Rozpočet a časová náročnost post-hrubé stavby pasivního domu

Rozpočet a časová náročnost post-hrubé stavby pasivního domu

Tak jsme se postupně přehoupli do další fáze našeho domu – finalizace, a tak je pomalu čas udělat rekapitulaci ceny, času i jednotlivých kroků od hrubé stavby do teď.

DSC_0919

Nevím, jak přesně se této fázi stavby říká, ale když předtím to byla hrubá, teď to bude třeba post-hrubá, následovaná pak fází finalizační ;-).

V našem případě pak post-hrubá fáze znamená stav mezi domem se střechou a bez oken a stavem, kdy máme hotové rozvody všeho (voda, elektrika, odpady, rekuperace), omítky, podlahy, okna a částečně upravené okolí domu. Zároveň ale ještě nemáme zapojené vypínače, zásuvky, světla, vodovodní baterie, není dlažba, sprcháče, vymalováno, nejsou podlahové krytiny a není hotová fasáda a zateplení.

Toto je už náš třetí článek s rozpočtem a časovou náročností. Pokud by někoho zajímaly ty předchozí, tady jsou linky:

Základní informace o domě

 • Jedná se o pasivní a inteligentní dům postavený z VPC a 28cm polystyrenové izolace
 • Jde o patrový dům se zastavěnou plochou 150m2 a obytnou plochou 220m2
 • Celý dům stavíme svépomocí, finalizace už spolu s řemeslníkama
 • Měrná potřeba tepla na vytápění: 16 kWh/(m2a)
 • Dům bude vytápěný tepelným čerpadlem země-voda o výkonu 3.6kW

Sumarizace částek:

 • Celkem jsme ve fázi post-hrubé stavby proinvestovali 1.47 mil Kč.
 • Okna jsou za 615.000 Kč
 • Rekuperace je za 120.000 Kč
 • Omítky jsou za 180.000 Kč
 • Podlahy jsou za 71.000 Kč
 • Plot nás vyšel na 107.000 Kč
 • Materiál na venkovní práce celkem 85.000Kč (perimetr, drenáž, registr atd.)
 • Rozvody vody, odpady a podlahové vytápění za 142.000Kč
 • Cena za elektrické rozvody 67.000 Kč
 • Materiál na izolace podlah 46.000 Kč
 • Zbylých cca 100.000Kč jsou různé drobné nákupy materiálu, brigádník a další drobnosti.

Detailní rozpis prací/materiálu

Okna

 • Okna mají celkem 54m2
 • Trojskla se zvýšenými solárními zisky
 • 11 oken + 2x HS portál, jeden 3m a jeden 4m
 • Všechny okna mají magnetické kontakty a dveře mají elektrozámek
 • Okna nám instalovali celkem 3 dny, včetně HS portálů a dveří
 • Celková cena za okna nakonec 616.000 kč
 • Cena 11.407 Kč/m2

Elektřina

 • Dům je inteligentní, ovládat ho bude systém Loxone
 • Celkem jsme položili 5.2km kabelů, z toho 2.9km jsou CAT kabely, zbytek silové kabely zásuvky,světla,…
 • Krabiček máme celkem 310ks po celém domě
 • Díry na krabičky jsem vykružovali celé 3dny v jednom člověku
 • Všechny kabely jsme tahali v zemi, drážky jsme řezali jen vertikální vždy od krabičky k zemi
 • Drážky jsem pak dělal další 3 dny
 • Úklid po vykružovní a drážkování trval další 1 den
 • Cca 2.5 dne vzalo ukládání krabiček do lepidla (místo sádry kvůli vzduchotěsnosti)
 • Natahání všch kabelů trvalo celkem další čtyři dny ve dvou až třech lidech. Jeden den horní patro, zbytek dolní patro
 • Den nám trvalo dohledat kabely, u kterých se nám poničily popisky během omítek/podlahy

Parotěsná vrstva

 • Máme dvě vrstvy parotěsné folie, první, hlavní z OSB desek Egger, druhá, pomocná hlavně proti vlhkosti při stavbě z parotěstných fólií
 • Tmelení všech pero-drážka spojů a OSB-cihla přechodů trvalo 2 dny
 • Na přelepení spojů jsme používali Isocell pásky AirStop a na přechody OSB-zeď pásky od Illbrucku
 • Přelepení všech spojů Isocell páskou nám trvalo 2 dny
 • Instalace druhé parotěsné vrstvy z fólií vzalo další 2 dny na instalaci a dva dny na přelepování spojů
 • Další den vzaly dodělky parotěsnosti kolem prostupů ven z domu a na půdu

Plot a úpravy kolem domu

Izolace domu

Technologie

Ostatní

Závěrem

A to je ze soupisu asi zatím tak vše. Jak jsem psal na začátku, stále v domě není vše úplně hotovo, takže určitě bude následovat ještě minimálně jeden článek, kde budeme rekapitulovat ceny SDK stropů/příček, zateplení fasády, vymalování, pokládky podlahy, instalace koupelen, dlažby, spotřebičů a podobně.

Ale podle toho, jak se nám zatím plní další část tabulky s těmito náklady, tak budou čísla ještě mnohem více strašidelná než dnes popisovaná fáze.

Ze začátku se na domě dá spousta peněz ušetřit právě díky práci svépomocí. Ale ke konci, kdy začnete nakupovat dlažbu, baterie do koupelen, spotřebiče, kuchyň a podobně, tak částky jen lítají.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

38 thoughts on “Rozpočet a časová náročnost post-hrubé stavby pasivního domu

 1. Po závěrečném blower-door testu si zkuste updatovat měrnou spotřebu na vytápění, protože pokud bude vycházet skutečně tak nízká, tak to může klesnout celkem markantně a možná dosáhnete papírově i na pasiv.

  1. Tak na pasiv bychom meli dostahnout uz ted (teda pasiv dle ceskych norem). Nemecke jsou mam pocit prisnejsi, takze to se pak pobavim s projektantem jak to vychazi 😉

   Navic verim, ze nam finalni hodnoty vyjdou jeste o neco nizsi (diky celonatazeni domu z venku lepidlem, dodelani nekterych izolaci, lepe serizenym oknum, …)

   1. BD by ve finále s omítkama měl dopadnout ještě líp. V PHPP je to otázka změny jedné hodnoty, takže určitě nebude problém to updatovat. Pro zajimavost v našem projektu přízemního bungalovu s užitnou plochou 170m2 dělá rozdíl mezi výchozí hodbotou 0,6 a dejme tomu dosáhnutou hodnotou 0.3 asi 1,4 kW/m2.rok, což je celkem pěkný bonus.

    Myslím, že český vypočet oproti německému v PHPP není až tak principielně rozdílný – potíž je v tom, že metodické pokyny pro výpočet k dotacím NZÚ jsou místy nerealisticky preskriptivní (nutí energetika použít hodnoty, které neodpovídají realitě) a dovoluje ignorovat spoustu tepelných mostů (např. jsem zjistil, že tepelný most vnitřní stěna-základ úředníky moc nezajímá, ač je typicky celkem významná), o simulaci stínění ani nemluvě. Patrně jde asi o to, aby na dotace dosáhlo co nejvíce lidí a simulace reálného provozu je až na druhém místě. Proto bych pojem pasiv (respektive docílenou měrnous potřebu na vytápění) spíše definoval podle výsledků v PHPP a výpočet k NZÚ bral jen jako nutnou formalitu pro úředníka. Trh se nyní hemží pasivními domy, ale těch reálných není až tak moc, proto pokládám za nutnost se k výsledku zeptat jak byl stanoven. Už jsem někde zahlédnul, že se za hodnotama píše “dle PHPP”, což je fajn.

    1. On ten blowerdoor test uz s omitkami meren byl, bez toho by to by to skrz cihly asi fucelo hodne. Ale urcite to spravi jeste celoplosne natazeni lepidla zvenku, kdy se cely dum jeste jednou uplne uzavre, takze pripadne prosaky skrz kabelaz, podlahu, … se jeste lepe utesni.

     Ohledne vypoctu PHPP vs NZU souhlasim, vse co jsme vzdycky resili s projektantem resime dle PHPP.

 2. Takže jestli počítám dobře, tak zatím nahrubo 1,1 mil. deska + hrubá stavba a 1,4 mil. další věci až do teď (plot a okolní terénní prkotiny nepočítám) = zhruba 2,5 mil.? Ale nejsou tam ještě základní instalace do koupelen ani cena za TČ ani některé další relativně důležité věci vč. venkovního zateplení s lepidlem a venkovní fasády.

  Každopádně velmi sympatické, protože ze všech fotek a dalších informací vyplývá, že technologie pasivního domu máte v podstatě dodrženy i s nějakou případnou rezervou.

  Nahrubo si tipnu, že výraznou svépomocí už teď máte ušetřeno cca 400 až 800 tis. Kč za firemní práce na stavbě domu (bráno pro ceny “spolehlivějších” firem, i když tento pojem je v ČR možná neprávem trochu zavádějící), to je obdivuhodné. Nepoptávali jste pro zajímavost a cenové srovnání srovnatelné práce u stavebních firem, které jste až doteď dělali sami?

  Viděl bych to tak, že až se nastěhujete a dopíšete stavěcí blog, tak ho hodím časově po kapitolách do PDF a bude se u nás pak používat jako nepostradatelná svépomocná bible 🙂

  1. Celkove jsme momentalne uz na 3.4mil za cely dum (bez naradi a pozemku), protoze mame zaplacenou i radu dalsich veci, ktere prave jeste s touto fazi nesouviseli (zaloha SDK, kuchyne, rekuperace, vybaveni kuchyne, …).

   Bohuzel jsme zase nemohli udelat clanek driv, protoze jsme cekali na nektera vyuctovani, abychom mohli udelat nejakou ucelenou cast.

   Co se tyka uspor, tak se to strasne spatne urcuje, ale soude podle polozkoveho rozpoctu, ktery mame od naseho projektanta a do ktereho postupne dopisujeme veci tak jak je ve finale realizujeme, tak je to uz cca 1.5mil.

   Obrovske castky jsme usetrili na zacatku, kdy jsme vsechno delali sami, na druhou stranu rozpocet nepocital treba s Loxone, coz je 250.000 oproti klasicke elektrice za 50.000, lepsimi okny, zaluziemi, kuchyni, vybavenim kuchyne/koupelen,… takze ted ve finale vlastne dohanime rozpocet, ale s mnohonasobne lepsim domem ;-).

