Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP

Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP

How Can We Help?

Categories

Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP

You are here:
< Zpět

Po dlouhé a náročné cestě způsobené nejen nedostatkem dokumentace jsem nakonec úspěšně integroval rekuperaci ThermWet Ventbox (v mém případě Standard 400) do Loxone. Připravil jsem postup a šablonu. Integrace je řešena přes Modbus TCP, není tedy potřeba žádný zvláštní extension, stačí TCP spojení mezi Miniserverem a Ventboxem.

Požadavky:

 • Loxone Config 8.3 (předpokládám, že všechny 8.x a vyšší budou taky fungovat)
 • ThermWet Ventbox s firmwarem v2.13 (rovněž předpokládám, že i na vyšších); testováno na modelu 400 Standard. Nevím, jestli modely Basic mají podporu Modbus, prověřte před případným nákupem!
 • TCP/IP spojení mezi Loxone a Ventboxem

 

Postup:

 1. Stáhněte si zazipovanou šablonu – MB_ThermWet_Ventbox_213 (aktualizace 2.15 dole), rozbalte ji do
  C:\ProgramData\Loxone\Loxone Config X.Y\Templates\Comm\
 2. V rozšířeném nastavení Ventboxu si zvolte nenulovou adresu jednotky (např. 5), Loxone totiž Ventboxáckou implicitní adresu 0 nepodporuje:

 3. V Loxone Configu zvolte ve stromě periferií Projekt – Miniserver – Miniserver communication, následně na liště přidejte Modbus server:
 4. Nově přidaný Modbus server pojmenujte a vyplňte adresu ve formátu
  [IP adresa Ventboxu]:502


  Prodleva po spuštění 120s je volitelná

 5. Aplikujte nainstalovanou šablonu (pokud není v seznamu vidět, restartuje Loxone Config) – ve stromě vybrat nově přidaný Modbus server, v liště Sensors and Actuators, Device Templates a konečně Thermwet Ventbox:
 6. Zadejte Modbus adresu zvolenou v kroku 2
 7. 1. část hotova, můžete vytáhnout senzory na stránku, uložit, spustit Live View a zkontrolovat vyčítané údaje:
 8. Aby se dal zcela ovládat výkon Ventboxu, je potřeba jej přepnout do automatického režimu (všechny ostatní režimy totiž příkazy z nadřazeného systému (=Loxone) přebíjí):
 9. Dále je potřeba v celém plánovači automatického režimu ve Ventboxu nastavit vypnuto (bílý čtvereček). To je proto, že sejde-li se víc požadavků (plánovač, nadřazený systém, …), Ventbox použije maximální hodnotu. Nastavte tedy úplně všude (ve všech dnech, 0-24) vypnuto:

  Díky tomu bude platit, že pokud v Loxone nastavíte požadovaný výkon 0, jednotka se vypne.
 10. Aktory – Ventbox očekává od nadřazeného systému refresh hodnot nejpozději každých 15s, jinak přejde do defaultu. Nastavte tedy u zvolených aktorů periodu znovuodesílání 5s. Pro test přiveďte konstantní hodnotu do aktoru. Například zde 100:

  Výsledek je vidět na webovém rozhraní:

  Alternativně si můžete potřebné refreshe řídit sami generátorem pulzů a analogovou pamětí:

Dostal jsem zprávu, že se chystá verze 2.14, která by měla umět mimo jiné přímé ovládání zapnuto/vypnuto, přetlak, Bypass, rozsah letního režimu, … Pokusím se zaktualizovat šablonu, jakmile bude k dispozici.

Nakonec je to rovnou 2.15, zatím nijak zvlášť otestovaná šablona zde: MB_ThermWet_Ventbox_215.zip

Aleš Berka (Aleq)

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
Table of Contents

6 thoughts on “Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP

 1. Jak jste spokojeny s odstupem casu s vyberem teto vetraci jednotky? Uvazuji o te stejne ale nejsem presvedcen o jejich technologii klapek a zvhlcovani cisteho vzuchu pomoci kondenzatu z odpadniho vzduchu. Za jakokoliv reakci budu rad. Karel

 2. Zdravím! U svého domu stojím nyní před rozhodnutím, jakou pořídit rekuperační jednotku. Projekt a rozvody mám od Thermwetu, nicméně nejsem úplně přesvědčený o kvalitách jejich jednotky Ventbox 400, nedají se totiž nikde najít ověřené parametry a v odborných diskuzních fórech jsem nic moc nenašel. Ostatní známější výrobci mají parametry například ověřené na nezávislém Passivhaus Institutu.

  Mohu se zeptat, jak jste spokojený?

  Jde mi zejména o hluk, účinnost a spolehlivost. Nechci, aby jednotka byla v noci v domě slyšet (bude na neobývané půdě) a ani aby z výdechů táhl proud studeného vzduchu (nechal bych ji jet třeba na 40%).

 3. Ahoj,
  Karlovi se omlouvám, neviděl jsem dotaz. Mám ji a nemám s ní problém. Bypass klapka funguje i po 5 letech. Entalpický výměník jsem si nedával, panuje spousta nejasností (i nějaké studie) na téma nedostatečné snižování formaldehydu – tj. VZT vám má zajistit čerstvý vzduch, entalpický výměník to kazí. Takže za cenu vyhazování vlhkosti a nezávislého zvlhčování zvlhčovačema jedu na standardním výměníku.

  @Bojanop – odpovídal jsem před pár min. na fóru. Jinak mi není jasné, jak by z VZT mohl z výdechu táhnout studený vzduch. To by nebyla rekuperace ale ventilátor 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *