Rozpočet a časová náročnost post-hrubé stavby pasivního domu

Rozpočet a časová náročnost post-hrubé stavby pasivního domu

Tak jsme se postupně přehoupli do další fáze našeho domu – finalizace, a tak je pomalu čas udělat rekapitulaci ceny, času i jednotlivých kroků od hrubé stavby do teď.

DSC_0919

Nevím, jak přesně se této fázi stavby říká, ale když předtím to byla hrubá, teď to bude třeba post-hrubá, následovaná pak fází finalizační ;-).

V našem případě pak post-hrubá fáze znamená stav mezi domem se střechou a bez oken a stavem, kdy máme hotové rozvody všeho (voda, elektrika, odpady, rekuperace), omítky, podlahy, okna a částečně upravené okolí domu. Zároveň ale ještě nemáme zapojené vypínače, zásuvky, světla, vodovodní baterie, není dlažba, sprcháče, vymalováno, nejsou podlahové krytiny a není hotová fasáda a zateplení.

Toto je už náš třetí článek s rozpočtem a časovou náročností. Pokud by někoho zajímaly ty předchozí, tady jsou linky:

Základní informace o domě

 • Jedná se o pasivní a inteligentní dům postavený z VPC a 28cm polystyrenové izolace
 • Jde o patrový dům se zastavěnou plochou 150m2 a obytnou plochou 220m2
 • Celý dům stavíme svépomocí, finalizace už spolu s řemeslníkama
 • Měrná potřeba tepla na vytápění: 16 kWh/(m2a)
 • Dům bude vytápěný tepelným čerpadlem země-voda o výkonu 3.6kW

Sumarizace částek:

 • Celkem jsme ve fázi post-hrubé stavby proinvestovali 1.47 mil Kč.
 • Okna jsou za 615.000 Kč
 • Rekuperace je za 120.000 Kč
 • Omítky jsou za 180.000 Kč
 • Podlahy jsou za 71.000 Kč
 • Plot nás vyšel na 107.000 Kč
 • Materiál na venkovní práce celkem 85.000Kč (perimetr, drenáž, registr atd.)
 • Rozvody vody, odpady a podlahové vytápění za 142.000Kč
 • Cena za elektrické rozvody 67.000 Kč
 • Materiál na izolace podlah 46.000 Kč
 • Zbylých cca 100.000Kč jsou různé drobné nákupy materiálu, brigádník a další drobnosti.

Detailní rozpis prací/materiálu

Okna

 • Okna mají celkem 54m2
 • Trojskla se zvýšenými solárními zisky
 • 11 oken + 2x HS portál, jeden 3m a jeden 4m
 • Všechny okna mají magnetické kontakty a dveře mají elektrozámek
 • Okna nám instalovali celkem 3 dny, včetně HS portálů a dveří
 • Celková cena za okna nakonec 616.000 kč
 • Cena 11.407 Kč/m2

Elektřina

 • Dům je inteligentní, ovládat ho bude systém Loxone
 • Celkem jsme položili 5.2km kabelů, z toho 2.9km jsou CAT kabely, zbytek silové kabely zásuvky,světla,…
 • Krabiček máme celkem 310ks po celém domě
 • Díry na krabičky jsem vykružovali celé 3dny v jednom člověku
 • Všechny kabely jsme tahali v zemi, drážky jsme řezali jen vertikální vždy od krabičky k zemi
 • Drážky jsem pak dělal další 3 dny
 • Úklid po vykružovní a drážkování trval další 1 den
 • Cca 2.5 dne vzalo ukládání krabiček do lepidla (místo sádry kvůli vzduchotěsnosti)
 • Natahání všch kabelů trvalo celkem další čtyři dny ve dvou až třech lidech. Jeden den horní patro, zbytek dolní patro
 • Den nám trvalo dohledat kabely, u kterých se nám poničily popisky během omítek/podlahy

Parotěsná vrstva

 • Máme dvě vrstvy parotěsné folie, první, hlavní z OSB desek Egger, druhá, pomocná hlavně proti vlhkosti při stavbě z parotěstných fólií
 • Tmelení všech pero-drážka spojů a OSB-cihla přechodů trvalo 2 dny
 • Na přelepení spojů jsme používali Isocell pásky AirStop a na přechody OSB-zeď pásky od Illbrucku
 • Přelepení všech spojů Isocell páskou nám trvalo 2 dny
 • Instalace druhé parotěsné vrstvy z fólií vzalo další 2 dny na instalaci a dva dny na přelepování spojů
 • Další den vzaly dodělky parotěsnosti kolem prostupů ven z domu a na půdu

Plot a úpravy kolem domu

Izolace domu

Technologie

Ostatní

Závěrem

A to je ze soupisu asi zatím tak vše. Jak jsem psal na začátku, stále v domě není vše úplně hotovo, takže určitě bude následovat ještě minimálně jeden článek, kde budeme rekapitulovat ceny SDK stropů/příček, zateplení fasády, vymalování, pokládky podlahy, instalace koupelen, dlažby, spotřebičů a podobně.

Ale podle toho, jak se nám zatím plní další část tabulky s těmito náklady, tak budou čísla ještě mnohem více strašidelná než dnes popisovaná fáze.

Ze začátku se na domě dá spousta peněz ušetřit právě díky práci svépomocí. Ale ke konci, kdy začnete nakupovat dlažbu, baterie do koupelen, spotřebiče, kuchyň a podobně, tak částky jen lítají.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
5 1 vote
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

38 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tom B
Guest
Tom B
7 years ago

Po závěrečném blower-door testu si zkuste updatovat měrnou spotřebu na vytápění, protože pokud bude vycházet skutečně tak nízká, tak to může klesnout celkem markantně a možná dosáhnete papírově i na pasiv.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  L

BD by ve finále s omítkama měl dopadnout ještě líp. V PHPP je to otázka změny jedné hodnoty, takže určitě nebude problém to updatovat. Pro zajimavost v našem projektu přízemního bungalovu s užitnou plochou 170m2 dělá rozdíl mezi výchozí hodbotou 0,6 a dejme tomu dosáhnutou hodnotou 0.3 asi 1,4 kW/m2.rok, což je celkem pěkný bonus.

Myslím, že český vypočet oproti německému v PHPP není až tak principielně rozdílný – potíž je v tom, že metodické pokyny pro výpočet k dotacím NZÚ jsou místy nerealisticky preskriptivní (nutí energetika použít hodnoty, které neodpovídají realitě) a dovoluje ignorovat spoustu tepelných mostů (např. jsem zjistil, že tepelný most vnitřní stěna-základ úředníky moc nezajímá, ač je typicky celkem významná), o simulaci stínění ani nemluvě. Patrně jde asi o to, aby na dotace dosáhlo co nejvíce lidí a simulace reálného provozu je až na druhém místě. Proto bych pojem pasiv (respektive docílenou měrnous potřebu na vytápění) spíše definoval podle výsledků v PHPP a výpočet k NZÚ bral jen jako nutnou formalitu pro úředníka. Trh se nyní hemží pasivními domy, ale těch reálných není až tak moc, proto pokládám za nutnost se k výsledku zeptat jak byl stanoven. Už jsem někde zahlédnul, že se za hodnotama píše “dle PHPP”, což je fajn.

Lubo
Guest
Lubo
7 years ago

Takže jestli počítám dobře, tak zatím nahrubo 1,1 mil. deska + hrubá stavba a 1,4 mil. další věci až do teď (plot a okolní terénní prkotiny nepočítám) = zhruba 2,5 mil.? Ale nejsou tam ještě základní instalace do koupelen ani cena za TČ ani některé další relativně důležité věci vč. venkovního zateplení s lepidlem a venkovní fasády.

Každopádně velmi sympatické, protože ze všech fotek a dalších informací vyplývá, že technologie pasivního domu máte v podstatě dodrženy i s nějakou případnou rezervou.

Nahrubo si tipnu, že výraznou svépomocí už teď máte ušetřeno cca 400 až 800 tis. Kč za firemní práce na stavbě domu (bráno pro ceny “spolehlivějších” firem, i když tento pojem je v ČR možná neprávem trochu zavádějící), to je obdivuhodné. Nepoptávali jste pro zajímavost a cenové srovnání srovnatelné práce u stavebních firem, které jste až doteď dělali sami?

Viděl bych to tak, že až se nastěhujete a dopíšete stavěcí blog, tak ho hodím časově po kapitolách do PDF a bude se u nás pak používat jako nepostradatelná svépomocná bible 🙂

Lubo
Guest
Lubo
7 years ago
Reply to  L

Hmm, 3,4 mil. (a to ještě není zdaleka finální stav) pro nás bude nedosažitelná částka, budeme mít k dispozici finálních 2,3 mil. čistého a přes to nepojede už vlak a musí to být navíc už včetně VZT a TČ i všech rozvodů. Další část by se snad dala získat dotací Nová zelená úsporám, nicméně tam je to zase špatné v tom, že tu částku stejně napřed musíte mít k dispozici (další úvěr/hypotéka apod.) za cenu už nekřesťanských splátek úvěru – byť třeba i jen na čas, než by nějaká dotace přišla, ale to je na dlouhé lokte a kdo ví, co bude za dva roky a jestli dotace bude přidělena…

Nepočítáme ale s tak velkorysým domem jako je ten Váš, na to nemáme ostatně ani pozemek, maximem bude určitě 10 x 10 metrů půdorys a tudíž i výrazně skromnější vnitřní dispozice. Stejně tak okna a jeden portál budou podstatně skromnější plastová apod., zkrátka ušetřit se nějak a něco dá… Loxone mne též láká, čtvrt mega je ovšem pro nás ve výsledku šílená suma a netuším, zda by se tady dalo též něco výraznějšího ušetřit. Takže lákat může dál 🙂

Zatím bohužel marně hledáme šikovného projektanta v plzeňském kraji, který zvládne skromnější pasiv (v podstatě podle jednoho z typových projektů Vapisu: http://www.vapis-sh.cz/servis-plus/ke-stazeni/typove-projekty.html, C1 s trochu jinou střechou nebo C2, ale v obou případech s mírně odlišnou vnitřní dispozicí) + stavební dohled a současně umí udělat projekt ve spolehlivé a hlavně v kompletní prováděcí části pro realizaci částečnou svépomocí i pro NZÚ pro dotaci, např. ve spolupráci s Nilanem, Stiebel aj. (VZT, dokresluje se pak zvlášť do projektu), Acond/Nibe (TČ) atd.

Pár kontaktů jsem předběžně zkusil poptat, nicméně neměl jsem zatím štěstí, neboť za projekty tohoto typu buď chtějí scifi částky podle “doporučených” nákladů na stavbu, čili při rozpočtu vč. započítané dotace z NZÚ zhruba 2,7 mil. za NED nebo dokonce pasiv z VPC chtějí zhruba 100 až 160 tisíc Kč jen za samotný projekt (!), ale také klidně i přes 200 tisíc Kč (sorry lidi, ale do hlavy jsem se fakt nepraštil). Nebo když opatrně uvedu cílový rozpočet, tak radši neodpoví vůbec, zřejmě je to pod jejich úroveň :-(. Nevěřím ani náhodou, že pasivní dům je takový superluxus a tuzexové zboží, aby mohl někdo chtít za trochu upravený typový projekt stovky tisíc.

PS: PDF z Vašich stavebních článků jsem už cvičně udělat zkoušel jen tak narychlo bez přesného časové sledu, ne-multimediální bez časosběrných videí to trochu větším písmem a s fotkami zatím vyšlo na cca 850 stránek A4 :-)))

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  Lubo

Lubo
pro stavbu pasivního domu se prakticky neobejdete bez “prováděcího projektu”, který je daleko náročnější než “projekt pro stavební povolení”, jež se tradičně v česku používá pro stavění (protože je levný dá se s ním stavět). Hohužel většina stavebníků si není vědoma (a nebo je naivní), že tato dokumentace je prakticky pouze formalita pro úřady, která řeší konstrukci domu a jeho technického zázemí jen velmi sporadicky, s tím, že se všechno nějak vyřeší až na stavbě. Každý vzdělaný v tomto oboru potvrdí, že tohle je cesta do pekel – zvláště pokud uvažujeme o pasivním domu, který v zásadě lpí na detailech a celkem přesných výpočtech.

