Drenáž kolem plotu

Drenáž kolem plotu

Kromě všeho toho šrumu kolem oken a elektřiny bylo potřeba si najít čas ještě na drenáž kolem plotu. Čas nám tiká a ve čtvrtek bagrujem.

2016-04-24 17.12.41

Takže vždycky,  když byl chvíli čas, jsem budoval drenáž. V pátek jsme ještě za pomoci brigádníka rozšířili výkop u plotu tak, abychom se dostali až na pasy podél celého plotu v dostatečné šířce pro drenážní trubku.

Bohužel někde v půlce kopání začal více fuňet než makat a po chvíli z něj vylezlo, že ho děsně bolí plotýnky. Stále si s I. myslíme, že ho plotýnky začaly bolet jen proto, že o nich slyšel od chlapů, co montovali okna a co si na ně úplně náhodou den před tím stěžovali, a že nemá nejmenší tušení, co plotýnky vlastně jsou, ale budiž.

2016-04-24 17.12.31

Své historky o plotýnkách se pak držel po zbytek dne a tomu upravil svůj výkon, takže jsme ho radši poslali domů. Bohužel se mu to zřejmě zalíbilo, takže od pátku vypověděl službu a já sem musel zbytek dělat sám.

2016-04-24 17.12.06

Po tom, co byl výkop podél plotu připraven, natáhli jsme spolu s I. všude nopovou fólii. Aby nám držela na plotě, přichytil jsem ji za pomoci turbošroubů a různých odřezků z latí. Nevím jestli se to dá dělat nějak jinak, ale takhle to drží pěkně.

Po tom co byla nopka, začal jsem nosit štěrk do výkopu a vytvářet spád. Štěrku to bylo požehnaně, ale co by člověk neudělal pro krásnou figuru (jako tu moji… 😉 ). Postupně, jak jsem zasypával, jsem i váhou (jak říkali montéři “bublinkou”) kontroloval a upravoval spád.

2016-04-25 13.08.55

Když jsem do výkopu nanosil tak tunu štěrku a všudebyl správný spád, položil jsem opět za asistence I. drenážní potrubí. Byl to boj, ale nakonec se nám trubku povedlo rozmotat a přesvědčit, že se nemusí hned kroutit zase zpátky.

2016-04-25 13.09.11

Pak přišlo na řadu zabalování. Děsná práce. Nejdřív je potřeba nařezat/nastříhat geotextilii. To jde fakt blbě. Zvlášť, když má člověk na stavbě jen čtvery tupé nůžky a tři tupé nože. Naštěstí se pak I. povelo najít jeden nůž ostrý a pak to šlo o poznání líp. A pak potrubí pěkně zabalit, aby to drželo. To jde opět pěkně blbě. Takový trenažér přebalování, to se nám bude jednou hodit 🙂

2016-04-25 13.08.59

Ale dalo se a tak sem postupně zabaloval, bublinkoval a zasypával. Na zasypání trubky jsem nanosil tipuju tak další 3 tuny štěrku, možná víc. Z té obrovské hromady nakonec zbylo jen trošku, až sem se chvíli bál, že to nevystačí vůbec.

2016-04-25 13.08.40

Trvalo mi to s různýma pauzama do dneška, ale kolem poledne bylo hotovo. Tím jsme připraveni na čtvrteční kopání.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

18 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Guest
Roman
6 years ago

Vidím, že jste dávali perimetr až po zimě. Chystám se dát perimetr taky až po zimě ale napadá mě zda nemůže nastat problém s tím, že mám odkopané ztracené bednění a pod hlínou je jen základový pas který má výšku 35cm.

Mám strach aby nebyl problém kvůli nezámrzné hloubce. Nechce se mi to bednění zahazovat hlínou abych ho musel v příštím roce následně odkopat.

Jak jste to měli vy se ztraceným bedněním? Bylo zahrabané či odhrabané? Děkuji

Roman
Guest
Roman
6 years ago
Reply to  L

Děkuji. Bylo mi právě řečeno, že by to neměl být problém. Každopádně se mi líbí jak řešíte nějaké věci tak jsem se chtěl zeptat i Vás. Hned se cítím jistější když to neudělám nyní 🙂

Proč jste lepili purimetr PUR pěnou a nepoužili také lepidlo?
Co jste použili za lepidlo na fasádní polystyren když se nekotvil?

David
Guest
David
6 years ago

Zdravim,

chtel bych se zeptat, proc ste nedelali hydroizolaci u plotu? Jestli s tim neni problem.
Kam mate drenaz svedenou?
Diky.

David
Guest
David
6 years ago
Reply to  L

Cetl jsem nekolik “odbornych” clanku, kde je hydroizolace soucasti stavby plotu. A drenaz u plotu mate svedenou do retencky nebo jen do nejakeho vsakovaciho zarizeni?

David
Guest
David
6 years ago
Reply to  L

Diky. Muzu se jeste zeptat, proc obalujete rovnou drenazni trubku misto toho, aby se obalil sterk a drenazni trubka dohromady? Rikam si, ze do toho sterku se muze casem dostavat hlina a drenaz prestane fungovat.
Diky za odpoved.

David
Guest
David
6 years ago
Reply to  L

Ja sem zase jeste nikde nevidel, ze by se mela obalovat jen trubka, tak proto se ptam ….. dokonce v jednom clanku pisou, ze hlavne neobalovat. Proto se Vas ptam, abych neudelal nejakou hloupost. Vas blog sleduji s radosti :-).

pro info prikladam par odkazu:
http://www.domeckovani.cz/hydroizolace/
http://www.chatar-chalupar.cz/drenaze-odvadeji-vodu/
http://homezin.cz/media/odvodneni-domu-drenazi-postup

A
Guest
A
4 years ago
Reply to  L

Taky si myslím, že se nesmí obalovat přímo trubka, protože geotextilie je tak jemná, že se po pár letech snadno ucpe částečkami, ze zeminy a vytvoří kolem trubky nepropustný obal.

Tomáš
Guest
Tomáš
2 years ago
Reply to  L

Obalovat přímo drenážní trubku je špatně. Řešil jsem teď odvodnění domu se soudním znalcem a říkal mi, že to je častá chyba.

Jakub Perlík
Guest
Jakub Perlík
3 years ago

Dobrý den. Chci se zeptat, jak jste potom dosypaval postupně štěrk a zeminu do finalové výšky aby se vám to nemíchalo?
Děkuji

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x