Podlahový polystyren

Podlahový polystyren

Dnešek byl zas nabitý den. Zvládli jsme vyřešit asi tak milión drobností a ještě začít pokládat podlahový polystyren. Nevýhoda našlapaných dnů je, že člověk vstává v šest ráno a domů se vrací po osmé večer totálně zničený ;-).

Jako první jsme se ráno stavovali v místním elektru pro dvě role kopoflex chráničky. S chráničkou rovnou na barák, kde jsme v osm měli sraz s vodákem a týpkama, co umí řezat beton ;-).

2016-05-16 10.40.47

Týpkové byli ti samí, co nám minule dělali díru do betonové jímky. Tentokrát jsem si je pozval na vyvrtání čtyř 8.5cm děr do domu, kterými budou do baráku procházet trubky ze zemního registru.

2016-05-16 10.41.21

Souběžně s vrtákama 😉 dorazil i vodák. Ten se odedneška pustil do příprav odpadů, rozvodů, podlahového topení a propojení zemního registru do technické místnosti.

2016-05-16 09.18.30

Protože v horním patře je jen 4cm kročejové izolace a ta by nemusela udržet sponky na podlahovku, nakonec jsme se domluvili, že ji přikotví přímo k železobetonové desce. A aby se během uchytávání nepotkal vrták s našema kabelama, další mise dne byla vyznačit elektrické rozvody pomocí spreje, aby vodák věděl, kde vrtat.

2016-05-16 10.01.48

Jen co jsem doznačil rozvody, dorazil brigádník a v zápětí za ním kamion plný radosti. Do podlahy dáváme 20cm polystyrenu, což pro náš dům dělá něco málo přes 30m3 polyše. Jen pro představu, 30m3 vypadá zhruba takto:

2016-05-16 10.03.25

Chvilku jsem měl trochu obavu, jestli se to vůbec může vejít do baráku, natož jen do podlahy :-).

Jako další pak následovalo opravení dalšího problému po omítkářích. Když očisťovali podlahu od bordelu, bohužel na několika místech vzali s sebou i parotěsnou pásku.

2016-05-16 13.37.01

Ještě, že mi zbyla moje AirStop páska. Když jsem to řešil opět s majitelem firmy, tak mi defakto potvrdil, že se jim tento problém stává a že mu nijak nedokážou předcházet. Vlastně ono celkově je prý s pasivními domy problém, protože je to tam pořád nějaká specialita. A nejradši, aby to dělali v domě bez IPY, bez kabelů a bez ničeho. A nebo ať už má člověk hotové podlahy. Nevím no…

2016-05-16 14.58.38

Jako další došlo na prostupy ven z baráku. Do každé chráničky, kde jde kabel, jsem injektoval hromadu tmelu a celé to pak ještě zatáhl izolační páskou. Stejně tak spojku chráničky, která vede zezadu z domu do technické místnosti, jsem pořádně utěsnil.

2016-05-16 14.58.45

Další na řadě byly chráničky, které nám s I. propojují pracovní stoly, místo za gaučem, jedna do TM z pracovny, jedna na audio a jedna na PIR čidlo. Takhle zpětně jsem si říkal, že jsem jich tam mohl dát méně ;-).

2016-05-16 14.58.54

Když byly chráničky připravené, začal jsem testovat, jak vlastně polystyrén skládat. Po konzultaci s naším projektantem jsem zjistil, že nám dokonce připravil excelovou tabulku s nápovědou :-). Na základě rozdílných výšek, které jsme mu připravili my, nám poslal tabulku, kde bylo vidět jaké polystyreny kde použít.

XLVIEW_2016-05-16_21-48-34

Sice se tím nedá řídit na 100%, ale jako výchozí bod je to fajn. Cílovou výšku polystyrenu jsme určili tak, že od pochozí hrany HS portálu počítáme 1.5cm-2cm na lamino podlahu, pak 6cm anhydrit a zbytek izolace.

2016-05-16 14.58.54

Když jsme pak určili výšku první, vyrovnávací, vrstvy, pomocí vodováhy jsem začal skládat další plotny polystyrenu. Skladbu nám projektant vymyslel tak, že máme 4 vrstvy, ta dolní je 0-4cm pro srovnání nerovností, další tři jsou pak 5cm, 6cm a poslední 7cm.

2016-05-16 15.59.27

V prvním kole pokládám vyrovnávací vrstvu a 5cm vrstvu. Až to bude v celém domě, vodák natahá rozvody vody, které pak zaklopím třetí a čtvrtou vrstvou, nad kterou bude podlahovka.

Pro řezání a vyřezávání děr a drážek do polystyrenů používáme náš Gama-nůž. Jde to tím opravdu dobře, takže jsme drátovou řezačku alias šicí stroj vůbec nevyndavali.

