Drenáž kolem plotu
Kromě všeho toho šrumu kolem oken a elektřiny bylo potřeba si najít čas ještě na drenáž kolem plotu. Čas nám tiká a ve čtvrtek bagrujem.
Takže vždycky, když byl chvíli čas, jsem budoval drenáž. V pátek jsme ještě za pomoci brigádníka rozšířili výkop u plotu tak, abychom se dostali až na pasy podél celého plotu v dostatečné šířce pro drenážní trubku.
Bohužel někde v půlce kopání začal více fuňet než makat a po chvíli z něj vylezlo, že ho děsně bolí plotýnky. Stále si s I. myslíme, že ho plotýnky začaly bolet jen proto, že o nich slyšel od chlapů, co montovali okna a co si na ně úplně náhodou den před tím stěžovali, a že nemá nejmenší tušení, co plotýnky vlastně jsou, ale budiž.
Své historky o plotýnkách se pak držel po zbytek dne a tomu upravil svůj výkon, takže jsme ho radši poslali domů. Bohužel se mu to zřejmě zalíbilo, takže od pátku vypověděl službu a já sem musel zbytek dělat sám.
Po tom, co byl výkop podél plotu připraven, natáhli jsme spolu s I. všude nopovou fólii. Aby nám držela na plotě, přichytil jsem ji za pomoci turbošroubů a různých odřezků z latí. Nevím jestli se to dá dělat nějak jinak, ale takhle to drží pěkně.
Po tom co byla nopka, začal jsem nosit štěrk do výkopu a vytvářet spád. Štěrku to bylo požehnaně, ale co by člověk neudělal pro krásnou figuru (jako tu moji… 😉 ). Postupně, jak jsem zasypával, jsem i váhou (jak říkali montéři “bublinkou”) kontroloval a upravoval spád.
Když jsem do výkopu nanosil tak tunu štěrku a všudebyl správný spád, položil jsem opět za asistence I. drenážní potrubí. Byl to boj, ale nakonec se nám trubku povedlo rozmotat a přesvědčit, že se nemusí hned kroutit zase zpátky.
Pak přišlo na řadu zabalování. Děsná práce. Nejdřív je potřeba nařezat/nastříhat geotextilii. To jde fakt blbě. Zvlášť, když má člověk na stavbě jen čtvery tupé nůžky a tři tupé nože. Naštěstí se pak I. povelo najít jeden nůž ostrý a pak to šlo o poznání líp. A pak potrubí pěkně zabalit, aby to drželo. To jde opět pěkně blbě. Takový trenažér přebalování, to se nám bude jednou hodit 🙂
Ale dalo se a tak sem postupně zabaloval, bublinkoval a zasypával. Na zasypání trubky jsem nanosil tipuju tak další 3 tuny štěrku, možná víc. Z té obrovské hromady nakonec zbylo jen trošku, až sem se chvíli bál, že to nevystačí vůbec.
Trvalo mi to s různýma pauzama do dneška, ale kolem poledne bylo hotovo. Tím jsme připraveni na čtvrteční kopání.
Vidím, že jste dávali perimetr až po zimě. Chystám se dát perimetr taky až po zimě ale napadá mě zda nemůže nastat problém s tím, že mám odkopané ztracené bednění a pod hlínou je jen základový pas který má výšku 35cm.
Mám strach aby nebyl problém kvůli nezámrzné hloubce. Nechce se mi to bednění zahazovat hlínou abych ho musel v příštím roce následně odkopat.
Jak jste to měli vy se ztraceným bedněním? Bylo zahrabané či odhrabané? Děkuji
vubec jsme to nijak neresili. Z meho lajckeho pohledu, kdyz je vse odkopane, tak se tam nema kde vzit vlhkost. A tim padem to nemuze nic udelat.
Akorat je potreba mit svedenou vodu z okapu mimo ten zaklad.
Ale urcite bych to byt vama probral i s projektantem/dozorem
Děkuji. Bylo mi právě řečeno, že by to neměl být problém. Každopádně se mi líbí jak řešíte nějaké věci tak jsem se chtěl zeptat i Vás. Hned se cítím jistější když to neudělám nyní 🙂
Proč jste lepili purimetr PUR pěnou a nepoužili také lepidlo?
Co jste použili za lepidlo na fasádní polystyren když se nekotvil?
PUR penu nekde ve clancich tusim vysvetlujem. Bylo tam prilis mnoho nerovnosti, takze pena byla idealnejsi nez lepidlo. Lepidla by se muselo davat obrovske mnozstvi.
fasadni lepidlo bylo od Profi – klebespachtle. Nejake tvrzene s lepsimi parametry. Ale udrzelo by to i obyc lepidlo, viz nas test s polystyrenem (opet ve nekde ve clancich)
Zdravim,
chtel bych se zeptat, proc ste nedelali hydroizolaci u plotu? Jestli s tim neni problem.
Kam mate drenaz svedenou?
Diky.
co myslite hydroizolaci? Jako ipu? ta je proti dostavani se vlhkosti do domu. U plotu staci nopka, ktera chrani plot pred vodou (alespon tak to chapu ja)
Cetl jsem nekolik “odbornych” clanku, kde je hydroizolace soucasti stavby plotu. A drenaz u plotu mate svedenou do retencky nebo jen do nejakeho vsakovaciho zarizeni?
Drenaz je napojena na prepad z retencky, kde je pak svedena do vsaku podel celeho registru, tzn nejakych 40m cca 3m v zemi.
Diky. Muzu se jeste zeptat, proc obalujete rovnou drenazni trubku misto toho, aby se obalil sterk a drenazni trubka dohromady? Rikam si, ze do toho sterku se muze casem dostavat hlina a drenaz prestane fungovat.
Diky za odpoved.
;-). To jsem jeste nikde nevidel obalovat drenazni trubku i se sterkem.
Jinak problem defakto neni ani to, ze se do sterku dostane hlina. ta drenazni trubka neslouzi k odvodu vody ven z trubky, ale naopak z venku dovnitr.
Ja sem zase jeste nikde nevidel, ze by se mela obalovat jen trubka, tak proto se ptam ….. dokonce v jednom clanku pisou, ze hlavne neobalovat. Proto se Vas ptam, abych neudelal nejakou hloupost. Vas blog sleduji s radosti :-).
pro info prikladam par odkazu:
http://www.domeckovani.cz/hydroizolace/
http://www.chatar-chalupar.cz/drenaze-odvadeji-vodu/
http://homezin.cz/media/odvodneni-domu-drenazi-postup
Aha, zajimave. No ja vychazel z logiky, ze drenazka je od toho, aby se voda z venku dostala dovnitr. Tzn geotextilie je tam proto, aby se hlina nedostala dovnitr do trubky a neucpala drazky. Ale mozna se pletu 😉
Taky si myslím, že se nesmí obalovat přímo trubka, protože geotextilie je tak jemná, že se po pár letech snadno ucpe částečkami, ze zeminy a vytvoří kolem trubky nepropustný obal.
Dekuji za nazor, ackoli se s nim uplne neztotoznuji.
Touto logikou by to znamenalo, ze v zemi vubec voda neproteka, protoze v zemi je tim padem take nepropustny obal.
Nevim, nedokazi posoudit. Kdyz is ale v googlu date hledat drenazni trubka a geotextilie, najdete radu (i odbornych) clanku, ze se to tak dela.
Dokonce se i prodavaji drenazni trubky primo jiz obalene geotextilii (napriklad zde https://triker.cz/p-292532001001/Drenazni-trubka-kokofil-s-oplastenim-kokosovymi-vlakny/)
Tak nevim, no….
Obalovat přímo drenážní trubku je špatně. Řešil jsem teď odvodnění domu se soudním znalcem a říkal mi, že to je častá chyba.
A jaky je spravny postup, co se teda bali? Slysim to od Vas prvne, a to uz tento blog cetlo hodne lidi, mel sem na stavbe dozor, projektanta i dalsi remeslniky.
Dobrý den. Chci se zeptat, jak jste potom dosypaval postupně štěrk a zeminu do finalové výšky aby se vám to nemíchalo?
Děkuji
uz si to moc nepamatuju, ale proste asi cast sterk a zbytek hlina. ono se to nejak podda ;-). Pripadne se da sterk jeste prikryt geotextilii a tim padem se to nepromicha.