X
Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
53.6 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@solcik

Systémové desky jsou zbytečný luxus. To bych neměl odvahu ani zákazníkovi nabídnout. Prodražení zakázky na RD je pak např. 20-30tisíc.

Rautherm je super, mám z něj vodovodní rozvod teplé a studené vody, ale na topení je nejlepší polybutylén. Takže do podlahy pokud chce zákazník top materiál, tak jedině polybutylén.


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Topenář co mi to dělal argumentoval tím, že mám jistotu, že anhydrit neproteče pod izolaci, že dodrží přesné rozteče (eliminace teplých a studených míst)  a bla bla, dneska samozřejmě vim, že to bylo zbytečný a že to dělal asi kvůli svý lenosti, protože nacvakaný to tam měli fakt asi za dva dny. a přesně jak říkáš bylo to asi o 18tis víc za zakázku. až budu stavět příště, budu vědět 😀 ale zase nás to se ženou inspirovalo, když jsme ty desky viděli v ploše položený, že chcem černý podlahy 😀 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@solcik

Nám teda anhydrid nikdy nikam neprotekl, protože všude dáváme fólii (ale né tu reflexní, která nemá žádný význam a jen tahá z lidí peníze). Je to jen a pouze jeho pohodlnost a nevýhoda pro tebe (mimo finančních vícenákladů)  je, že s použitím systémových desek, není hadice tak dokonalé oblitá anhydridem, tudíž tam není tak dokonalý přenost tepla z hadice do anhydridu, jako když to máš roztahané v ploše a jen připevněné v lištách a pomocí sponek.

Ano, když budu topenář a budu používat systémové desky, tak to zvládnu udělat sám,  na kladení do lišt už budou potřeba 2 lidi, ale vždy to bude finančně i výsledkem výhodnější pro zákazníka.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Do sytemovky určitě nejdu, takže ani PEX hadice (by se blbě sponkovaly). Jestli se PE-RT při několikanásobně ceně oproti alpexu vyplatí fakt nevím.

Každopádně sem se spíš ptal na dodavatele kompletního řešení co mi udělá /opraví i projekt...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@kudykam

Kde stavíš?


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Máte někdo chlazení přes TČ do podlahovky? Budu mít TČ od Acondu a mám tam i funkci chlazení. Od Rehau mi technik tvrdí, že kvuli chlazení je lepší zmenšit rozestupy z 200mm na 150mm.

Máte někdo zkušenosti?

Dík


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@kudykam

Na komfortní pocit při chlazení podlahou zapomeň. Buď změň skladbu stěn a stropů aby si chladit nepotřeboval, nebo pořiď stropní chlazení.

This post was modified 4 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Bral sem to jako funkci u tč navíc za 10 tis, mohu to třeba pouštět jen v noci když se nebude chodit po podlaze


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 
Posted by: @kobra23

@kudykam

Kde stavíš?

Olomoucko


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@kudykam

V případě, že máš na podlaze anhydrid a nemáš ošetřené měření teploty, vlhkosti a tím následně zabránění vzniku rosného bodu, tak je to velmi riziková záležitost pro tvůj typ podlahy.

Dalším důležitým faktorem je typ domu, zda je to jen NED, nebo PD. Pokud PD a je potřeba dodávat velmi malý chladící výkon, bude to fungovat, pokud začneš chladit včas a nedojde k přehrátí domu. U NED je výsledek součet mnoha faktorů a častečně i náhody, zda to bude u tebe zrovna fungovat nebo ne.

Ale o nějakem komfortu v porovnání s chlazením pomocí fan-coilu nebo stropním chlazením se nedá moc mluvit.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Ahoj, já jsem použil Pex-al-pex, reflexní fólií s rastrem, napíchalo se to do polystyrenu a do každý místnosti jsem dal do kříže nacvakávací lišty na hadice, aby líp drželo, jinak zahnutý plastový sponky. Fólie se ve spojích ještě přelepila obyčejnou izolepou aby to někde náhodou proudem jak to tam lejou z hadice neproteklo. Cca dva dny, jeden den příprava, druhej den namotat smyčky, prakticky ve dvou lidech. 950m z 1000, nikde žádný spoje samozřejmě. Dva rozdělovače, 7+8 smyček. 

Chlazení bych podlahou neřešil, já jsem zvolil chlazení rekuperací (Nilan Compact) ale když bych chtěl účinnější, zvolil bych stropní smyčky, ale je to dost velká investice.

Edit:

Projekt na topení jsem si nechal udělat od známého topenáře, rozteče smyček, topný výkon do jednotlivých místností a průtoky vody. A musím říct že prakticky nebylo potřeba nic měnit, jen v podkroví se prakticky netopí, jen v koupelně, takže jsem všechny ostatní smyčky stáhnul na 0,25l aby se to aspoň trochu hejbalo.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

@kobra23

Já vím že je třeba chladit jen velmi z lehka aby se to nerosilo. Mám PD. teplotu měřit budu, ale u té vlhkosti nevím, to se dá taky nějak v podlaze?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Chladim prilezitostne druhu sezonu, ale je to skor prichladzovanie. Pomoct to vie, ale musi to clovek pustit s predstihom (nie az ked je mu teplo), coz komfort vyrazne znizuje. Nemam ale anihydrid ale beton a vodu ochladzujem len o par stupnov (nemeriam rosny bod, ale proste som si povedal ze 20 st voda je este ok a proste to skusil).

Za mna resume - ked to ma clovek zadarmo, preco to nepouzit, v opacnom pripade je lepsie asi investovat 10-12k do nejakej slabsej klimy a dat ju fukat do najvacsej miestnosti.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

A jak se řeší klima v pasivním domě?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@kudykam

Podstropní jednotka v největší místnosti a venku venkovní jednotka na fasádě. Mezitím vedou 2 trubičky a napajecí kabel pro venkovní jednotku. Ovládání přes dálkový ovladač, popř. integrace do inteligence domu.

Každopadně se zamysli, zda není někde ve stavební části chyba, že to vůbec musíš řešit. Ideálně je navrhnout stavbu tak, aby si přehřívání v letním období nemusel vůbec řešit.


   
ReplyQuote
Page 13 / 20
Share: