Jak nejlevněji koupit Bitcoin – krok za krokem

Jak nejlevněji koupit Bitcoin – krok za krokem

Dnešní článek bude návod, jak nakoupit Bitcoin (a případně i další měny, jako třeba Ethereum, Ethereum Classic či Bitcoin Cash) s nulovým poplatkem na burze.

Zatímco na základním Coinbase Vás nákup stojí cca 5% a nemůžete nic moc ovlivnit, Coinbase PRO je pravý opak. Jedná se o plnohodnotnou burzu, kde můžete provádět komplexnější objednávky, určovat si cenu i parametry objednávky.

Pro ty, kteří nepotřebují detailní návod, vše funguje ve zkratce takto. Založíte si účet na Coinbase (a získáte 10USD), poté se přepnete do burzy Coinbase PRO, kam si převedete peníze z Coinbase. Na Coinbase PRO poté provedete nákup jakožto Market Maker (tzn. dáte limitní objednávku). Jakožto market maker máte 0% poplatek.

Tak bohužel 10USD bonus lze získat jen v případě nákupu na Coinbase, nikoli Coinbase PRO. Pokud tedy chcete 10USD, je nutné prvních 100USD utratit na coinbase (což Vás bude stát cca 4-5%, tzn 4-5USD a 10USD dostanete zpět).

Pro ty z Vás, kterým minulý odstavec úplně nepomohl, je tu pak detailní postup i s obrázky a jednotlivými kroky :).

1) Založení účtu na Coinbase.

Tomuto tématu jsem se věnoval v jednom z minulých článků. Proto jen ve zkratce. Založte si účet (iděálně pomocí tohoto linku, kdy vy i my dostanete $10 jako bonus, čímž nás podpoříte) a případně si dodatečně zabezpečte Váš účet pomocí 2FA (dvoufaktorové) autentizace. Po založení účtu si na Coinbase pošlete peníze z Vaší banky (rovněž popsáno v minulém článku). V okamžiku, kdy uvidíte Vaše peníze připsané na účtu Coinbase, pokračujte na další bod.

2) Přihlášení do CoinbasePRO

V tomto kroku se přihlásíme do Coinbase PRO burzy a ukážeme si, kde se nastavuje volba pro obchodování konkrétního páru. Nás zajímá především BTC-EUR a o tom bude i tento návod.

Otevřete stránku https://pro.coinbase.com/ a v pravo nahoře zvolte Log In (V případě, že jste již přihlášeni i na Coinbase, Log In se provede automaticky).

Po přihlášení se Vám otevře burza, kde můžete obchodovat jednotlivé páry krytpoměn proti fiat měnám (USD a EUR).

Bohužel, pro nás jako Evropany je na CoinbasePRO nutné obchodovat jen vůči EURu. Zároveň se Vám ale při prvním otevření otevře pár BTC-USD, což není úplně logické. Je tedy potřeba změnit z BTC-USD na BTC-EUR.

To uděláte tak, že kliknete na BTC-USD vlevo nahoře (zvýrazněno červeně) a přepnete se do BTC-EUR (či jiného EUR páru).

Po přepnutí na BTC-EUR se v levém panelu začne ukazovat Váš stav EUR a BTC, pod tím tlačítka na Deposit/Withdrawal (vložení / vybrání peněz) a dále pak ovládací prvky na samotné obchodování. Tím poznáte, že jste správně přihlášeni a máte správně vybraný obchodovatelný pár.

3) Převod peněz z Coinbase na CoinbasePRO

V tomto kroku si převedete peníze do CoinbasePRO.

V levém menu zvolte tlačítko Deposit. Poté v rozbalovacím menu “Select currency” zvolte “Euro”.

Na následující obrazovce máte nyní možnost vložit peníze buď přímo bankovní platbou, nebo převodem z Coinbase. Pokud byste vložili napřímo, přijdete o bonus 10USD. Je proto lepší vložit peníze nejprve na Coinbase, a odtud si peníze pak převést.

Jelikož máme peníze již připravené na Coinbase, zvolíme “Coinbase Wallet” v horním menu.

Na této obrazovce uvidíte, kolik prostředků máte k dispozici na Coinbase. Pro převod všech EUR do CoinbasePRO stiskněte tlačítko “Max”, čímž se Vám automaticky vyplní maximální množství k převodu. Poté stiskněte tlačítko “Deposit” v dolní části dialogu.

A tím je vklad proveden. Po potvrzení vkladu tlačítkem “Done” uvidíte Váš vklad v levém menu v sekci “Wallet Balance – EUR”

4) Vytvoření objednávky

A tím se dostáváme k samotnému nákupu Bitcoinů na Coinbase PRO. Jak jsem již psal, na Coinbase PRO je možné obchodovat s 0% poplatkem. Za 0% obchodujete v případě, že jste “Market makeři”, neboli tvoříte trh. To uděláte tak, že namísto přímého nákupu za aktuální cenu vložíte objednávku s požadavkem na cenu (které musí být o 1 cent nižší než aktuální cena) a vyčkáte, až někdo jiný s Vámi obchod uzavře.

V případě, že chcete nakoupit rovnou, stáváte se “Market takerem”, neboli tím, kdo “bere” z trhu. I tak je poplatek ale o řád výhodnější než na obyčejném Coinbase. Poplatek pro Market Takery je 0.3% (namísto 5%).

 

Volba, zda jste “market maker” nebo “market taker” se nastavuje přepnutím záložek pod symbolem “Market” a “Limit”. V případě záložky “Market” nakupujete danou kryptoměnu za aktuální cenu trhu. Tím pádem z trhu berete a jste “market-taker”.

Jak vidíte, pokud bych nakoupil BTC za EUR přes Market, je poplatek 1.50EUR., což je již zmiňovaných 0,3%. Jde o drobné oproti nákupu na samotném Coinbase, ale stále je to zbytečný poplatek, kterému se lze vyhnout. Na druhou stranu, pokud s nákupem spěcháte, je to způsob, jak nakoupit rovnou, třeba v případě, že hodnota Vámi nakupovaných mincí začíná prudce klesat.

A zde již vidíte nastavení nákupu pro Market-maker. Mám zvolenou záložku “Limit” a namísto množství EUR, za které chci nakupovat, volím maximální možnou cenu BTC, za kolik chci nakoupit a množství BTC, které chci nakoupit. Celkovou cenu v EUR pak vidím v dolní sumarizaci spolu s poznámkou, že poplatek (fee) je 0.00EUR.

Možná to na první pohled vypadá komplikovaně, ale nic to není. Pro určení Limit Price jednoduše klikněte na jednu ze zelených cen ve sloupci napravo od zadávacího dialogu. Tento sloupec ukazuje nabídku a poptávku ostatních obchodníků, takže vidíte, za kolik a jaké mnžství chce kdo koupit.

Abyste se stali Market-makerem, nemůžete nakoupit od jiného prodávajícího. To znamená, že musíte zvolit cenu nižší než aktuální. V mém případě je aktuální cena určená prodávajícím 5425.26EUR a první nakupující chce nakupovat za 5425.25EUR (zvýrazněno červeně).

Kliknutím na tohoto nakupujícího se mi přenese jeho cena do mé LimitPrice, takže nemusím nic vyplňovat. Po přenesení ceny pak klikněte na “Max” v políčku “Amount”. Tím se Vám automaticky vyplní maximální množství BTC, které dle Vašeho stavu účtu je možné nakoupit.

Potvrzení nákupu pak provedete tlačítkem “Place buy order”.

Vaše objednávka se po vytvoření umístí v seznamu “Open Orders”, neboli otevřené objednávky. Zde bude nyní čekat, než se najde protistrana ochotná Vám BTC za Vámi zadaných podmínek prodat.

Je samozřejmě také možné, že začne cena postupně stoupat a Vaše objednávka se bude propadávat níž a níž. Vaši pozici ve frontě nákupů můžete sledovat v druhém sloupci (tam, kde jste původně klikali na zadání ceny).  Červeně zvýrazněno vidíte mou objednávku, která je již vcelku hodně hluboko od aktuálně obchodované ceny BTC. Vaši objednávku v seznamu poznáte tak, že je vyplněno množství ve třetím sloupci (v mém případe 0.001908 BTC).

