Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
53.3 K Views
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Toto nastavení ale rozhodí tlaky v domě, když je tam rekuperace, která tam tlačí např 100m3 a vysává 100m3 a k tomu klima která tam  tlačí dalších např 50m3/h.

Já neřeším přehřívání protože mám problém, dům je stále ještě ve výstavbě.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jak tlaci 50m3? Z kade?


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Tak klima nasává vzduch z venku ne?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@kudykam

Ne, je to jako cirkulační digestoř. Točí jen vzduch co už v domě je.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

A kdyby byla jen v technické místnosti a ochlazovala tu místnost, s tím že to ochladí rekuperační výměník a ten i zbytek vzduchu domu? Ten přenos tepla by asi nebyl tak efektivní že?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

jeste to chce mit odvod kondenzatu vymysleny


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 
Posted by: @kudykam

A kdyby byla jen v technické místnosti a ochlazovala tu místnost, s tím že to ochladí rekuperační výměník a ten i zbytek vzduchu domu? Ten přenos tepla by asi nebyl tak efektivní že?

To je zcestná myšlenka. Podle mě je jediná možnost jak to zkombinovat s rekuperaci je mít výparník uvnitř rekuperace a foukat přes něj. Řešení alá Nilan Compact


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Presne. A potom hlavne davat bacha na kondenzaciu, primarne ked sa vypne chladenie a vyparnik zacne odparovat prebytocnu vodu do rozvodov. Ja by som do toho asi nesiel.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Probírám se nyní materiálem potrubí na podlahovku až mi z toho jde halva kolem.Dle výpočtu potřebuji asi 1200m trubek což při cenách 14-50kč/m není zrovna málo.

Potřeboval bych trochu helpnout s výběrem materiálu s dobrým poměrem cena/kvalita. Tedy PEX/PERT/PB všechny tři varianty se ještě dělají s kyslíkovu barierou z hliníku nebo EVOH a některé výrobci ještě trubky zpevňují zesíleným vláknem.

Nejdražší kombinace se jeví PB+hliník+vlákno (cca 35kč/m). Dle některých diskuzí na foru se na podlahovku nedoporučuje PEX s hliníkem kvuli tomu, že praská když se zalije a nemůže teplem expandovat. Což by byla ta nejlevnější varinata za 16kč/m.

Kde najít ten ideální poměr ceny/spolehlivosti?


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Tak si odpovím sám. Nakonec jdu do klasické pex-al-pex trubky, je lepší než nyní popularní pert a cenově mnohem levnější pokud bych neřešil cenu tak jdu do polybutylenu.

Kdyby někdo sháněl jednoduchý program na kreslení smyček tak doporučuji LoopCAD. Je celkem jednoduchý a free trial na 30 dní. Na webu výrobce jsou taká videa s návody. Nic jednodužšího než tohle sem zatím nenašel.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Já to mám také z tohoto materiálu, ikdyž jak si psal, prý není vhodný k zalití. Roky se s tím dělá a moc případů (pouze na internetu) jsem nezaznamenal.
Doporučuji ti, aby jsi měl všechny okruhy co možná stejně dlouhé (+-10m je ideál). Nejlépe do 80m.Pak není potřeba ani žádná regulace, pokud teda nechceš mít různou teplotu. Já mám rád, když je doma všude max +-1C rozdíl. Nikde žádné spojky a udělat několika denní tlakovku zkoušku. Já to dělal vzduchem (3-6barů), protože jsme si nemohli dovolit nechat vodu v trubkách přes zimu.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Podle mě ta fáma že není vhodná alpex trubka k zalití je blbost propagovaná firmou Revel na diskuzních forech. Nikde jinde sem tuto informaci nenašel. Smyčky se mi bohužel nepodařilo udělat +-80m vím že je to ideál ale prostě to nejde. To bych to pak nemohl regulovat na místnosti.

Mám v průměru kolem 80 ale někde i 119 nebo 35. Takže regulovat budu muset, ale od toho tam ten rozdělovač je ne? 

Okruhy budu tahat bez napojování to je jasné, co se týče tlakové zkoušky tak mám ověřeno že voda je přecijen lepší (nevím proč, ale když sem zkoušel tlakovat vzduchem tak se tlak držel, ale vodou to protékalo). Každopádně u podlahovky to nemá kde téct když nemáš spoje, a u rozvaděče a tam si to dotáhneš případně...

Můj nákres viz příloha.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Tlakování je přesnejší vzduchem. To co píšeš ty je blbost. Vzduch ukáže i netěsnost tam kde voda hlásí, že je vše ok. 


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 
Posted by: @kudykam

Každopádně u podlahovky to nemá kde téct když nemáš spoje, a u rozvaděče a tam si to dotáhneš případně...

Může být vadná trubka nebo ji můžeš hodně zlomit a přestane mít pevnost. Proto na to nespoléhej a zkoušku si neošiď.
Add nákres :

1) Délku 4. obvodu zkráť tak, že půjdeš přes zeď. To by mohlo být cca -20m, ale i tak je to dost, Zvážil bych rozdělení na 2 okruhy.
2) Navleč si chráničky na přívodní potrubí u té zhuštěné oblasti, aby se ti to tady nepřehřívalo. Mám to podobně v TM na dlažbě. Je to sice přijemné, když tam jdu, ale mít to v kuchyni/jídelně,  není to pravé.
3) Room 3,  jestli je to WC natáhni tam hady.
4) Pokud máš sprcháče (master bathroom/batchroom) natáhl bych je tam také. 
5) Natáhni hady víc pod kuchynskou linku. Cca 0.5-0.55cm ode zdi.
6) Nevím co bude u toho okna v ložnici, ale natáhl bych podlahovku až ke zdi.
7) U obvodových zdí dej trubku co nejblíže ke zdi (cca 5cm)
8) Pokud jdou přes dveře 2 roury, dal bych je na střed a né na bok, kvuli teplotě přechodu.
9) Ještě by to chtělo zkrátit nějak A1....

Je docela zvláštní mít vstup do koupelny z předsíně. Osobně bych jej přesunul k technicky nebo co to je.
Pokud budeš mít okruh 120m a další 40m, tak se to špatně reguluje, protože budeš mít obrovskou tlakovou ztrátu a tím malý průtok. Možná rozdělovač IMI - Dynacon, by to mohl zregulovat...

 

This post was modified 4 years ago by xoor

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Do sprchy dej topnou fólii. V zimě je to s klasickou podlahovkou v pohodě, ale v létě to bude díky fólii rychleji vysychat a nehrozí plísně ve spárách a na silikonu.

This post was modified 4 years ago 2 times by kobra23

   
ReplyQuote
Page 14 / 20
Share: