IPA hotovo? Nenene, předtím ne, až teď
Jak jsme si v sobotu mysleli, že máme IPU hotovu, tak ne. Večer před spaním (je to fakt zajímavé) jsme si najednou uvědomili, že vlastně nemáme ještě IPU z boků domu.
No a jestli IPA v horizontální poloze byla občas drbačka, tak IPA ve vertikální poloze je peklo (doporučuje 10 z 10ti sadomasochistů).
Jako první jsem musel natřít celý dům kolem dokola asfaltovou penetrací. Po konzultaci s projektantem jsme natírali izolační YTONG a jeden šár nad.
IPU jsme pak spolu s brigádníkem lepili od půlky prvního šáru po spodní IPU tak, aby byla spojena minimálně 10ti centimetry. Pokud se spodní (přehnutá) IPA od ztraceného bednění odlepila, vše jsme znovu přilepili a občas i přetáhli novou IPOU.
Lepení byla opravdu radost, spolu s brigádníkem máme několik popálenin z odkapávajícího asfaltu nebo z hořáku, kterému jsme byli občas proklatě blízko. Naštěstí tu horší práci dělal hlavně brigádník, který razí heslo “horko nevadí, aspoň se ohřeju”, takže to šlo ;-).
Jako vylepšovák jsme zavedli kýbl s ledovou vodou, do které jsme si průběžně namáčeli naše rukavice, takže vydrželi o fous déle v horku.
Naštěstí kolem ceého domu to vyšlo na cca 8hodin práce. Šlo jen o to, přijít na to, jak IPU natavovat, jak si chytit vždycky začátek, jak natavit zbytek, jak vyřešit schodek způsobený trochu jinou polohou základové desky a YTONGem, ale pak už to šlo. Tím je snad pro teď hotovo 🙂
Prajem dobry den.
Velmi chvalim Vas postup a rovnako aj pristup k svojpomocnej vystavbe RD. Subezne s Vami konam rovnako. Rad by som sa Vas opytal kto, alebo co bolo dovodom natavenia asfaltovych hydroizolacnych pasov v zvislom smere?
Prv nez vznikne dojem nepochopenia z mojej strany, rad osvetlim moju skusenost – staviam RD, vrtam sa vo vsetkych detailoch az je to miestami neprijemne… Na nasom pozemku som dal pred vystavbou vykonat hydrogeologicky a rovnako aj radonovy prieskum s cielom vybrat najma spravne izolacne asflatove pasy pre aplikaciu. Co mi vsak najviac vtalo v hlave bola otazka: Ak vybetonujem zakladovu betonovu dosku tak, ze je nad terenom aspon 30-40cm, pricom po celom obvode bude pod touto doskou zakladovy mur ( z debniacich tvarnic vyplnenych betonom ) chraneny voci privalovej vode zo stran nenasiakavym XPS a pred nim este aj nopovou foliou 400-500g/m2 je potom nutne vobec investovat cas a peniaze do kupy a natavenia zvislej hydroizolacie prekryvajucej “vanovy” zahyb precnievajuci spod prvej rady obvodoveho muriva? Tuto otazku som polozil dvom ludom – prvym bol technicky a produktovy zastupca nemenovaneho koncernu vyrabajuceho asfaltove pasy > 30rokov, druhym RNDr. vykonavajuci radonovy prieskum, selektujuci a navrhujuci spravne riesenie hydroizolacii v kombinacii s radonovou ochranou >30rokov. V oboch pripadoch som dostal rovnaku odpoved: “Zvisla hydroizolacia je uplne zbytocna! Abytocne vyhodite peniaze do vzduchu, XPS a navyse nopova folia pred nim vam vykonaju rovnaku, ak nie vyssiu sluzbu. Vzlinavost vody odspodu skrz zakladove pasy (nie zakl. mury) tym aj tak nezastavite ani XPS+nopovka ani zvislou asflatovou hydroizolaciou”.
Preto by som sa velmi rad opytal ( pravdepodobne ) smerom na Vasho projektanta, mozno aj Vas samotneho, aky dovod na vykonanie tejto zvislej hydroizolacie existoval vo Vasom pripade?
Zdravim, diky za pochvalu.
K Vasemu dotazu. My kdyz jsme to tenkrat resili s projektantem, tak jsme dosli k temto zaverum.
Presahy IPY + jeji vertikalni nataveni je z duvodu udelani vany proti vode, to je jasne. Predpokladam, ze je to proto, ze my budeme mit hlinu kolem domu az defakto temer do vysky prvniho saru cihly (u nas Ytong kvuli TM), jelikoz nad ZB deskou mame v podlaze 20cm polystyrenu + anhydrid. Pokud by tedy byla vlhkost nejen pod urovni ZB, ale i na urovni ZB, stale jsme cca 20cm v zemi. Takze by vlhkost mohla vystoupat az po prvni sar a tim se dostat do domu.
Ono je to asi jine, pokud je hrana Vasi ZB 30cm nad terenem, pak si myslim, ze staci opravdu jen vodorovna izolace, protoze pripadne vlhke tvarnice (nasakle treba pres pasy) jsou od zdiva izolovany jen tou horizontalni izolaci.
Co se tyka nenasakaveho XPS, tady bych se na to az tak nespolehal. XPS je jen “polozeny” na pasu nebo na hline kolem ztraceneho bedneni v pasech, navic prilepen napriklad penou. Takze zespodu se pod XPS vlhkost dokaze dostat, stejne tak mezi spary, ktere nejsou uplne tesne (i kdyz jsou vrstvy XPS prelozeny). NOPka je take na XPS jen prikotvena, ale zespodu by teoreticky vlhkost mohla prijit, navic se muze nopka porad nekde porusit.
Aby se do domu vlhkost dostala, bylo by potreba spojit nekolik krizovych scenaru. Myslim ale, ze zrovna ta vertikalni izolace nebyl ani moc velky casovy ani financni vydaj, aby to clovek neudelal. Radeji pro sychr, nez pak resit, ze je v dome vlhko. Jinak uz tenkrat nam nas projektant rikal, ze dle vsech vykopu a praci zadna spodni voda neni, takze by se tam vlhkost mohla dostat jen pri ruznych extremnich situacich.
Dakujem za odpoved a zelam uspesny progres, skvely blog!!! Klobuk dole.
Cau,
Mám dotaz ohledně té svislé hydrosky. To jsi dotáhl až ke kraji např HS portálu před montáží oken? Já myslel, že se to tam plpa až po oknech a purenity pod portalama se přejdou nalepovací ipou. Pokud jsi to udělal před montáží HS( vchodovek atd) jak kotvili oknari provrtali to přes tento svisly spoj? A jak pásky ty na té ipe drželi v poho? Teď jsem téměř v této fázi a trošku mne to překvapilo že jsi to udělal před oknama. Díky za info
nene, pod HS se to vynechalo a pak se to lepilo na HS portaly z venku pomoci samolepicic IPY
Aha díky. Takže jsi například dojel s ipou 20cm zleva i z prava před otvor dveří nebo HS a potom se to doplpalo na purenity a ty 20 cm mezery doleva a doprava jo?
Ale vidím na fotce, že k těm dveřím to máš napenetrovano až k ostění. To jen penetrak jsi dal všude?
penetrace byla urcite vsude, ta ipa premyslim, ze mozna taky vsude, ale jen ta horizontalni. ja uz si to uplne nepamatuju. Zkus mrknout na ostatni fotky/videa/timelapsy