   Co se tyka PDF, pokud by se Vam neco takoveho povedlo, urcite dejte vedet a dame to sem na blog i pro ostanti. Verim, ze by to ocenilo hodne lidi 😉

   1. Hmm, 3,4 mil. (a to ještě není zdaleka finální stav) pro nás bude nedosažitelná částka, budeme mít k dispozici finálních 2,3 mil. čistého a přes to nepojede už vlak a musí to být navíc už včetně VZT a TČ i všech rozvodů. Další část by se snad dala získat dotací Nová zelená úsporám, nicméně tam je to zase špatné v tom, že tu částku stejně napřed musíte mít k dispozici (další úvěr/hypotéka apod.) za cenu už nekřesťanských splátek úvěru – byť třeba i jen na čas, než by nějaká dotace přišla, ale to je na dlouhé lokte a kdo ví, co bude za dva roky a jestli dotace bude přidělena…

    Nepočítáme ale s tak velkorysým domem jako je ten Váš, na to nemáme ostatně ani pozemek, maximem bude určitě 10 x 10 metrů půdorys a tudíž i výrazně skromnější vnitřní dispozice. Stejně tak okna a jeden portál budou podstatně skromnější plastová apod., zkrátka ušetřit se nějak a něco dá… Loxone mne též láká, čtvrt mega je ovšem pro nás ve výsledku šílená suma a netuším, zda by se tady dalo též něco výraznějšího ušetřit. Takže lákat může dál 🙂

    Zatím bohužel marně hledáme šikovného projektanta v plzeňském kraji, který zvládne skromnější pasiv (v podstatě podle jednoho z typových projektů Vapisu: http://www.vapis-sh.cz/servis-plus/ke-stazeni/typove-projekty.html, C1 s trochu jinou střechou nebo C2, ale v obou případech s mírně odlišnou vnitřní dispozicí) + stavební dohled a současně umí udělat projekt ve spolehlivé a hlavně v kompletní prováděcí části pro realizaci částečnou svépomocí i pro NZÚ pro dotaci, např. ve spolupráci s Nilanem, Stiebel aj. (VZT, dokresluje se pak zvlášť do projektu), Acond/Nibe (TČ) atd.

    Pár kontaktů jsem předběžně zkusil poptat, nicméně neměl jsem zatím štěstí, neboť za projekty tohoto typu buď chtějí scifi částky podle “doporučených” nákladů na stavbu, čili při rozpočtu vč. započítané dotace z NZÚ zhruba 2,7 mil. za NED nebo dokonce pasiv z VPC chtějí zhruba 100 až 160 tisíc Kč jen za samotný projekt (!), ale také klidně i přes 200 tisíc Kč (sorry lidi, ale do hlavy jsem se fakt nepraštil). Nebo když opatrně uvedu cílový rozpočet, tak radši neodpoví vůbec, zřejmě je to pod jejich úroveň :-(. Nevěřím ani náhodou, že pasivní dům je takový superluxus a tuzexové zboží, aby mohl někdo chtít za trochu upravený typový projekt stovky tisíc.

    PS: PDF z Vašich stavebních článků jsem už cvičně udělat zkoušel jen tak narychlo bez přesného časové sledu, ne-multimediální bez časosběrných videí to trochu větším písmem a s fotkami zatím vyšlo na cca 850 stránek A4 :-)))

    1. Lubo
     pro stavbu pasivního domu se prakticky neobejdete bez “prováděcího projektu”, který je daleko náročnější než “projekt pro stavební povolení”, jež se tradičně v česku používá pro stavění (protože je levný dá se s ním stavět). Hohužel většina stavebníků si není vědoma (a nebo je naivní), že tato dokumentace je prakticky pouze formalita pro úřady, která řeší konstrukci domu a jeho technického zázemí jen velmi sporadicky, s tím, že se všechno nějak vyřeší až na stavbě. Každý vzdělaný v tomto oboru potvrdí, že tohle je cesta do pekel – zvláště pokud uvažujeme o pasivním domu, který v zásadě lpí na detailech a celkem přesných výpočtech.

     Typový projekt vyjde celkem levně, protože se prodá 100 krát. Jeho levná alternace je prakticky možná jen u prodejce projektu, který má veškeré detaily a výpočty k dispozici. Pokud předáte typový projekt někomu jinému, musí začít s mnohým od píky, což zabere pomalu jako individuální projekt. To, že někomu dáte hotovou dispozici až tolik času neušetří – to je jen jedna položka z celé řady dalších profesí, které pokud si rozpitváte, tak se jen stěží dostanete pod 100 tis za projekt – a to i tam už musí inženýři/profese tlačit co to dá aby se vůbec uživili (anebo to pro vás budou dělat z lásky). Projektování pasivních domů je znalostně, časově i například softwarově mnohem náročnější než klasická “komančská” výstavba na kterou jsme byli donedávna zvyklí.

     Dle mého názoru je 150-200 tis naprosto adekvátní a kdo nesouhlasí, tak bych mu doporučil se v oboru vzdělat.

     Nicméně i tak “drahý” projekt v zásadě a prakticky vede k nižším finálním nákladům, kvalitnímu výsledku s mnohem méně problémy v průběhu stavby. Navíc jen takhle se dá celkem přesně stanovit a především uhlídat a ukočírovat rozpočet.

     1. Chápu a děkuji za reakci. Složitějších technických detailů jsem si dobře vědom. Myslím si, že si nemohu dovolit zaplatit za prováděcí projektovou dokumentaci ani 150 natožpak 200 tisíc Kč, přijde mi to jako zcela nevratná investice vzhledem k částce, která by pak zbyla z rozpočtu na samotnou stavbu a technická zařízení. Možná se mýlím…

      Znamená to tedy, že mohu na menší patrový pasivní dům rovnou zapomenout? Dostupné fin. prostředky 2,3 mil. Kč jsem zmínil v předchozím komentáři. Máte prosím nějaké zkušenosti s tím, za kolik se při platbě 200 tisíc Kč za prováděcí projekt dá postavit patrový pasivní domek 4+1 s půdorysem cca 10 x 10 metrů, resp. kolik takový projekt za uvedenou cenu je schopen uspořit fin. prostředků?

      O čas potřebný pro výstavbu přitom ani tak moc nejde (rok/dva vůbec nevadí), stavět budeme vedle současného domu a stěhování nijak nespěchá, takže máme trochu specificky zjednodušené podmínky. Moc díky a držím vodníkům i nadále palce 🙂

    2. Bohuzel se obavam, ze zmena domu z 15×10 na 10×10 zas tak velke uspory neprinese. Jak uz jsem prave psal v minulem postu, postavit hrubou stavbu je otazka “par” set tisic koru, a jestli usetrite 200.000 (a to myslim ani ne) uz nehraje takovou roli.

     Hodne se da usetrit, kdyz nebudete stavet patrovy dum. Schody, 2x ZB deska, … to dost prodrazuje. Pak take sedlova strecha je drazsi nez pultova a je i narocnejsi.

     Na cenu by byl idealni bungalov ve tvaru obdelniku. Co nejmene zahybu a strechu o sirce max tusim 7m, protoze to vychazeji dobre nosniky, pak uz jsou zase drazsi, nebo se musi stavet pomocne nosne zdi (tady urcite poradi lepe TomB).

     Co se tyka ceny projektu, my jsme to u p. Partiky meli za 80.000 a bylo to na tu kvalitu a rozsah opravdu super levne. Jak psal TomB, provadeci projekt je spousta dokumentu, vcetne detailniho polozkoveho rozpoctu, rady zpracovanych detailu jak presne kde co udelat, promyslene rozvody, …

     Zakladni projekt je opravdu bohuzel jen pro stavebni urad a projektanti pri tvorbe zjednoduseneho projektu casto vubec neresi souvislosti (tazeni vodu, vzduchotechniky) a tim padem ani nemusi najit optimalni variantu (protoze jim je to jedno, jedou na cas).

     Myslim, ze pokud chcete do PD jit, 100.000 za projekt urcite dejte. V budoucnu Vam to usetri strasne moc casu i penez, protoze budete vedet presne jake materialy a mnozstvi kde a jak pouzit

     1. Lubo
      Já bych jen dodal, že úspora, kterou jsem měl na mysli, je myšlena ve více nákladech, které zatěžují téměř každou stavbu, prováděnou dle projektu pro stavební povolení – podle kterého se dá zpracovat rozpočet jen dost hrubě. To, že stavebník pak utratí ve finále za dům o nějaký ten půl mega i více, než s čím původně počítal, není v praxi žádnou výjimkou. Z tohoto pohledu není prováděcí projekt ztracenou investicí. To je jako se vydat na výlet bez pořádné mapy – jde to, ale člověk musí počítat s tím, že bude bloudit a možná dojde až za tmy a nebo vůbec 🙂

      Ač jsem celkem zarytý odpůrce typových projektů (proč, by bylo na dlouhou debatu), tak by nebylo od věci ve vašem případě jeho prodejce kontaktovat a zeptat se co by obnášely jeho změny a co vše projekt obsahuje a prodebatovat to s někým, kdo by vám dělal technický dozor. Možná by to bylo finančně o dost schůdnější, než to řešit s jinou projekční kanceláří.

      Pokud jde o jiné projekční kanceláře, tak bych se poptal co konkrétně vám za daný poplatek dodají. Ono totiž není projekt jako projekt. Navíc je hodně subjektivní jak hodně od píky se musí jít – například pokud projektant v minulosti dokončil dům s velmi podobnými principy a detaily, je možné, že bude schopen slevit, protože nebude muset vymýšlet a zkoumat. Nebo naopak bude na ceně trvat i tak, protože na minulém projektu projel i trenky a potřebuje vydělat zpět co časově proinvestoval (tento obor je totiž konstantní vzdělávání – pokud se to myslí seriózně), což je dle mě v pořádku, protože prodává své těžce nabyté know-how.

      Co se týče srovnání bungalov vs patrový, tak to je velmi diskutabilní. U patrového sice ušetříte za strop a schodiště, ale na druhou stranu potřebujete prakticky dvojnásob střechy a základů. O záboru pozemku nemluvě, pokud není dost velký. Estetika a okolní vztahy a vlastnosti pozemku můžou také předurčit vhodnost – myslím si, že je to hodně subjektivní.

    3. Jeste k tem penezum a casu. Delka vystavby to o moc nezlevni, spise naopak. My jsme delali vse sami, takze niz uz to moc nejde. A kdyz stavbu protahnete, budete naopak jen platit delsi dobu uroky z hypoteky.

     Co se tyka zelene, jakmile Vam ji prislibi, tak se s ni da pocitat. Ale dostanete ji az po kolaudaci, takze jak pisete, je potreba mit penize mezitim jinde k dispozici.

     Byt Vami zkusim asi radeji jeste nejake penize vydelat, protoze 2,4mil je opravdu hodne malo a myslim, ze neni nic horsiho, nez kdyz behem stavby dojdou penize.

     My stavbu financujeme z hypoteky a zaroven z toho co jsme meli nasetreno abychom meli rezervu a stejne je to ficak. Problem i je, ze dum s hodnotou treba 4mil Vam banka oceni na 3mil (protoze je nezajima pasivita a technologie, srovnavaji to s nejlevnejsim domem stejne velkym v okoli na srealitach), z toho Vam daji 85% hypo a jste na 2,55mil.

     1. Znovu moc děkuji za všechny předchozí reakce. Nerad bych z krásného vodnického stavoblogu dělal diskusní fórum, od toho jsou jiné weby, nicméně ještě si dovolím pár poznatků:

      Tom B:
      “Co se týče srovnání bungalov vs patrový, tak to je velmi diskutabilní. U patrového sice ušetříte za strop a schodiště, ale na druhou stranu potřebujete prakticky dvojnásob střechy a základů. O záboru pozemku nemluvě, pokud není dost velký.”

      – To asi má být naopak, ne? Strop a schodiště myslím ušetřím u bungalovu, naopak u bungalovu je většinou větší zastavěná plocha a tudíž i základy. Ale prkotina, stejně je všem jasné jedno přehozené slůvko.

      Jinak u nás je to celkem jednoduché, náš pozemek prakticky vylučuje rozměrově větší zastavěnou plochu, a protože jsme navíc na patro všichni zvyklí, nechceme to nijak dramaticky měnit a ve stáří se třeba natrvalo přesuneme do přízemí 🙂

      Takže proto patrový a rozměrově asi menší než je úplně obvyklé. Domnívám se, že jsme na prostory relativně skromní i s ohledem na naše fin. možnosti a schopnost dlouhodobě splácet úvěr či hypotéku. Pohybujeme spíše v oblasti středních a trochu nižších příjmů, nemůžeme si za dva roky dovolit nic nad zhruba 3 mil. Kč včetně případné poskytnuté dotace NZÚ, proto cca 2,3-2,4 mil. Kč čistého bez dotací. Delší odklad na vydělání dalších fin. prostředků už zase nechceme, uvidím tedy, co z toho vlastně nakonec vyleze.

      K projektu:

      Moje osobní morální a asi i psychologická hranice za cenu prováděcího projektu byla kolem 60-80 tisíc Kč, pokud skončíme nakonec na 100 tis. Kč opravdu se vším všudy, umím s tím určitě žít. U vyšších cen za projekt je zřejmě něco jako smysluplná “návratnost” při našem předpokládaném rozpočtu na dům pouze v rovinách snů, a ani sebepečlivější přípravy a sebelepší projekt už pak myslím nedokáží více uspořit. Prostě kde nic není, ani smrt nebere 🙂

      Na plánování domu a přípravy všeho, co půjde, mám necelé 2 roky, takže čas zatím je. O pasivních domech vím myslím relativně dost (nejen díky tomuto skvělému blogu), táta je navíc také projektant (stará škola, VPC moc nezná), takže v rodině jsou i další cenné znalosti a zkušenosti, nicméně pasivy táta bohužel neprojektuje a navíc nedělá s počítači, takže má všechno ještě v tužce, kalkulačce a redisperu 🙂 Troufnu si tvrdit, že vím, co je prováděcí projekt versus projekt pro ohlášení stavby, je to nebe a dudy.

      Co vlastně znamená opravdový pasivní dům včetně jeho reálného „pasivního“ provozu je také otázka do diskuse, není to až tak jednoduché a narazím pak už i na něco jako nulový dům. Například u nás v západočeském kraji mi bylo řečeno, že vzhledem ke slunečním podmínkám a s tím spojeným možný maximálním tepelným ziskům v podstatě nelze postavit přízemní pasiv se zastavěnou plochou větší než zhruba 120-130 m2, pokud tedy nutně nezapočítáme do energií pasivu zatím např. extrémně drahé FVE apod. A to dokonce, ani kdyby byly 2/3 jižních stěn kompletně prosklené, což si ale (opět) bohužel nemůžeme finančně dovolit. Zda je to pravda nicméně nevím.

      Přiznám se jen, že v otázce dotací versus opravdový pasivní dům nemám ještě zcela jasno, hlavně se teď už nejen vzhledem k reakcím poptávaných projektantů skoro obávám, že i přes veškeré stavební nadšení menší patrový pasiv v modulu VPC (s půdorysem cca 10 x 8 nebo 9 metrů za náš rozpočet asi nepůjde realizovat ani svépomocí 🙁

      Podotýkám, že příliš neuvažuji o kompletní svépomoci pro celou hrubou stavbu, tam se vzhledem k podmínkám zdění, překladům apod. raději částečně spolehnu na firmu či partu zkušených lidí, kterým rád pomůžu s prací – ale ani nikoho takového s reálnými referencemi pro VPC jsem zde zatím nesehnal.

      Schopnosti většiny okolních cenově přijatelných stavebních firem v západočeském kraji navíc končí zhruba někde u cihlostřepu nebo plynosilikátu, který opižlají i nožíkem a obrousí snadno brouskem. Přesné stavbě z VPC se zpravidla brání zuby nehty, neboť je to pro ně zjevně moc práce a základy přesného zdění (navíc v modulu), řešení pro tepelné mosty apod. těžko vysvětlí najímaným ukrajincům či rumunům. Něco jako zdění na tupo bez převazování rohů, nebo maltový vozík sám vynechávající elektrokanálky či snad dokonce jeřáb pro zdění je pro ně též většinou z říše scifi. Rádi zato používají spoustu lepidla na cihly a maltu na zaházení mezer mezi cihlami (pár zdejších staveb – bungalovy i patrové – jsem si už nenápadně kolem prošel).

      Jak už jsem psal, zatím jsem se tak jako tak u nás nedostal ani k reálné projektové části a dokonce ani k žádnému projektantovi, který pasivy dělá a má s nimi praktické zkušenosti a současně by se pasivem s naším nízkým rozpočtem hodlal vůbec zabývat.

      Dřevostavbu ani duté či vatou plněné střepové cihly nechci, těch je všude plno včetně “pseudopasivů” s dost pochybnou realizací i kvalitou a vím, jak se chová v našich deštivých dnech dřevo (byť teoreticky obalené špičkovou izolací a napuštěné čímkoliv).

      Původní zmíněný typový projekt ze stránek Vapisu zřejmě existuje pouze v podobě studie s půdorysy pater, firma na (celkem opatrný) dotaz mailem ohledně projektu nereagovala. Architekt, který ukázkový projekt dělal, se věnuje politice a svoji kancelář již dávno prodal a ani jeho nelze běžně kontaktovat.

      A teď prozatímní zkušenosti:

      Odeslána zatím poptávka osmi projekčním kancelářím a projektantům v našem kraji (záměrně nebudu uvádět žádné detaily ani jména či adresy), o kterých jsem se z různých zdrojů domníval, že by třeba mohli pasiv z VPC na úrovni prováděcí projektu zvládnout, v lepším případě s VPC pak již běžně pracují. V poptávce popsány naše základní představy o domě + pár drobných dispozičních přání ke zvážení + v pozdějších poptávkách odkaz právě na “ typový“ projekt z webu Vapisu.

      Dva projektanti byli alespoň natolik seriózní, že mi na rovinu napsali zhruba něco v tom smyslu, že u rozpočtu pod 3,5 milionu se jim ani nevyplatí počítat TZ natož pak dělat cokoliv jiného. Žádný stavební dozor neposkytují a neví o nikom, kdo by podle jejich projektu z VPC něco postavil 🙂

      Jedna kancelář velice slušně odepsala, že pasivní dům nelze postavit svépomocí a dodávka pouze na klíč za 4 mega pro přízemní pasivní dřevostavbu (kterou jsem pochopitelně nepoptával) + individuální projekt 149 tisíc, vše bez DPH. Zbývajících pět poptávaných kanceláří/projektantů pak zatím bez jakékoliv reakce. Některé jsem poptával již letos na jaře, další pak před aktuálními dovolenými… Asi to také o něčem vypovídá.

      Skoro jsem i přemýšlel, že zkusím poptat ještě nejbližší německé projekční kanceláře, jejichž ceny částečně upravených projektů začínají zhruba na 2 500 EUR a zkušenosti s VPC mají zpravidla mnohaleté. Pak ale nemám reálnou šanci pro NZÚ a je zde i řada jiných komplikací. V záloze mám ještě dvě až tři zřejmě nejdražší projektová studia vč. opravdových fachmanů, kteří již mají z VPC dle referencí něco za sebou. Třeba paradoxně uspěji právě tam, uvidíme.

      Celkově je to pro mne zatím spíše smutná zkušenost a proto jsem se Vás všech dovolil zeptat alespoň zde, co a jak ohledně typových projektů a ještě jednou děkuji prostřednictvím vodnického blogu za všechny reakce.

      Zjevně se musím smířit s tím, že i vzhledem k ochotě a jednání lidí z projektových kanceláří v našem okolí pasiv nebude a pokusit se tedy zaměřit třeba na
      nějakou variantu nízkoenergetického domu s kond. plynovým kotlem, protože cokoliv jiného pro běžný NED je v našich podmínkách asi ekonomický nesmysl. Můj ideál je sice vyhnout se nutnosti jakéhokoliv komínu (krb, kamna apod. nechceme), ale pokud to jinak nepůjde…

      Současně si však nemyslím, že by pasivní dům byl nějaký superhypermercedes, je to prostě aktuální trendový dům přibližně na úrovni technologické doby a jen jsem zkrátka zatím neměl štěstí na nikoho, kdo by byl ochoten něco jako “nízkonákladový” patrový malý pasiv vyprojektovat a nechtěl na tom vyrýžovat společně s provázanou stavební firmou balík v řádu min. 2-3 mega. Mám poměrně jasnou představu o tom, jak by měl náš pasivní dům vypadat a jaké dispozice by měl mít a od „typového“ projektu se myslím liší jen minimálně (mohu se mýlit).

      Nejsem navíc ani nijak striktně limitován časem, za jaký se nový dům postaví, většinu hrubé stavby jsme totiž schopni pokrýt bez nutnosti úvěru a úvěr či hypo realizovat až na zbývající investice do dodělání stavby k bydlení a nastěhování (instalace, podlahy, zateplení atd. atd.).

      No nic, hledám dál a čtu další vodnické zápisky. Jste super, moc Vám fandím, stejně jako i všem dalším, kteří si staví nebo chtějí postavit pasivní dům.

      1. @Lubo: Klidne diskutujte a ptejte se, ja jsem rad, ze blog aspon zije ;-). Neni nic horsiho, nez jen psat clanky bez jakekoli odezvy. Navic tako diskuze je myslim prinosna i pro radu dalsich lidi, co resi stejne problemhy/otazky

       Ad cena projektu, ja myslim, ze 80-100k je opravdu pekna cena. Je fakt, ze 150k-200k uz mi prijde take hodne ;-). Jinak jeste pocitejte s cenou za projekt pro NZU, ale treba u nas nam ho p. Partika udelal za 25k a pritom dotace je 35k. Tzn ne kazdy projektant ma automaticky nastavenou cenu k dotaci s tim, ze ocekava, ze cela dotace je pro nej.

       Ty 2 roky casu bych byt Vami vyuzil k poptavani dodavatelu. Sehnat nekoho, jako my mame p. Cihaka z Rajhradic je k nezaplaceni, a to jsme na ne narazili uplne nahodou (sam se nekde ozval, puvodne sem pres ne vubec brat nechtel). Vetsina stavebnin ma ceny narazene a bude boj to vyhadat. Ale kdyz najdete nekoho, kdo je ochotny davat za takto rozumne (az super) ceny, je to vyhra.

       S temi projektanty a jejich nazory si dejte akorat pozor na to, ze vetsina si setri praci a pocita PD jen na zaklade jakych si konstant, takze Vam pak napocitaji 30cm sedeho polystyrenu a stejne nevyjde Ackova dotace. A pritom staci prepocitat jednotlive detaily dle skutecnosti a najednou staci 28bileho. S timto se presne setkal jeden nas ctenar, ktery presel k p. Partikovi od jineho “vyhlaseneho” projektanta. Zkuste se je schvalne na toto zeptat, jak presne resi detaily a jak to pocitaji. Pro ne je to totiz mnohem min prace a to ze vas tim pos*** je jim jedno.

       Ohledne projektantu, mozna opravdu zkuste napsat p. Partikovi ([email protected]). Vim, ze jezdi bezne do Prahy za stavebniky, tak mozna kdyby se to spojilo, zvladl by i Plzen. A verim, ze by to pro Vas byla pak opravdu vyhra a rada veci by najednou sla.

       K tomu vytapeni, i kdybyste nedejboze musel stavet NED (a porad si myslim, ze to do da zvladnout), tak bez kominu zvazte zeme-voda cerpadlo. od Acondu muzete mit cerpadlo za cca 80k, zemni registr svepomoci vyjde na 12k. Za 92k mate vetsinu kotelny, cerpadlo ma vlastni obehovku do podlahoveho vytapeni a zbyva pak jen boiler. s timto TC mate COP kolem 4, takze i kdyby mel dum vetsi spotrebu, je to jedno, jelikoz vam to TC vykompenzuje (paradoxcne pro NED se vam TC vrati rychleji nez pro PD).

       A co se tyka super-standardu vs normal. Ono za ty 3 roky uz bude PD vlastne temer normal. Jelikoz od 2020 (tzn za 4 roku) uz nic jineho ani stavet nepujde. Do te doby se i rada veci imho zlevni a projektanti se na PD nauci, protoze jim nic jineho ani zbyvat nebude. Takze je mozne, ze za ty 3 roky najednou projekty PD budou stat uz rozumnejsi penize.

       Rozhodne neztracejte hlavu. Chce to pozitivni pristup a verit ;-).

 3. Pěkný souhrn. Když píšete že proinvestováno je těch 3,4 tak máte představu na jaké číslo se chcete ve finále dostat nebo dostanete?

  Lubo: Váš problém zcela chápu. Když jsem před skoro deseti lety rekonstruoval byt tak taky každý chodil a říkal. Když už to máš rozdělaný tak udělej tohle na tohle. Ono se ti to nakonec vyplatí ale když je nějaký finanční strop tak se nedá nic dělat i když to ve finále ušetří peníze.
  Nicméně co se týče projektu tak kdybych dnes dělal projekt znovu asi bych těch 150 tis. za projekt dal kdyby to bylo se vším všudy a bez problémů. My jsme si dali za kompletní PD k ohlášce (vč.studie) 95 tis. Jenže pak jsme si rozmysleli že chceme dotaci a navnadil nás inteligentní dům atd. atd. Nakonec se všemi úpravami se okolo těch 150 tis. budeme pohybovat taky. Jen bych dal pozor a trochu si na internetu vygooglil nějaké reference na projektanta. Je fakt že dobře zpracovaný projekt vám těch min. 150 (co dáte za projekt) může ušetřit.

 4. Nas strop je 4.5mil, ale radi bychom, kdybychom se tam nedostali. Je toale vcetne 500k zelene usporam, ktere dostaneme zpet.

  Puvodne, kdyz jsme dum zacinali planovat, meli jsme predstavu, ze se dostaneme na 2mil, pak postupne 3mil, pak se to prifouklo na 3.5, 4mil. A kdyz jsme dostali rozpocet od p. Partiky na dum na klic, bylo to 4.5mil.

  Takze jsme se s tim postupne popasovali, zaridili hypoteku a pocitali s tim. Jak jsme ale dum staveli svepomocne, castky jsme dost snizovali, takze kdybychom postavili ve “standardu” co byl naceneny, byly bychom myslim tak 3,5mil, mozna dokonce 3mil.

  Jenze kdyz uz jsme neco usetrili, tak jsme si dali lepsi vybaveni koupelen (baterie HansGrohe, ranec penez), lepsi sprchovy kout (atyp na 210-220cm kvuli me vysce, opet ranec), vetsi vanu, abych se tam vesel, zase atyp, zase ranec.

  Pak jsme pridali Loxone, lepsi okna, 2x HS portal, …. a tak jsme se zase vic priblizili puvoni castce. K tomu nova kuchyn, o toho digestor, ktera vyjizdi z desky misto zavesena ve strope, protoze bych se do ni mlatim do hlavy a nevidel do panve. A ackoli s 50% slevo, tak Sirius je opet ranec penez.

  Porad verim, ze na tech 4,5mil nevysplhame a ze nejakou vyraznejsi castku vcetne dotace usetrime, abych mel co investovat do P2P a splacelo mi to hypoteku samo ;-).

  Na druhou stranu kdyz uz to stavime, tak veci co nepujdou tak snadno vymenit delame ve vyssim standardu, aby to bylo naporad. Oproti tomu veci, co jsou spotrebni a snadno vymenitelne, bereme ty s dobrym pomerem cena-vykon (podlahova krytina, zatim zadna lepsi svetla, …).

  On ten zaver je financne dost rozporuplny. Da se to udelat za 10% nakladu kdyz vse nakoupite v Lidlu, ale taky o 1000% draz, kdyz by clovek chtel veci co jsou opravdu kvalitni a co jsou vizualne hezke.

 5. To je jasné.
  My jsme teď ve fázi 3,5 :o) ale po tom co se to zvedalo jak u vás už vás dál následovat nebudeme. Jediné co možná (když to bude potřeba) pošleme navíc do domu je dotace.
  Když čtu váš blog tak pořád doufám že je to reálné. Máme v plánu přízemní domek do 150 m2 se samostatnou garáží. Doufám že to brzo zjistíme. Po půlročním skoro čtyrech měsících řešení se stavebním úřadem už vidíme světlo na konci tunelu :o)

  1. Tak jestli mate 3,5 + dotace, tak to uz jste 4mil, a tech 500k, to uz je jen takova tresnicka na dortu. To az Vam projektant da presny rozpocet, tak tech 500k nejak zkousnete 😉

   Ale je to jak jsem psal, svepomocne se da snadno dost pod rozpocet, staci shanet levne material a hodne veci resit sam.

   Navic prizemni domek do 150m2 bude urcite levnejsi nez patrovy, takze mate jeste vetsi rezervu nez my 😉

   1. Projektantka se nám po odevzdání projektu tak nějak rozmnožila takže tam už nám asi nic nedá. Nicméně vše na čem jsme byli dohodnutí jsem dostal a rozpočet hold zbývá na mě. Už jsem pár rozpočtů udělal a tak snad s tím nebudu úplně mimo. A v průběhu čtení vašeho blogu se mi začínají rýsovat obrysy i věcí o kterých jsem před tím neměl moc šajn.

 6. Ještě co se týče splácení tak vám fandím a těším se na další reporty. My máme zatím peníze jen na zonky a dokud se nějak nerozhýbe stavba aby jsme věděli jak přesné jsou naše rozpočty tak nic jiného ani nebude. Ale dle vašeho popisu se mi líbí saving stream nicméně jak jsem psal všechno musí jít postupně.

  1. Do Zonky uz jsme penize prestal davat uplne, nemoznost to prodat na SecondaryMarketu a nizky urok mne dost odrazuje.

   Jinak s tim vkladanim, my sme ted uz taky pribrzdili a podle toho co zbyde se uvidi.

   1. My jsme tam toho letos taky neposlali moc. Nicméně dle mailu který šel před nějakým čase se sekundární trh má rozběhnout na Zonky v listopadu. Tak uvidíme. Momentálně máme rozjetých cca 160 investic tak je na čem zkoušet.

    1. No jsem zvedav, jestli termin na SM dodrzi. Protoze zatim mi prijdou spis jak slibotechny ;-).

     Dalsi Zonky problem je, ze nuti investory neustale sedet u kompu a “bojovat” o pujcky a nesmyslne stale klikat. Nechapu, proc nemuzou mit auto-invest jako vsechny ostatni normalni platformy 😉

     1. O sedění u kompu mě nemusíte ani psát. S toho mám vždycky nervy. Většinu pracovní doby sedím u kompu ale jakmile nejsem náhodou připojený když tam hodí nějakou zajímavou půjčku tak nemám šanci a ten mail co pak přijde, to je jen aby nas….li lidi co to nestihli. Tak uvidíme. Můžeme jen doufat.

 7. 40k je parádní cena. Byl jsem v Praze na Střechy Praha a koukla jsme tam na rekuperaci od Jablotronu a celkem se mi líbila. Teda až na tu cenu. 80k bez pád drobných.

  Ale dovolil bych si na toto téma založit vlákno na foru protože to pro nás začíná být také zajímavé téma.

 8. Dobrý den,
  Chtěla jsem se zeptat, zda-li ceny které tady uvádíte za stavební materiály, různé výrobky jako třeba okna, ceny za projek atd. apod. jsou s DPH, nebo bez DPH? Většinou to tu není uvedeno… Taky tvoříme rozpočet a tohle by s tím mohlo zamávat 🙂 Odpověď stačí i do mailu.

  Děkuji. Lucka

 9. Dobrý den, chci se zeptat, máte nějaký program/excel do kterého si zaznamenáváte veškeré výdaje? Případně jak vedete stavební účetnictví? Díky 🙂

  1. Dobry den, ano, meli jsme google docs tabulku, kde byly jednotlive faze, typy praci a veskere naklady. Ale tu nesdilime. Diky za pochopeni.

 10. Dobrý den, moc děkuji za Váš blog, je mi častou inspirací a radou, sám nyní stavím. Chtěl bych se zeptat na VZT. Z blogu vím že máte Stiebel-Eltron, spiro portubí a tady v článku uvádíte cenu 120k. Mohl bych se zeptat na realizační firmu? Zatím jsem dostal nabídky, které se pohybují kolem 200k, přitom mám navrženou totožnou jednotku a plastové potrubí, objemy srovnatelné.
  Díky za odpověď

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting