Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP
How Can We Help?
Po dlouhé a náročné cestě způsobené nejen nedostatkem dokumentace jsem nakonec úspěšně integroval rekuperaci ThermWet Ventbox (v mém případě Standard 400) do Loxone. Připravil jsem postup a šablonu. Integrace je řešena přes Modbus TCP, není tedy potřeba žádný zvláštní extension, stačí TCP spojení mezi Miniserverem a Ventboxem.
Požadavky:
- Loxone Config 8.3 (předpokládám, že všechny 8.x a vyšší budou taky fungovat)
- ThermWet Ventbox s firmwarem v2.13 (rovněž předpokládám, že i na vyšších); testováno na modelu 400 Standard. Nevím, jestli modely Basic mají podporu Modbus, prověřte před případným nákupem!
- TCP/IP spojení mezi Loxone a Ventboxem
Postup:
- Stáhněte si zazipovanou šablonu – MB_ThermWet_Ventbox_213 (aktualizace 2.15 dole), rozbalte ji do
C:\ProgramData\Loxone\Loxone Config X.Y\Templates\Comm\
- V rozšířeném nastavení Ventboxu si zvolte nenulovou adresu jednotky (např. 5), Loxone totiž Ventboxáckou implicitní adresu 0 nepodporuje:
- V Loxone Configu zvolte ve stromě periferií Projekt – Miniserver – Miniserver communication, následně na liště přidejte Modbus server:
- Nově přidaný Modbus server pojmenujte a vyplňte adresu ve formátu
[IP adresa Ventboxu]:502
- Aplikujte nainstalovanou šablonu (pokud není v seznamu vidět, restartuje Loxone Config) – ve stromě vybrat nově přidaný Modbus server, v liště Sensors and Actuators, Device Templates a konečně Thermwet Ventbox:
- Zadejte Modbus adresu zvolenou v kroku 2
- 1. část hotova, můžete vytáhnout senzory na stránku, uložit, spustit Live View a zkontrolovat vyčítané údaje:
- Aby se dal zcela ovládat výkon Ventboxu, je potřeba jej přepnout do automatického režimu (všechny ostatní režimy totiž příkazy z nadřazeného systému (=Loxone) přebíjí):
- Dále je potřeba v celém plánovači automatického režimu ve Ventboxu nastavit vypnuto (bílý čtvereček). To je proto, že sejde-li se víc požadavků (plánovač, nadřazený systém, …), Ventbox použije maximální hodnotu. Nastavte tedy úplně všude (ve všech dnech, 0-24) vypnuto:
Díky tomu bude platit, že pokud v Loxone nastavíte požadovaný výkon 0, jednotka se vypne. - Aktory – Ventbox očekává od nadřazeného systému refresh hodnot nejpozději každých 15s, jinak přejde do defaultu. Nastavte tedy u zvolených aktorů periodu znovuodesílání 5s. Pro test přiveďte konstantní hodnotu do aktoru. Například zde 100:
Výsledek je vidět na webovém rozhraní:
Alternativně si můžete potřebné refreshe řídit sami generátorem pulzů a analogovou pamětí:
Dostal jsem zprávu, že se chystá verze 2.14, která by měla umět mimo jiné přímé ovládání zapnuto/vypnuto, přetlak, Bypass, rozsah letního režimu, … Pokusím se zaktualizovat šablonu, jakmile bude k dispozici.
Nakonec je to rovnou 2.15, zatím nijak zvlášť otestovaná šablona zde: MB_ThermWet_Ventbox_215.zip
Aleš Berka (Aleq)
8 thoughts on “Integrace Rekuperace Thermwet Ventbox do Loxone pomocí Modbus TCP”
Krasna prace. Diky!
Fungovalo hned napoprvé. Díky za návod.
Jak jste spokojeny s odstupem casu s vyberem teto vetraci jednotky? Uvazuji o te stejne ale nejsem presvedcen o jejich technologii klapek a zvhlcovani cisteho vzuchu pomoci kondenzatu z odpadniho vzduchu. Za jakokoliv reakci budu rad. Karel
Zdravím! U svého domu stojím nyní před rozhodnutím, jakou pořídit rekuperační jednotku. Projekt a rozvody mám od Thermwetu, nicméně nejsem úplně přesvědčený o kvalitách jejich jednotky Ventbox 400, nedají se totiž nikde najít ověřené parametry a v odborných diskuzních fórech jsem nic moc nenašel. Ostatní známější výrobci mají parametry například ověřené na nezávislém Passivhaus Institutu.
Mohu se zeptat, jak jste spokojený?
Jde mi zejména o hluk, účinnost a spolehlivost. Nechci, aby jednotka byla v noci v domě slyšet (bude na neobývané půdě) a ani aby z výdechů táhl proud studeného vzduchu (nechal bych ji jet třeba na 40%).
Ahoj,
Karlovi se omlouvám, neviděl jsem dotaz. Mám ji a nemám s ní problém. Bypass klapka funguje i po 5 letech. Entalpický výměník jsem si nedával, panuje spousta nejasností (i nějaké studie) na téma nedostatečné snižování formaldehydu – tj. VZT vám má zajistit čerstvý vzduch, entalpický výměník to kazí. Takže za cenu vyhazování vlhkosti a nezávislého zvlhčování zvlhčovačema jedu na standardním výměníku.
@Bojanop – odpovídal jsem před pár min. na fóru. Jinak mi není jasné, jak by z VZT mohl z výdechu táhnout studený vzduch. To by nebyla rekuperace ale ventilátor 🙂
super – diky!
Zdravím,
máte prosím někdo aktuální informace o integraci Ventboxu do Loxone přes ModBUS protokol?
Webové rozhraní je podle mne naprosto překopané a nepřehledné a nejde tam nastavit IP adresa nebo jsem nepřišel na to kde.
Modbus vyčítám převodníkem, ve kterém naprosto nevím, jak mám nastavit parametry (baurate, parita, stopbity) a i když se mi podařilo nastavit adresu, která nejde dát na standardní 1, ale je na 3, tak i tak mi loxone ani převodník nic nevyčítá…
V článku se o paritě a baudrate taktéž nic nepíše, tak jsem se chtěl zeptat, jestli mi s tím někdo poradí…
email mám 4majkl/zawináč/gmail/téčka/com a číslo 7dva57tři5nula41 kdyby byl někdo přímo ochoten se mi ozvat… díky moc… 😉
Michal
Dobrý den, už to máte funkční? Mám se snažit pomoci?