Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP

Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP

Categories
You are here:
< Zpět

Po dlouhé a náročné cestě způsobené nejen nedostatkem dokumentace jsem nakonec úspěšně integroval rekuperaci ThermWet Ventbox (v mém případě Standard 400) do Loxone. Připravil jsem postup a šablonu. Integrace je řešena přes Modbus TCP, není tedy potřeba žádný zvláštní extension, stačí TCP spojení mezi Miniserverem a Ventboxem.

Požadavky:

 • Loxone Config 8.3 (předpokládám, že všechny 8.x a vyšší budou taky fungovat)
 • ThermWet Ventbox s firmwarem v2.13 (rovněž předpokládám, že i na vyšších); testováno na modelu 400 Standard. Nevím, jestli modely Basic mají podporu Modbus, prověřte před případným nákupem!
 • TCP/IP spojení mezi Loxone a Ventboxem

 

Postup:

 1. Stáhněte si zazipovanou šablonu – MB_ThermWet_Ventbox_213, rozbalte ji do
  C:\ProgramData\Loxone\Loxone Config X.Y\Templates\Comm\
 2. V rozšířeném nastavení Ventboxu si zvolte nenulovou adresu jednotky (např. 5), Loxone totiž Ventboxáckou implicitní adresu 0 nepodporuje:

 3. V Loxone Configu zvolte ve stromě periferií Projekt – Miniserver – Miniserver communication, následně na liště přidejte Modbus server:
 4. Nově přidaný Modbus server pojmenujte a vyplňte adresu ve formátu
  [IP adresa Ventboxu]:502


  Prodleva po spuštění 120s je volitelná

 5. Aplikujte nainstalovanou šablonu (pokud není v seznamu vidět, restartuje Loxone Config) – ve stromě vybrat nově přidaný Modbus server, v liště Sensors and Actuators, Device Templates a konečně Thermwet Ventbox:
 6. Zadejte Modbus adresu zvolenou v kroku 2
 7. 1. část hotova, můžete vytáhnout senzory na stránku, uložit, spustit Live View a zkontrolovat vyčítané údaje:
 8. Aby se dal zcela ovládat výkon Ventboxu, je potřeba jej přepnout do automatického režimu (všechny ostatní režimy totiž příkazy z nadřazeného systému (=Loxone) přebíjí):
 9. Dále je potřeba v celém plánovači automatického režimu ve Ventboxu nastavit vypnuto (bílý čtvereček). To je proto, že sejde-li se víc požadavků (plánovač, nadřazený systém, …), Ventbox použije maximální hodnotu. Nastavte tedy úplně všude (ve všech dnech, 0-24) vypnuto:

  Díky tomu bude platit, že pokud v Loxone nastavíte požadovaný výkon 0, jednotka se vypne.
 10. Aktory – Ventbox očekává od nadřazeného systému refresh hodnot nejpozději každých 15s, jinak přejde do defaultu. Nastavte tedy u zvolených aktorů periodu znovuodesílání 5s. Pro test přiveďte konstantní hodnotu do aktoru. Například zde 100:

  Výsledek je vidět na webovém rozhraní:

  Alternativně si můžete potřebné refreshe řídit sami generátorem pulzů a analogovou pamětí:

Dostal jsem zprávu, že se chystá verze 2.14, která by měla umět mimo jiné přímé ovládání zapnuto/vypnuto, přetlak, Bypass, rozsah letního režimu, … Pokusím se zaktualizovat šablonu, jakmile bude k dispozici.

Aleš Berka (Aleq)

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Table of Contents

2 thoughts on “Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *