Browsed by
Tag: dum

Zásuvky, zásuvky, zásuvky

Zásuvky, zásuvky, zásuvky

Poslední tři dny se toho děje spousty, ale vlastně nic nového. Máme teď rozděláno strašně moc věcí najednou a tak částečně budujeme, částečně zásobujeme řemeslníky a částečně už klasicky řešíme vznikající problémy.

2016-08-04 09.39.38

Hlavní naše téma jsou teď zásuvky. Zapojujeme jak vzteklí. Pod stoly, za skříněma a všude tam, kde je potřeba více zásuvek a nejdou vidět, máme ABB dvouzásuvky, zatímco všude tam, kde jsou vidět jsou hezké od Unica.

2016-08-02 13.22.44

Co se týká zapojování, je to šumák. Blbě se dělají obě ;-). Ale potom, co jich člověk zapojí prvních několik desítek, tak už to dostane do ruky. Ví, kde a jak předohýbat drát tak, aby se to povedlo celé zastčit, kolik nastříhat propojky mezi sousedícími zasuvkami a tak podobně.

2016-08-02 13.37.38

Při zásuvkách jsem zpětně opravdu rád, že jsme měli tak křivé zdi a že jsme díky tomu museli dávat nadstavbové rámečky. Díky tomu je v krabičkách dost místa a dělá se to alespoň trochu rozumně. Nedokážu si představit jak bychom cpali těch šest tvrdých tlustých kabelů do té malé mělké krabičky (ta obyč, ne ta ještě více mělká).

2016-08-04 09.39.42

Zítra bychom měli zásuvky dorazit v celém domě. Pak nás čeká podlaha v obyváku a pracovně a příprava CAT kabelů a zamac rámečku Unicy na tlačítka. Ty pak s p. Hrubanem máme naplánované na pondělí.

2016-08-04 20.07.46

Co se jinak týká Loxone, tak nám už svítí všechna světla, ačkoli zatím nemáme jediný vypínač. Teda vlastně první už máme, takový naprogramovaný kočkopes pro řemeslníky, aby si uměli rozsvítit tam, kde potřebují. My jinak zatím vše jedeme jen přes mobil. A je to úplně v pohodě ;-).

2016-08-04 09.36.19

Náš obkladač pomalu ale jistě také postupuje. Sice dost často slyšíme hlášky o nerovnosti všeho možného, ale to už nás fakt nepřekvapuje. Zkrátka náš dům prostě žádné rovné zdi nemá a kdyby někdo nějakou našel, bylo by to podezřelé.

2016-08-04 14.48.44

A jako poslední budovatelský tým na baráku jsou fasádníci. Ti teď poslední dny dělali kastlíky na žaluzie a brousili a penetrovali zdi na pondělní natahování fasády.

2016-08-02 14.37.32

Co se týká kastlíků, trochu s tím bojovali, ale nakonec je výsledek pěkný. Na připravené konzoly přichytili extrudovaný polystyrén, dali perlinku, okapničky a přetáhli do lepidla. Zároveň pak ještě vnitřek boxů a horní rám oken natřeli do fasády, aby při pohledu dovnitř nebyl vidět polystyrén nebo jiná barva okna.

2016-08-03 16.41.09

Taky máme už z pozemku odvezený veškerý bordel ze zateplení, konkrétně čtyři vozíky polystyrenu a dva vozíky pytlů se všelijakým bordelem. Velká akce ;-). No a protože už máme dodělané horní patro, zažínáme postupně stěhovat krabice a navážet je do domu.

2016-08-04 19.08.36

Zatím jsou to spíš méně důležité a aktuálně nepoužívané věci, ale postupně bychom takhle chtěli převozit vše, aby na konci stačilo vzít dodávku a přestěhovat velké skříně, sedačku, stoly atd.

2016-08-04 20.08.19

Na závěr tu pak máme budovatelský tip. Pokud Vám třeba úplně náhodou zbyde 80m2 mirelonu (protože to se běžně stává, například u nás se to stalo 🙂 ), tak se dá výborně použít jako ochrana již položené podlahy pokud ještě v domě chodíte v botách.

2016-08-04 09.34.02

Další použití je pak jako podklad pod vše možné, nebo jako vystýlka při balení křehkých věcí 😉

2016-08-04 14.48.33

A jako poslední dnešní novinka je náš nový přírustek do oddělení naprosto nezbytných věcí. Protože mám v obyváku 120kg těžká kamna, ledničku a sušičku a v jednom se to fakt blbě stěhuje, koupil jsem si rudl. Věřím, že najde hodně využití i během stěhování a navíc fungl nový jen za 800kč, to je super kauf. A vypadá opravdu dobře.

Tolik práce a tak málo času

Tolik práce a tak málo času

Už chápu, jak se cítí ten chudák hadr na tom koštěti, když s ním vytírají tělocvičnu o rozměru fotbalového hřiště. Jakmile překročím hranici pozemku, většinou se až do odpoledne nezastavím a co hůř, většinou neudělám ani polovinu věcí, které jsem si naplánoval.

2016-07-31 14.34.53

Tak třeba víkend, jak jsme psali, museli jsme předělat podlahu (díky čemuž máme máme spoustu bílého mirelonu 🙂 ). Nakonec se nám to protáhlo na celou sobotu a většinu neděle, takže jsme už nic dalšího nestihli. Což je problém, protože jsem chtěl už dělat na elektrice.

2016-07-31 14.34.34

Ale dobrý, máme podlahu, ještě jsme ji natřeli ochranným HG lakem a pekně uklidili. Už už jsme si říkali, že bychom začali navážet zabalené krabice z domova. No ještě že ne ;-).

2016-07-31 14.35.10

Dneska, jen co jsem dorazil na barák, hned začalo klasické kolečko. Dlaždičkář potřeboval dořešit kabel v koupelně, který v rozvaděči nebyl, kde být měl. Nakonec jsme ho díky pípaku našli a kupodivu, neztratil se, jen jsem ho při tahání koupelny prohodil s druhým kabelem (protože byl kratší) a tak nějak to zapoměl přepsat v projektu.

2016-08-01 18.25.29

Žádná extra katastrofa, ale komplikace navíc v rozvaděči a tím pádem i p. Hrubana. Ale popral se s tím :-).

Po nálezu kabelu jsem začal chystat krabičky na zásuvky. No samozřejmě, že problém. Prodloužené vruty v krabičkách se nějak divně zkroutily, zalepily omítkou a barvou a první pokusy s vyšroubováním skončily totálně ohoblovaným šroubem, vrtačkou, sikovkama a hrubým násilím.

Na pár dalších šroubech jsme vyzkoušeli několik dalších postupů (z nichž většina opět skončila hrubou silou), ale nakonec správný postup vydloubání barvy, naťuknutí, vyšťourání, pootočení a vyakušování nakonec zabralo, takže zbytek už jde dobře.

2016-08-01 18.24.57

A během toho rychle dohnat skluz ve světlech, alespoň horní patro, ať se už dá vyzkoušet rozsvěcení z rozvaděče.

2016-08-01 10.28.11

Do toho dorazila první dodávka dne, barva od Profi. Pěkně ručně složit 30kýblů po 25kg a do toho dopravce, co se se mnou snažil vyje**t a okrást mě o palety. Že prý nejsou zálohované a tak si je odveze. Na moji otázku, proč jsou teda na dodáku, najednou že prý teda zálohované jsou a že mám na dodák napsat, že je chci vrátit. Náhodička.

2016-08-01 18.25.09

Od barvy pak rychle za fasádníkama, kde zase problém s časem, že prý musí teď na dva dny pomoct tahat fasádu jinde, aby jim pak zase oni pomohli tahat fasádu k nám. Domluva složitá jak cyp, přitom stačilo říct “teď tu dva dny budou jen tihle dva, pak dorazíme zase všichni”. No ok.

2016-08-01 18.24.00

Na to doráží další dopravce, tentokrát s mou vlastní pípačkou na kabely, abych je už příště mohl hledat sám. Do toho I., která potřebovala pomoct v domě, kde statečně bojovala se zásuvkama.

2016-08-01 11.19.02

Někde mezi tím je ještě náš obkladač, který sem tam pořebuje vyřešit otázky života a smrti (a odpověď 42 ho neuspokojuje), takže řešíme řezy dlažby v nikách, lišty, způsob položení dlažby na chodbě, penetraci v chodbě, koordinaci dalších prací a nevím, co ještě.

A už tu máme třetího dopravce, tentokrát vtipálek. Týpek, co nám veze ledničku a sušičku a rovnou se do telefonu ptá, kolik že nás na stavbě je, protože to musíme vynést ručně, neb on to nosit nebude a rudl/paleťák nemá. Super. Takže vyložit, někam vyskládat.

2016-08-01 14.10.42

K tomu kolem baráku bordel jak sviňa, takže úkoluju brigoše od fasádníků na úklid polystyrenu do vleku (který sem si pak musel udělat sám, protože je to diletant), do toho mám na stavbě svého brigoše, kterého úkoluju s úklidem fošen, dřev a jiného našeho bordelu.

2016-08-01 18.23.48

A najednou máme půl páté, řemeslníci se postupně rozutekli, udělali většinu své práce a já přemýšlím, co že jsem to ráno vlastně začal dělat. Ajo, světla. A tak se v klidu pouštím do světel, nejprve nahoře, pak i dole, dodělávám s I. pár zásuvek, donaložím vlek polystyrenem a v sedm vyrážím domů s tím, že zítra to bude určitě lepší ;-). Bude, určitě bude 😉

Modrá je dobrá aneb bílý mirelon musí z domu

Modrá je dobrá aneb bílý mirelon musí z domu

Znáte ten pocit, kdy už máte něco skoro hotové a fakt se těšíte, jak to druhý den doděláte? A znáte pak ten následující pocit, kdy musíte práci, kterou jste dělali poslední tři dny celou předělat? Tak přesně takový byl náš dnešek.

2016-07-29 11.01.19

Vše spustil nevinný dotaz jednoho z našich čtenářů, jaký mirelon jsme použili a jestli jsme nějak řešili ten speciální na podlahové vytápění. Odpověděl jsem, že neřešili, že jsme tam dali to, co nám doporučili ve stavebninách a pomalu se chystal na stavbu.

Ale nedalo mi to, začal jsem o tom přemýšlet, trochu pogooglil a raději napsal sms našemu projektantovi. Už když jsem tu sms psal, měl jsem takový pocit, jako by mi ohledně toho už někdy něco říkal. Ale co to bylo…..

No, dorazila sms (a to má dovču a je v Chorvatsku, takže ještě jednou moc díky za odpověď). Samozřejmě, že říkal. A to konkrétně to, že nad podlahovku máme dát maximálně 1mm obyč mirelon, nebo 2mm speciální pro podlahové vytápění. A bylo zle ;-).

a449f4369f5e85a3db660b8a62177443

Takže co s tím. Začali jsme řešit, kde takhle narychlo sehnat ten správný, abychom to mohli předělat a pak pokračovat dál. Bohužel všechny stavebniny mají v sobotu buď zavřeno, nebo 1mm (nebo 2mm speciální) mirelon prostě nedělají.

Poslední pokus byl Hornbach, Bauhaus, Obi. I když hodně neochotně, tak nakonec v Bauhausu nám potvrdili, že ten speciální mají.  Takže změna směru a hurá do Bauhu. Kupodivu na něj měli v Bauhausu asi i nějakou akci, protože namísto očekávanch 35kč/m2 stál jen 21kč/m2 (podle Heuréky 26-42kč). Takže jsme vzali rovnou na celý dům.

2016-07-30 13.42.44

No, a pak jsme už vyrazili na dům, kde jsme postupně vyklidili celé, téměř hotové, horní patro (zbývalo tak 3m2 u schodiště z celých 90m2, jupí…). Pak jsme celý den postupně rozebírali po pásech stávající podlahu, vyndavali původní mirelon, dávali správný modrý a zase skládali podlahu zpět.

2016-07-30 14.37.11

I když bylo vše už nařezané a všechno sme pečlivě rozebírali, celý proces vzal celý den a jsme trochu za půlkou. Takže zítra nás čeká zbytek. Ale je to lepší předělat, než pak řešit, že podlahovka málo hřeje a předělávat to časem.

2016-07-30 19.25.34

No a jinak máme 90m2 použitého 5mm bílého mirelonu (tzn už nařezaného na pruhy, ale lze slepit páskou), takže kdyby někdo chtěl, nákupní cena byla 14kč/m2, prodáme za 7kč/m2. Dejte vědět.

Ze zásobovače popelářem

Ze zásobovače popelářem

Jaké to bylo pěkné, když jsem vozil nový čistý materiál. Bohužel, po období zásobovačů nastává období popelářů a konkrétně u fasády je to peklo. Každý den odvážím víc a víc bordelu a pořád to nekončí.

2016-07-27 15.43.16

Pozitivní je, že už mám fakt vymakané uchycení nákladu. Poslední a nejvíce osvědčený postup je hodit přes to plachu a kurtny chytit nejen přes náklad, ale hlavně podél vleku kolem dokola, čímž se stáhne celá plachta a stane se z toho takový obrovský balík na kolečkách.

2016-07-27 15.51.57

Díky tomu se plachta nijak nezvedá a nic nepadá, takže lze vozit i několik vrstev bordelu  nad sebou 😉

2016-07-27 12.41.02

Ve volných chvílich jsem se pustil do podlahy. Oprášil jsem si svoje know-how, jak na ně, z dob, kdy jsme pokládali podlahy v našem stávajícím bytě, a pustil se do toho.

2016-07-28 15.39.30

Naštěstí byl po ruce i obkladač, který občas podlahy taky pokládá, takže přispěl řadou dobrých rad (více-méně v porovnáním s tím bylo moje know-how téměř k ničemu 😉 ).

2016-07-28 18.05.29

Co jsme si vymysleli navíc (asi proto, že jsme netušili co to bude za problém) je, že v horním patře bude všude stejná podlaha a v kuse, bez přerušení nebo nějakých lišt.

2016-07-28 17.33.00

No to byl zas nápad. Naštěstí mi s tím obkladač pomohl a cca hodinu jsme po zemi kreslili spoustu čar, kalibrovali úhly, umístění a kdo ví, co ještě. Aby totiž mohla být podlaha bez přerušení, musí se pokládat z ruzných místností a pak se musí v určitých bodech na milimetr přesně potkat. No lahůdka.

2016-07-28 18.05.53

Ale zatím to vypadá, že to půjde. Zatím jsem to trénoval jen na přechodu ložnice-šatna, kde se to muselo také potkat, ale jen po cca 2m délky.

2016-07-27 15.07.36

K tomu mám hotový ještě jeden dětský pokoj a zítra mne čeká část chodby, kdy se ukáže jak přesně je to naplánováno a položeno 🙂

2016-07-28 18.08.56

A zatímco já uvnitř bojuju s podlahama, venku fasádníci dodělali obložení celého domu polystyrenem, takže se docela vizuálně nafoukl ;-).

2016-07-28 18.08.31

Momentálně pak bojují s parapetama, které ačkoli vypadaly, že jsou přesně to, co potřebujeme, tak nakonec úplně nepasují pod okna Optiwinu. Problém je, že rám oken je protáhlý až dolů po parapetovou lištu a překáží tam takovému “L”-ku parapetu. Ale naštěstí nic, co by flexa nespravila ;-).

2016-07-28 15.40.21

A samozřejmě se činí i náš obkladač. Ten se dneska pustil do budování nik ve sprcháčích, záchodě a vaně. Brblal tam cosi o tom, že už nikdy žádnou niku nechce dělat, ale to nám zase tak moc nevadí, ty naše zvládl parádně :-).

2016-07-28 15.39.42

Co se bohužel úplně nepovedlo, tak dneska obkladač vyzvedával nařezanou dlažbu od firmy, co ji řeže vodním paprskem s absolutní přesností, jenže místo absolutní přesnosti je pár kachlí vyříznuto o 2mm méně. Takže se to musí zítra zavést na reklamaci. Škoda, spoustu práce a komplikací navíc.

2016-07-28 15.40.26

Druhá věc (vlastně třetí, když počítám i parapety), co se dneska nepovedla, byly zásuvky v dolní koupelně. I. si kdysi vymyslela nějakou výšku, podle toho jsme je usadili, obkladač vyřezal a usadil kachli a vypadalo to na happy end. Až do doby, kdy mi dnes I. volala a zkonstatovala, že výška zásuvek koliduje s výškou zvýšeného pultu nad pračkou/sušičkou a že to asi nevyjde.

2016-07-28 15.40.12

No co byste řekli? Nevyšlo. takže kachli sundat, vzít kango, vykružováky a jiné pomocníky a hrrr udělat nové krabičky o fous výš. Naštěstí to ještě šlo. Kachli holt obětujeme nebo použijeme na nějaké dořezy.

2016-07-28 15.40.02

A poslední fotky pak z našeho obyváku a spodní části domu. Nevím jak je to možné, ale vzpomínáte na ten krásně uklizený dům? No tak ten už zase nemáme a místo toho je doce ve všech místnostech příšerné skladiště všeho.

2016-07-28 15.40.05

Fakt doufám, že až dám podlahu i dole, tak tím ucpu ty díry, kudy se tam ten bordel dostává a už se to nebude opakovat. Protože to nevím, kdo by to pak furt uklízel 🙂

Už zase skáču přes kaluže ;-)

Už zase skáču přes kaluže ;-)

Už den po mé konfrontaci s ráčnou jsem díky injekcím a práškům byl provozuschopný a tak jsem zase vesele běhal po lešení.

2016-07-25 10.55.38Dneska jsem si už dal lešení i bez prášků, takže záda asi dobrý (bolí to jen trochu, tak jako napohodu 🙂 ).

2016-07-26 12.05.33

Oba dny jsem dodělával přípravu na žaluzie. Nakonec to vzalo zhruba tak 15 hodin v jednom člověku. Hodně to zkomplikovaly okna, která nebyla přesně 10cm vystrčená ze zdi.

2016-07-25 10.55.43

Bohužel krom HS portálu, který měl vybočený beton, byl problém ještě na jednom okně na západ, kde byla zeď nepatrně vybočená, takže dva purenity byly 10cm, ale ten třetí (vpravo) byl o cca 1.5cm více zapuštěn, takže jsem ho musel složitě podkládat.

2016-07-26 11.04.22

A dotřetice problému pak okno v ložnici, kde ho zase chlapi od p. Vašíčka usadili komplet špatně (a to byla zeď rovná) a místo 10cm ven ho dali jen 7cm ven. Takže jsem opět musel seřezávat všechny purenity.

2016-07-26 14.13.27

Tak, jak jsem já postupoval s konzolema na žaluzie,  postupovali za mnou i fasádníci s polystyrenem. Koncem dneška měli už skoro hotovo, ale bohužel jim praskl tavný drát na řezačce, takže pár polystyrenů zůstává na zítra.

2016-07-26 13.30.48

Tak jak práce postupují venku, postupuje se pěkně i uvnitř. Dlaždičkář už naplno pracuje a postupuje mílovými kroky. V horní koupelně má připravené a napenetrované Ytongy na uložení vany, v dolní koupelně už má dvě řady dlaždic na zdi a ve špajzu už má položenou dlažbu.

2016-07-26 13.31.01

A poslední změny pak realizuje p. Hruban na našem rozvaděči a Loxone. Dneska včera a dnes ještě trochu upravoval rozvaděč a přidal dva digitální elektroměry.

2016-07-26 12.09.44

Díky těm budeme moci měřit celkovou spotřebu domu a spotřebu všech technologií v technické místnosti. Z toho pak budeme v Loxone mít grafy a další statistiky.

2016-07-26 12.12.00

A protože se práce s polystyrénem blíží ke konci, začínám realizovat odvoz zbytků do sběrného dvora ASA. Tentokrát to bude trochu víc otoček než posledně ;-). Na druhou stranu, stejně začínám navážet zabalené věci na barák, tak aspoň nejezdím nevytížený.

2016-07-26 12.12.09

Trochu smutná historka je, že hlavní ASA v Brně dělá nějakou opravu nebo cosi (moc mi to nedokázali vysvětlit) a tak momentálně všechno hází na jednu hromadu, i když jsme to pracně třídili na polystyren, igelity a zbytek. Trochu smutné.

Zabijácká ráčna

Zabijácká ráčna

Tak jsem dneska vyrazil na stavbu pokračovat v konzolích na žaluzie. Udělal jsme jednu a fous druhé…

zada (Small)

…. pak najednou hrk-škub-au. Křeč a bolest od ruky přes záda do hrudníku až jsem se nemohl pořádně nadechnout. Tak jsem chvilku přemýšlel, co to bylo, a vyzkoušel pokračovat v práci. No ani prd.

2016-07-24 13.31.39

Jak jsem tak utahoval šrouby na konzoli pomocí ráčny, tak jsem zřejmě nějak blbě cuknul rukou a komplet sem si zablokoval záda. Za vypečené bolesti jsem ještě zvládl slézt z lešení, lehl jsem si na připravené balíky plovoučky a volal I. že mě musí přijet vyzvednout a odvézt do nemocnice (tu pak obratem dovezl náš kamarád S., čímž nám nevím už pokolikáté vytrhl trn z prdele, za což mu opět patří obrovské díky).

HLM1b5923_urazov

Tuhle bolest jsem už dobře znal. To stejné se mi povedlo před necelým rokem při zdění. Tenkrát jsem to zkoušel 2 dny doma vyležet a do nemocnice jel až pak. Tentokrát jsem byl moudřejší.

Na pohotovosti jsem klasicky dostal injekci do zadku, k tomu prášky na doma. A pokud to bude postupovat jako minule, tak za dvě-tři hoďky opadne největší bolest, já se budu moct začít předklánět a zítra to bude ok úplně a já budu moct pokračovat na žaluziích ;-).

Dílnička v oblacích aka workshop in the cloud

Dílnička v oblacích aka workshop in the cloud

Tak teď buduju přípravu na žaluzie. Díky zmatkům s dodavatelem, kdy jsme měli vybraného jednoho, ale nakonec jsme narychlo vzali druhého, na mne padla příprava konzolí (a boxů) na žaluzie, do kterých je pak žaluzáři uchytí. Celkově je to práce docela pohodová a takhle zpětně za cca 3 dny práce ušetřím 15.000kč, což není vůbec špatné (a budu moct zase něco poslat na P2P 😉 ).

2016-07-22 14.35.22

Příprava momentálně spočívá v uchycení purenitu na zeď pomocí dvou turbo šroubů a na purenit pak přichycení konzole.

2016-07-22 14.35.26

To vše v přesné výšce nad oknem a v přesné rovině, aby žaluze nešmajdaly (i když nějaká tolerance tam je, prý to ještě umějí pak dorovnat podložkama při přichytávání).

2016-07-22 08.03.58

Na malých oknech je to easy, dvě konzole, váhou do roviny a nazdar bazar. Zajímavější je to nad většími okny, kde jsou konzole tři.

2016-07-22 14.13.58

Super zajímavé to je nad 4m portálem, kde jsou tři dělené žaluzie a je tam tím pádem šest konzolí, které by měly být v naprosté rovině.

2016-07-23 11.58.36

Ultra-master-zajímavé to pak je u našeho jižního 3m portálu a 3m fix+francouzké dveře, kde se nám tenkrát tak trochu vyhnulo bednění při vylívání stropu a jsou tam různé hloubky purenitu. Zatímco jinde se jen chytnul 10cm tlustý purenit a na něj konzole, tady už to tak pěkně nejde.

2016-07-23 14.36.19

Původní plán s podložkama a vyrovnáváním padl za své v okamžiku, kdy jsem zjistil, že překlad místy přesahuje až o 4cm (na druhou stranu více betonu – více adidas, žejo). Takže nakonec nový plán, každý purenit zvlášt na cílovém místě přiložit, překreslit úhel a míru vybočení překladu, pokosovou pilou seříznout a pak přichytit.

2016-07-23 13.59.34

Toto konkrétně jsem dělal dneska. Cca 4h práce na uchycení 8 kostek purenitu. Začínal jsem s pár nářadím na lešení a skončil s komplet celým vybavením včetně pokosky ve 2.5 metrech nad zemí ;-).

2016-07-23 14.00.04

Dost to šetřilo čas i chůzi, na druhou stranu tam už nebylo moc místa. Ale dalo se. Bohužel jsem už nezvládl přichytit samotné konzole, protože díky zkrácení purenitu mi tam nepasujou turbošrouby, co dávám jinde. Ale to je drobnost.

2016-07-23 10.46.35

Jinak stále pokračuju v zásobování stavby dle potřeb všech řemeslníků. Tak třeba dneska cca 800kg zbývajících dlaždiček, fasádní barva, fasádní penetrace, desky EPS polystyrenu na izolaci mezi konzolema, XPS polystyren na zaklopení konzolí a vytvoření kastlíků a to celé přikryté jednou deskou SDK pro dlaždičkáře, který z ní bude dělat niky v koupelně.

2016-07-23 10.25.05

Takto to vypadalo, když jsem postupně naložil všechno z garáže a pak ve stavebninách ;-).

2016-07-22 14.16.25

Fasádníci pomalu také postupují, už máme zateplenou i celou východní stranu a momentálně se pustili do západní.

2016-07-21 16.08.00

Museli na mne trochu čekat s konzolema na žaluzie, takže mezitím natáhli do lepidla celou severní stranu, která je tím pádem připravená na omítku.

2016-07-21 12.11.02

Do toho nám dorazila další mumie, nevím co s nima budeme dělat 😉 (ale jinak jsou to oba naše sprcháče do přízemí i do patra).

View post on imgur.com

A finální novinka, už máme zapojené a oživené Loxone. Zatím to teda umí jen blikat, ale i tak to stojí za to ;-).

A tady ještě série různě veselých či smutných purenitů… 🙂

Zásobování s.r.o.

Zásobování s.r.o.

Poslední dny mám novou důležitou funkci. Hlavní zásobovač! 🙂

2016-07-20 10.02.53

Každý den už jezdím zpět do Brna s vozíkem, protože ráno v garáži naberu podlahy nebo dlažbu, pak to vezmu přes železářství a minimálně jedny stavebniny a pak fofrem na barák.

Dneska jsem zásobováním strávil 3 hodiny a na barák jsem se dostal v půl jedenácté. Když už jsem nedělal zásobovače já, naváželi nový materiál i nové hračky ostatní dodavatelé.

2016-07-20 10.59.32

Dopoledne dorazil p. Hruban se všema Loxone komponentama a začal je montovat na lištu. Jestli byl předtím náš rozvaděč parádní, tak teď už je kulervoucí, protože s Loxone komponentama vypadá k sežrání :).

Jako další dorazil po obědě i náš dodavatel žaluzií, který přivezl purenitové podložky (spíš takové kostky 10x10x8cm) a profily na uchycení žaluzií. Na to jsme čekali už poslední dva dny, protože bez toho mohli fasádníci dělat jen tam, kde žaluzie nejsou a nebo jen pod úroveň oken.

2016-07-20 10.59.16

Zítra mne tak čeká jejich montáž. Bohužel lidé z G-montu už neměli na montáž čas, protože jsme k nim přešli na poslední chvíli od jiné firmy, která si neuměla poradit s montáží kastlíků pro pasiví dům. Díky tomu bylo vše narychlo a kvůli dovoleným už neměli kapacitu na montáž. Tak si to holt udělám sám a ještě ušetřím kolem 15.000kč :).

2016-07-20 15.41.31

Krom toho náš dlaždičkář pokračoval v přípravách koupelen. Dával tam nějakou hydroizolaci a stěrku a zítra začne usazovat a obezdívat vanu. Takže i toto se snad už začne hýbat kupředu.

2016-07-20 15.28.13

K večeru jsem pak ve volném čase připravil další tepelně-mostně-odolnou konstrukci, tentokrát kombinace L profilů a dřevěného profilu, na který bude na fasádě připevněno čidlo na detekci větru, teploty a asi i osvitu slunce. (tady by se určitě opět daly použít profily z kompozitu jak navrhoval PCA v diskuzi pod minulým článkem).

2016-07-20 15.28.09

Dobré ráno, máme problém

Dobré ráno, máme problém

Začínám se děsit každého kontaktu s některým z našich řemeslníků. Kdykoli je člověk chvíli nevidí a ukáže se u nich, začínají slovy “dobré rano, máme problém”, “jaký byl oběd? potřebuju tu něco pořešit”, “máte chvílku? je tu taková věc”, “můžete za mnou sem nahoru, něco bych Vám potřeboval ukázat”.

2016-07-19 09.05.13

A pak už následuje odborný výklad, v lepším případě s nabídnutým řešením, v horším případě s tázavým pohledem, co jako s tím JÁ budu dělat. Ale člověk se nesmí nechat, musí to vyřešit metodou SAAP a proaktivně se poptat “co navrhujete”, “a co s tím dokážete udělat”, “jak to vyřešíte”. (pro ty co nevědí co to SAAP je, je to zkratka “Solved-as-anotherone-problem”, tzn udělat z toho problém někoho jiného :)).

Já už vlastně ani nevím, co to ráno za problém bylo. Během dne se jich vždycky vystřídá tolik, že se to nedá :). Důležité je těm lidem dát prostředky k jeho vyřešení a dál to nechat být. Ono se to v těch 10ti lidech na stavbě už jinak ani nedá :).

2016-07-19 15.02.05

Co si z dneška tak pamatuju, tak jsme řešili ukončení nopky na perimetru, jak uchytit lištu, jak vysoko, …, pak problém s vypínačema na elektriku, které jsem tak nějak zapoměl objednat, na to problém že došla pěna na polystyreny, pak zase dlaždičkář něco kvůli výškám podlah, pak zpátky kolem baráku zase něco s nopkou a zakončil to problém s přečnívajícíma trámama střechy, protože střechaři udělali krokve 28cm od věnce, nikoli od zdiva a protože věnec je schválne uskočený o 2.5cm, tak to nevychází.

A tak jsem ráno nastoupil do expresu Brno-problémov a od té doby řešil a řešil. V mezipauze jsem stihl otočku do svých oblíbených stavebnin pro mirelon pod podlahu a oběd, kde jsem se dozvěděl řadu zajímavych věcí o PokémonGO (což zřejmě hrajou ti největší zoufalci co nevědí co s volným časem, jinak si to nedokážu vysvětlit :).

2016-07-19 09.40.30

Jediné co mi fakt udělalo radost byla dneska krabice plná Loxone komponent, čidel a spoustu dalšího :). Dneska dorazil p. Hruban z Loxonu a začal připravovat rozvaděč na finální akci :).

A najedou byl zas večer, na seznamu věcí na zítřek mám tunu věcí k nákupu, k tomu převoz další části podlahy a dlaždiček na barák. Jo, a taky jsme si domluvili v místních obchodech, že každý večer vyzvedávám krabice na stěhování, postupně se nám to už blíží 🙂

2016-07-19 18.06.36

Malování, lešení, kotvy a kdo ví co ještě

Malování, lešení, kotvy a kdo ví co ještě

Tak mám za sebou další super-hektický den, kdy člověk ráno přijede na stavbu a večer neví, čí je.

Jako první věc hned z rána jsem musel vyřešit přípravu na uchycení budoucí pergoly a domku na nářadí k domu (kvůli lepší stabilitě). A protože pasivní dům a protože tepelné mosty, tak samozřejmě speciálně ;-).

2016-07-18 08.26.25

Od oknařů jsem si tenkrát vzal několik L-kových kompozitů, k tomu ráno koupil pozinkované děrované profily, šroubky, matičky a vrtáky a hurá do akce. Po chvilce realizace jsem vyrobil pár krásných tepelně-mostně-odolných profilů. Pak už jen přichytit k domu a fasádníci mohli pokračovat se zateplováním.

2016-07-18 08.56.44

Další na řadu přišla příprava na stříšku u vchodových dveří. Protože se musí do něčeho kotvit a protože náš fasádní polysytrén je skoro bezedný, vymysleli jsme to tak, že na fošny z atiky jsme přichytili další fošnu pomocí turb a vrutů a k té se pak přichytí samotná stříška.

2016-07-18 11.57.57

Po uchycení dřeva jsme ho kolem vypěnili a fasádníci pak krásně obložili polystyrenem, takže nejde poznat, že tam někdy něco takového bylo (a proto jsem si to pořádně nafotil 🙂 )

2016-07-18 13.41.55

Někde mezi kotvama k domu a přípravou na stříšku dorazili lešenáři. Parta tří borců, vyběhli z auta a pustili se do práce. Bylo vidět, že to nedělaj prvně. Koordinovaný šrumec a mám pocit, že za necelé dvě hoďky lešení hotovo (to je tak, když se maká od metru a ne od hodiny, že 🙂 ).

2016-07-18 13.41.15

Jen co bylo lešení hotovo, pustili se fasádníci do natahování vyšších míst domu do lepidla (pro lepší utěsnění) a do dalšího řezání/lepení.

2016-07-18 14.41.00

Bohužel zatím nemohou jít s polystyrenem nad okna, protože zatím nemáme dodané purenitové podložky a profily na přípravu na žaluzie. Ty by měly snad dorazit nakonec ve středu (ačkoli původně to byl minulý pátek, pak dnešek). Tak uvidíme. Na obranu dodavatele žaluzií ale musím říct, že jsme ho změnili na poslední chvíli a moc prostoru jsme jim nedali :-).

2016-07-16 15.51.57

A na závěr update z malování. Odpoledne jsem se konečně dostal i k tomu a tak jsem za další cca 3h vymaloval další vrstvu v celém domě. Večer jsme se na to byli s I. podívat, abychom viděli, jak to dopadlo. Po zaschnutí to už vypadá hodně dobře, takže jsme to prohlásili za hotové. Je tam sice pár drobností, ale na to fakt kašlem, míru úspěchu hodnotím tak na 95% a to je supr ;-). Fotky z malování a podrobnější info sepíšu, jakmile najdu chvilku.