Typový projekt vyjde celkem levně, protože se prodá 100 krát. Jeho levná alternace je prakticky možná jen u prodejce projektu, který má veškeré detaily a výpočty k dispozici. Pokud předáte typový projekt někomu jinému, musí začít s mnohým od píky, což zabere pomalu jako individuální projekt. To, že někomu dáte hotovou dispozici až tolik času neušetří – to je jen jedna položka z celé řady dalších profesí, které pokud si rozpitváte, tak se jen stěží dostanete pod 100 tis za projekt – a to i tam už musí inženýři/profese tlačit co to dá aby se vůbec uživili (anebo to pro vás budou dělat z lásky). Projektování pasivních domů je znalostně, časově i například softwarově mnohem náročnější než klasická “komančská” výstavba na kterou jsme byli donedávna zvyklí.

Dle mého názoru je 150-200 tis naprosto adekvátní a kdo nesouhlasí, tak bych mu doporučil se v oboru vzdělat.

Nicméně i tak “drahý” projekt v zásadě a prakticky vede k nižším finálním nákladům, kvalitnímu výsledku s mnohem méně problémy v průběhu stavby. Navíc jen takhle se dá celkem přesně stanovit a především uhlídat a ukočírovat rozpočet.

Lubo
Guest
Lubo
7 years ago
Reply to  Tom B

Chápu a děkuji za reakci. Složitějších technických detailů jsem si dobře vědom. Myslím si, že si nemohu dovolit zaplatit za prováděcí projektovou dokumentaci ani 150 natožpak 200 tisíc Kč, přijde mi to jako zcela nevratná investice vzhledem k částce, která by pak zbyla z rozpočtu na samotnou stavbu a technická zařízení. Možná se mýlím…

Znamená to tedy, že mohu na menší patrový pasivní dům rovnou zapomenout? Dostupné fin. prostředky 2,3 mil. Kč jsem zmínil v předchozím komentáři. Máte prosím nějaké zkušenosti s tím, za kolik se při platbě 200 tisíc Kč za prováděcí projekt dá postavit patrový pasivní domek 4+1 s půdorysem cca 10 x 10 metrů, resp. kolik takový projekt za uvedenou cenu je schopen uspořit fin. prostředků?

O čas potřebný pro výstavbu přitom ani tak moc nejde (rok/dva vůbec nevadí), stavět budeme vedle současného domu a stěhování nijak nespěchá, takže máme trochu specificky zjednodušené podmínky. Moc díky a držím vodníkům i nadále palce 🙂

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago
Reply to  L

Lubo
Já bych jen dodal, že úspora, kterou jsem měl na mysli, je myšlena ve více nákladech, které zatěžují téměř každou stavbu, prováděnou dle projektu pro stavební povolení – podle kterého se dá zpracovat rozpočet jen dost hrubě. To, že stavebník pak utratí ve finále za dům o nějaký ten půl mega i více, než s čím původně počítal, není v praxi žádnou výjimkou. Z tohoto pohledu není prováděcí projekt ztracenou investicí. To je jako se vydat na výlet bez pořádné mapy – jde to, ale člověk musí počítat s tím, že bude bloudit a možná dojde až za tmy a nebo vůbec 🙂

Ač jsem celkem zarytý odpůrce typových projektů (proč, by bylo na dlouhou debatu), tak by nebylo od věci ve vašem případě jeho prodejce kontaktovat a zeptat se co by obnášely jeho změny a co vše projekt obsahuje a prodebatovat to s někým, kdo by vám dělal technický dozor. Možná by to bylo finančně o dost schůdnější, než to řešit s jinou projekční kanceláří.

Pokud jde o jiné projekční kanceláře, tak bych se poptal co konkrétně vám za daný poplatek dodají. Ono totiž není projekt jako projekt. Navíc je hodně subjektivní jak hodně od píky se musí jít – například pokud projektant v minulosti dokončil dům s velmi podobnými principy a detaily, je možné, že bude schopen slevit, protože nebude muset vymýšlet a zkoumat. Nebo naopak bude na ceně trvat i tak, protože na minulém projektu projel i trenky a potřebuje vydělat zpět co časově proinvestoval (tento obor je totiž konstantní vzdělávání – pokud se to myslí seriózně), což je dle mě v pořádku, protože prodává své těžce nabyté know-how.

Co se týče srovnání bungalov vs patrový, tak to je velmi diskutabilní. U patrového sice ušetříte za strop a schodiště, ale na druhou stranu potřebujete prakticky dvojnásob střechy a základů. O záboru pozemku nemluvě, pokud není dost velký. Estetika a okolní vztahy a vlastnosti pozemku můžou také předurčit vhodnost – myslím si, že je to hodně subjektivní.

Lubo
Guest
Lubo
7 years ago
Reply to  L

Znovu moc děkuji za všechny předchozí reakce. Nerad bych z krásného vodnického stavoblogu dělal diskusní fórum, od toho jsou jiné weby, nicméně ještě si dovolím pár poznatků:

Tom B:
“Co se týče srovnání bungalov vs patrový, tak to je velmi diskutabilní. U patrového sice ušetříte za strop a schodiště, ale na druhou stranu potřebujete prakticky dvojnásob střechy a základů. O záboru pozemku nemluvě, pokud není dost velký.”

– To asi má být naopak, ne? Strop a schodiště myslím ušetřím u bungalovu, naopak u bungalovu je většinou větší zastavěná plocha a tudíž i základy. Ale prkotina, stejně je všem jasné jedno přehozené slůvko.

Jinak u nás je to celkem jednoduché, náš pozemek prakticky vylučuje rozměrově větší zastavěnou plochu, a protože jsme navíc na patro všichni zvyklí, nechceme to nijak dramaticky měnit a ve stáří se třeba natrvalo přesuneme do přízemí 🙂

Takže proto patrový a rozměrově asi menší než je úplně obvyklé. Domnívám se, že jsme na prostory relativně skromní i s ohledem na naše fin. možnosti a schopnost dlouhodobě splácet úvěr či hypotéku. Pohybujeme spíše v oblasti středních a trochu nižších příjmů, nemůžeme si za dva roky dovolit nic nad zhruba 3 mil. Kč včetně případné poskytnuté dotace NZÚ, proto cca 2,3-2,4 mil. Kč čistého bez dotací. Delší odklad na vydělání dalších fin. prostředků už zase nechceme, uvidím tedy, co z toho vlastně nakonec vyleze.

K projektu:

Moje osobní morální a asi i psychologická hranice za cenu prováděcího projektu byla kolem 60-80 tisíc Kč, pokud skončíme nakonec na 100 tis. Kč opravdu se vším všudy, umím s tím určitě žít. U vyšších cen za projekt je zřejmě něco jako smysluplná “návratnost” při našem předpokládaném rozpočtu na dům pouze v rovinách snů, a ani sebepečlivější přípravy a sebelepší projekt už pak myslím nedokáží více uspořit. Prostě kde nic není, ani smrt nebere 🙂

Na plánování domu a přípravy všeho, co půjde, mám necelé 2 roky, takže čas zatím je. O pasivních domech vím myslím relativně dost (nejen díky tomuto skvělému blogu), táta je navíc také projektant (stará škola, VPC moc nezná), takže v rodině jsou i další cenné znalosti a zkušenosti, nicméně pasivy táta bohužel neprojektuje a navíc nedělá s počítači, takže má všechno ještě v tužce, kalkulačce a redisperu 🙂 Troufnu si tvrdit, že vím, co je prováděcí projekt versus projekt pro ohlášení stavby, je to nebe a dudy.

Co vlastně znamená opravdový pasivní dům včetně jeho reálného „pasivního“ provozu je také otázka do diskuse, není to až tak jednoduché a narazím pak už i na něco jako nulový dům. Například u nás v západočeském kraji mi bylo řečeno, že vzhledem ke slunečním podmínkám a s tím spojeným možný maximálním tepelným ziskům v podstatě nelze postavit přízemní pasiv se zastavěnou plochou větší než zhruba 120-130 m2, pokud tedy nutně nezapočítáme do energií pasivu zatím např. extrémně drahé FVE apod. A to dokonce, ani kdyby byly 2/3 jižních stěn kompletně prosklené, což si ale (opět) bohužel nemůžeme finančně dovolit. Zda je to pravda nicméně nevím.

