Krabičko, krabičko….
Tak si můžeme odškrtnout další věc z budovatelského seznamu. V týdnu jsme dokončili sádrování (ačkoli pak už lepidlování) krabiček na elektriku. Krabiček jsme nakonec opravdu zpracovali 270ks, což byl opravdu záhul.
Oproti běžným domům, kde se neřeší neprůvzdušnost, jsme museli krabičky zasádrovat tak, aby přes ně neprofukovalo. Protože jich nebylo úplně málo a nechtěli jsme rozdělávat sádru pro každou krabičku zvlášť, zvolili jsme strategii více řídké sádry, komplet vycpat vykrouženou díru sadrou a krabičku zatlačit.
Sádra byla sice více řídká, takže jsme ji museli nechat vždycky chvilku zaschnout, ale docela se to dalo. Během prvního dne, kdy jsme byli na stavbě jen krátce, jsme udělali jen nějakých 30ks krabiček a s pocitem dobře odvedené práce jsme vyrazili domů.
Bohužel druhý den nás čekalo nemilé překvapení. Jak sádra vyschla, kompletně popraskala. Zřejmě tomu napomohl i fakt, že byla více ředěná, takže neprůvzdušnost krabiček byla ta tam.
Problém jsme diskutovali s naším projektantem, který nás trochu uklidnil tím, že stejně chceme dům ještě zvenku zatahovat lepidlem, tak by to vlastně tak moc nevadilo. Ale protože jsem přijal challenge na co nejnižší hodnotu blower-door testu v rámci svépomocných domů, rozhodl jsem se to raději vylepšit ;-).
Místo sádry jsme nakonec začali používat hustěji namíchané lepidlo (zbyla nám spousta pytlů) a světe div se, pracovalo se s tím mnohem lépe a po zatvrdnutí je to naprosto neprodyšné. Jediná nevýhoda, je to potřeba udělat správně napoprvé a pečlivě vše očistit, protože jakmile to vytvrdne, je to napořád (a nebo kango 😉 ).
Díky větší tuhosti i přilnavosti lepidla jsme druhý den zvládli předělat všechny původně hotové krabičky na obvodových zdech a ještě dalších nejméně 150ks. Třetí den jsme pak za necelý půlden měli hotovo zbývajících 120ks.
Nyní už zbývají jen krabičky, kde jsou nějaké husí krky (cca 10ks) a půjde spíš o správné uchycení a naštelování krků tak, aby měly co nejmenší počet zatáček a co nejmenší úhly.
Zatím jsme elektriku dělali dohromady 5 dnů čistého času, cca 2.5 dne vrtání a 2.5 sádrování.
Před pár dny jsem si vyměnoval pár emailů s jedním ze čtenářů našeho blogu a nakonec jsme si i vyměnili cenové nabídky na vyhotovení Loxone instalací. Co nás opravdu překvapilo, tak byla cena, za kterou firmy takovou práci dělají.
V jeho nabídce měl “jen” 140ks krabiček a stejně za elektroinstalační práce měli cenu 58.000 bez dph. Předpokládám, že cena zahrnovala krabičky+natahání kabelů+zasádrování, ale stejně je to palba. Za zapojení zásuvek a vypínačů pak dalších 30.000 bez dph.
Skoro se děsím, kolik by to stálo v našem případě. Naštěstí na tom opravdu nic není a je to možné zvládnout sám. Co se týká pak zapojení rozvaděče, to už nechávám na firmě (i když asi i to by se dalo, ale tam už si netroufám).
A na závěr zase timelapse. Tentokrát bohužel video končí trochu nečekaně v půlce prací. Bohužel měl náš foťák tak trochu “drobnou” nehodu.
Při přenášení nářadí byl kabel tak trochu zamotaný do kabelu od foťáku, což způsobilo, že se foťák překlopil objektivem na beton, což mělo za následek ne-úplně-drobnou deformaci celého objektivu. Od té doby foťák už reportoval jen “lens error…”.
Nedalo se nic dělat, musel jsem na aukru vyšmelit další. Za 450kč i s poštovným, zatímco ten původní jsme pohřbili a už na naši stavbu kouká jen z křemíkového nebe.
koukam, makate stale sviznym tempem, ale jak budete so krabicek davat kabely? Ja sem sadroval uz s kabelem. A lepidlo jde fakt blbe rozbit/ vrtat. Ale mozna mi neco unika… At se dari !
Asi nejak nerozumim otazce ;-). Normalne bokem/zespod tam kde mame vylomene diry. Vzdycky kdyz jsme krabicky zatlacili, tak jsme take ocistil pruchod danym prostupem. Takze v kabelech snad (doufejme 😉 ) problem nebude.
Zdravím, nebojíte se, že vám bude do krabiček “foukat” právě dírami kolem kabelů? Chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc. Nevím jestli z fotek správně vidím, že jsou krabičky zapuštěny zároveň s hranou cihly, neměly by ale být předsazené na výšku omítky?
Zdravim. Foukat kolem kabelu nebude, tam pak nacpem lepidlo taky ;-).
Ted o vikendu jsem testoval “injektaz” lepidla pomoci uzavrene pistole na tmel a jde to uplne vyborne, takze to budem vyplnovat pistoli, kabely zatlacovat a rovnou hladitkem zarovnavat.
Co se tyka zapusteni, kolega co stavi ma treba krabicky 1cm vysunute. V nasem pripade nevim, jak presne budou omitky siroke (nekde jsou steny rovne, jinde uplne ne). Takze jsme to zapustili takto a pak maximalne dame delsi sroubky.
Na krabickach budou zotac (tusim, ze se to tak jmenuje) ramecky a do tech pak zapistene Schneider vypinace/zasuvky. Takze by s umistenim nemel byt problem, jen dokoupime delsi sroubek.
Paráda! Jste šikovní. Těším se jak budete pokračovat dál s elektroinstalací. Zajímá mě vzájemné propojení s Loxone a Railduinem. V budoucnu bych chtěl něco podobného realizovat u sebe.. Jinak pěkná videa s fajn muzikou 🙂 Držím palce ať se Vám daří a práce jde pěkně od ruky..
Ahoj!
Na to jsem taky zvedavi. Castecne nam bude Loxone zapojovat p. Hruban a castecne my. Uz aby to bylo, to uz budem jen kousek od hotoveho domu 😉
Zdá se mi to a nebo jsou krabičky v řadě (např na fotce, kde jich jde vidět 7) každá trochu jinak vysoko? To je naschvál a nebo se to pak nějak vyrovná či zakryje?
Ano, krabicky nikdy nejsou uplne stoprocentne rovne. Ackoli si na zed nakreslite na milimetr presne caru, tak v okamziku, kdy vezmete 5kg tezke kango a zacnete krabicky vykruzovat betonovou korunkou, cela presnost vezme za sve. Cihla se nikdy nevrta vsude stejne a tak to diky vykruzovani obcas vykrouzi trochu sejdrem. Kdyz je to moc, tak to opravi, kdyz je to jen trochu, srovnaji to zamak ramecky (http://www.shopelektro.cz/vypinace-a-zasuvky/schneider-electric/unica/prislusenstvi/montazni-ramecky/schneider-electric-mgu7.002-unica-montazni-ramecek-zamak-2-m-1nasobny) a pak kryci ramecky nad tim.
Na stavbe se zkratka musite naucit smirit s tim, ze nic nejde delat na milimetrovou presnost. Vse by se muselo delat mnohem drazsimi nastroji, trvalo by to neuveretelne vice casu a pritom vysledek by byl ve finale stejny. A vlastne by se to delalo jen kvuli pocitu, ze mam vse tip-top, ackoli se to pak zahaze omitkou a schova nejakym plastem ;-).
Zdravím,
nejsem si úplně jistý k čemu máte krabičky nad stupni schodiště?
Je to na LEDkdy na noční osvětlení. Jak v chodbách tak nad schody. Někde v postech jsou tuším i vyfocené, ale teď to nemůžu narychlo najít.
Dobrý den, mohu poprosit info, jaký korunkový vrták jste používali pro vrtání VAPIS (výrobce, typ) a zda jste vrtali s příklepem nebo bez. děkuji
Zdravim. Korunkove vratky byly ty nejlevnejsi co sli sehnat, tusim ze to byla Festa tools. Typ netusim, ale podle me maji jen jeden ;-). Do toho jsme koupili 5 nahradni hridele do vrtaku, protoze ty se vecne ukrucovali.
Ze zacatku jsme vzdy vrtali bez priklepu (mene se tim nici hridel). Vrtak se pak po case ztupil a prestal vrtat, tak jsme nasadili priklep. S tim to vrtalo vzdycky fantasticky a rychle, ale po case odpadla hridel ;-).
Celkove padlo tusim 3 nebo 4 korunky a k tomu 5 nahradnich hrideli. Hridele ale staly par korun a ty korunky kolem 300kc
http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=festa+korunka+sds&min=&max=&o=3
Dobrý den, jak hluboké krabičky jste dávali? 30mm? Jaký průměr korunkového vrtáku jste použili? Děkuji.
Bohuzel uz fakt nevim. Vrtak byl klasicky na klasickou krabicku a hloubka byla nektere klasik a tam, kde se cekalo vic kabelu, tak byla ta hluboka. Ale rozmery uz fakt netusim
Marně hledám ve videích a fotkách jak jste dělali drážky ke světlům v tom miaku? Normálně flexou od vypínače na světlo až po světlo? Kabel se nechal vyset a kolem něho se udělalí omítky? Děkuji
nekde to tusim je, delalo se to tak, ze se udelala drazka ke stropu a pak se kabel protahoval pres diry v miako vlozkach.
byla to pakarna, ale slo to. po cca metru/metru a pul se vzdycky udelala do miaka dira, aby se dal kabel posunout o dalsi kus dal