Natavení koberečků aneb IPA hotovo

Natavení koberečků aneb IPA hotovo

Od pondělka nám pěkně zaschla asfaltová penetrace a tak jsme se mohli v pátek pustit do tavení.

2016-03-04 12.23.56

Samozřejmě jsme měl zase optimistický odhad jak to za jeden den zfouknu, protože to bude šup šup a hotovo.

No to víš že jo. První problém byl, že IPA už netekla tak pěkně sama jako v létě v 35C. Jelikož bylo 5C (minimální teplota na její instalaci), byla dost ztuhlá a země ledová, takže to chtělo mnohem víc tepla.

2016-03-05 10.19.01

Druhý problém byla prázdnější propan-butan láhev, takže to hřálo ještě míň. Bohužel to, že je láhev prázdná, mne napadlo až pak. Takhle zpětně to vypadá, že tak od půlky až třetiny láhve sice hořáky hoří, ale teplota je o dost nižší a všechno se dost zpomaluje.

Než jsem se vydal pro novou láhev, trval nám jeden pás tak 30-40minut, s novou lahví 5minut. Dost rozdíl. Sice se to pak zase postupně zpomalovalo, ale stačilo ještě pořádně kvrdlat a do devíti večer jsme měli téměř celý dům.

2016-03-05 11.20.19

Pak už láhev zase docházela, takže jsme nechali zbytek na dnešek. Ráno jsme opět doplnili a dokončili natavování pasů. Pak bylo však ještě pořádně zapatlat všechny spoje, což jsme dělali s I. spolu.

2016-03-05 11.21.54

Takhle z fotek to asi nevypadá, ale takové patlání izolace, to je opravdu zábavná a rychle utíkající činnost. Když se zadaří, tak to jde rychlostí až metr za 10 minut ;-).

Kolem čtvrté hodiny jsme měli komplet hotovo. Tím máme z krku další věc. Teď musíme počkat až bude tepleji, abychom mohli zatmelit a přelepit spoje v OSB deskách a dozdít poslední dva šáry příček v horním patře.

2016-03-05 15.21.51

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

8 thoughts on “Natavení koberečků aneb IPA hotovo

 1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda jste ,,patláním izolace” neporušili izolační schopnost AP? Nemá se tavit AP s přesahem cca 10-15cm na každé straně?

  1. Oni role IPY natavene 10-15cm pres sebe jsou. A pak jeste ty spoje jsou takto rozpustene do sebe. Radil nam to primo projektant a i remeslnik to tenkrat tak delal, kdyz jsme delaly pasy pod nosnymi zdmi.

   Melo by to byt proto, aby se skrz spoj nemohlo nic dostat, takze se snad izolacni schopnosti neporusi.

   1. Aha… Chystáme se letos stavět a tak studuji postupy. Ve většině případů si stavebníci dávali pozor, aby AP nahřívali zespoda a u Vás vidím, jak to pálíte z vrchu 🙂 Poptám se našeho projektanta. Díky za článek.

 2. No ona se IPA (nevim co je AP 😉 ) hreje primarne zespodu, to zeshora se delaji jen ty spoje. Ale predtim se musi celoplosne navarit na podklad.

  K tem postupum, az budete stavet, dejte si pozor, aby Vam IPA precnivala pres desku, abyste pak mohli napojit i vertikalni izolaci (tu jsme delali dnes, nejak sme na ni vcera zapomeli. Fotky a clanek bude zitra)

 3. Tak tak, je to jak říká L….

  Ipa se natavuje zespodu, poté je potřeba “zašpachtlovat” spoje shora kvůli zatěsnění spoje lepenky (stejně tak obdobně je potřeba opravit i případné poruchy v ploše pásů, díry atd….), při provádění doporučuju občas si tu špachtli nahřát hořákem, líp se to potom špachtluje…

  Btw pěkně vám to roste pod rukama, díky za super blog a inspiraci….;-)

  1. Jojo, to s nahrivanim spachtle je velmi uzitecne, to sem tam mel jeste zminit. Idealni je mit spachtli stale v plamenu a rovnou zahlazovat, pak nestiha vystydnout ;-).

   Diky za pochvalu, je to obcas zahul, ale ty usetrene penize a hlavne kvalita za to stoji.

   Dobre je, ze zatim porad vidime progress, nejhorsi zatim byla izolace strechy, to se delalo snad 14dnu a tahlo se to jak smrad. Kdyz prace trva den-dva, je to idealni 😉

 4. Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Nestalo se vám, že po natavení IPY zůstaly pod ipou vzduchové bubliny? Pokud ano řešili jste to nějak? Děkuji slávek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting