Blíží se finále aneb začínáme s fasádou
Tak dneska dorazili chlapi na fasádu. Takže krom dodělků v domě se už děje i celé zateplení, s tím související fasáda a žaluzie.
Dneska jsme si dopoledne ještě ujasňovali detaily a pak se pustili do práce. Já jsem mezi tím vyrazil směr mé oblíbené stavebniny v Rajhradicích pro apu lišty, rohy, pěny, penetrace, lepidla, stěrky a spoustu dalších hraček na fasádu.
Odvážně jsem pro všechno vyrazil jen autem bez vleku, což se teda nakonec i povedlo, ale úplně moc rezervního místa v autě mi nezbylo 😉
Mezitím, co jsem byl v Rajhradicích, se fasádníci už pustili do založení první řady. Bohužel po mém návratu jsem je musel celé jejich dílo nechat předělat, protože jsme si úplně nerozuměli s pojmem “celoplošně natáhnout”. Zatímco fasádníci to brali jako celoplošné natažení polystyrenů, ja jsem tím myslel celoplošné natažení cihel a pak polystyren na hřebínek.
Naštěstí je s nima fakt dobrá domluva, takže polystyrén od zdi odloupli a pustili se do natahovaní zdi do úrovně první tří polystyrenů. Jen co natažení trochu zaschlo, pustili se znovu do lepení polystyrenů. (a že to schlo dneska rychle, jednak kvůli horku a jednak prý i to lepidlo samo o sobě má nějaké lepší tvrdnoucí vlastnosti).
Za dnešek zvládli založit východní stranu, většinu severní a část jižní. A na jižní straně pak část vyhnali až do třetího šáru (jestli je to teda šár, když je to polystyren a ne cihla, ale já bych řekl že jo 😉 ).
Polystyreny zakládali tak, že je dávali do roviny váhou a podkládali klínky. Vzniklé mezery se pak vyplní polystyrenem a doplní pěnou. Původní plán jsme měli, že se perimetr seřízne. Jenže tím, že jsme v některých místech dávali perimetru ještě více než 28cm, tak by bylo řezání hodně problematické a nikdy by polystyreny na sobě stejně na 100% neseděly. Takto budou fasádní polystyreny v naprosté rovině a vzniklá mezera (max 1cm co jsem koukal) se doizoluje polystyrenem, takže se budou další šáry dělat lépe.
Zatímco se venku děla naše budoucí fasáda, já jsem uvnitř opět piloval tisíc drobností, co nakonec zabraly celý den. Jako první jsem se pustil do zapravování prostupů od rekuperace.
Od minula jsem měl všechny mezery vystříkané pěnou, takže dneska jsem pěnu zařezal a všechny nerovnosti zatáhl do lepidla. Až zítra lepidlo zaschne, bude třetí fáze a to natažení fajnové přes lepidlo, aby nebyly díry nijak poznat.
Další mise byla odřezat dilatační pásky ve všech místnostech, aby se dalo pohodlně vše vymalovat a páska tam nepřekážela. I když se to nezdá, řezal jsem to v celém domě snad 3hodiny a bylo toho tak tisíc metrů 😉
A na závěr dne jsem si nechal lahůdku, zaříznutí Ytongů nad schodištěm, které tam byly kvůli vylévání anhydridu. Od fasádníků jsem si na to půjčil krokodýlí pilu od Devaltu, ale stejně to žádná procházka růžovým sadem nebyla.
Pila je bohužel na obě strany široká, takže se nedá řezat úplně u podlahy. Takže nezbývalo než řezat ve směru od schodiště. Bohužel kolem komína se to řezalo naprd a ve výšce nad schodama rovněž naprd.
Takže výsledek byl, že to bylo zase takové slušné peklíčko. Navíc balancovat s tou potvorou na žebříku taky nebyl žádný med, takže řez zrovna moc rovný není. Ale s tím jsem počítal, takže jsem měl rysku o fous výš s tím, že to zítra ještě cele zbrousím na úroveň podlahy.
Navíc se na hranu bude muset stejně dát nějaká lišta, protože by jinak vykukovala podlaha a mirelon pod ní. Takže se přinejhorším nerovnosti schovají i tím 😉
No a to je z dneška vše. Den v čoudu a já vyšolichal pár takových drobností plus jedna zásobovací cesta. Příšerné, fakt to teď nějak neodsejpá 😉
Mám zase několik všetečných dotazů 🙂
Co je konkrétně to často zmiňované lepidlo? 🙂
Liší se to nějak lepidlo pro úpravy interiérů (zalepení přechodů mezi deskami, kastlíky pro VZT apod.) a exteriéru pro lepení polystyrenu? Potřebuji teď třeba v aktuálním starším domě utěsnit několik hlubších tenkých spár u oken i u některých omítek a pěna ani tmel se na to nehodí. Musí se lepidlo vždy rozdělávat a míchat, nebo stačí i nějaká tuba, kterou není nutné spotřebovat celou najedou?
Jinak jestli to chápu správně, tak tím, že se celý dům zvenku zaigelituje/zalepí do lepidla se ještě těsněji uzavřou případné prostupy vzduchu (ale i případné vlhkosti) a z domu bude totálně difuzně uzavřená konstrukce, s tím se předpokládám musí počítat ve výpočtech rosných bodů (určitě to tak bylo i plánováno už od začátku), jen nevím kde ještě všude jinde se s tím musí počítat? Ve vnějším polystyrenu perimetru a zdí je to celkem jasné, tam už je či finálně bude velká vrstva, ale co jinde?
Jako celek je tímto způsobem difuzně uzavřenou konstrukci tedy určitě nutné mít celkem pečlivě spočítanou a musí se na to myslet dlouho dopředu, je to tak? Stěnami sice obecně prostupuje jen minimum vlhkosti (myslím, že obecně sotva pár procent, u VPC ale přesná čísla neznám), ale i tak se s tím určitě musí nějak počítat. VZT by měla většinu těchto věcí řešit, ale není vždy samospásná.
“Lepidlo” je napriklad fasadni lepidlo, nebo lepidlo na Ytongy, lepidlo na VPC, atd. Je jich strasne moc druhu, ale co jsem mel zatim noznost videt, tak mi vsechny pripadaji stejne. Kdyz napriklad objednate VPC, tak vam Vapis doda jejich lepidla, ale kdyz dojdou, da se klidne lepit lepidlem na Ytongy a drzi to uplne stejne. Mozna by nekdo vedel vice detailne rozdily, ale ja to s lepidlama resim tak, ze vzdy dodavateli reknu na co to potrebuju a od mi podle katalogu/zkusenosti nejake doporuci.
Jinak lepidlo je zlata vec, da se s tim resit skoro vsechny problemy (spolu s nizkoexpanzni penou 😉 ). Je to dobre k lepeni cihel, zadelavani der, srovnavani nerovnosti, usazeni krabicek/kabelu, zatazeni parotesnych pasek, utesneni spar mezi cihlami,… Nejcasteji jsem delal napriklad s DBK univerzalnim stavebnim lepidlem. Stoji to par penez a pouziti neomezene ;-). Co se tyka jeste rozdilu, vim ze jsou nektera lepidla venkovni, nektera vhodna i rpo zdeni/lepeni v mrazu, nektera jsou rychletuhnouci, … Opet je dobre to vzdy zkonzlutovat s dodavatelem.
Lepidla co jsem mel jsou vzdy v pytli a rozmichavaji se s vodou. Mozna budou i nejake tuby, ale nevim jak to bude cenove. Osobne radeji doporucuju pytle s lepidlem + koupit michadlo. To se na stavbe neztrati. A nebo pak v tube penu, ale ta zas neni neprodysna (mozna pry protipozarni pena, ale to nemam overene).
Ohledne uzavreni lepidlem z venku, je to tak, uzavrou se tim vsechny mezery mezi cihlami i mezi okno-cihla, takze je pak dum krom vnitrnich omitek utesnen i takto. Co se tyka rosnych bodu, tak tam nedokazu presne odpovedet, ale predpokladam, ze se to zohlednuje jiz ve vypoctu skladby. Tim, ze ale mame 28cm polystyrenu a jen 17cm zdi, tak je rosny bod stejne vysunuty nekam do polystyrenu a je jedno, jestli je zed natazena nebo ne, jelikoz tam vlhkost nikdy nedojde (* muj osobni nazor, nemam overeno 😉 ).
A rekl bych, ze pripadna zbyvajici vlhkost ve zdivu projde omitkou do interieru, kde je odtazena VZT, ktera stejne musi bezet, jelikoz jinak by vzhledem k utesneni dum vubec nedychal a vznikaly by plisne. Ale toto uz jsou spis otazky na projektanta, tady uz hodne hadam a tipuju na zaklade toho, co jsem tak behem stavby pochytil.
Dobry den, mel bych jeden zvidavy dotaz, nenasel byste preci jen nekde informaci, jaky typ lepidla jste pouzili konkretne na lepeni fasadniho polystyrenu? Nebo jake jste mel doporuceny od projektanta? Resim prave take lepeni fasadniho polystyrenu (ale sedeho), bez kotveni, ale kdyz se u nas ve stavebninach zminim, ze mame jen lepit, ne kotvit, tak maji vzdy snahu mi to rozmlouvat. Diky moc za tip.
Nazev lepidla vim, psal jsem ho uz asi na sto mistech blogu a diskuzich stale dokola 😉
Je to od Profi lepidlo Klebespachtel s vetsi pevnosti prave na takovato lepeni
Tak to se omlouvam, ja uz tak stokrat cetl cely blog, ale tohle mi opravdu uniklo :).. tady u toho komentare a clanku se to hodi, tak to treba pomuze i dalsim… diky moc a at se dari
Jasne. Ono uz je toho tady hodne, tak se to hur hleda. A kdyz je to konkretni dotaz, tak to zas takova hruza neni 😉
Aplikovali jste mezi polystyren a rám okna komprimační pásky pro utěsnění a začišťovací profil pro ukončení finální omítky? Nebo teprve budete aplikovat?
O komprimacnich paskach nic nevim, muzete poslat vice info o co jde?
A co se tyka zakoncovaciho profilu, mate na mysli APU listy a rohove listy s perlinkou? Ty jsou na fasadu nakoupeny a budou se davat az kdyz se bude delat fasada.
Mrkněte třeba tady http://www.pasivnidomy.cz/detaily/okno-slavona-progression-v-miste-nadprazi-predsazena-montaz-182.
APU lišty jsou ty začišťovací/zakončovací profily, které slouží, pokud se nemýlím, k zamezení praskání přechodu omítka-rám pomocí jakéhosi “molitanu” a ke snadnějšímu nanášení omítky.
Komprimační páska je ve stejné spáře, ale trochu hlouběji. Tato komprimační páska má tuším význam jako vzduchové/vodní těsnění, které slouží jako první bariéra, než se vzduch a voda dostane k vnitřní těsnicí pásce na přechodu rám/vnitřní ostění a možná taky proto, aby chránil montážní pěnu v mezeře, která s největší pravděpodobností není vodě odolná a mohla by tak časem trpět.
Možná by ale bylo nejvhodnější kontaktovat vašeho výrobce ohledně konkrétních detailů.
Diky za link. Podle toho detailu ta komprimacni paska vypada jako ta molitanova paska na te APU liste. Poptam se pak jeste projektata a remeslniku
Komprimační páska je jakoby molitan co se nalepí na rám okna a během pár hodin se roztáhne na několikanásobek své původní šířky, tak aby utěsnil mezeru mezi rámem a izolantem. Slouží to k ochraně PUR pěny před vlhkostí z exteriéru, protože když PUR pěnu oříznete nožem aby vám nepřečnívala víc než potřebujete tak je najednou vodou nasákavá a kdyby pak byla vlhká tak pak máte samozřejmě krásný tepelný most….Každopádně dá se to řešit i parotěsnou páskou jakou máte v interiéru….
APU lišty máte určitě i zevnitř rámu u vnitřních omítek. Dávají se kvůli estetickým důvodům (prasknutí omítky u rámu) i kvůli provádění….
Zdravím,
používali řemeslníci kompirační pásku? nebo stačí utěsnit APU lištou?
resil jsem to s remeslnikama i projektantem a shodli jsme se na tom, ze pena+apulista+zatazeni do lepidla a fasady staci
Já se obávám, že APU lišta připojovací spáru před vlhkostí neutěsní (není k tomu dělaná) a pustí ji do PUR pěny.
Čirou náhodou zrovna řeším detaily s jedním výrobcem oken a ten to má v technických podmínkách montáže tučným písmem, že spára musí být utěsněna páskou i zvenčí (musí být paropropustnám na rozdíl od té vnitřní).
Řemeslník-fasádník nemusí mít s pasivními domy ještě dost zkušenosti a na jeho názor bych nevsázel. Nejlépe spíše poradí samotný výrobce oken.
Zajimavý článek o připojovací spáře, včetně ukázek chybných instalací:
http://stavba.tzb-info.cz/okna-dvere/10819-kupujeme-okna-a-dvere-7-cast-pripojovaci-spara-vyplni-otvoru
Zdravím, podle čeho jste vybírali firmu, která Vám bude dělat zateplení domu polystyrenem tím 28cm?
Proč jste se například nedomluvili s nějakými zedníky v okolí? Ne tedy s těmi co vám zdili, protože jste psal, že s nimi jste moc spokojeni nebyli. Budu toto také řešit a jedná se mi o to zda to nechat na zedníkovi a nebo raději poptat firmu, která to udělá na celoplošné lepení a vše nejspíše jak by to mělo vypadat.
Děkuji
V okamziku, kdy jsem sehnal prvniho kvalitniho remeslnika, jsem vsechny ostatni uz shanel na doporucneni od nej. Takze ve finale mi dum stavela parta lidi, ktera se uz vesmes znala z jinych zakazek a rucili za sebe navzajem
Hm tak to Vám závidím. Mohl by jste mi tedy napsat kolik vás stál 1m případně jak jste byli domluveni na platbě? Vyžadovali jste na tuto práci doklad kvůli NZU?
Tak to se omlouvam, ale to uz si fakt nepamatuju. Jinak NZU staci urcite jen faktury za material, protoze spoustu veci jsme si delali sami.
Ahoj, mam dotaz k predsazene montazi oken. Zajimaji me uhelniky ktere si pouzil. Nasel jsrm firmu prefen ktera to vyrabi ale 76 x 76mm myslim max. Poizil si nejake na zakazku? Nebo tyto? Kdyz vezmu ze otvor mame + 1cm sirsi na kazdou stranu nez bude okno, kvuli foliim, tak jestli to neni maly profil. Potrebuji usadit okna a predsazena montaz stale neni u montaznich firem standartem.
Sezen si oknare, kteri umi predsazenou montaz a kteri umi delat pasivni domy. Pak nebudes mit problem s uhelnikama, protoze je oni sami maji a umeji si sehnat.
Rozhodne bych je neshanel sam a nedejboze je neinstaloval sam. Protoze pak se oknari budou vymlouvat na uhelniky v okamziku, kdy se neco nepovede.
Nemam v planu usazovat okna, jen jsem chtel pripravit spodni uhelniky, v okoli delaji turbostrouby . Mam v planu poptavat vice firem. Problem je ze firma vyrabi okna kvalitni, ale montaz kvalitni neni.
Rozhodne nic nepripravuj. Okno muze mit malicko jiny rozmer nez otvor a budes v haji. Dela se to tak, ze se okno usadi na distancni desticky a uhelniky se daji az pak. Nech to firme. Pokud to nejaka firma nedela, jdi jinam. Imho tam nejaky duvod bude, proc to nedelaji. Ne jen to ze to neumi. Tot moje zkusenost
OK diky.
Dobrý den,
prosím Vás ten venkovní kohoutek co máte to je nějaký nezámrzný (kemper)?
Řeším právě venkovní nezámrzný kohoutek ale mám bohužel už fasádu a vodař tvrdí, že kryt na ten kemper musí být uchycen přes polystyren až do zdiva. Což se mi dělat nechce, takže mě zajímá jak jste to případně řešili vy. Děkuji
ja mam podobny, akorat nejde skrz dum. Je prichyceny na zde z venku na drevenem spalku kvuli tepelnym mostum. A pak skrz polystyren.
Jen na polystyren bych to nedaval, to je tak akorat to urvat.
Já mám Kemper a je chycený vevnitř domu z venku pak jen přitažený velkou matkou přes fasádu.
Takto :
http://ok-levne.cz/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/k/p/kpfrost_1.jpg