 

Pro tyto případy slouží tlačítko “Cancel open orders”, kterým stornujete všechny Vaše otevřené obchody (případně můžete stornovat jen jeden konkrétní pomocí tlačítka X vedle daného obchodu).

Poté, co Vaši objednávku stornujete, připíší se Vám prostředky zpět na Váš účet a vy můžete zadat objednávku znovu. Je také možné, že se Vám podaří nakoupit jen část BTC a poté se cena vyšplhá nahoru. Kolik se Vám nakoupilo uvidíte ve sloupečku Filled (BTC).

Pokud se povedlo spárovat Vaši objednávku s jiným prodávajícím, postupně se Filled naplní až do celkové velikosti Vaší objednávky (Size). Poté, co se naplní kompletně se objednávka přesune ze sekce “Open” do sekce “Fills”.

4) Mám nakoupeno, co dál

Gratuluji. Nakoupili jste si BTC za nulový poplatek, namísto nesmyslně vysokých poplatků u běžných směnáren.

Nyní záleží na Vás, co chcete s BTC dělat. Pokud ho chcete jen držet jako Vaši investici, můžete jej nadále držet na CoinbasePRO, kde ho budete moci v budoucnu zase prodat. Případně, pokud chcete mít BTC v opravdovém bezpečí, doporučuji Trezor (recenze zde).

Pro poslání BTC pryč z CoinbasePRO pak slouží tlačítko Withdraw. Zde si opět zvolíte, jakou měnu chcete vybrat (tentokrát vybíráme BTC) a určíte, zda chcete peníze převést zpět do Coinbase, nebo je chcete poslat do nějaké externí peněženky (například do Trezoru).

Pokud byste za BTC nyní chtěli nakupovat různé další kryptoměny, které mají většinou ještě větší potenciál k růstu než samotné BTC, doporučuji Binance, kde i my obchodujeme. Jedná se o jednu z největších burz kde najdete velké množství alternativních mincí.

Binance je již pouze Kryptoburza, takže na ni nelze posílat či vybírat EUR. Je proto nutné nejprve takto na Coinbase nakoupit za EURa BTC a ty pak poslat na Binance, kde je můžete dále obchodovat za BTC do dalších kryptoměn.

Návod, jak odeslat BTC z CoinbasePRO do Trezoru a na Binance, spolu s tím jak obchodovat na Binance si nechám zase napříště :).

5) Pro zvídavé, co znamenají ostatní volby

Pro ty z Vás, které zajímají i ostatní nastavení, které jsem v návodu nezmiňoval. Tak tady ve zkratce:

Post Only / Allow taker určuje, zda jste ochotni nakoupit také jako Taker, tzn. s poplatkem. Jelikož se snažíme o 0% nákup, tak nechte “Post Only”.

“Advanced – Time in Force Policy” pomocí těchto nastavení lze určit, jak dlouho je objednávka platná. V základu bude objednávka na burze viset tak dlouho, dokud ji vy nestornujete nebo se celá neuskuteční. Lze ale zadat například omezení na čas, nebo že se musí provést okamžitě, atd.

Třetí volba vedle Market a Limit je Stop. Jedná se o takzvaný stop-loss order, neboli objednávku, která slouží pro případnou eliminaci větší ztráty. Krom stejných položek Amount a Limit price jako v případe Limit orderu je zde navíc ještě kolonka “Stop price”.

Ta funguje tak, že objednávka se aktivuje až v případě, že se cena propadne pod danou částku. Díky tomu lze například nastavit, že pokud se cena propadne o více než 200EUR, chcete Vaše BTC prodat. To děláte s vidinou toho, že pokud se cena propadla o 200EUR, pravděpodobně se propadne ještě víc. Vy proto prodáte s cílem později nakoupit více BTC za levnější peníze.

 

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

33 thoughts on “Jak nejlevněji koupit Bitcoin – krok za krokem

 1. Díky za skvělý návod. Pro mě škoda, že nepřišel dříve, nakupoval jsem před časem přímo na Coinbase jako lama 🙂
  Aspoň už ale vím, kde pak zpětně bez poplatku proměnit zpět na Eura 🙂
  Má cenu pro zlomek bitcoinu uvažovat o nějakém trezoru ? Bezpečnost Coinbase/CoinbasePro by mohla býti dostatečná, což ?

  1. jj, na zlomek BTC je Coinbase dobry. Verim, ze ta jentak nezkrachuje a bezpecnost by meli mit vzhledem k objemum snad taky dobrou.

  2. Zdravim, mohl byste prosim vycislit finalni naklady spojene s nakupem bitcoin pres coinbase? Myslim celkove naklady, tj. poplatky za prevod penez do coinbase, popr. smeni czk2eur a naslednej poplatek za zprostredkovani u coinbase? pak se to samo vsechno bude jeste opakovat pri prodeji, zajimala by me konecna suma tehle “skrytych” nakladu. Diky

   1. Toto jde dost tezko takto snadno vycislit. zalezi na kazdem, kdo si kde smeni czk2eur a jak posle penize.

    navic, diky zmene od EU uz SEPA platba nestoji zadne penize, takze tam se ted da usetrit. U smeny napriklad KB nabizi jakysi jeji eTrading, kde lze smenit tusim s rozdilem 0.5kc od stredu.

    Navic, clanek uz je vcelku stary a krom Coinbase (kde se da stale ziskat pekny bonus) se uz vice vyplati jine burzy s primou podporou CZK. Kdyz bude cas, zkusim sepsat. Diky za podnet.

    1. Dik za odpoved, ale nejaka ta suma z Vas vypadnout mohla, kdyz uz to mate za sebou. Nebo tyhle poplatky nezohlednujete do nakladu? Ja uz to totiz jednou zkusil pocitat a pres RB, kde sepa platba stoji 200,- + konverze (0,5 czk z kazdy koruny je fakt hodne), plus poplatek u coinbase, to vychazelo na nejakych skoro 30k jednim smerem za nakup 1btc.. coz teda neni vubec malo, pokud to ma jit stejnou cestou jeste zpet.. Jako lepsi alternativa se mi teda zda Revolut, ale tam je to zase zastropovany… jeste zkusim nacist neco o 500plus…

     1. Trochu slusnosti, ne?

      Jak mam proboha jen tak od boku vystrelit nejakou sumu, kdyz se to meni dle kurzu, dle typu prevodu, dle burzy a dle spousty dalsiho?

      Sepa uz nestoji 200,-, neni to 0.5czk z kazde koruny ale z eura a mozna je to jeste mene, smenu czk-eur resim ruzne.

      Tzn pri ~8k eur za btc by to bylo 4000kc, jakych 30k?

      Navic ted koukam, ze ten spread neni 0.5czk ale 0.1czk, takze je to 800kc za smenu, ne 4000kc.

      Dalsi vec, na revolutu nekupujete BTC, ale jen pocit, ze mate BTC. Tyto BTC nikdy neuvidite a nebudete s nimi moc pracovat. K tomu si zjistete fees a uvidite, ze to zas tak levne neni.

      Priste si opravdu zkuste neco nejprve nacist a pri psani odpovedi nekomu, kdo se Vam snazil pomoct trosku slusneji.

        1. V poradku, me jen zarazila ta vlna negace pro nic. Mmch. moc daleko od pravdy s tema 30K za celkovy prevody jsem nebyl. V obyc verzi Coinbase prijde nakup v uhrnu na 6% z celkovy castky (3,99% instant buy – kdo by chtel cekat 2 dny na prevod, kdyz se cena tak rychle meni, plus 2% za konverzi EUR>BTC), coz nam pri celkovy castce skoro 190K CZK a 1BTC hazi nejakych 11,5K. A to je pouze jeden smer! Pak jeste nutny pocitat s min. stejnejma nakladama pri presunu zpet a dalsi konverzi u me v bance, ktera bude jak Vy spravne tvrdite za dalsi 3K CZTK. Tzn. 26K. Coz teda nejsou zanedbatelny pocatecni investice, vubec kdyz clovek nechce obchodovat dlouhodobe. Nicmene chapu, ze se to da teda nejak obejit PRO verzi. Diky za tip.

