Prostupy na rekuperaci a drážky

Prostupy na rekuperaci a drážky

Během týdne jsme zvládli v domě nakreslit všechny drážky a krabičky. Během toho jsme také úspěšně změnili totálně vše, co jsme měli odladěno v původním elektro projektu. Jenže ono když to člověk plánuje u stolu a pak to vidí ve skutečnosti, tak je to něco jiného.

A protože bojový plán byl vymyšlen, zbývalo se do toho už jen pustit. V pátek ráno jsem zajel půjčit kango na zbývající krabičky (to naše se stále z krabiček vzpomatovává na reklamaci) a drážkovací frézu na drážky pro elektriku a datové kabely.


2016-02-26 13.27.20

Na baráku jsem pak rozkreslil ještě všechny prostupy pro rekuperaci podle aktualizovaných podkladů od našeho projektanta. Na posilu jsem si opět vzal našeho oblíbeného brigádníka z vesnice, který začal hned namalované otvory bourat.

 

Protože se jednalo o díry 15-22cm, zvolili jsme taktiku tisíce a jedné díry vrtané šestkovým vrtákem a pak vykangování/vyražení vnitřku díry. Šlo to jakž takž a po celodenním bourání měl brigádník hotovo.

2016-02-26 13.26.53

 

Já jsem mezitím dodělal všechny krabičky v baráku. Při poslední krabiččce to vzdalo i kango z půjčovny. Našteští ne kango samotné, ale jen redukce z SDS-Max na SDS-plus. Tohle se musí VPC cihlám nechat, jsou fakt pevné ;-).

2016-02-26 13.26.23

V půjčovně naštěstí měli pro “poruchu” pochopení a ačkoli jsem jim donesl redukci ve formě skládačky, nic jsem neplatil a jen pracovník konstatoval, že to chce pořádnou redukci od Makity a né “to bláto” za 500kč.

2016-02-27 14.30.15

Zbytek pátku jsem pak testoval drážkovačku. Jelikož jsem neměl vůbec představu jak široké/hluboké drážky dělat, nakoupil jsem si v Bauhausu po metru od kažého typu kabelu, nastříhal několik síťových a pak už jen testoval co se kam vejde a nevejde (a prodavač v Bauhausu pro to moc pochopení neměl 😉 ).

2016-02-26 15.42.59

Po hodince seznamování se s drážkovačkou a několika totálně křivých drážkách jsme se docela skámošili, zjistil jsem, že jediný možný směr je směrem dolů a pustil jsem se do pracovny.

2016-02-27 14.30.47

Když se drážkuje dolů, je to sranda. Člověk drží frézu, ta sama díky gravitaci jede dolů a vše je růžové. Když je potřeba horizontální čára, je to pakárna protože člověk musí tlačit, ale jakž takž to jde. Ale když je potřeba vytlačit drážkovačku do kopce (aby se dofrézovala cesta pod strop), je to totálně naprd. Nejede to, práší to a fakt to bolí.

2016-02-27 14.30.31

V pátek jsem stihl vydrážkovat pracovnu a vyrazil domů. Dneska jsem drážkoval celý den (od půl desáté do šesti večer). Ruce  mám jak opice, ale mám téměř hotovo. Chybí tuším jen čtyři speciálně široké drážky, možná nějaké dolaďování a bude to.

2016-02-27 17.32.08

Na zítra je tak naplánována finalizace drážkování a velký úklid. Po dnešní akci to tam vypadá spíš jak na demolici než na stavbě. Pozitivní je, že drážky jsou jen 3.5cm hluboké, takže dům by to zbořit němělo.

2016-02-27 14.32.13

A ještě nová sekce “Vyzkoušeno za vás” ;-):

  • Půjčte si drážkovačku, ale kupte si vlastní kotouče. Podle ceníku chtějí za 1mm opotřebení až 300kč na kotouč. Je to lichva, přesně kotouč, co Vám tam dají, stojí maximálně 800kč a má 5mm nejméně.
  • Místo kotouče za 800kč kupte obyčejný Festa diamantový kotouč 150mm za 200kč, funguje úplně stejně (porovnáno s orig půjčeným).
  • Zároveň i obyčejný kotouč Festa vydržel na celý dům z VPC, takže řečem o číně nevěřte.
  • Určitě si půjčtě i vysavač, bez něj je v místnosti do 10sekund tma, s ním je to dost v pohodě krom počátečního zaříznutí, to prostě práší víc
  • Určitě si pořiďte sluchátka proti hluku, krom toho že to tlumí, v případě 1 stupně venku i hřejou 🙂
  • Naopak brýle jsou v 1 stupni k ničemu, mlží se a ačkoli v místnosti není tma z prachu, je tam mlha, která by se dala krájet. Stačí brýle sundat a je vše ok 😉
  • Pokud kotouč přestane řezat, je to tím, že se na něm usadila vrstva jemného písko-bahna z VPC, stačí říznout do Ytongu nebo Pískovce, bahno se odlepí a kotouč řeže jako nový.
  • Tady je výhodou mít zakládací šár z Ytongu, vždy po dojetí dolů se kotouč sám očistil ;-).
  • Dělejte všechny drážky vertikálně směrem dolů, vyplatí se jet 3 cihly dolů než jedna doleva 😉
  • A poslední rada, vemte si k sobě nějakého podrž-tašku (v tomto případě podrž-hadici, pohni-vysavač). Neustálé slézání a rozmotávání hadice a kabelů dost zdržuje.

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

13 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Drážky jsem pak dělal další 3 dny […]

vikuk78
Guest
vikuk78
7 years ago

Dobrý den,

jaký průměr korunky jste použili? Mám v plánu 73mm korunku podle elektrikáře je to málo. Prý nebude místo na zasádrování krabičky a provlečení drátů.

Radek K.
Guest
Radek K.
7 years ago

Zdravím,
nevím jestli to pomůže, ale my jsme používali korunku 80mm na krabičky KP 68/2 KA. Nebylo to úplně na těsno a z každé strany zbylo místo okolo 2mm.

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Zdravím,
vypadá to, že elektro rozumíte 🙂 chci se zeptat jaký typ UTP kabelu mohu vést v jedné drážce spolu se silovým kabelem? Musí UTP mít nějaké lepší stínění? Díky

Michal
Guest
Michal
5 years ago

Díky za rady,krabičky už skoro máme. Mohu se optat,jak a čím jsem po vyřezání vylamoval drážky? Asi to zase bude Kango:) Děkuji moc,Michal

Ondra
Guest
Ondra
3 years ago

Dobrý den,
chystáme se stavět z VPC a představa drážek v 115 mm silné cihle se mi moc nelíbí. Není reálné při stavbě udržet vnitřní kanálky průchozí a použít je pro rozvody? Moje (naivní) představa je tahat vše v podhledech, tam vykroužit díru do vnitřního kanálku, a vykroužit druhou, kde chci, aby kabel končil.
Nerad bych ale následoval Járu Cimrmana a objevoval slepé cesty. Proto se chci zeptat, co vás vedlo k tomu všechny trasy drážkovali?

Michal Opluštil
Guest
Michal Opluštil
3 years ago
Reply to  Ondra

Zdravím, my máme taky pasiv z VPC a prakticky vše máme v kanálcích. A v podlaze nemáme ani jeden kabel, vše je v SDK podhledu, v zakrytí abych rozvodech VZT apod. Nahoře buď díra 20mm vrtákem, či když byli dost kabelu naráz tak korunka. Par drážek je pouze tam kde to fyzicky fakt nešlo, třeba věnec, či krabičky pod okny, kde se šlo vedle okna, pak krátká vodorovná drážka ven, a zase cihlou dolů.

Michal Opluštil
Guest
Michal Opluštil
3 years ago
Reply to  L

My měli originál Zapf Daigfuss, a zdola firma co staví jen z VPC a bylo to znát. Já dělal jen ty krabičky a par drážek. Jen jeden jediný kanálek na celém domě nebyl průchodný. Jen hlavní fígl elektrikáře, tahá nejdřív pero zespoda nahoru a tím stáhnout kabely dolů. P.s. na okna od Vašíčka jsme čekali taky dlouhou 🙂

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x