Perimetr… to je zas radost

Perimetr… to je zas radost

Víkendový program byl jasný. V pátek nám dorazil perimetr a IPU jsme zvládli v pátek, takže nezbývalo, než se pustit do jeho montáže.

IMG_0000003

Ze začátku to vypadalo jako super práce. A mít ideální základy i pasy, byla by to radost. Ale víme jak, že? Žádné rovné pasy, žádná rovná deska a jako bonus spoustu přesahů.

2016-04-30 16.13.14

Ale popořade. Perimetr máme 28cm široků, na výšku dvě plotny po 60cm. Pro perimetr by bylo ideální, kdyby betonové pasy byly o 28cm širší a absolutně rovné, kdyby ztracené bednění bylo všude včetně rohu zarovnané do vodováhy a nic nevystupovalo, kdyby základová deska při vylití nikde nepřetekla a přesně kopírovala ztracené bednění a především, kdyby dům přesně seděl na rozích základové desky.

2016-04-30 16.13.01

No a v tom všem je problém. Nevim jak u jiných staveb, ale u nás neplatí ani jedno z výše uvedeného. Ztracené bednění máme na pasech uprostřed, z pasu zbývá cca 10cm, pak je většinou “vlna” betonu, která se nalepila na zeminu a pak zemina. Ztracené bednění není úplně rovné a v rozích, kde jsou tvárnice přeložené občas kousek vystupuje, deska nám při vylévání sem tam přetekla a  sem tam se bednění vykolnilo. A aby toho nebylo málo, tak při zakládání domu první šár cihel zkrátka nekopíruje desku, protože jsme tenkrát vše neudělali na centimter přesně.

2016-04-30 15.14.07

Z toho všeho vyplívá, že konfigurace naší desky i domu je zřejmě to nejhorší, co se pro perimetr dá připravit. Jo, a jako bonus jsou kompozitní “L” profily, na kterých jsou uchyceny HS portály a francouzské dveře. Ale to už jsou jen perličky.

Takhle zpětně, kdybych (a to asi fakt za dlouho) stavěl další dům, budu základovou desku vylívat rovnou do XPS/perimetru. Uštřilo by se tím opravdu hodně práce.

2016-04-30 14.24.13

A taky bych odpady vyvedl až pod perimetrem, stejně tak jako hromosvody. A udělal desku čtvercovou (a ne dvoj-obdélníkovou). A asi sto dalších věcí jinak ;-).

No, ale když už sme si to holt takhle postavili, tak to přece kvůli nějakému blbému polystyrenu nezbouráme a tak nezbývalo než to holt překousnout a nějak vyřešit. Nakonec jsme to udělali tak, že jsme všechny nerovnosti podlepili dalším dodatečným perimetrem, abychom strany srovnali a až na to dali 8+20cm perimetru dle projektu.

2016-04-30 15.16.20

Díky tomu máme někde až 34cm, ale nikde nejdeme pod projektových 28cm, což bylo to, čeho jsme chtěli dosáhnout. Jen to holt byla větší fuška. Občas to připomínalo trošku puzle, občas sokobana a občas tetris.

2016-04-30 12.50.48

V sobotu jsme ještě s jedním pomocníkem zvládnuli celou jižní stranu a terasu. Dlouhé rovné zdi šli rovně, ale HS portály, francouzská okna a rohy, to byla lahůdka. Ve třech jsme to realizovali tak, že já jsme měřil, lepil, upevňoval, zatímco I. a pomocník S. řezali o sto šest.

2016-04-30 11.26.05

Na řezání jsme si koupili další hračku. Krom našeho vyšívacího stroje a strunové pily máme na polystyren už i ruční gama-nůž ;-). Fakt si nedokážu představit to bez něj dělat. A ačkoli stál ranec (s nástavcem na vyřezávání trubek 4500kč), tak sem rád že ho máme.

IMG_0000027

Jediná nevýhoda ruční řezačky je, že se musí rozehřát pokaždé, než začne řezat. Zároveň je ale po celodenním řezání celá dost horká a skoro se nedá udržet. Jo a taky že neprořízne 20cm perimetru. Vzali jsme totiž jen 10cm verzi. Ty na 18cm stáli už 8.000kč, což bylo fakt moc.

