Mintos – změny investic a moje aktuální strategie

Mintos – změny investic a moje aktuální strategie

Vzhledem k nedávným změnám na Mintosu jsem musel upravit své investiční strategie. A tak jsem si říkal, že by nebylo špatné se o ně podělit a zároveň pozjistit, jak to vyřešili ostatní 😉

mintos-logo-640

Zasadní změna, která se udála na Mintosu, je, že téměř vyschl zdroj garantovaných Mogo půjček za 13.1%. Ačkoli se sem tam nějaká objeví, tak už to není jako dřív, kdy jich bylo k dispozici více než 2000.

Mogo přišlo na to, že když nabídne negarantované půjčky za 15%, tak se najde dost bláznů, co je koupí, a tak nemusí nabízet za 13.3% ty garantované. Já osobně moc nechápu, kdo do toho jde, protože rozdíl 2% v žádném případě nemůže pokrýt případné defaulty (neplatiče).

chrome_2016-10-14_16-26-07

Naštěstí ve zhruba stejnou dobu, co Mogo s garantovanými úvěry skončilo, přišel poskytovatel Lendo s novými. Jsou to osobní úvěry, v délce maximálně měsíc za 11%. Sice už to není taková pecka jako Mogo, na druhou stranu jsou krátkodobé a ideální na rychlejší točení peněz.

Protože ale momentálně poptávka přesahuje nabídku, je potřeba mít vše dobře nastavené v autoinvestech, jelikož do manuálního investování se tyto půjčky vůbec nedostanou.

chrome_2016-10-14_16-27-50

Posledním zajímavým faktem pak je, že secondary market je doslova narvaný k prasknutí výhodnýma Mogo úvěrama. Konkrétně jich tam v tuto chvíli je 18.000ks. A ačkoli jsou prodávané s takzvaným “premium” příplatkem, tak to 1% ceny navíc snižuje výkonost úvěru maximálně o 0.1% (tzn třeba 13.3% na 13.2%).

Osobně mne nabídka na SM dost překvapuje a skoro jsem si už pohrával s myšlenkou, jestli Mogo nenabízí své garantované úvěry přímo na SM rovnou, čímž za prodej vydělají nějakou kačku (spíš cent) navíc :).

Moje aktuální strategie

Vzhledem ke všem výše uvedeným věcem jsem pak přemýšlel, jak upravit autoinvestiční pravidla tak, abych se o účet stále nemusel až tak moc starat, zároveň ale, aby mi neležely peníze zbytečně na účtě nebo se neúročili příliš nízko.

Předělal jsem tak své portfolia a vytvořil tři různá pravidla, která se kaskádovitě zapínají podle toho, kolik je volných prostředků na účtě.

chrome_2016-10-14_16-28-32

  • “13.5% any” – první pravidlo je od toho, aby z nabídky vyzobávalo všechny lukrativní 13.5% úvěry s buyback garancí,  od libovolného poskytovatele, s libovolnou délkou. Toto pravidlo je aktivní již od 0EUR a jakmile jsou peníze a nabídka, tak vykupuje
  • “1month 11%+ after 80EUR” – druhé pravidlo je pak nastavené tak, aby vykupovalo buyback úvěry na jeden měsíc od 11% nahoru. To jsou zmiňované Lendo osobní úvěry. Zapíná se, pokud je na účtě více než 80EUR.
  • “11% fallback after 150EUR” – jako poslední pravidlo je pak fallback (poslední záchytný bod), které skupuje jakékoli buyback úvěry od 11% nahoru. To se pouští, pokud je na účtě víc než 150EUR.

chrome_2016-10-18_15-39-11

Díky tomuto nastavení se systém chová tak, že automaticky zkupuje výhodné 13.5% garantované Mogo úvěry, které se sem tam objeví. Pokud zrovna nejsou k dispozici, tvoří se na účtě rezerva až 80EUR, kterou je možné rozinvestovat ručně na secondary marketu do výhodných Mogo účtů (škoda, že i na SM nejdou napsat autoinvestiční pravidla).

Pokud bych na ruční rozinvestování neměl čas, tak od 80EUR nahoru se začnou zkupovat krátkodobé úvěry za 11%. Tam je super, že za měsíc mám peníze zpět na účtě a mohou se příště zainvestovat do něčeho výhodnějšího. A když ne, opět spadnou do krátkodobých 11%.

A když by bylo nejhůře a krátkodobé úvěry by zrovna nebyly, je tam třetí pravidlo, které peníze uloží na dlouhodobé úvěry za 11%. Sice je nevýhoda, že budou peníze déle blokované, ale zase vydělávají a nezahálí. Díky buybacku se stejně více než 50% peněz průběžně vrací a nikdy nedoběhnou až do konce.

A co vy?

A to je moje aktuální strategie. Zatím těch pár dnů funguje dobře, uvidíme, co to udělá časem. Zároveň by mne zajímalo, jestli jste někdo toto také víc řešil a případně jestli jste vymysleli něco jiného či lepšího.

PS: Pokud ještě na Mintosu neinvestujete, ale chtěli byste začít, mám tady na blogu detailní návod. Stejně tak i návod na převod peněz skrz službu Transferwise.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

32 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Guest
Martin
7 years ago

Dobrý den,
moc mě zaujal váš blok. Až natolik, že jsem si založil účet na Mintos.
Jelikož jsem začátečník, tak se snažím dobře nastavit autoinvestování. Moc mě zaujal právě tento článek, kde popisujete vaše nastavení. Chtěl bych vás požádat jestli by jste byl ochoten, ony nastavení zveřejnit. Např. jen screenshoty.

Moc děkuji:)

Andrej
Guest
Andrej
7 years ago

Teraz je vela buyback od Banknote ako personal loans. Po nich nejdete?

PetrS
Guest
7 years ago

Zdravím. Díky za článek. Prosím o několik odpovědí, jelikož začínám s Mintosem.
1) Proč dáváte tak málo do jednotlivých půjček při kapitálu 12,5 tisíc Eur? Není to škoda, když píšete, že Buyback ubývá?
2) Proč nenastavujete LTV?
3) Zainvestováno je dle screenu jen cca 2 600 Eur, nevyplatí se jít na menší úrok (i vzhledem k času stráveném na sekund. trhu), ale zainvestovat vše s autoinvestem? Popř. máte nějakou představu o kolik se vyplatí sledovat a investovat na sekundárním trhu oproti autoinvestu s nižším úrokem v ročním horizontu?
5) Přemýšlím, že bych dal třeba jen 50 půjček po 400 Eurech s menším úrokem 8-10% na autoinvest s buyback a horizontem 5 let, aby se zainvestoval celý kapitál. Myslíte, že to je málo k diverzifikaci po Vašich zkušenostech?

Předem díky za odpovědi.
Petr

PetrS
Guest
7 years ago

Ok. Díky. Jj, čtyřka šla do trojky, pak jsem jí zapomněl.

Mně jde právě o to, abych se tím nemusel tolik zabývat. Mám jiné nástroje, kde se snažím vydělat víc. Při takové investici jsem ochoten vzít menší úrok a nastavit i LTV, aby těch padáčků nebylo tolik. Přeci jen když si někdo půjčí 50 % částky, tak je to víc save.

PetrS
Guest
7 years ago

Mám na Mintosu zatím málo, tak nedokážu posoudit. Chytil jsem i LTV < 20% s výnosem 12 %. Saving Stream chci taky mrknout. Možná bych to rozložil.
Vklady jsou předpokládám klasicky pojištěné do 100 tis Eur u obou v případě úpadku?

PetrS
Guest
7 years ago

Jestli to dobře chápu, tak vklady jsou odděleny od Mintosu, jsou u Nordea Bank, ta má pojištěné vklady.
http://www.nordea.lt/en/private/deposit-insurance

Ještě jim napíšu na maila.

PetrS
Guest
7 years ago
Reply to  L

Dostal jsem odpověď z Mintosu:
,,We are a company and we have one separate bank account for all the investors. You would be a client of Nordea if you would open a personal bank account in this bank.”

Ostatní bylo stejné jako FAQ na webu v případě úpadku Mintosu. Z toho vyplývá, že jste měl pravdu a vklady pojištěny nejsou.

Dezo
Guest
Dezo
7 years ago

Ahoj, u těch rychlokvasek za 11% s buybackem Vychází odkup za 60 Dnu vychází tedy na úrok 5,5%\month při pesimisticke variantě?

Jak řešíte u více druhu autoinvestu, aby nehazel do stejných půjček? Pouze u “Include loans already invested in” stačí zadat NO? Diky

Dezo
Guest
Dezo
7 years ago

takže při 1000e u půjčky na 10dni dostanu 11% za rok tzn. Cca 9,17e za 10dni?

kudykam
7 years ago

Lendo.ge má nyní pujčky s uroky 16% s délkou cca 5 měsíců. Vidíte v tom nějaký háček?

kudykam
7 years ago

Jo, to byl ten háček který sem hledal, Gruzie 😀

Martin
Guest
Martin
7 years ago

Dobrý den,

takže vy investuje pouze do eurové měny, ostatní neřešíte? V čem vidíte největší riziko v případě investice v měně jiné než je euro?

Děkuji.

Georgio
7 years ago
Reply to  L

A je tam v CZK dost úvěrů (momentálně vidím 2) ? Jak jsi dával odkaz na finlordy, tak psali, že reálně vidí smysluplné investice do Eur, CZK a DKK, přičemž DKK se vůbec neobjevuje..

Martin
Guest
Martin
7 years ago
Reply to  L

Díky za odpověď, jen pro ujasnění, tzn. že pokud mám na účtě Mintosu vklady v EUR a investuji v jiné měně, tak se to přepočítává jak při samotné investici (na danou měnu z EUR), tak při každé platbě (z dané měny zpět na EUR)?

CZK krátkodobé úvěry na Mintosu? V CZK tam tedy vůbec nic nevidím. Nebo o čem přesně mluvíte?

Díky!

Martin
Guest
Martin
7 years ago

Snažím se zorientovat v jednotlivých číslech a nedává mi to zatím moc smysl. Můžu poprosit o radu?
Abych zjistil, kolik každý měsíc dostanu, tak to selským rozumem počítám dle vzorečku pro výši anuitní splátky, úmoru a úroku. Přesto mi vycházejí naprosto odlišná čísla od čísel uvedených v Mintosu, a to nemluvím o první splátce, ve které je ještě větší guláš (doba ode dne investice do první splátky je většinou několik dní, nikoli celý měsíc). Nemáte nějakou radu, jak si to spočítat a kontrolovat? Moc díky.

Georgio
7 years ago
Reply to  L

Popsal jsi to hezky, a právě ta složitost výpočtu mě od něj odradila 🙂 Počkal jsem si na měsíc, kdy jsem na účet nevkládal, odečetl jsem si hodnotu k prvnímu dne k měsíci a přesně za měsíc jsem si zase první den v měsíci odečet hodnotu. Podle vzorce mi vyšlo o něco málo méně než to, co by teoreticky mělo vyjít. Takže to zhruba vychází…
Nějak se mi osobně do těch výpočtů nechce pronikat hlouběji..

Georgio
7 years ago
Reply to  L

Jasně, chápu. Pokud bys to nezveřejňoval a nenutilo Tě to, tak se na to vykašleš. Za to palec nahoru, co pro nás ostatní děláš 🙂

32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x