Krabičko, krabičko….

Krabičko, krabičko….

Tak si můžeme odškrtnout další věc z budovatelského seznamu. V týdnu jsme dokončili sádrování (ačkoli pak už lepidlování) krabiček na elektriku. Krabiček jsme nakonec opravdu zpracovali 270ks, což byl opravdu záhul.

2016-03-30 11.27.25

Oproti běžným domům, kde se neřeší neprůvzdušnost, jsme museli krabičky zasádrovat tak, aby přes ně neprofukovalo. Protože jich nebylo úplně málo a nechtěli jsme rozdělávat sádru pro každou krabičku zvlášť, zvolili jsme strategii více řídké sádry, komplet vycpat vykrouženou díru sadrou a krabičku zatlačit.

Sádra byla sice více řídká, takže jsme ji museli nechat vždycky chvilku zaschnout, ale docela se to dalo. Během prvního dne, kdy jsme byli na stavbě jen krátce, jsme udělali jen nějakých 30ks krabiček a s pocitem dobře odvedené práce jsme vyrazili domů.

Bohužel druhý den nás čekalo nemilé překvapení. Jak sádra vyschla, kompletně popraskala. Zřejmě tomu napomohl i fakt, že byla více ředěná, takže neprůvzdušnost krabiček byla ta tam.

2016-03-29 11.52.29

Problém jsme diskutovali s naším projektantem, který nás trochu uklidnil tím, že stejně chceme dům ještě zvenku zatahovat lepidlem, tak by to vlastně tak moc nevadilo. Ale protože jsem přijal challenge na co nejnižší hodnotu blower-door testu v rámci svépomocných domů, rozhodl jsem se to raději vylepšit ;-).

2016-03-29 14.01.59

Místo sádry jsme nakonec začali používat hustěji namíchané lepidlo (zbyla nám spousta pytlů) a světe div se, pracovalo se s tím mnohem lépe a po zatvrdnutí je to naprosto neprodyšné. Jediná nevýhoda, je to potřeba udělat správně napoprvé a pečlivě vše očistit, protože jakmile to vytvrdne, je to napořád (a nebo kango 😉 ).

2016-03-29 14.07.36

Díky větší tuhosti i přilnavosti lepidla jsme druhý den zvládli předělat všechny původně hotové krabičky na obvodových zdech a ještě dalších nejméně 150ks. Třetí den jsme pak za necelý půlden měli hotovo zbývajících 120ks.

2016-03-29 14.59.34

Nyní už zbývají jen krabičky, kde jsou nějaké husí krky (cca 10ks) a půjde spíš o správné uchycení a naštelování krků tak, aby měly co nejmenší počet zatáček a co nejmenší úhly.

Zatím jsme elektriku dělali dohromady 5 dnů čistého času, cca 2.5 dne vrtání a 2.5 sádrování.

2016-03-30 11.27.02

Před pár dny jsem si vyměnoval pár emailů s jedním ze čtenářů našeho blogu a nakonec jsme si i vyměnili cenové nabídky na vyhotovení Loxone instalací. Co nás opravdu překvapilo, tak byla cena, za kterou firmy takovou práci dělají.

V jeho nabídce měl “jen” 140ks krabiček a stejně za elektroinstalační práce měli cenu 58.000 bez dph. Předpokládám, že cena zahrnovala krabičky+natahání kabelů+zasádrování, ale stejně je to palba. Za zapojení zásuvek a vypínačů pak dalších 30.000 bez dph.

2016-03-29 16.03.23

Skoro se děsím, kolik by to stálo v našem případě. Naštěstí na tom opravdu nic není a je to možné zvládnout sám. Co se týká pak zapojení rozvaděče, to už nechávám na firmě (i když asi i to by se dalo, ale tam už si netroufám).

A na závěr zase timelapse. Tentokrát bohužel video končí trochu nečekaně v půlce prací. Bohužel měl náš foťák tak trochu “drobnou” nehodu.

2016-04-01 18.54.17

Při přenášení nářadí byl kabel tak trochu zamotaný do kabelu od foťáku, což způsobilo, že se foťák překlopil objektivem na beton, což mělo za následek ne-úplně-drobnou deformaci celého objektivu. Od té doby foťák už reportoval jen “lens error…”.

Nedalo se nic dělat, musel jsem na aukru vyšmelit další.  Za 450kč i s poštovným, zatímco ten původní jsme pohřbili a už na naši stavbu kouká jen z křemíkového nebe.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

16 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jm
Guest
Jm
8 years ago

koukam, makate stale sviznym tempem, ale jak budete so krabicek davat kabely? Ja sem sadroval uz s kabelem. A lepidlo jde fakt blbe rozbit/ vrtat. Ale mozna mi neco unika… At se dari !

Bořek
Guest
Bořek
8 years ago

Zdravím, nebojíte se, že vám bude do krabiček “foukat” právě dírami kolem kabelů? Chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc. Nevím jestli z fotek správně vidím, že jsou krabičky zapuštěny zároveň s hranou cihly, neměly by ale být předsazené na výšku omítky?

Láďa
Guest
Láďa
8 years ago

Paráda! Jste šikovní. Těším se jak budete pokračovat dál s elektroinstalací. Zajímá mě vzájemné propojení s Loxone a Railduinem. V budoucnu bych chtěl něco podobného realizovat u sebe.. Jinak pěkná videa s fajn muzikou 🙂 Držím palce ať se Vám daří a práce jde pěkně od ruky..
Ahoj!

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago

Zdá se mi to a nebo jsou krabičky v řadě (např na fotce, kde jich jde vidět 7) každá trochu jinak vysoko? To je naschvál a nebo se to pak nějak vyrovná či zakryje?

Oliver
Guest
Oliver
7 years ago

Zdravím,
nejsem si úplně jistý k čemu máte krabičky nad stupni schodiště?

Michal
Guest
Michal
7 years ago

Dobrý den, mohu poprosit info, jaký korunkový vrták jste používali pro vrtání VAPIS (výrobce, typ) a zda jste vrtali s příklepem nebo bez. děkuji

Radek
Guest
Radek
7 years ago

Dobrý den, jak hluboké krabičky jste dávali? 30mm? Jaký průměr korunkového vrtáku jste použili? Děkuji.

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Marně hledám ve videích a fotkách jak jste dělali drážky ke světlům v tom miaku? Normálně flexou od vypínače na světlo až po světlo? Kabel se nechal vyset a kolem něho se udělalí omítky? Děkuji

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x