Přiznám se jen, že v otázce dotací versus opravdový pasivní dům nemám ještě zcela jasno, hlavně se teď už nejen vzhledem k reakcím poptávaných projektantů skoro obávám, že i přes veškeré stavební nadšení menší patrový pasiv v modulu VPC (s půdorysem cca 10 x 8 nebo 9 metrů za náš rozpočet asi nepůjde realizovat ani svépomocí 🙁

Podotýkám, že příliš neuvažuji o kompletní svépomoci pro celou hrubou stavbu, tam se vzhledem k podmínkám zdění, překladům apod. raději částečně spolehnu na firmu či partu zkušených lidí, kterým rád pomůžu s prací – ale ani nikoho takového s reálnými referencemi pro VPC jsem zde zatím nesehnal.

Schopnosti většiny okolních cenově přijatelných stavebních firem v západočeském kraji navíc končí zhruba někde u cihlostřepu nebo plynosilikátu, který opižlají i nožíkem a obrousí snadno brouskem. Přesné stavbě z VPC se zpravidla brání zuby nehty, neboť je to pro ně zjevně moc práce a základy přesného zdění (navíc v modulu), řešení pro tepelné mosty apod. těžko vysvětlí najímaným ukrajincům či rumunům. Něco jako zdění na tupo bez převazování rohů, nebo maltový vozík sám vynechávající elektrokanálky či snad dokonce jeřáb pro zdění je pro ně též většinou z říše scifi. Rádi zato používají spoustu lepidla na cihly a maltu na zaházení mezer mezi cihlami (pár zdejších staveb – bungalovy i patrové – jsem si už nenápadně kolem prošel).

Jak už jsem psal, zatím jsem se tak jako tak u nás nedostal ani k reálné projektové části a dokonce ani k žádnému projektantovi, který pasivy dělá a má s nimi praktické zkušenosti a současně by se pasivem s naším nízkým rozpočtem hodlal vůbec zabývat.

Dřevostavbu ani duté či vatou plněné střepové cihly nechci, těch je všude plno včetně “pseudopasivů” s dost pochybnou realizací i kvalitou a vím, jak se chová v našich deštivých dnech dřevo (byť teoreticky obalené špičkovou izolací a napuštěné čímkoliv).

Původní zmíněný typový projekt ze stránek Vapisu zřejmě existuje pouze v podobě studie s půdorysy pater, firma na (celkem opatrný) dotaz mailem ohledně projektu nereagovala. Architekt, který ukázkový projekt dělal, se věnuje politice a svoji kancelář již dávno prodal a ani jeho nelze běžně kontaktovat.

A teď prozatímní zkušenosti:

Odeslána zatím poptávka osmi projekčním kancelářím a projektantům v našem kraji (záměrně nebudu uvádět žádné detaily ani jména či adresy), o kterých jsem se z různých zdrojů domníval, že by třeba mohli pasiv z VPC na úrovni prováděcí projektu zvládnout, v lepším případě s VPC pak již běžně pracují. V poptávce popsány naše základní představy o domě + pár drobných dispozičních přání ke zvážení + v pozdějších poptávkách odkaz právě na “ typový“ projekt z webu Vapisu.

Dva projektanti byli alespoň natolik seriózní, že mi na rovinu napsali zhruba něco v tom smyslu, že u rozpočtu pod 3,5 milionu se jim ani nevyplatí počítat TZ natož pak dělat cokoliv jiného. Žádný stavební dozor neposkytují a neví o nikom, kdo by podle jejich projektu z VPC něco postavil 🙂

Jedna kancelář velice slušně odepsala, že pasivní dům nelze postavit svépomocí a dodávka pouze na klíč za 4 mega pro přízemní pasivní dřevostavbu (kterou jsem pochopitelně nepoptával) + individuální projekt 149 tisíc, vše bez DPH. Zbývajících pět poptávaných kanceláří/projektantů pak zatím bez jakékoliv reakce. Některé jsem poptával již letos na jaře, další pak před aktuálními dovolenými… Asi to také o něčem vypovídá.

Skoro jsem i přemýšlel, že zkusím poptat ještě nejbližší německé projekční kanceláře, jejichž ceny částečně upravených projektů začínají zhruba na 2 500 EUR a zkušenosti s VPC mají zpravidla mnohaleté. Pak ale nemám reálnou šanci pro NZÚ a je zde i řada jiných komplikací. V záloze mám ještě dvě až tři zřejmě nejdražší projektová studia vč. opravdových fachmanů, kteří již mají z VPC dle referencí něco za sebou. Třeba paradoxně uspěji právě tam, uvidíme.

Celkově je to pro mne zatím spíše smutná zkušenost a proto jsem se Vás všech dovolil zeptat alespoň zde, co a jak ohledně typových projektů a ještě jednou děkuji prostřednictvím vodnického blogu za všechny reakce.

Zjevně se musím smířit s tím, že i vzhledem k ochotě a jednání lidí z projektových kanceláří v našem okolí pasiv nebude a pokusit se tedy zaměřit třeba na
nějakou variantu nízkoenergetického domu s kond. plynovým kotlem, protože cokoliv jiného pro běžný NED je v našich podmínkách asi ekonomický nesmysl. Můj ideál je sice vyhnout se nutnosti jakéhokoliv komínu (krb, kamna apod. nechceme), ale pokud to jinak nepůjde…

Současně si však nemyslím, že by pasivní dům byl nějaký superhypermercedes, je to prostě aktuální trendový dům přibližně na úrovni technologické doby a jen jsem zkrátka zatím neměl štěstí na nikoho, kdo by byl ochoten něco jako “nízkonákladový” patrový malý pasiv vyprojektovat a nechtěl na tom vyrýžovat společně s provázanou stavební firmou balík v řádu min. 2-3 mega. Mám poměrně jasnou představu o tom, jak by měl náš pasivní dům vypadat a jaké dispozice by měl mít a od „typového“ projektu se myslím liší jen minimálně (mohu se mýlit).

Nejsem navíc ani nijak striktně limitován časem, za jaký se nový dům postaví, většinu hrubé stavby jsme totiž schopni pokrýt bez nutnosti úvěru a úvěr či hypo realizovat až na zbývající investice do dodělání stavby k bydlení a nastěhování (instalace, podlahy, zateplení atd. atd.).

No nic, hledám dál a čtu další vodnické zápisky. Jste super, moc Vám fandím, stejně jako i všem dalším, kteří si staví nebo chtějí postavit pasivní dům.

Milan
Guest
Milan
7 years ago

Pěkný souhrn. Když píšete že proinvestováno je těch 3,4 tak máte představu na jaké číslo se chcete ve finále dostat nebo dostanete?

Lubo: Váš problém zcela chápu. Když jsem před skoro deseti lety rekonstruoval byt tak taky každý chodil a říkal. Když už to máš rozdělaný tak udělej tohle na tohle. Ono se ti to nakonec vyplatí ale když je nějaký finanční strop tak se nedá nic dělat i když to ve finále ušetří peníze.
Nicméně co se týče projektu tak kdybych dnes dělal projekt znovu asi bych těch 150 tis. za projekt dal kdyby to bylo se vším všudy a bez problémů. My jsme si dali za kompletní PD k ohlášce (vč.studie) 95 tis. Jenže pak jsme si rozmysleli že chceme dotaci a navnadil nás inteligentní dům atd. atd. Nakonec se všemi úpravami se okolo těch 150 tis. budeme pohybovat taky. Jen bych dal pozor a trochu si na internetu vygooglil nějaké reference na projektanta. Je fakt že dobře zpracovaný projekt vám těch min. 150 (co dáte za projekt) může ušetřit.

