Bílé peklo aneb nestíháme, nestíháme
Posledních několik dní od rána do večera pokládáme podlahový polystyrén. Jako fakt jsme se na to těšili. Přeci jen jsme už docela blízko cíli, navíc je to pod střechou, v teple, tak to přece musí být zábava.
Jako zábava by to byla, kdybychom si nevymysleli tak šibeniční termín. Jenže další termín byl až za další tři týdny a to je zas mrhání časem.
Další velké zdržení nám způsobila naše vodováha. Bohužel pokládat podlahový polystyrén za pomoci vodováhy je fakt špatný nápad. Po tom co jsme položili celou pracovnu a část obyváku mne další den napadlo vzít z domova náš laser, jestli by to nešlo rychleji.
A nejen že to jde rychleji, bohužel jsme zjistili jak moc křivě máme to, co jsme dělali vodováhou. I když jsme bublinku neustále kontrolovali, tak na 4m není problém ulítnout o 1-2cm. Jenže to jsou přesně ty cm, které už zasahují do anhydridu a oslabovaly by jeho tloušťku.
Takže se nedalo nic dělat a museli jsme to ještě jednou přeskládat. Jenže tím, že jsem předtím skládali pomocí vodováhy jsme už vypotřebovali některé tloušťky polystyrenu, takže jsem dokupoval dalších 6 balíků ;-).
Další dva dny jsme skládali jak o život. Momentálně máme všechny čtyři vrstvy v pracovně a obyváku, tři vrstvy v chodbě, koupelně a zádveří a nula vrstev ve špajzu a technické místnosti.
Původně chtěl vodák mít do pátku vše nachystané, ale naštěstí i on je ve skluzu, takže zítra bude dodělávat jeho resty, což nám dává ještě den k dobru. Zatím má hotové komplet horní patro, kde už je nachystaná vana na anhydrid, natažená podlahovka a nachystaná voda a odpady.
Naštěstí je opravdu ochotný a pružný, takže pro něj není problém pracovat i o víkendu, abychom to na úterý měli vše nachystané.
Pevně věříme, že během zítřka doskládáme všechny polystyreny, takže i to budeme mít z krku. Bohužel technická místnost i špajz bude peklo, protože se tam sbíhá centrální mozek našeho domu 😉
A aby toho nebylo málo, zítra od rána nám budou zase navážet hlínu. Takže jsem musel dneska krom skládání ještě uklidit vše kolem baráku, aby se tam těžká technika mohla realizovat. Pokud vše klapne, budu mít na zítra krom bagru a tatry ještě bobka, takže by to mohlo jít mnohem rychleji než posledně.
Ten laser je ale užitečná věcička. Celkem by mě zajímalo jakým způsobem to měří rovinu podlahy. Jinak vám moc fandím a čtu všechny články.
Roviny merime tak, ze mame laser nastaveny na 2cm pod hranu HS portalu (kvuli podlahove krytine, ale nakonec bude asi jen 1.5cm, ale to je jedno).
A pak pokladam uhelnik na spouste mist na polystyrenu a koukam, jestli je vyska ok nebo nikoli. Kdyz je moc nizko, dam polystyrenu vic, kdyz moc vysoko, tak ubereme.
Aha, díky za odpověď. A jsem rád, že jste vyhráli ten polystyren, minimálně za tento skvělý blog si ho zasloužíte.
Zamálo.
Co se týká ještě měření, tak jsem se bavil s chlapama co dělali anhydrid a říkali, že to dělají podobně. Nejprve si po metru nabodují místnost a sepíšou rozdílné výšky, první vrstvu pokládají místo laseru pomocí olejové šlaufky a dalšíma vrstvama to srovnají. Říkali, že půl až 1cm mezera se v klidu srovná, nikdy by neměl být přechod mezi dvěma polystyreny více než 1cm, protože pak už se to “kiklá” moc a neroznese se to.
Taky děkujem za všechny hlasy i podporu. Je fajn vidět, kolika lidem takto pomůžem, i když vlastně jen popisujem co jsme dělali ;-).
Opravdu nějak nestíháte – čekal jsem fotky bobika u oken a nedočkal se. Držím palce a u hlasování kontroluju náskok!
;-). K bobikovi se vaze vesela historka. Rano v 7:30 jsme byli pripraveni na pozemku, jenze v 7:40 volali ze stavebni firmy, ze se jim bobik rozbil, ale ze vezli druheho. Jenze se rozbil i nakladak, co druheho bobika vezl 😉
Takze to odlozili na pondeli, coz jsme opravdu ocenili, protoze patek byl jeste porad dost hekticky. Zrovna pracujem na dalsim clanku, fotky a info bude co nevidet 😉
Nebojíte se, že si podlaha (celá anh. deska) postupem času na vrstvě polystyrenu mírně sedne dolů? Přece jen toho polystyrenu v podlaze je tam poměrně dost a až se to celé zatíží ještě např. nábytkem…
Totéž pak v patře, tam je navíc měkčí kročejová izolace, ta si sedá celkem ráda 🙂
A co to bylo za písek, kterým jste vysypávali prostupy kolem kabelů a rozvodů v podlaze? Na fotkách to vypadá jako nějaká běžná nakopaná hlína 🙂
BTW rozvody v podlaze jsou na fotkách někdy v chráničkách a někdy ne, to je záměr, nebo se pak ve finále všechny kabely v podlaze nastrkali do husích krků? Není pak jistější a trvanlivější řešení místo UTP kabelů použít rovnou odolnější FTP? Ale nevím, zda by se tam v takovém počtu svazů vůbec vešly a jsou i dost tuhé v ohybech.
A co voda? Také vede někde v podlaze, nebo jen ve zdech/ u zdí? Zajímalo by mne, jak se z principu řeší rozvod studené vody ve vytápěné podlaze 🙂 Polyuretanové těsnění to bez problémů vyřeší?
To sedani je asi nevyhnutelne, ale nemelo by to snad nicemu vadit. Kabely tam vzdy maji nejakou rezervu. V patre je nad nima jeste pisek, dole pak pisek+dalsi vrstva polystyrenu. Takze by to predpokladam nemelo nic udelat. Navic je podlaha dilatovana od zbytku konstrukce, takze je vlastne cela “plovouci”, takze by nemelo ani nic praskat.
Ad pisek, je to obycejny Bratcicky pisek, zadna specialka.
Ad chranicky, vsechny kabely jsou v zemi jen polozene bez chranicek. To co jdou videt husi krky, tak to jsou ruzne pripravy na rozsirovani domu do budoucna. V soucasnosti jsou vsechny krky prazdne.
Ad UTP vs FTP, UTP mi pres prah domu nesmi ;-). Vsechno jsou to CAT 5eFTP a sitove jsou CAT 6FTP, prave kvuli vyssi mechanicke odolnosti i odolnosti proti ruseni. UTP kabely jsou jak papirove trubicky, ty by podle me akci omitkaru vubec neprezily.
Voda se vede take v podlaze, ale v jinem “patre”. U zeme jsou elektricke kabely, pak je 2cm + 5cm polystyren a v dalsim patre je pak voda, to se opet zarizne a pak 6cm + 7cm dalsi vrstvy na vyrovnani. Nad tim je pak folie, podlahovka a pak anhydrit. Ve zdi rozvody vubec nejsou, sekat 17cm VPC horizontalne by se rovnalo podrezani domu, to udela jen blazen ;-). Takze vse jen svisle do podlahy. Izolace je pak resena 20cm polystyrenu, coz je docela dobra izolace a k tomu jsou jednotlive trubky jeste obaleny 3cm mirelonem (nebo co to je ta seda penova izolace).
K tomu písku.. neřešili jste jste jeho vlhkost? Když tam tak bude pěkně zaizolován nemůže to pak dělat nějakou neplechu?
Neresili, ale dovolim si tvrdit, ze se postupne vysussi a novou vlhkost uz nebude nabirat, protoze nema odkud. Je to stejne jako s vlhkosti celeho domu
Jako varianta k pisku lze pouzit Liapor (vypada to podobne jako ty bobiky co se davaji ke kvitkum).Melo by to byt nenasakace a tepelne izolacni.Pytel stoji tusim 150,-
Jojo da. Jen musi mit clovek cas jet pytel shanet ;-). My sme byli dost v pressu.
Liapor je nasákavý, mám ho jako dno v aváriu. Dokud se nenacucá, tak plave 🙂 . A pokud je suchý, je to docela dobrá izolace. Dům jedním tahem to používá jaku náhradu pěnoskla pod základovou desku. Asi mají sakra dobře vyřešenou drenáž. U těch kabelů může dělat problém umístění v izolaci a ten písek oteplení kabelů sníží. I když si nemyslím, že by to bylo třeba řešit u domovních spotřebičů. Snad jen přívod do kuchyně, k boileru.
Dobrý den, jaky typ polystyrenu jste použili? 100S nebo 150S?
Děkuji.
Tusim ze 100S, ale neni to univerzalni rada. Zalezi co budete mit za podlahu nad tim, kolik vrstev polystyrenu mate, jakou potrebujete izolaci,…. To jsou vsechno veci, co musi posoudit projektant.
Budeme mít 19 cm izolace, pak podlahové vytápění a dlažbu. 100S by mělo stačit. Děkuji za odpověď.
Dobry den, podarilo se vam srovnat polystyren podle laseru do roviny? Dnes jsem zacal a stejne me to nekde leti o 1 cm…:(
dobry den, omlouvam se za pomalejsi odpoved. Ohledne polystyrenu, bylo to peklo ;-). Co si pamatuju, tak dolni dve vrstvy jsme jaks taks srovnali a dalsi dve vrstvy uz to pak dorovnali.
Uplne rovne to ale i tak nebylo, tusim, ze rozdil na celem patre byl treba i 2-3cm. Ale nijak to nevadilo, jen padlo o neco vice anhydridu.
Ted jsem zrovna prijel ze stavby… polys je opravdu peklo… Kolena mam sedrena, jako bych se cely den modlil;) Diky za zpravu dost mi to pomohlo, protoze mne to moc nejde… zatim se mi dari drzet rovinu do 1cm, ale je to dost pomale. Zitra budu muset vice zabrat a tolik to neresit:)
Do jednoho cm je to naprosto paradni ;-). My kdyz zacinali, tak sme meli na podlaze tusim az 6, nebo dokonce mozna 8cm rozdil na patre. Takze jsme i podsypavali piskem, a rovnali ruzne tlustyma deskama.
Jako kdybych slysel tchana – Centimetr zadna mira:) Jinak jeste jednou diky za tip s laserem dost to pomohlo… vodovaha se neda v tomto pripade moc vyuzit:)
jj, vodovaha v tomto pripade jen skodi. My podle ni zacali a pak to cele predelavali ;-).
Jaké trubky jste použil pro rozvod sanity a podlahového vytápění. Proč jste nezvolil klasické ppr trubky?
Al-pex-al trubky, tusim ze je to nekde v clancich i napsano. Duvod byl, ze nemaji zadne spoje nikde v podlaze. Vse je tahano v kuse, takze se minimalizujou budouci problemy
Děkuji. Odkud jste je kupoval? Vodaře mít nebudu, takže si to musím sehnat sám.
mne to dodaval muj vodar. pokud nebudete mit vodare, tak si na to ale budete muset sehnat vsechno to specialni vybaveni. jsou na to ruzne pneumaticke lisovaci nuzky adalsi veci
Mohl bych vás poprosit o kontakt na vašeho vodaře? Zkusil bych se sním domluvit na nějaké spolupráci.