví malty nepomohlo, leda bychom chtěli celý pas dolít komplet.

2016-04-12 14.52.00

Vymyslel jsem to tak, že jsem nejprve cihly podkládal odřezkama 1-2cm co nám zbyly ze zkracování cíhel, ale ke konci jsme už dořezávali celé ZB, kterýma jsem podkládal zakládanou řadu. Ta poslední už měla 12.5cm, takže takový půltý šár. První šár jsem pak k podkladu lepil na expanzní pěnu, aby to drželo (jako čert).

Ale i to jsme zvládli a kolem čtvrté začali vymýšlet, jestli jít domů, nebo ještě něco dělat. No a protože ve čtyři člověku zbývá ještě mnoho sil, vyhrála samozřejmě další práce. Další na řadě bylo navrtání děr na vertiální roxory. Opět pakárna, karpální tunel zajásal. Navrtal sem zatím “jen” 60 děr na jižní straně, ty na východní udělám až zítra po zatuhnutí.

2016-04-12 19.13.20

Jako poslední jsme pak ještě další 3 hodiny skládali další šáry ZB na jižní straně. Shodou okolností se zastavili další dva blbouni z vesnice a tak jsem je rovnou zapřáhnul taky. Šlo to docela dobře, ZB dáváme na pěnu, aby se dalo vylít všech osm šárů najendou. Budeme na to brát pumpu, tak ať se to nedělá na víckrát.

Mezi každým šárem jsme dávali taky roxory, takže by to mělo být proarmované až až. Ty vertikální pak zapícháme až po pár šárech, abychom nemuseli hned od začátku navlíkat ZB na 2m dlouhé pruty.

2016-04-12 19.13.31

Zítra nás pak s brigošem čekají další 4 šáry na jižní straně a 8 šárů na východní. Uvidím, jestli to stihneme, ale spíš se to ještě protáhne.

A ještě timelapse videa. Jako první video se zakládáním prvních dvou šárů:

Jako druhé pak video, kde jsme skládali první čtyři řady ja jižní straně pozemku.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

6 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bořek
Guest
Bořek
8 years ago

Zdravím, co jsem tak různě kde četl, tak se autoři shodují s doporučením prolévat maximálně 3 až 4 řady ZB najednou. Nebojíte se, že u takto úzkého ZB, při betonování 8 řad najednou, budete mít spodní řady úplně bez betonu, protože tam beton neproteče?

Tomáš
Guest
Tomáš
3 years ago

Dobrý den, jaké síly roxorů, betonářské výztuže a v jakém množství jste ji prosím do zdi vkládali? Děkuji

Tomáš
Guest
Tomáš
3 years ago
Reply to  L

Ano, od toho je projekt a statický výpočet. Mě právě překvapilo, že Vámi vkládaná výztuž byla dosti titěrná. Pokud ale stále zeď stojí, tak evidentně stačila.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x