Foto_velke_z_www.robex-dk.cz

Ale celkově, nástroj super. Jen ho pak plánujeme prodat dál, aby se nám peníze rozumně vrátili. Protože po stavbě ho člověk už asi moc neužije ;-).

IMG_0001635

K montáži perimetru ještě jedna informace. Doporučený postup montáže je lepit perimetr na bitumelové lepidlo. Ale vzhledem k nerovnostem si to nedokážu představit. Zvolili jsme proto lepení na pěnu. Práce s pěnou je opravdu super, lehce se nanáší, nemusí se nic míchat jako v případě lepidla a snáž se aplikuje než z kartuše bitumelové lepidlo.

2016-04-30 15.38.56

Jediná nevýhoda je, že to nedrží hned po nanesení. Takže bylo nutné desky vždycky na chvilku zapřít cihlou/latí. Ale furt to bylo supr.

2016-04-30 14.24.32

Dneska sme pak už jen ve dvou s I. udělali východní a západní stranu. Tohle byla opět drbačka. Na zapadní straně obrovský portál, na východní straně pak 4 rohy. Super lahůdka. Zbývá nám severní strana, ale ta už naštěstí může počkat až po tatrách hlíny a po elektrice. Nejspíš ji uděláme, až budeme čekat na omítky.

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

10 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tom B
Guest
Tom B
8 years ago

Pokud jste nastavovali extra perimetrem tam, kde zdivo přečnívalo směrem ven, tak to chápu, ale kde byla opačná situace, musí přeci dojít k tomu, že pokud na dané místo nalepíte projektových 28 cm, tak izolace na stěně, která má nějakým způsobem navazovat (nevím jaký v tomto místě máte navrhovaný detail, ale předpokládám, že bude izolace na stěně buď stejně tlustá, nebo nějaký ten cm tlustší než na základu- např kvůli okapničku nad soklem), nemůže pasovat/navázat dle projektového předpokladu.

Já ten detail zatím řeším a rovnež jsem uvažoval, jak se tohoto problému vyvarovat. U varianty “použít perimetr jako bednění pro desku”, je zase problém jak provést svislou hydroizolaci, která má být mezi perimetrem a deskou. Vím, že někteří stavebníci tuto metodu používají, ale zatím jsem se nedopátral, jestli tam vůbec tu hydroizolaci bazilišci jedni dávali.

Jediné, co mě napadá, je vyzdít ztracené bednění a OSB šalung setsakrametsky přesně – prostě nad tím strávit třeba extra den puntičkářského ladění, 20x vše překontrolovat vzdálenostně i do úhlopříček laserem i pásmem, OSB zajistit aby neodstávalo podpěrama do okolní zeminy co metr maximálně (popřípadě vrch OSB ještě zesílit extra latí zvenčí – ať se ti OSB syčáci neprohnou ani o píď ) a pěkně pomalinku polehounku to vylít betonem – možná taková investice (respektive spíše den zpoždění) vyváží budoucí trable s tím související.

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Zdravím,
jak jste lepil perimetr všiml jsem si, že máte v prvním šáru tři chráničky dvě malé a jednu velkou. Chci se zeptat čím jste poté provedli výplň okolo otvorů? Maltou/lepidlem/pěnou? Chystám se dělat to stejné a nevím čím to následně vyplnit. Děkuji

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Je to fotografie na straně kde máte HS portál. Jsou tam dva bílé husí krky a jeden kopoflex. Takže tam jste použili pěnu?

Roman
Guest
Roman
6 years ago

Děkuji. Řešil jste pak i těsnění kvůli vzduchotěsnosti zevnitř domu právě tohoto kabelu nebo kabelů které máte u oken? Četl jsem jak jste používali tmel u prostupů ve stropě tak mě napadlo zda se to dělá i tady.

Marktéta M
Guest
Marktéta M
5 years ago

Použili jste tedy kombinaci 3 vrstev perimetru 10cm+10cm a třetí vrstva je 8cm? a k tomu jste si ještě doobjednali např. 1cm, 2cm, 3cm po balíkách tloušťky na dorovnání? Jak jste objednávali materiál dopředu? Lepili jste všude nejdřív tu 8cm, brousili jste či jak řešili navaznosti? Tedy v celé ploše máte 10+10+8cm a k domu dle potřeby ještě další malé tlouštky? Děkuji

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x