Milan
Guest
Milan
7 years ago

To je jasné.
My jsme teď ve fázi 3,5 :o) ale po tom co se to zvedalo jak u vás už vás dál následovat nebudeme. Jediné co možná (když to bude potřeba) pošleme navíc do domu je dotace.
Když čtu váš blog tak pořád doufám že je to reálné. Máme v plánu přízemní domek do 150 m2 se samostatnou garáží. Doufám že to brzo zjistíme. Po půlročním skoro čtyrech měsících řešení se stavebním úřadem už vidíme světlo na konci tunelu :o)

Milan
Guest
Milan
7 years ago
Reply to  L

Projektantka se nám po odevzdání projektu tak nějak rozmnožila takže tam už nám asi nic nedá. Nicméně vše na čem jsme byli dohodnutí jsem dostal a rozpočet hold zbývá na mě. Už jsem pár rozpočtů udělal a tak snad s tím nebudu úplně mimo. A v průběhu čtení vašeho blogu se mi začínají rýsovat obrysy i věcí o kterých jsem před tím neměl moc šajn.

Milan
Guest
Milan
7 years ago

Ještě co se týče splácení tak vám fandím a těším se na další reporty. My máme zatím peníze jen na zonky a dokud se nějak nerozhýbe stavba aby jsme věděli jak přesné jsou naše rozpočty tak nic jiného ani nebude. Ale dle vašeho popisu se mi líbí saving stream nicméně jak jsem psal všechno musí jít postupně.

Milan
Guest
Milan
7 years ago
Reply to  L

My jsme tam toho letos taky neposlali moc. Nicméně dle mailu který šel před nějakým čase se sekundární trh má rozběhnout na Zonky v listopadu. Tak uvidíme. Momentálně máme rozjetých cca 160 investic tak je na čem zkoušet.

Milan
Guest
Milan
7 years ago
Reply to  L

O sedění u kompu mě nemusíte ani psát. S toho mám vždycky nervy. Většinu pracovní doby sedím u kompu ale jakmile nejsem náhodou připojený když tam hodí nějakou zajímavou půjčku tak nemám šanci a ten mail co pak přijde, to je jen aby nas….li lidi co to nestihli. Tak uvidíme. Můžeme jen doufat.

kudykam
Guest
kudykam
7 years ago

Za kolik ste sehnali tu rekuperaci LWZ 370? A neuvažovali ste i o aktivní rekuperaci? Např. Nilan? díky za info

kudykam
Guest
kudykam
7 years ago
Reply to  L

Takovou cenu sem nikde neviděl, všude kolem 70-80 tis s dph. Od koho to je?

Milan
Guest
Milan
7 years ago

40k je parádní cena. Byl jsem v Praze na Střechy Praha a koukla jsme tam na rekuperaci od Jablotronu a celkem se mi líbila. Teda až na tu cenu. 80k bez pád drobných.

Ale dovolil bych si na toto téma založit vlákno na foru protože to pro nás začíná být také zajímavé téma.

Lucie
Guest
Lucie
7 years ago

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat, zda-li ceny které tady uvádíte za stavební materiály, různé výrobky jako třeba okna, ceny za projek atd. apod. jsou s DPH, nebo bez DPH? Většinou to tu není uvedeno… Taky tvoříme rozpočet a tohle by s tím mohlo zamávat 🙂 Odpověď stačí i do mailu.

Děkuji. Lucka

Lukáš
Guest
Lukáš
6 years ago

Dobrý den, chci se zeptat, máte nějaký program/excel do kterého si zaznamenáváte veškeré výdaje? Případně jak vedete stavební účetnictví? Díky 🙂

ED
Guest
ED
6 years ago

Dobrý den, moc děkuji za Váš blog, je mi častou inspirací a radou, sám nyní stavím. Chtěl bych se zeptat na VZT. Z blogu vím že máte Stiebel-Eltron, spiro portubí a tady v článku uvádíte cenu 120k. Mohl bych se zeptat na realizační firmu? Zatím jsem dostal nabídky, které se pohybují kolem 200k, přitom mám navrženou totožnou jednotku a plastové potrubí, objemy srovnatelné.
Díky za odpověď

ED
Guest
ED
6 years ago
Reply to  L

Hodně mi pomohl, rád přispěju.

38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x