A vrtali a sekali…

A vrtali a sekali…

Ještě přetím, než se u nás s velkou slávou a ohňostrojema na konci března / začátku dubna odehraje akce okna, chceme mít hotové některé věci. Jednou z nich je i příprava na elektriku, abychom si pak zbytečně neprášili do rámů.

2016-02-07 12.18.03

Dva týdny zpátky jsme se tedy pustili nejdřív do vymýšlení, kde, co a jak potřebujeme zapojit a ovládat. Pak jsme si to všechno pěkně nakreslili na zdi super červenou fixkou, která do týdne zmizela (dobrá rada nad zlato, na VPC používejte zásadně tužku :)), načež jsme to pak pracně lovili z paměti a ze zbytků písma na zdech, abychom se mohli pustit do měření, předvrtávání a vykružování zásuvek a vypínačů.

2016-02-07 11.26.20

 

Jelikož VPC není Ytong, ani broušená cihla, jakékoli řezání, broušení nebo vrtání do tvárnic není žádná sranda. Na vykružování jsme tak odrovnali asi 3 korunky do betonu, kterým jsme zbrousili diamantové zoubky až na železo, případně jsme jim zlomili osu, a naše staré dobré jednopeklo kango (Einhell), které naštěstí až ke konci odmítlo dál vykonávat točivý pohyb a své schopnosti omezilo pouze na příklepové bourání.

2016-02-07 11.48.57

Pozitivní zpráva ale je, že máme vykrouženo, a to jak ve spodním, tak v horním patře, celkem to dělá cca 160 otvorů na krabičky.

2016-02-07 11.48.05

Není toho úplně málo, ale jelikož pro náš barák plánujem trošku vyšší IQ, tak se nedá svítit 🙂 Teď nás čeká ještě naplánovat místa vedení kabelů a husích krků a pak si půjčíme drážkovačku a hurá do toho, zas budem bílí jak mrtvoly 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

54 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Guest
Pavel
8 years ago

Dobrý den,

Mám v plánu taky stavět z vapisu, a chtěl bych se zeptat jestli budete vést kabely vnitřními otvory v cihlách ( jestli je vůbec možné během zdění dodržet průchodnost děr po celé výšce stěny) a nebo budete používat drážkovačku?

Předem děkuji za odpověď

Tazi
Guest
Tazi
8 years ago
Reply to  L

Dobrý den,
dovolím si přidat svůj osobní názor na využití elektrokanálků pro tahání kabeláže ve VPC blocích od Vapisu. Stavím patrový, pasivní RD a momentálně dokončuji elektroinstalace, veškeré vertikální trasy byly vedeny v dutinách cihel, horizontální v podhledech, Miako stropech a podlahách. Doposud jsem narazil pouze na jeden kanálek, který byl neprůchozí a to byla moje chyba, neboť jsem do něho při zdění vložil nerezový pásek určený k provázání příček, a i ten se podařilo zprovoznit zahnutým roxorem. Při zdění jsem mimo snahy o vysokou přesnost (podrobnosti jsem uváděl zde: http://forum.tzb-info.cz/129464-vpc-sendwix-presnost-cihel-pripadne-porovnani-se-silkou/vsechny-prispevky viz příspěvky od Bronislava V.) neprováděl žádná speciální opatření pro zajištění průchodnosti – maltovací saně půjčené od Vapisu prostor kanálků automaticky vynechávaly, nic nebylo třeba prošťuchovat. Trasy kabeláže jsem při zdění nijak neplánoval, průchozí by měly být všechny kanálky, průchodnost po celé výšce stěny není žádný problém, v některých místech mám v jedné dutiny protaženy 4 kabely velikosti minimálně kabel cyky-j 3×2,5 od stropu až po podlahu. Taky není pravda, že kanálky neumožňují přívod ke krabici z boku – mimo příčkovek tlustých 11,5cm se při běžné hloubce otvorů pro elektrokrabice nepropadnete přímo do kanálku, propojovací otvor je pak možné provést zešikma Nevěřím, že lze kabely zasekat a zapravit rychleji než protáhnou dutinami, o vizuální stránce nemluvě, navíc i do budoucna zůstává možnost kanálky využít a prakticky bez sekání a poškození omítky doplnit zásuvku téměř kamkoliv. Jako bonus lze říci, že u takto natahaných kabelů nehrozí jejich převrtání v nosných stěnách, pokud nebudete při kotvení vrtat hlouběji než 6cm.

Tazi
Guest
Tazi
8 years ago

Dobrý den,
co se týká prvního šáru, tak ten mám vyzděný taky z VPC, tepelný most je vyřešený tím, že je dům založený na samonosné ŽB desce na vrstvě pěnoskla. Příčkovek moc nemám, ale i v nich je kabeláž vedena elekrokanálkama.
Blog ani fotoalbum zatím nemám (kombinace nedostatku času a lenosti), přímo elektroinstalace jsem ještě ani moc nefotil, ale mám to v plánu, jakmile budu mít hotovo (chybí datové kabely a nějaká čidla), abych měl zdokumentovaný stav pro příští generace. Bohužel nyní řeším to, že vybraný Loxone partner nemá čas a doporučil mně najít si někoho jiného. Pár fotek z průběhu realizace jsem Vám zaslal na Váš mail.

Tazi
Guest
Tazi
8 years ago
Reply to  L

Pana Hrubana zde, myslím, zmiňoval uživatel PCA, já jsem Loxone řešil s jiným dodavatelem, ale je dost možné, že se taky obrátím na pana Hrubana, mají kancelář i ve Slušovicích, což není zas tak daleko.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  Tazi

Dobrý den Tazi
taky se zajímám o využití kanálků pro elektrorozvodů pro naši budoucí stavbu a setkávám se s negativními ohlasy jak u projektanta, tak i řemeslníků. Rád bych do toho šel a vidím, že jste byl úspěšný. Mohl bych prosím rovněž vidět nějaké fotky z vaší realizace? Snad by mi to pomohlo oživit náladu v našem design teamu a demonstrovat, že je to reálné :-).

Můžu se zeptat, zda jste rovněž volil vázat rohy na tupo? Předpokládám, že ano, protože u VPC tl. 175 se při provázání rohů totálně rozhodí modul a tím i kanálky. Vázání na tupo mám taky celkem problém prosadit – budu se to ještě snažit konzultovat s výrobci, tak jsem zvědavý jak pochodím.

Zvažuji navíc použití bloků 500×500 a minijeřábu. Je to rovněž v našich krajinách celkem novinka, ale narazil jsem někde na webu stavebníka, který to svému zedníkovi vnutil a ten mu pak děkoval, že už nechce stavět jinak. Jeřábem se dá ulehčit hodně práce nošením (a s tím spojených starostí o zajištění pomocné síly) a ve výsledku to možná vyjde i levněji nemluvě o přesnějším a rychlejším zdění (a méně bolavých zad). Nevím jak efektivně to funguje u podlažního domu, ale my plánujeme bungalov 5+1 s garáží o cca 270m2 zastavěné plochy, což by mohlo být na takové zařízení ideální. Tak uvidíme jestli se mi podaří i tady sbořit mýtus, že jde, jak mnozí říkaji, o marketingovou kravinu.

Děkuji za případné fotky.

Tom
email: [email protected]

David
7 years ago
Reply to  Tom B

Zdravím Tome,
jak dopadl Váš nápad stavět z velkoformátu? Povedl se realizovat? A mohl by jste se podělit o nějaké nabyté poznatky. Případně foto z průběhu stavby? Moc díky za reakci. David
email: [email protected]

David
7 years ago
Reply to  Tazi

Zdravím Tazi,
bylo by možné i mě zaslat pár fotek řešení detailu zakládacího šáru a pokračující zdi. Mám také v plánu desku na pěnoskle a projektant se stím úplně neztotožnuje? Díky David
email: [email protected]

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago

S VPC jako takovým není problém, spíše s těmi specialitami na které nejsou zvyklí a bojí se jak by se s tím na stavbě drbalo a dohlíželo. U KS Quadro (to jsou ty 500×500) mají navíc ve vodorovných sparách takové malé prohlubně,do které příjdou plastové kónusy, které pomůžou přesnému osazení bez ztráty modulace mezi vrstvami. Hledat někoho v okolí, kdo s tím má zkušenosti je obtížné, ale já myslím, že se nakonec domluvíme a naučíme se jít s pokrokem 🙂

Dost by mě zajímalo, jak to prováděl Tazi, ale mám obavu, že se k němu moje prosba přes tento blog už nedostane – nemohl byste mu prosím můj dotaz přeposlat?

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  L

Bohužel upozornění na komentáře mi nechodí. Jen pokud vložíte nový článek. Díky za případné přeposlání.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  L

Děkuji – notifikace přišla.

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago
Reply to  Tom B

Zdravím Tome B,
nějaké fotky jsem Vám poslal na uvedený mail. Co se týká zdění, tak rohy jsem samozřejmě spojoval na tupo pomocí nerezových pásků, což je standard u německých dodavatelů VPC zdiva (co vím, tak naše KMBeta to tak neměla v době, kdy jsem začínal, ale nyní už umožňuje oba způsoby spojení tzn. jak vazbu, tak na tupo s pásky). Je fakt, že i můj formální stavební dozor mně při první návštěvě (když bylo vyzděno přízemí) jako první řekl, že to mám špatně svázané, ale poměrně rychle si to nechal vysvětlit. Jinak podrobnosti k mému postupu zdění jsem uváděl na serveru tzb-info, odkaz je v diskuzi výše. O minijeřábu jsem neuvažoval, neboť jsem věděl, že mně stavba bude trvat dlouho a že budu stavět jen ve volném čase. Veškeré cihly (cca 70 tun) jsem tedy ukládal ručně, zdil jsem sám, jen s přiblížením bloků k aktuálnímu místu stavby mně pomáhal taťka – co vím, tak ani jednoho z nás bolavá záda nepostihla, naopak u mě to mělo pozitivní vliv na objem svalové hmoty 😉
Pokud bych nyní zdil znovu, tak bych asi změnil pouze jednu věc a to zakládání prvního šáru – původně jsem bloky ukládal do čerstvé malty a srovnával do váhy, ale cihly se dost hýbaly a bylo nutné je i zpětně kontrolovat a dolaďovat a navíc se i část malty dostala do spodní části elektrokanálku (při realizaci elektroinstalace jsem pak musel vrtat přívodní otvory u podlahy o něco výše, než bych si představova). Teď bych nechal maltové lože, srovnané do váhy, vytuhnout a první šár bych k němu přilepil lepidlem.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  Tazi

Zdravím Tazi,

děkuji za fotky – příklad moc pěkné a přesné práce.

Můžu se zeptat jak jste kabely přes ty kanálky soukali (nějaká speciální metoda nebo se to jednoduše protlačí jeden po druhém – píšete, že máte max 4 kabely cyky-j 3×2,5) a jak dobře či špatně to šlo?

Ty spoje na tupo u KM Beta jste konzultoval s nějakým u KM Beta? Na jejich webu totiž nacházím jen detaily klasické vazby – ale třeba hledám špatně.

U toho zakládání prvního šáru si myslím, že by bylo asi dost obtížné urovnat vyrovnávací maltu do perfektní roviny a nevím zda by lepidlo bylo schopno posléze jakokoliv nerovnost vyrovnat. Jeví se mi vhodnější založit klasicky na vyrovnávací maltě, ale použít nějakou tužší/plastičtější konzistenci, aby se do ní bloky neponořovaly – viz video od času cca 5:25 https://www.youtube.com/watch?v=nLioAq99M7w&index=43&list=PLfRM-fGy0BIyIfHu5dXEem1S7gm_b5HjO

Všimnul jsem si, že se vám perfektně povedlo sladit vnější líc desky a VPC – můžu se zeptat s jak velkou přesností jste desku vytyčovali a kontrolně přeměřovali (délky/úhlopříčky) před vylitím a čím? (např. pásmo se může prověšovat a tudíž zkreslovat). Chci si dát na tohle velký pozor, ale nechci být na druhou stranu na pracanty nadměrně striktní.

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago
Reply to  Tom B

Zdravím,
zase mně to chvíli trvalo, než jsem se dostal k odpovědi, vezmu to tak nějak postupně.
Postup protahování kabeláže byl takový, že jsem odvrtal díry pro vstupy kabelů do zdi a pro elektroinstalační krabice a přes výše umístěnou z nich jsem do dutiny cihel hodil závaží (matice M12) navázané na provázku, na jehož konci byl pro změnu uchycený vazací drát tl. 1mm. Závaží i s provázkem jsem pomocí háčku dolu vytáhl ze zdi tak, že mně na obou koncích trčel ten vazací drát, na něj jsem pak připevnil konec kabelu. Když byla vzdálenost mezi otvory malá (cca do 1,5m), byl jsem schopný to tahat sám s tím, že jsem na jedné straně tlačil kabel a na straně druhé tahal za vazací drát, pokud to bylo přes celou výšku stěny nebo byl každý z otvorů v jiné místnosti, musel mně s tím na jednom konci někdo pomoci. Samotné tahání kabelů šlo celkem snadně, asi nejhorší bylo prohodit provázek dutinou, pokud tam již byly třeba 3 kabely, ale i to se dalo a byl to spíš výjimečný případ. Trochu složitější to bylo u dveří a oken, pokud byla krabice blízko stavebního otvoru a kabel byl dovedený stropem – přímému protažení vadil překlad nad stavebním otvorem a musel jsem použít dutinu o 0,5m dále a do krabice se dostat pomocným otvorem v ostění – zde už protažení chtělo trochu cviku, ale podařilo se.
To s tím spojováním zdiva od KMBety natupo jsem pouze někde zachytil v diskuzích, já jsem měl bloky od Vapisu, takže jsem to neřešil.
Myslím, že se zakládací sadou je možné maltu srovnat do dostatečné roviny a ačkoliv se to nezdá, i lepidlem je možné milimetrový rozdíl dorovnat.Já jsem tu zakládací maltu míchal do hodně tuhé konzistence, ale i tak to dělalo trochu problémy – čím tenčí blok, tím více se to hýbalo (je rozdíl zakládat 30cm keramickou cihlu a 11,5cm VPC příčkovku), takže u příčkovek už to dalo zbytečně moc práce s následným dorovnáváním.
Co se týká sladění desky a zdiva, ono to zas tak perfektní nebylo, měl jsem tam schodek +/-1cm, který jsem následně dorovnal první vrstvou perimetru při zateplování soklu. Dle projektu měla být tloušťka 10cm, já jsem to proměřil a nakoupil odpovídající množství perimetru o tloušťkách 8cm, 9cm a 10cm. Šalování desky i samotné zdivo jsem vyměřoval pásmem a provázkem (uhlopříčky) tak, aby to sedělo cca +/-0,5cm, ale jak píšete, daná měřidla mají své mouchy.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  Tazi

Děkuji moc za sdílení – velmi praktické informace 🙂

Lubo
Guest
Lubo
7 years ago
Reply to  Tazi

Velmi děkuji všem zúčastněným za přínosné informace o elektrokanálcích a dovolím si též dotaz za předpokladu využití ne-ex zedníka :-)))

Co zkusit nacpat do elektrokanálků (ještě před finálním vrchním “uzavřením” nosné zdi či příčky) rovnou přibližně na místech plánovaných kabeláží (jistě, vyžaduje to spoustu příprav + přesný elektroprojekt) vhodné z obou stran hladké husí krky odshora až dolů a pak se do nich jen provrtat? Skrz husí krky by se pak kabely provlékaly relativně snadněji. Je klidně možné je dát třeba i do každého druhého otvoru, nebo klidně všude 🙂 Cena je v průměru cca 10 Kč za metr, takže jestli dobře počítám, u přízemního domu s třímetrovou výškou zdi při cca 300 “zkusmo” využitých dírách v cihlách (půdorys domu zhruba 10 x 8 metrů) jsem na ceně do 10 tisíc Kč, což se v ceně domu téměř ztratí. Možná je to zcestný nápad, otázkou je spíš, zda se samotný husí krk vůbec povede provléct celou výškou zdi a zda to má smysl. Pracnost a čas je jiná otázka, někomu kdo si to dělá sám se to třeba vyplatí…

Oliver
Guest
Oliver
7 years ago
Reply to  Tazi

Pane Valíčku (Tazi), zdravím,
mohl bych vás také požádat o nějaké foto z realizace kabelového vedení přímo ve zdivu? Díval jsem se na vaše příspěvky na tzb-info, ale bohužel je tam asi nemáte. Také se pomalu chystáme na realizaci našeho domečku a rád bych se s tím nějak seznámil. Předem moc díky

[email protected]

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago
Reply to  Tazi

Zdravím Olivere,
omlouvám se, že neodpovídám přímo pod Vaším dotazem, ale nějak u něho nemohu najít tlačítko REPLY… Fotky jsem poslal, ale zatím jsou to pouze ty dřívější z června tohoto roku. Od té doby jsem elektriku kompletně dotahal a zasádroval krabičky. K dřívějším poznatkům bych snad jen doplnil, že suverénně nejlépe se dutinami protahoval husí krk s vnějším průměrem 20mm (používal jsem ho pro natažení koaxiálních kabelů), stačilo dolu vyvrtat vstupní otvor 25mm a husí krk se dal celkem snadno protlačit až ke stropu a vytáhnou na druhé straně zdi. o víkendu se ještě chystám na dotažení 25mm chrániček pro datové rozvody, tak uvidíme, jestli to půjde stejně hladce.
Co se týká ucpávání krabiček při použití elektrokanálků (viz koment níže od vrchního vodníka), tak u mých cihel tj. vapis plné s elektrokanálky, to bylo zcela bez problému, kolem kabelu jsem to zafoukl pěnou a pak s dostatečným přebytkem sádry jsem tam vlepil krabičku. Následně (po omítkách, ještě dopěním vstupní otvory u stropu a podlahy, a celé to přetřu hydrostěrkou, čímž zároveň pořeším vzduchotěsnost paty zdiva.

Jakub
Guest
Jakub
7 years ago
Reply to  Tazi

Také zdravím, Tazi,
mohl bych i já požádat o fotky z realizace elektra? Mám obdobný problém jako ostatní – firma se na řešení elektrokanálků dívá velmi skepticky (a to se jedná o firmu se solidní historií ve stavbě pasívních domů).
Předem moc děkuji
Jakub

Roman
Guest
Roman
6 years ago
Reply to  Tazi

Dobrý den,
pane Valíčku, je to už ohraná písnička ale mohl bych poprosit také o fotografie. Zajímá mě jak jste vedl nejenom elektro kabely ale i případně vodu. Děkuji

Tazi
Guest
Tazi
6 years ago
Reply to  Roman

Zdravím,
fotky klidně zašlu, dejte vědět mailovou adresu (i případní další zájemci). Rozvody vody ještě natažené nemám, stejně jako připojení rozvaděčů podlahového topení. Hotové tedy mám, mimo elektra, rozvody vzduchotechniky, odpadů a centrálního vysavače – vše vedeno v podhledech, předstěnách případně za kuchyňskou linkou.

Roman B
6 years ago
Reply to  Tazi

Děkuji za Vaši reakci.
[email protected]

Lubo
Guest
Lubo
6 years ago
Reply to  Tazi

Také se přidávám, prosím o fotky na mail [email protected], moc díky!

Tazi
Guest
Tazi
6 years ago
Reply to  Lubo

Zdravím všechny příznivce VPC,
jelikož bylo těch žádostí o fotky více a nebyl to zrovna malý objem data, rozhodl jsem se to uložit do alba na následujícím odkaze:
https://goo.gl/photos/c8khgs3LukAcfZfm6
Snad to bude fungovat, je to premiéra…

Pajka
Guest
Pajka
6 years ago
Reply to  Tazi

I já prosím o fotky, na email [email protected]
Předem díky!

Eva
Guest
Eva
7 years ago

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás řešil hloubkou zasekávání? Především elektro krabic? Většina výrobců uvádí, že se nesmí zasekávat více jak 30 mm. Jak jste toto řešili? Chceme použít krabice o hloubce 45 mm 🙁

Eva
Guest
Eva
7 years ago

Díky moc za odezvu. Já to vyčetla v technologických předpisech Sil-Pro a KMBety. Nezmiňují se sice přesně o krabicích, ale o drážkách a výklencích a nikde nemají uvedenou možnou hloubku větší jak 30 mm. Díky za odkaz 😉

Eva
Guest
Eva
7 years ago
Reply to  L

Můžu se tedy zeptat jakou máte pevnost cihel? Sil-Pro nabízí 15 N/mm2, 20 N/mm2 a 30 N/mm2.

Eva
Guest
Eva
7 years ago
Reply to  L

Právěže Vapis nabízí dva druhy 15 a 25 N/mm2. Nevadí, i tak děkuji za odezvu 🙂

Eva
Guest
Eva
7 years ago

Ježiš vy ste strašně moc hodný! Děkuji 🙂

Poky
Guest
Poky
7 years ago

Dobrý den, všude se píše jak je VPC přesné, ale vy píšete, že jste museli pro zachování rozměru stěny cihly roztahovat aby jste měli kraje stejně. Jsem u 7 šáru a na stěnách o 8-12 cihlách mi začíná vznikat tak 3-6mm mezerka – kolmost i rozměr mi sedí přesně – je to stejný případ jako popisujete – mám z toho trochu těžkou hlavu.

Michal O.
Guest
Michal O.
6 years ago

Zdravím, předem děkuji za Váš blog, který mě v dost věcech během přprav pomohl a chci se zeptat, jaké Einhell kladivo jste používali? Aneb taky nás časem čeká vrtání více než 100krabic do VPC 🙂 Díky moc.

mikke
Guest
mikke
10 months ago

Dobrý den,

díky za pěkný článek, fotky a komentáře. Také jsem se rozhodl pro VPC (Obvody 240mm, nosné zdivo vnitřní 175mm, příčkovky 115mm). Bohužel mi to zdili zedníci, kteří s tím neumí a nedokázal jsem je pohlídat. Elektrokanálky nesedí nikde, dokonce blbě založili i první řadu v rozích. Nakopal bych je do koulí. Každej zedník na VPC nadává, ale aby se někdo podíval do manuálu, to ne. Byl jsem nakonec rád, že to dozdili.

Nicméně teď mě čeká také elektroinstalace a budu muset hold drážkovat vše 😀 Snad to půjde dobře. Bojím se jen příčkovek, kde budou i některé zásuvky, aby to ty zdi vydrželi. Jak jste řešili vodu a kanalizaci? Obezdívkou z jiného matroše – např. Ytongu?

vita_k
9 months ago
Reply to  mikke

1 korunka (74mm) a 3 velky diamantovy 230mm kotouce do velke flexy, popr. drazkovacka a to staci na celou stavbu. Jde to lip nez by clovek cekal.

Sem tam na obvodoovych stenach 5cm yton predezdivka (treba za umyvadlem). Jinak jde sekat standardne 🙂

mikke
Guest
mikke
9 months ago
Reply to  vita_k

Dekuji

54
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x