       1. Tak já kupoval přes Coinbase hodně dávno za něco přes 1kEur, poplatek Coinbase fee byl 17,25E (jestli byl v rámci kurzu Eur/Bitcoin schovaný ještě nějaký další poplatek nebo byl kurz reálný se už zpětně nedozvím). Takže to dělá něco kolem 1,5%. Eura jsem si převedl na Eurový účet přes Transferwise skoro zadarmo…

        1. Instant buy jsem asi nepoužil, krátkodobé výkyvy mě netrápily, spíše jsem sázel na dlouhodobý růst.. stejně jako u akcií pro dlouhodobého value investora je jedno zda koupí teď nebo za pár dní.. ten kdo vyznává technickou analýzu, pak dává instant buy smysl, ale proto jsem tady jiné nástroje než “klasický” nákup.

 2. Díky za hodně podrobný návod…Ocení zejména začátečníci. Mě svrběla ruka a trochu ten adrenalin to zkusit už minulý týden a koupil jsem 1Etherum. A bylo to super vidět jak to na burze skáče ty čísla a potom konečně můj obchod byl realizován (samozřejmě jako maker, tzn. GRATIS)
  Pak jsem si to zkusil i poslat do té MyEtherWallet a světe div se, stále je tam mám 😀

  Takže už nejsem krypto-panic!!!
  Trading na binance bude asi taky další krok, ale to by chtělo toho krypta trochu víc naložit, tak uvidíme po Vánocích, třeba budou zase výprodeje.

  Ad referral:
  Použil jsem od tebe, ale asi tě zklamu, sice jsem nakoupil za více než 100USD, ale ten referral se vztahuje jen na nákupy na coinbase, NE COINBASE_PRO, tzn. smolík, mají to i v podmínkách “The referred customer must use https://www.coinbase.com/trade to complete their qualifying order; any orders placed on Coinbase Pro will not count”

  1. Gratuluju ;-). Je to presne jak pises, ten prvotni adrealin je neuveritelny. Dost mi to pripominalo muj prvni live turnaj v kasinu. I kdyz to bylo za 100kc vlezne, pripadal sem si jak ve vegas ;-).

   Tu binance urcite popisu. Je tam spousta zajimavych coinu, kde se par %% da celkem dobre udelat. Jen na to musim najit cas.

   Ten MyEtherWallet bych pak mohl pridat do toho popisu jak posilat BTC/ETH. Chci tam hodit Trezor a ten MyEtherWallet je taky fajn.

   Ad referal, to jsou potvory ;-). Ale to nevadi, stejne z toho je par USD. Spis skoda i pro ostatni, ze nedostanou tech 10USD i oni.

   Teoreticky by se teda vyplatilo tech prvnich 100USD vzit pres coinbase, protoze poplatek je 5% a 5% by clovek stale dostal. A zbytek pak az pres PRO. Ale uz je to slozite.

 3. Ahoj, já jsem si taky tak před měsícem koupil nějaké to ethereum přes coinbase pro. Coiny jsem si pak uložil v peněžence blockchain ale copak se to stalo? 😀 dneska koukám jak se vyvíjí moje ethereum a zjistil jsem, že mám v peněžence přesně 0. Někdo my to musel nějak vysat. Neměl jsem tam moc, asi jen 0,5 eth. Nevíte co se mohlo stát? Resp. Jak se to mohlo stát? Trezor jsem si na pár eth kupovat ještě nechtěl. Díky matěj

  1. To není možné, že by vysáli jen tvojí peněženku na CoinBasePro. Bych napsal napřed na podporu, protože ty coiny neopustili jejich platformu, někde to tam musí být, nebo možná nějaký bug. Ale ty coiny se určitě neztratily!

  1. To mi nerikej, ze ti nekdo vykradl blokchain. Ta penezenka, i ty vyvojari vypadaji velmi schopne.

   Kde/jak si to mel zabezpeceno? Mel si tam 2FA? Nemel si nejake slabe heslo, nebo nemel si ho nekde ulozene?

  2. Urcite bych zkusil napsat na podporu. Minimalne by tam mel byt nejaky log transakci, takze by mohlo byt videt kdy se to stalo, pripadne mozna i odkud se ten clovek prihlasil atd.

   A teoreticky to muze byt fakt jen nejaka chyba, nebo se ti treba ukazala jina penezenka a v puvodni ty ETH furt jsou (napriklad MyEtherWallet takto generuje vice penezenek)

 4. Díky.. no spíš jsem to měl jen špatně zabezpečené. Je tam vidět normálně výběr z peněženky na nějakou adresu před 4 dny. Měl jsem to zabezpečené jen přes email. To 2fa jsem praveze ještě neudělal.

  1. Hele ale to stejne neni jen tak jakoze “spatne zabezpecene”.

   Zalezi co si tam mel za heslo, pokud melo 4 znaky, tak se to asi dalo natipovat. Ale jestli tam bylo neco vetsiho, tak by to jit nemelo.

   Nepouzil si treba stejne heslo+email jako v nejake jine sluzbe? Protoze to je casty problem, existuji databaze ze ktere sluzby co uteklo.

   Hod si sem svuj email https://haveibeenpwned.com/

   a uvidis co vsechno uz o tobe kde leaklo. neni toho malo. Proto je potreba mit pro kazdou sluzbu jine heslo (a tim nemyslim, ze to jednou konci 1 a podruhe znakem 2 😉 ).

   Idealne pouzivat Lastpass nebo jinou takovou sluzbu

  1. Jojo, zaregistroval jsem. Budou mit i Ledger, o kterem premyslim zas ja. Trezor mam, ale Ledger nabizi trochu jine meny nez Trezor, takze by se navzajem dobre doplnovaly.

     1. trošku takový hack, ale v rámci pravidel.
      Jako nový uživatel na Alze jsem si aktivoval ten jejich “Alza Premium”, tzn. jsem se k těm nabídkám Black Friday dosta už teď od 9PM(12 hod dřív než normální smrtelníci). A shodou okolností dnes končí akce “Alza narozky”: https://www.alza.cz/narozky
      Kde při nákupu nad 1000kč ti dají ještě 200Kč slevu, tzn. jsem to vše skloubil a woala..

      Mám trezor za 1099,- a Ledger taky za 1099,-

      A to už si myslím, že je bezkonkurenční cena.

 5. Ahoj, všem vše nej do nového roku. Dovolím si na konci roku dotaz – možná hloupý 🙂 Mám na “coinbase pro” bitcoiny a rád bych jim nastavil pravidlo, aby se na 9000 eur/btc prodali. Chápu správně, že do kolonky SELL/limit nastavím 9000eur a ammount nechám all, takže jakmile bude někdo ochoten koupit za 9k, prodá se to buď celé, nebo část..Je to tak? Nerad bych prodal bitcoiny za zlomek ceny špatným nastavením :))) Moc díky za případnou radu.

  1. je to jak pises, nastavis sell limit order se zadanou cenou.

   pred tim, nez das all in, doporucuju zkusit to na nejakem nepatrnem zlomku, at si to vyzkousis, kdyby se to treba nepovedlo.

   druha vec, doporucuju prodej rozlozit do vice a nedavat zaokrouhlene ceny. Tam jsou vsichni a vetsinou to tam nedojde.

   kdyz bude nejaky peak, tak cena skonci urcite treba 8950, protoze tam jsou ti co uz vedi 😉

  2. Já bych snad ještě jen dodal, že člověk musí mít stále fyzicky ty BTC na coinbase PRO, pokud tam má nastavený nějaký pokyn k prodeji a to se mi z hlediska bezpečnosti nelíbí..Já raději mám své BTC v Trezoru a až cena vyšplhá na můj SELL peak, převedu do Coinbase PRO a dám pokyn k prodeji.

   Ano, můžu přijít o nějaké ty procenta vlivem časového spoždění, ale nevisí mě tam ty BTC neustále, ale jsou v bezpečí mé peněženky.

   1. rozhodne souhlas. drzet BTC dlouhodobe na burze neni rozumne.

    Mit tam jen to, co clovek toci a zbytek na trezoru s tim, ze se to pripadne prevede na burzu v budoucnu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting