Blower Door Test SUCCESSFUL !!

Blower Door Test SUCCESSFUL !!

Tak máme za sebou blowerdoor test a rovnou z kraje říkám, že úspěšně! Sice ne super-uspešně, ale taky ne jen-tak-tak úspěšně, prostě tak průměrně úspěšně 😉

2016-06-27 14.25.11

Hodnoty nám vyšly přetlak 0.26 a podlak 0.34 (tuším). Finální průměr pak byl 0.32. To není špatné, jelikož na projití stačí 0.6, Na druhou stranu to není ani nejlepší, jelikož se to prý už někomu povedlo na 0.09 a našemu projektantovi na 0.25 😉

Takže do finálního testu holt ještě zabereme, dořešíme dvoje dvěře co nešly úplně dovřít, dodělám izolaci k dvířkám do komína, na kterou jsem úplně zapomněl, a hlavně natáhneme ještě celý dům z venku do lepidla, což doufám také pomůže.

2016-06-27 13.32.44

Co se týká samotného testu, probíhá to tak, že se celý dům uzavře krom vstupních dveří. Do těch se vsadí speciální rám s plachtou, ve které je dole díra na obrovský ventilátor. Během testu se pak ventilátor usazuje ve dvou směrech podle toho, jestli se fouká do domu nebo z domu.

2016-06-27 14.11.09

Samotný ventilátor se pak zakrývá redukčníma kroužkama a čím máte lépe utěsněný dům, tím menší dírka se ve ventilátoru nechá. My jsme se propracovali postupně až na kroužek D.

2016-06-27 13.57.49

Po vsazení ventilátoru se pak pomocí počítače testuje, jestli domem někde fouká při různých tlacích. Začíná se na 50Pa a postupně se snižuje. Pro detekci úniků pak jde do/z domu foukat až 70Pa.

2016-06-27 13.52.14

U celého testu byl přítomný i náš projektant, který u testu asistoval a předával všechna potřebná čísla k testu.

Jsem rád, že to dopadlo takto. Aspoň vím, že všechny ty isocelky, butyly, zásuvky zatlačované do lepidla a další parotěsné blbiny měly smysl. Prošli jsme hned napoprvé bez jakýchkoli úprav a věřím, že až se dodělá vše výše zmíněné, budeme mít výsledek ještě lepší.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

8 thoughts on “Blower Door Test SUCCESSFUL !!

 1. Nevypadá to nijak složitě ale to co tomu předcházelo byl pravděpodobně celkem záhul.
  Jak jsem s článku pochopil tak test budete dělat ještě jednou. Je to nutnost když už teď to vyšlo nebo je to jen o tom že chcete být lepší než projektant? :o)

 2. Test samotný je opravdu už jednoduchý, tam už jen trnete hrůzou jak to dopadne 🙂

  Jak říkáte, to hlavní je během stavby, kdy u všech detailů i prací musíte realizovat/kontrolovat pečlivost zpracování. Vše musí být uděláno tak, aby nikde neprofukovalo, nikde nebyly žádné díry skrz dům. Všechny přechody mezi materiály musí být dostatečně zaizolované, kontrolovat sádrokartonáře, rekuperáře a ostatní, aby vám neprovrtali parotěsné folie, aby když už dělají díry do zdiva, tak aby díry buď zpátky zaházeli nebo vyplnili a utěsnili vruty, atd.

  Zkrátka je to piplačka, ale zase pak víte, že Vám prostě to teplo nikudy nebude unikat, takže topíte polovinu co ostatní.

  Jinak co se týká druhého testu, tak záleží kdy děláte ten první. Pokud první test děláte před tím, než máte zapojené veškeré technologie, tak je potřeba udělat i ten druhý naostro. Pokud ale ten první, stejně jako my, děláte ve chvíli, kdy už máte připojené čerpadlo, rekuperace, kamna a žádný otvor není uměle ucpán, tak by stačil jen jeden.

  V našem případě bychom ten druhý test už opravdu dělat nemuseli. Důvod proč ho budeme dělat je hlavně ten, že chceme vědět, kam se finálně dostaneme, když doděláme vše tak jak jsme chtěli. Řada věcí teď ještě netěsnila jak má (komín, některá okna, venkovní strana fasády,…).

  Rozhodně ale nepopírám, že meta překonat našeho projektata není zajímavá ;-).

  1. Blahopřeji k úspěšnému testu. Jak vám těsnil HS portál? Tam je těsnění docela problematické.

   Já prošel BlowerDoor tento týden, první pokus na 0.25 🙂

   Něco se samozřejmě našlo také, takové klasiky jako – zásuvky, někde bude nutno seřídit kování oken, dotěsnit spáru prahu u dveří do sklepa atd. + u HS portálu to trochu teče nahoře (v místě kolejničky), ale tam to z principu asi moc utěsnit nejde, zkrátka “daň” za bezprahový vstup na terasu (upřímně…i kdyby to teklo ještě víc, tak mi to nevadí, protože 5m HS portál je prostě paráda parádní 🙂
   Všechny úniky samozřejmě opravím, ale nový test asi už dělat nebudu, zdroje se krátí a navíc nemám (v mém okolí) s kým soutěžit 🙂 Ale vám přeji, ať vašeho projektanta dáte, žák překonávající mistra!

   1. Gratuliji k 0.25, velmi hezké číslo. Ale podle Vašich příspěvků jste to dělal ještě více poctivě než my, takže určitě zasloužené.

    My jsme během měření bohužel neměli k dispozici takovou tu čoudicí aladinovu lampu, ale jen jakýsi měřák na měření prouděni. A podle toho jsme nikde nenašli žádný větší konkrétní únik. Takže to nejbylo spíš tisíce malých úniků než nějaký jeden konkrétní.

    Co jsme během testu identifikovali, tak něco málo určitě dělalo také neseřízené kování, nešlo nám totiž na dvou francouzských dveří dovřít úplně. Pak jsem zapoměl dát těsnění na dvířka na krb. Ale víc jsme neobjevili.

    Já si ještě jeden test dám. Ten co jsme dělali, tak byl jen nějaký ten testovací a neměl nastavené jakési finální měření (moc tomu nerozumím, ale prý se to nějak přepíná před samotným testem). Měli jsme navíc měření udělané jen jako neoficální za super cenu, ale bez jakýchkoli protokolů, takže my ještě jednou pojedem.

    Navíc mne zajímá, jak s tím celým pohne to celoplošné zatáhnutí do lepidla, na to jsem opravdu zvědavý. K tomu pak oprava toho co jsem psal výše a musí z toho být lepší výsledek než měl p. Partika 😉

 3. Dobrý den,

  máte velmi čtivý a srozumitelný blog. Chtěl bych se přesto zeptat, co vás vedlo k myšlence instalovat zásuvky do lepidla? Mám si to představit tak, že díra pro zásuvku ztenčí cihlu a zvýší tím její průvzdušnost? Pochopil bych utěsňování všech průchodů ven, ale v případě kdy i kabeláž do zásuvek je v drážkách na vnitřní stěně bez průchodu ven mi to nedává smysl.

  1. Je to jednoduche ;-). Cihly jsou uvnitr (vertikalne) derovane kvuli snizeni vahy. Konkretne jsou tam 2 velke dutiny skrz celou cihlu a pak dalsich tusim sest dutin cca 20cm dlouhych z celkovych 25cm vysky cihly.

   Tim ze udelate drazky/krabicky, tak se navrtate az do techto dutin. Navic cihly nemate nikdy na sobe usazene tak presne, ze by mezi nimi nebyly mezery. Diky tomu Vam pak skrz krabicku/kabel vznika pruchod do teto dutiny a z ni pak cihlou ven.

   Tim ze to date “jen” do sadry, tak se stane, ze sadra vyschne, popraska a mate diru opet otevrenou. Zatimco lepidlo po vyschnuti kompletne diru ucpe.

   Tyto dutiny/skviry mezi cihlamy jsou pak zaroven i duvod, proc jeste natahujeme cely dum z venku do lepidla. Stejne ale neutesnite vse na 100%, protoze jsou v cihle uz napriklad chycene okna na kotvy a pod nima jsou spary nezatazne.

   1. Zdravím,
    vy jste prošly blower door testem i když jste neměli ještě celoplošné zateplení domu? Jsem nyní ve fázi hrubé stavby vidím, že některé cihly přesně na sebe nesedí a jsou tam maličké škvírky. Vy jste to před testem nějak natahovali lepidlem? Nebo k tomuto stačí mít hotové vnitřní omítky? Děkuji za vysvětlení.

    1. Dobry den,
     pokud si proctete cely blog pozorne, najdete na vsechny Vase otazky odpovedi.

     Tento blowerdoor byl jen kontrolni, bez zatepleni, bez natazeni do venkovniho lepidla. Jak vidite z clanku, uz tak to vyslo jen diky omitkam a dalsim opatrenim uvnitr.

     Finalni blowerdoor pro zelenou se samozrejme dela az ve finalnim dome , kdy je zatepleni a natazeni do lepidla hotove (coz je v clanku rovnez napsano).

     Cely dum jsme zatahovali do lepidla, abychom jeste vylepsili neprovzdusnost celeho domu (ale ani ne tak kvuli testu, jako spis kvuli kvalite domu).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting