X
Parotěsný boj, level druhý

Parotěsný boj, level druhý

Tak dneska jsme pokračovali v našem parotěsnícím boji. Nejprve ve zkratce, proč vlastně vůbec level 2, proč by nestačil level 1. Za ideálních podmínek by totiž level 1 měl bohatě stačit. OSB desky jsou Egger, měli by mít vyšší hustotu a tím pádem fungovat jako parobrzda. Všechny spoje jsme přelepili a u zdí vše zatáhli do lepidla. Bohužel to má háček.

2016-03-20 15.02.58

Tím jsou blížící se mokré procesy v domě. Jen co budou okna, pouštíme se do omítek a následně hned do anhydritových podlah. Oba procesy zvednou vlhkost v domě na maximum. Vlhkosti je pak potřeba se zbavit topením, větráním, zase topením, zase větráním. Problém je, že během topení se bude veškerá vlhkost vypařovat a všechno by šlo do OSB desek a pásek a je otázka, co by to udělalo.

2016-03-20 15.02.25

Původně jsme s projektantem řešili možnost natažení jen pomocné fólie, která by vlhkost zachytávala a pak by se dala pryč. Jenže pracnost je podobná, také by se to muselo nějak uchytit a utěsnit a jen by to byla zbytečná práce.

Takže jsme plán rozšířili, že když už se to bude dělat, udělá se to pořádné (finančně to je 1500kč na fólii a cca 1500kč na pásky). Díky tomu bude fólie fungovat jako druhá rezervní vrstva a pokud bychom někde něco v první vrstvě pokazili nebo se časem odlouplo, druhá vrstva to ještě pojistí.

IMG_0000050

A tak jsme dneska instalovali fólii na OSB desky. A byla to slušná pakárna. Správně nasměrovat 5m dlouhé pásy fólií není žádná sranda. Na začátku jsme bojovali s jedním pásem tak hodinu, pak už jsme na to jakž takž přišli a šlo to o fous líp. Ono by to možná šlo i o něco líp, kdyby náš brigoš dneska neměl i na jeho poměry tak zabržděné myšlení.

IMG_0001578

Stokrát jsme se ho vždycky ptali, jestli má srovnanou fólii s podkladovou fólii, on klidně řekne jo a přitom to drží naprosto šikmo. No nazabití. Takže jsme museli uzpůsobit práci tak, aby páchal co nejmenší škody. Bohužel bez něj to nejde, ve dvou s I. bychom to nedali. Takže já jsem koordinoval a sponkoval, I. směrovala fólie a brigoš chystal kozy a fošny, držel fólii nad hlavou a neustále hekal, asi aby se před I. předvedl jakej je borec a jak tvrdě maká.

2016-03-20 15.02.33

Po cca čtyř hodinách práce jsme měli natahanou půlku patra a fyzicky i psychicky sme byli fakt hotoví. Druhou půlku jsme tak nechali na zítra a zbytek dne jsme se pustili do lepení fólií k sobě, finalizaci detailů, přilepení fólie k Illbruck páskám atd.

Tady jen poznámka ke zkušenostem s páskama. Ona už to psala včera I., ale fakt to stojí za to zopakovat. Isocell pásky jsou naprosto parádní, jakmile se to přichytí na podklad, drží to jak přibité. Zároveň jsou pásky příjemně elastické (Airstop FLEX), takže se dají i rozumně korigovat nerovnosti nebo drobné odchylky spojů fólií.

2016-03-20 16.51.48

Na druhou stranu páska od Illbrucku rozhodně není tak extra jak jsem podle ceny i image firmy čekal. Dneska jsem přilepoval fólie k Illbruck páskám OSB-Zeď a ačkoli tam fólie drží, tak rozhodně ne tak bytelně jako v případě Isocellu. Rozhodli jsme se proto pak raději ještě celý obvod domu přetáhnout jednou vrstvou Isocell páskou a tím přichytit fólii i přímo na lepidlo, jen pro jistotu, kdyby lepidlo na Illbruck pásce časem povolilo.

A na závěr opět timelapse. Dneska je to taková všehochuť všech procesů co jsme celý den dělali a záleželo, kde zrovna jsme kameru  postavili 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

16 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Guest
Roman
6 years ago

Zdravím,
mám dotaz ohledně parotěsnost / vzduchotěsnost. Měl jsem za to, že OSB se dávají kvůli vzduchotěsnosti aby se splnil blower door test. No a ta parotěsná folie jsem chápal tak, že se dává vždycky i když dům není pasivní například nad sádrokarton. Ve vašem případě když máte OSB strop a pod něj by se dal ještě sádrokarton tak by tam už žádná parozábrana být nemusela? Děkuji

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Ano ve vašem případě to chápu článek s vysvětlením jsem četl. No a kdyby se dělali stropy až po mokrých procesech? Nejsem si jist ale jestli je to vůbec možné, protože by bylo těžké místnosti pod střechou vytopit na dostatečnou teplotu. Nevím podle čeho se rozhodnout zda dělat první stropy z OSB tak jako vy a nebo první absolvovat mokré procesy a poté až dělat stropy?

No a v přízemí když je strop z miako vložek a budu chtít mít pod nimi i sádrokarton kvůli zapuštěným světlům, elektro či vzduchotechnice tak přeci nebudu dělat stropní omítku je to zbytečné. No ale jak docílím toho aby to bylo vzduchotěsné, protože to sádrokarton není. Takže dát ten strop alespoň do perlinky a lepidla nebo stačí právě nějaká parozábrana jako folie a ta je i vzduchotěsná?

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Tak podle toho co jste napsal tak opravdu strop z OSB budu muset dělat první jelikož omítky se stříkají přes lepidlo.

Omlouvám se, že jsem Vás zmátl. Zkusím to tedy vysvětlit. Jedná se o přízemní dům. První část domu má sedlovou střechu, kde nejsou betonové stropy. Je to velmi podobné jak vaše patro se stahovacími schody do podkroví. Budu zde dělat stropy z dřevěných trámů + rastr. Do spodní vrstvy dám také OSB kvůli vzduchotěsnosti. (Proto jsem se ptal zda to jde udělat i jinak abych nemusel použít tu folii před mokrými procesy ale lepší bude jí použít) 🙂

Půdní prostor zateplený nebude, takže tam se dají jenom OSB nebo nějaké fošny aby byl pochozí a dalo se tam něco skladovat.

No a druhá část domu je pod plochou střechou, která je právě z miako vložek. Pod miako vložky budu dávat právě sádrokarton. No a ten je právě vzduchově propustný. Proto řeším zda ty miako vložky dát do perlinky a lepidla nebo je i jiná možnost jako právě ta parotěsná folie. Nejsem si ale jist jestli je to i vzduchotěsné. Každopádně když čtu ceny pásek tak si myslím, že cena perlinky a lepidla mě vyjde levněji 🙂

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Aha no je pravda, že betonová deska o tloušťce 5 cm tam je 🙂 a na ní je i navařená IPA. Jenomže poté se tam dávala vrstva polystyrenu na kterou se dala střešní folie, která se kotvila přes polystyren ipu až do žb desky. Myslel jsem, že by to profukovat mohlo, protože je to provrtané. = toto si budu muset ověřit děkuji

Honza
Guest
Honza
6 years ago

Zdravím,

jen drobný dotaz, řešíme obdobný problém ohledně parobrzdy na domě. skladba je dosti podobná, jen se jedná o plochý strop kde nad OSB deskou bude nafoukaná izolace. Zajímalo by mne zda jste z projektantem neřešili problém těch dvou parobrzd na sobě. Jde mne o to co se stane když ta spodní nějakým způsobem degraduje nebo dojde k nějakému jejímu poškození. Tím pádem může vlhkost vnikat mezi ty dvě parobrzdy a to horní pokud bude v pořádku tak tu vlhkost nepropustí dál a tím pádem zůstane ve formě nějakého možná kondenzu mezi nima. Defakto bych potřeboval vyřešit tuto věc obdobně, ale nejsem si jist zda je to vlastně dobře, někde už nevím kde jsem četl že naopak by se měla ta deska dostatečně provrtat aby se zvýšila její paropropustnost pokud má sloužit jen jako nosný prvek pro izolaci.

Děkuji

Roman
Guest
Roman
6 years ago
Reply to  Honza

Ahoj Honzo, já to budu řešit OSB 4 maji vyšší hustotu a ještě se potom OSB natřou 2x latexem. Každý projektant má na to jiný pohled a vlastní zkušenost.

Baros
6 years ago

Máme podobnou skladbu vrstev jako Honza – parobrzdná fólie ISOCELL OKO Natur, OSB3 18 mm a na tom foukaná izolace ISOCELL.

Fólie i OSB jsou jen parobrzdy a ne parozábrany, takže přes ně určité množství páry může projít.

Důležitá je u parobrzdy hodnota Sd – čím je hodnota nižší, tím víc vodní páry může projít.

Směrem ven by se měla hodnota Sd u materiálů snižovat a tak to i máme – fólie má Sd 6,45 a OSB kolem 3.

Takže pokud se nějaká vodní pára dostane nad fólii, tak může odejít skrz OSB.

Standa
Guest
Standa
2 years ago

Zdravím, jak se tak koukám na chlapy jak to tam dávají tou sponkovačkou, nemůžu si pomoct ale jakýkoli narušení parozábrany by s mělo důkladně přelepit lepenkou k tomu určenou jinak to nebude fungovat.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x