Okna – hotovo

Okna – hotovo

V pondělí nastal slavnostní okamžik. Poprvé jsme si při odchodu ze stavby zamkli vchodové dveře a mohli spát konečně s vědomím, že je barák komplet zavřený. Chlapi totiž nainstalovali zbývající skla do HS portálů, zbylých velkých fixů a hlavní dveře.

2016-04-25 17.34.43

Dalo jim to docela zabrat. Největší sklo o rozměrech 2×2,5 do kuchyně vážilo kolem 200 kg a měli co dělat, aby ho v pěti nejdřív teleportovali do baráku a pak vsadili do rámu. Do akce se musel zapojit i L., protože jich přijelo méně než bylo na sklo záhodno.

IMG_20160425_112512

Včera zbývalo skla dotmelit a vypěnit otvory mezi rámy a cihlami, což jim zabralo celý den.

2016-04-25 17.41.10

Už v průběhu instalace jsme se dali do mytí hotových oken, abychom mohli zkontrolovat kvalitu oken ještě před finální předávkou. Na doporučení projektanta a jeho manželky, naší designerky, jsme si na to pořídili nového pomocníka – okenní vysavač Karcher – a nutno říct, že jeho koupě byla jedna z nejlepší investic do vybavení domácnosti.

2016-04-27 17.11.48

Totálně špinavá skla stačí přejet mokrou houbou nebo stěrkou s textilním potahem a pak vzít do akce vysavač. Jedním jediným tahem odsaje všechnu vodu a nechá sklo bez jediné šmouhy. Jelikož máme vysoká okna a i v horním patře několik fixů, k vysavači jsme rovnou objednali i teleskopickou tyč, abychom se dostali i do hůř přístupných míst. Manipulace s tyčí je už poněkud obtížnější, ale i tak jsou nepřístupná okna poměrně pěkně vyleštěná.

2016-04-27 17.10.15

S vysavačem tedy maximální spokojenost. Jeho velkou nevýhodou ovšem je, že odkryje veškeré nedokonalosti oken. A v tom je maličko kámen úrazu. Zjistili jsme totiž, že mezi těmi našimi úžasnými novými solárními-trojskly je semtam smítko. Jenže když jsou skla tak parádně vyleštěná, najednou má člověk pocit, že to smítko nemá velikost jeden mikrometr, ale nejmín centimetr čtvereční. Na to smítko se pak člověk zafixuje a najednou už nemá takovou radost jako před chvilkou…

Další drobný zádrhel se objevil u rámů oken. Ne vždy jim totiž při lakování antracitová barva dokonale překryla dřevo a na rámech a falcech se tak na některých oknech vytvořily drobounké bílé tečky, které vypadají jako prach. Na první pohled si toho člověk ani nevšimne, ale při dokonalejším očištění je závada patrná. A opět platí přímá úměra, že čím dražší okna jsou, tím jsou tečky větší. V našem případě má tedy každá opět velikost nejmíň pětikoruny 🙂

IMG_20160425_103745

Posledním drobnou vadou je, že venkovní silikon není úplně dokonale zatažen do skel, takže při přejetí prstem člověk cítí hranu skla. Tento problém se nejčastěji objevuje v rozích.

To vše v nás vyvolalo poměrně slušný pocit zoufalství, takže jsme netrpělivě čekali na majitele firmy pana Vašíčka. Trošku jsme se báli, jaká bude jeho reakce, jestli naše výhrady uzná. Ačkoli nevycházel z úžasu, že v této fázi stavby okna myjeme a leštíme, k problémům se postavil poměrně čelem a vše slíbil napravit.

Včera odpoledne tak montéři zapravili bílé tečky a drobné vady laku a to tak, že vůbec nejde poznat, že je lak opravovaný štětečkem. Dnes opravili vady tmelu na hranách skel a co se týče nečistot v oknech, domluvili jsme se, že ty které nám budou vadit nejvíc, se pan Vašíček pokusí vyreklamovat u výrobce. Podle jeho slov se ale výrobce ohání všelijakými normami, kdy nečistota ve skle musí být viditelná z jednoho metru, za určitého počasí, a pravděpodobně i každý měsíc v noci za úplňku, takže uvidíme, jak to s reklamací dopadne.

2016-04-25 17.36.06

Celkově jsme ale s okny víceméně spokojení, škoda jen, že kvůli zpožděné montáži jsme museli odložit i omítky a omítkáři nám teď posouvají termín na čím dál později, protože touto dobou už mají pochopitelně spoustu jiná práce. S termínem omítek to tak teď vypadá na půlku až konec května namísto konce dubna, což nám maličko maří plány se stěhováním v červenci. Tak snad nám vyjde aspoň srpen.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

20 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago

Z obrázků nejde poznat, zda jste přiznal ALU rámeček kolem oken Alphawin, nebo jej celý zakryl a vytvořil tak téměř bezrámová okna (kromě okapnice), resp. v jaké vzdálenosti jste dával APU lištu? Nemáte nějaký lepší detail rámu okna?

Z fotek to vypadá, že jste nedával komprimační pásku mezi rám okna a EPS, ani mezi parapet a EPS, jak jde vidět např. na obrázku http://www.stolarstvivasicek.cz/img/slider-img2.jpg nebo v detailu http://www.pasivnidomy.cz/data/images/thumb/19027_ab570e6de0.jpg
Nepozorujete nějaké problémy s vlhkostí, zatékáním?

Děkuji

L
Admin
L
7 years ago

Alu ramecek jsme nechali priznany, polystyren konci tesne u nej. Prislo nam to tak i docela pekne.

APU lista je pak vlozena tesne za rameckem. Bohuzel fotek uplne vic neni, ono obcas bylo peklo stihat fotit alespon to co je ;-).

Co se tyka komprimacnich pasek, tak ty se tady na blogu hodne resili (uz netusim ale pod jakym clankem). A mate pravdu, nemame je tam. Mame to tak, ze je jen polystyren nalepeny celoplosne, pak je tam tusim pena a APU lista.

Nekdo tvrdi, ze tam musi byt, my to resili i s projektantem i fasadnikama a vsichni se shodli na tom, ze tam byt nemusi. Ona se tam totiz ta vlhkost nema moc jak dostat.

Uz si presne nepamatuju celou argumentaci (ale tusim, ze nekde v diskuzi to tu je, zkuste pohledat) , ale jde o to, ze vse je zatazene do lepidla + perlinka + znovu lepidlo + silikon-silikat fasada. Takze kdyz pod to date jeste pasku, tak uz nicemu nepomuzete.

To by tam musela tect primo voda, ve fasade by musela byt dira, pak by to muselo protect pres lepidla a pak by se to dostalo teprve k te pasce. A ta by se stejne teoreticky nasakla a vlhkost drzela.

Co se parapetu tyka, ty jsou celoplosne prilepene penou a vyspadovane, navic zasazene (zapustene) do polystyrenu tak, aby tam nemelo kudy protect a voda stece.

To zariznuti (a samozrejme pak pretazeni lepidlem) je podle vseho mnohem dulezitejsi nez nejaka paska a pritom se skoro nedela. Pokud usadite parapet jen tak, tak bude voda z boku okna zatykat pod nej. Kdyz to zapustite, tak voda z fasady stece na parapet a pres nej pak dolu. Tim padem pak nema kam zatect, nedrzi se tam a neni potreba ani paska.

K poslednimu dotazu, zadne zatekani opravdu nepozorujeme, stejen tak vlhkost. Vse funguje jak ma ;-).

Verim, ze se tu na blogu najdou jini ctenari, co se mnou budou nesouhlasit a pasky tam davaji. Verim, ze pro klid duse to neni spatne, ale my zatim nijak rozhodnuti nelitujem.

L
Admin
L
7 years ago

Tak jsem zkusil projekt fotky a toto je to, kde jde APU lista ci detail aspon trochu videt. Jak muzete videt na prvnich dvou dnech z dneska, fasada je dotazena uplne na listu a ta je uplne na okne. Takze neni sance, aby tam nekudy vubec protykalo

https://www.vodnici.net/2016-10-22-18-01-43-medium/
https://www.vodnici.net/2016-10-22-18-01-30-medium/
https://www.vodnici.net/2016-08-05-11-33-13-medium/
https://www.vodnici.net/2016-08-01-18-24-00-medium/
https://www.vodnici.net/2016-07-28-18-08-31-medium/
https://www.vodnici.net/2016-07-28-18-08-25-medium/

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Věřím, že ta páska tam opodstatnění má. Ten molitan pod APU nebude asi moc voděodolný. Osobně bych raději nespoléhal na přetažení přes APU s tím, že omítka nepopraská. Nicméně věřím, že to zatím funguje a třeba to i fungovat bude dlouho, ale jistota je jistota.

Proto řešit detaily kolem oken jsem se rozhodl takto:
Vyřežu asi 10x10cm hranolky a ty nalepím kolem oken. Snadněji se dořežou díry pro kompozity a izolace mnohem lépe přilne k rámu okna a XPS v okně. Zkrátka minimalizuji všechny spáry kolem okna. Pěnu od montážníků okna opatrně odstraním a zamáčknu (řezat nejde, občas vylízá páska) a doplním Flexifoam Gun od Soudalu. Asi jsou i jiní výrobci, ale tato pěna má prý 3x lepší dilatační schopnost než běžná pěna (uvažuji jako silikon 5%), je voděvzdorná a velmi dobře paropropustná, přitom vzduchotěsná, se super lambdou. Tou tedy vyfoukám spáry (škoda že takovou pěnu nepoužívají již montážnící) a stejně tak spáry kolem kompozitů. Tím, že je to malý hranol, dokáži to mnohem snáze zafoukat, jak kdyby tam byl pracně vyřezaný velký kus, kde bych se k detailům ani vlastně neměl jak dostat. Hranolek tak zakryje ve finále kompozity a bude zarovnaný s rámem okna. Následně ten větší/konečný kus EPS pak vyříznu vcelku jednoduše pravoúhlé L a hlavně od rámu okna zůstane z těch původních 30cm pouze asi 19.5cm. Tím zajistím, že
A) mohu se ještě rozhodnout, kam až dám APU lištu – nechám, nebo opatrně o kousek seříznu – na ty drobnosti se nejlépe osvědčil steakový nůž 🙂
B) pokud bych to chtěl přesně k rámu okna, tak by mohlo vzniknout to, že neodhadnu vrstvu lepidla a nesedne to úplně, nebo budu muset různě dotlačovat, zabouchávat
C) Vzniklou spáru 0.5-1cm mezi rámem a EPS vyfoukám opět flexibilní, voděodolnou a vzduchotěsnou PU pěnou.

Věřím že ve výsledku je to možná i nejlepší řešení tepelných mostů, není to nijak pracné, možná naopak rychlejší, podpořím vzduchotěsnost a ekonomicky je to také zajímavější než pásky. Jinak DenBraven jakousi Kompresní pásku má, takže by neměl být problém sehnat prakticky kdekoliv.

A protože je zima a už asi nestihnu zastěrkovat, asi to jen pomaluji řídkou vrstvou lepidla celoplošně, jako jakousi dočasnou ochranu proti UV a na jaře to celoplošně obrousím a začne se perlinkovat a stěrkovat na finiš.

Jinak tím Flexifoam Gunem plánuji dělat i veškeré prostupy domem (pro tepelko, rekuperaci)

Držte palce a díky moc za reakci 😉

L
Admin
L
7 years ago

Nedokazu posoudit z odborneho pohledu, ale z laickeho mi to pripada vymazlene a dobre 😉

Martin
Guest
Martin
7 years ago

Pane Pazderský,
řešení mi přijde velmi zajímavé. Bohužel mi tam nejsou nějaké věci úplně jasné.
Nebyla by nějaká fotka? Prosím klidně písněte na [email protected]

Michal
Guest
Michal
6 years ago
Reply to  Martin

nejak mi to uteklo, klinde se ozvete na michal tecka pazdersky @ drzimail nebo se dotazte zde. Fotky bohuzel nenachazim, ale bylo to dost pracne 🙂 Nicmene funkcne je to dobre a kdo vi kolik prace by s tim bylo, kdyby se to delalo jinak. V podstate jsem tim EPS o neco zvetsil ram okna, kdy ma clovek vetsi kontrolu nad tim detailem a snaze eliminuje nejake vznikle spary a naslednou kondenzaci v nich. Pak musite o to vetsi kus vyriznout, kdyz to cele preplatujete. Mozna bych dnes zvazil variantu, kdy bych ten ram kolem okna udelal treba 15cm tlusty, aby presahoval pres ram, a pak ty platy pres nej. Sice bude dost odpadu (co se da ale vyuzit), ael mohu pak jednoduse vypenovat tu mezeru nekde ve stredu osteni a nebas se, ze vylezla pena zamaze okno. I kdyz ty oknarske vzduchotesne a pruzne maji velmi nizkou lepivost.

Michal
Guest
Michal
6 years ago
Reply to  Michal

jeste trochu offtopic, ale lepsi jak nic. Resil jsem pracne takoveto detaily s oknem, ale napr. jsem dost opomenul u skladby VPC+1 vrstva 30EPS poradne zamazat spary cihel pred nalepenim. Uvazoval jsem pouze jen at je to lepe vzduchotesne, pak si clovek rekne hm, k tomu celoplone lepim, to bude v pohode, nemusi to byt vsude 100%. Ale nedoslo mi, ze i pak sebemensi spara mezi EPS, kdyz mate nekde dirku, se s rekuperaci projevi v zime mokrymi fleky na fasade. Je to megapruser. ETICS napr. nepovoluje zapenovavani mezer, tak jsem to nedelal, ale ted jsem to musel delat injektazi pres lepidlo a perlinku. Nekde to pomohlo, jinde ne. U oken ale vsechno v pohode 🙂 Nejhorsi je to u krokvi, ktere jsou priznane, tam se v sikmine zateplovalo nejhure. Mozna to s rekuperaci az tak nesouvisi, tezko rici, ale holt ta VPC je hodne tepla a ty spary mezi EPS je dobre minimalne velmi dukladne vypenovat, nejlepe takovou tou pulmetrovou pistoli, kdy ji dorazite az na stenu, tam se to i lepe roztece. Opet pouzil bych oknarskou penu (napr. Illbruck nebo Soudal), ma minimalni nasakavost, podobne jako EPS. Ale cokoliv bude lepsi, jak nic.

Sandra
Guest
Sandra
7 years ago

Ahoj, můžu poprosit o info, jak velká máte ta dvě francouzská okna v obýváku a kuchyni? Díky moc,Sandra

L
Admin
L
7 years ago
Reply to  Sandra

V obyvaku jsou to jen dvere, takze 80cm, v kuchyni je to 3m, z toho 80 dvere, zbytek fix

Martin
Guest
Martin
7 years ago

Zdravím, můžu se zeptat co to montážníci oken pěnili? Předpokládám, že okna byla celá předsazená. Čili vznikla spára, řekl bych “liniová” mezi oknem a ostěním. Nedokážu si představit na čem ta pěna vlastně drží?
Šlo by to prosím nějak vysvětlit? Děkuji. Martin

L
Admin
L
7 years ago
Reply to  Martin

bohuzel si to uz nepamatuji, ale podle me nejsou 100% predsazena. imho se penil prosor mezi oknem a zdi a to se pak jeste prelepilo airstop paskama. Zkuste se podivat i na ostatni fotky na blogu, jestli to nekde nebude videt vice.

Jinak verim, ze Vas dodavatel oken bude schopny poskytnout vice info ohledne montaze

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  Martin

My je nemáme celá předsazená, dřív se tak asi dělali Optiwiny, ale Alhawin je jen částečně. Je to určitě lepší, ale on má i hlubší rámy, takže předsazení je stejné.
Pěna je tam jen kvůli tepelné izolaci a trochu dilataci, těsnost řeší airstop páska. Pěnu dávají obyč. Já bych si raději koupil oknařskou od Illbrucku, přímo se tak jmenuje. Je lehce vzduchotěsná, nasákavost si již nepoamatuji, ale má myslím i dobrou lambdu. Nebo Flexifoam Gun od Soudalu, ten už má parádní parametry vzduchotěsnosti, asi nejlepší co jsem našel, je ale dražší. Obě jsou po vytvrzení velmi pružné, podobně jak silikon.
Jestli to bude dlouho obnažené, volil bych možná nějakou bílou, např. Whiteq od Ceresitu tuším se jmenuje, ať nedostane zabrat tolik od sluníčka.

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago

při pěnování si zevnitř pohlídejte, ať moc nevyboulí airstop pásku kvůli omítce/parapetu a také v rozích to nabude překládáním pásky. Aby se pak např. parapetem neprotrhla, nebo při zapravování omítkou. V rozích o to spíše, budou určitě lehce vyčuhovat. I proto bych volil tu vzduchotěsnou, jako takovou pojistku. Ten Soudal je paropropustný, takže asi ideální.

Martin
Guest
Martin
7 years ago

No já právě nebudu mít okna Optiwin ani Alphawin. Budu mít dřevohliníková od firmy Windowstar. Budou celá předsazená(110mm). Montáž bude na kompozitové kotvy. Montážníci přilepí pásku na vnitřní ostění, nadpraží, práh. Tím defakto montáž končí. Na mě je pak udělat zbytek 🙂
Chtěl bych použít právě systém co popisujete výše. Čili udělat dokola rámeček o tloušťce 110mm a šířce řekněme taky těch 110mm. Pak ale nevím co se má pěnit, když dorazím EPS až k rámu okna. A dále kde by měla přijít vnější páska proti hnanému dešti u toho rámečku. Dále dávat něco na styk mezi rámem a tím EPS? nebo tam dát tu pásku popř. pěnu (Soudal)?
Proto by bodlo foto.
Co říkáte na tohle?
https://www.youtube.com/watch?v=NlHjZBrXrrY

Michal
Guest
Michal
6 years ago
Reply to  Martin

skouknul jsem narychlo, ale takto jsem tim EPS take oramoval okno, aby se pak preplatoval mene slozitym tvarem a prodlouzila se spara k cihle (jakoby se zatackou pres EPS a ne pres ram okna). Zvazil bych ten ram udelat o 5cm tlustsi jako okno, zbytek osteni dolepit a az to preplatujete, vypenujete sparu co neodhadnete presne na sraz, asi nejlepe lepidlem, co ty vrstvy bude drzet pri sobe a ne tou oknarskou penout.

Martin
Guest
Martin
6 years ago

Zdravím,
ten vysavač Kärcher, jste s ním spokojení? Jak dlouho vydrží baterky, aspoň na celý barák.
Můžete mi napsat typ toho vysavače? Šel bych do něj…
Děkuji

L
Admin
L
6 years ago
Reply to  Martin

Spokojenost. Stale pouzivame. Nikdy jsme nemyli cely barak, takze nedokazu posoudit. Ohledne typu, karcher ma jen jeden. Mrknete na Karcher web a tam bude. Presny tip si uz bohuzel nepamatuju

Radim78
Guest
5 years ago

Dobrý den, z fotek to není patrné, tak se zeptám, jak jste vybírali okenní kování? Dostali jste je současně s oknama nebo jste si je vybrali zvlášť? Rád bych si koupil kování na míru, ale trochu se obávám, jestli je to rozumné z hlediska montáže. Přeci jen, to co je dodané od výrobce oken tam bude pasovat nejlépe.

L
Admin
L
5 years ago
Reply to  Radim78

zadny vyber nebyl, pan Vasicek nabizel jen jedno kovani a basta ;-). Ale mozna je to u jinych vyrobcu jinak, bohuzel netusim.

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x