Parotěska – level 1
Jelikož materiál jsme měli nakoupený, mohli jsme se včera a dnes věnovat první vrstvě parotěsné zábrany. Tou je utěsnění spojů mezi OSB deskama a přechodů OSB – cihla.
Největší díry jsme už dříve vyplnili tmelem. Teď přišlo na řadu přelepení spojů páskami. L se vrhnul na instalaci pásek Illbruck mezi zdi a OSB deskami.
Začal tím, že cihly nahodil lepidlem. Do toho pak opatrně zatlačil část pásky s perlinkou tak, aby pogumovaná část sedla přesně do spáry.
Lepidlo pak hadříkem rozetřel i po povrchu perlinky a následně přilepil lepící vrstvu na osb desku. Lepidlo pak finálně rozetřel hladítkem.
Za cca 8 hodin čistého času měl hotovo, dohromady necelých 50 m po celém obvodu domu a kolem komína.
Druhá část týmu, tedy I. s brigádníkem se pustila do lepení přechodů mezi OSBíčkama. Nebyla na tom žádná velká věda, prostě přelepovali spoje tak, aby mezi nima ani rybenka neproklouzla 🙂
Páska se nejdřív v žádané pozici zlehka přitlačila prsty k deskám a pak jsme ji několikrát přejeli hadrem, aby se všude pořádně přilepila. Řídili jsme se přitom instrukcemi obchoďáka z Isocellu a přechody mezi páskami dělali následovně – druhou pásku jsme nepřetahovali přes první, ale pouze ji k ní přilepili co nejblíže. Spoj jsme pak přelepili zhruba 5ti centimetrovým kouskem, který jsme pak opět přitlačili hadříkem.
Co nás ale překvapilo byla kvalita pásek. Illbruck byl proti Isocellu o dost dražší, přesto lepící vrstva byla nesrovnatelně lepší u pásek Isocell. Také co se týče pevnosti, vyvolával v nás Isocel mnohem vyšší důvěru. Nutno ale podotknout, že se jednalo o různý typ pásek, nechceme tudíž Illbrucku nijak křivdit.
Spoje na celé ploše stropu, tedy nějakých 100 m2, jsme nakonec stihli přelepit za nějakých 10 člověkohodin. Když jsme pak na výsledek koukali, začíná to pomalu vypadat jak pasivní dům z promo fotek 😉
Jak u spár mezi zdmi a OSBéčkama, tak mezi OSBéčkama samotnýma byly vždy nejproblematičtější různé atypické úseky. V našem případě vikýř, průlez na půdu a plocha kolem komína. Co se týká nejvíce akrobatického úseku, tak již typicky prostor nad schody a za komínem.
Celkově to ale byla jedna z těch hezčích prací na baráku, docela čistá a hezky to odsejpalo. Dobrá byla i možnost tahat více pásek najednou, takže se nemuselo tolik stříhat a neustále napojovat.
A tady ještě po dlouhé době time-lapse z toho, jak nám to hezky šlo 🙂
Ahoj,
jen jeden dotaz, to šedivé okolo komínu je nějaká speciální parozábrana na to určená?
Děkuji
Cytris deska, nehorlava, specialni prave takhle kolem komina, kde muze byt teoreticky horko
Zdravím,
prošla jsem si Váš web ale nenašla jsem jak jste nakonec vyřešil ty půdní schody? Jaké jste koupil? Řešil jste izolaci schodů? Jejich vzduchotěsnost jste oblepil airstop pásky? Děkuji
nevyresili. atyp je problem. takze zatim klasicky zebrik a vyhledove asi nejaky stohovatelny zebrik zaveseny nad sadrokartonem
Aha. A to nebyl problém ohledně dotací, že v tom místě nemáte izolaci?
Zdravim, aka je finalna vrstva na osb strope?
sadrokartonovy podhled
a ten podhled je na konstrukcii, alebo priamo na osb doskach naskrutkovany