2016-05-16 17.58.47

Po naskládání všech polystyrenů v první vrstvě jsme je v místech, kde byly nerovnosti, ještě podsypávali pískem. Hodně to pomohlo, takže mnohem lépe seděly a nekynklaly se. Na druhou stranu díky přechodům mezi 4cm a 3cm plotnami stejně nebyla druhá vrstva 100% rovná a pevná. To by ale vadit nemělo, pořád máme další dvě vrstvy na srovnání 🙂

2016-05-16 18.36.31

Když byly desky usazené, ještě jsem podle rady jednoho z našich čtenářů kabely zasypal pískem. Kromě lepšího pocitu (a rovnoměrného roznesení tepla v případě, že by se kabely přehřívaly) to mělo ještě jeden pozitivní efekt. Když se vysypaly velké drážky, polystyreny se lépe zafixovaly a přestaly se posouvat. Takže jsem pak takto vysypával i všechny ostatní díry.

2016-05-16 18.13.56

Za dnešek jsme zvládli připravit pracovnu ve dvou vrstvách. Zítra bychom chtěli zkusit zvládnout takto většinu domu a ve středu do dotáhnout. Zbytek středy a čtvrtek pak máme na další dvě vrstvy (ty už by měly jít dobře, žádné řezání, žádné kabely). V pátek chce vodák tahat podlahovku v dolním patře, přes víkend to případně doladit a pondělí je rezerva, abychom byli v úterý připraveni na vylívání podlah. Takže jako vždy, není čas, není čas, není čas 😉

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

13 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Guest
Martin
8 years ago

nějak mi ten písek mezi polistyrénem nesedí. Chápu proč je tam. ale napadá mě jedna otázka to jestli to nebude působit jako tepelný most? co na to pan Partika?

Milan
Guest
Milan
8 years ago

Normálně mě přijde že po osazení oken se dělají takové práce při kterých člověk stráví při práci hrozně času a nikde to není vidět ale u vás to tempo je celkem na vysokém stupni. Plánujete se o prázdninách stěhovat? :o)
Taky jsme se chtěl zeptat na ty udělátka na polyš. V nějakém s předchozích článku jsem četl že máte v plánu top po stavbě prodat. V případě že ještě nemáte kupce tak by jsme se potom mohli zkusit dohodnout. Rád bych aby to u mě začalo být aktuální někdy na podzim a to už by jste mohli mít hotovo.
Pro zajímavost stíháte taky ještě dělat něco co vám peníze přináší a né jen vysává? Přijde mi že na stavbě trávíte hodně času.
A poslední dotaz. Jak jste na tom s rozpočtem. Držíte se plánu?
Přeji ať vše vychází podle plánu

Milan
Guest
Milan
8 years ago
Reply to  L

Díky za odpovědi. Udělátka jsem myslel obě. Jak Gama nůž tak i tu jakopilu :o) po tom co jsme si nechali udělat revizi projektu tak náš domek trochu víc oblékneme takže se to bude hodit. Případně našim třem novým sousedům kteří budou (pokud stavební úřad dá) stavět ve stejném termínu jako my.
S tím rozpočtem to zní celkem pěkně. Tak ať to má stejné tempo dál.

Ondra
Guest
Ondra
7 years ago

Zdravím,
dávali jste pod akumulační nádrž případně kamna tvrdší polystyren?
Případně betonový základ přes celou skladbu?

díky za odpověď a ať se vám daří stavba

Tonda Votrubec
Guest
Tonda Votrubec
7 years ago

Ahoj vodníci,
chystám se na založení prvního šáru z ytongu a řeším problém s rozměrem tvárnic. Všiml jsem si, že jste zařezávali jenom vrchní kousek tvárnice, tak se chci zeptat, jak jste se s tím vypořádali při pokládce polystyrenu. Jestli vám přečuhující kousek např. nějak výrazně nekomplikoval pokládku, a jestli jsme např. srovnávali některou vrstvu s tímto zubem, nebo jste poskládali celé desky a do zbylých mezer jenom nařezaly pruhy polyše přesně na míru? Je ve výřezu mezi ytongem a anhydritem všude polystyren? Mám trochu obavy, že pokud by byl u vnějších stěn anhydrit přímo na ytongu, mohl by po sednutí polyše anhydrit prasknout… Předem díky za info a držím palce při dokončování a stěhování! Tonda.

krata
6 years ago

Ten pisek na podsyp jste pouzivali normalne zluty (maltovy) nebo nejaky pytlovany? Ted jsem nekde cetl ze by se mel pouzivat jen ten pytlovany, aby byl suchy a cisty. Zrovna me to ceka, tak to resim.

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Zdravím,
pročítám podruhé váš web nyní více detailněji. Vidím, že máte hotové omítky ale když pokládáte polystyren první šár zevnitř domu je něčím natřený co to je? To je kvůli vzduchotěsnosti? Děkuji

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x