P2P – zkušenost s výběry peněz z platforem

P2P – zkušenost s výběry peněz z platforem

Jelikož nám začali budovat zámkovku, nadešel čas vyndat peníze z P2P. A ačkoli jsem myslel, že tento článek vydám už před týdnem, bohužel, abych měl všechna data, musel jsem čekat.

A protože článků o vkladech na P2P platformy je spousty, ale zkušenost s výběrem nikdo moc nesdílí, rozhodl jsem se, že výběrů využiju a udělám z toho článek se zkušeností s každou platformou.

Dobředu rovnou avizuji, že ani s jednou platformou žádné problémy nebyly, peníze na účet v pořádku dorazily. Jen to trvalo déle, než jsem čekal (až deset dnů). Celkově jsem vybíral celkem cca 170.000 kč,  takže by to mohlo mít už trochu vypovídající hodnotu.

Twino

Výběr neumějí přes Transferwise, což je škoda. Takže jsem si poslal peníze na svůj EUR účet v KB, odkud je pak převedu přes transferwise na koruny. Trochu krkolomné, ale co už.

Vybíral jsem 2000EUR, příkaz k odeslání peněz jsem dal 6.3.2017 během dopoledne, peníze dorazily 8.3. v 11:20.

Z Twina jsem vyndal všechny “flákající se” pěníze a dále jsem rozprodal všechny půjčky, které nebyly za 13.8% (prodej na Twinu je bez poplatku). Vzhledem k nedostatku úvěrů se po nich jen zaprášilo, takže za dopoledne bylo rozprodáno a já mohl vybíjet.

SavingStream

SavingSteam výběr přes transferwise podporuje, ale tak, že vlastně ani nic nenastavujete. Jen dáte “International Withdrawal”, nastavíte svou cílovou zemi a IBAN a potvrdíte částku. Zbytek udělá SavingStream za Vás, není potřeba nijak klikat ve Vašem účtu.

Příkaz k výběru jsem dával také 6.3.2017 během dopoledne, peníze na CZ účet pak dorazily 16.3.2017. Saving stream byl nejpomajeljší platformou na výběr, ale asi to bylo způsobené problémamas jejich bankou, o kterém informovali ve speciálním newsletteru.

Na SavingStreamu jsem prodal všechny úvěry, které byly méně než 100 dnů do splatnosti a částku pak doplnil ještě prodejem úvěrů, kde jsem vlastnil víc než 200GBP na investici, případně těmi, které byly za méně než 12%.

Rozprodej byl opět fofr, něco jsem naklikával v neděli, zbytek v pondělí ráno a během dopoledne bylo vše prodáno. Prodej je na SavingStream bez poplatku.

Kurz převodu se počítá trochu hůře, protože převod trval 10 dnů, takže nevím, dle kterého ho porovnávat. Převod každopádně byl za 30,6Kč/GBP a pokud vezmu 16.3., tak střed byl 31.098Kč/GBP.

Vypadá to, že SavingStreamu trvalo 9 dnů, než to zadali do Transferwise a 1 den pak na převod do CZ. Na tomhle by mohl SS zapracovat, protože převody pro lidi z UK trvá 1 den (ověřeno na fóru).

Mintos

Mintos také podporuje transferwise, ale zase trošku jinak než SavingStream. Při výběru se jen zadá, že chcete peníze poslat na Transferwise a víc nevyplňujete. Dotaz na cílovou měnu pak přijde emailem od člověka z Mintosu.

Příkaz k výběru jsem dával také 6.3.2017 během dopoledne, peníze na CZ účet pak dorazily 13.3.2017. Nějakou dobu, něž Mintos poslal email s dotazem a pak další chvíli, než to do TransferWise zadali. Údajně při příštím vyndavání peněz mám rovnou poslat email s doplňujícíma informacema, čímž se vše urychlí (nechápu, proč to nemají ve formuláři).

Převod z Mintosu se provedl za 26,83Kč/EUR, s tím, že střed byl tou dobou 26,99Kč/EUR.

Na Mintosu jsem prodal část mých Mogo půjček co měly úročení 13.5%. Povedlo se mi je prodat s přirážkou 1,7%, takže jsem na prodeji ještě 0.7% vydělal (1% je na Mintosu poplatek za prodej). Rozprodával jsem 2000EUR, takže nějakých 14EUR k dobru.

Co dál, jak příště

S převody jsem z větší části spokojen. Jediné co mi trochu vadí je delší prodleva v převodu, kterou ale není člověk schopný nijak moc ovlivnit. Jinak ale peníze dorazily jak měli, takže spokojenost.

Příště asi zkusím vybít peníze přímo na můj CZ účet v dané měně a konverzi udělat až v zápětí, abych měl plnou kontrolu nad tím, kdy přesně se konverze provede. Jsem domluven s mým bankéřem v KB, že se tam zastavím a přídáme více SEPA plateb zdarma a případně se sníží poplatek za ty ostatní (jelikož tam mám docela dost převodů).

Koukal jsem i na jiné banky, jelikož mi někdo říkal, že lze najít SEPA téměř zdarma, ale jediné co jsem našel je Equa, která má příjem za 9kč, ale odeslání za 150kč a neumí GBP.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

38 thoughts on “P2P – zkušenost s výběry peněz z platforem

 1. Díky za sdílení zkušenosti s výběrem.
  Jen připomínka k Mintosu, píšeš “Převod z Mintosu se provedl za 26,83Kč/EUR, s tím, že střed byl tou dobou 29,99Kč/EUR.”
  Střed by měl být 26,99 předpokládám 🙂
  Já se chystám vybrat volné prostředky z Viventoru, Twina a přesunu na SavingStream..
  Mimochodem na SavingStream je nyní 10 půjček v default, tak snad bude vypořádání v pořádku 🙂

   1. To, že dlužníci neplatí včas, není problém SS. Bude spíše záležet na tom, jak se k tomu SS postaví, jak tvrdě bude vyžadovat plné splacení. Ono LTV je u každé půjčky vždycky celkem nízko, takže by se to mělo vždy podle mě splatit z ceny nemovitosti..
    Dokud budou chodit úroky i z default půjček a do nějaké doby i default půjčky splatí, tak by to mělo být OK 🙂 Těch 10 default půjček se objevilo až tento měsíc, takže jsem zvědav na ejich měsíční sumarizaci..

    1. No s tim LTV…. Ta první mela taky LTV 70% a prodala se za min, takze zbytek lepili z fondu.

     Ale porad je beru jako velmi dobrou platformu. Ty defaulty se daly čekat, 12% je u za nějaké to riziko nebo prodleni.

     A jak pises, %% jsou i za defaultnu, jen je dají az zpětně.

     1. Já je taky beru jako velmi dobrou platformu, je a Mintos 🙂
      Otázka je, kolik % si berou za zprostředkování, kolik potom v tom fondu mají.. Snad dost i na ostatní defaulty.
      Když se ty nakonec deafulty splatí, tak to investor vlastně ani nepozná, pořád mu chodí těch 12%, jen je tam to riziko, že danou nemovitost neprodají za požadovanou částku…

      1. nekde se resilo, ze si berou 2-4% dle typu investice. V tom fondu jsou pak jeste penize z uroku z investic, ktere jsou zrovna na SM, takze neco do toho leze.

    2. Je to trochu pracnější a chvíli to trvá, ale “nakupuji” hlavně v pipeline (zatím se tam stále objevují 12% nabídky) a když se nějaká půjčka blíží ke 100 dnům, tak ji prodám. Takže mám půjčky 100 až 300 dní a tam je ta likvidita v pohodě. Je to trochu pracné, ale nemusím se bát, zda půjčka, co má -100 dní, se prodá (nebo jestli časem nespadne do defaultu).

      1. Nop, u mě to bylo vždy gratis, jen když hodíš něco na SS k prodeji, nepočítají se z toho úroky, nebo spíš takhle když nedržíš ten podíl přes půlnoc, tak ti z toho nejdou úroky, tudíž. Lidi to tam dají k prodeji brzo ráno a večer to zase stáhnou aby měli úrok…Ale tedka koukám že je tam těch ůvěrů nějak moc. Takže je silný přetlak nabídky, což nebývalo zvykem…nevím co se děje. Jestli kvůli Brexitu který začne příští týden?

      2. tak tak, prodej je zdarma, jen se nepocitaji % z doby, kdy je to vystaveno na SM.

       Ohledne pretlaku, je to tak, je tam toho ted dost. Je otazka, jestli to jeste neni trosku panika kvuli tem defaultovanym uverum. Uvidime co se bude dit dal

 2. Já teď narazil na Revolut a prý jde ze SS a podobným GBP platforem vybírat na jejich interní GBP účty a to si potom převést do EUR. No zatím ještě bádám ajk to funguje, teprve jsem si založil účet a poslal tam 50€ zkusmo.
  Jinak já z EUR platforem mám výběry zdarma, mám německý EUR účet, kde jsou SEPA platby Gratis, takže v tomhle jsem v pohodě a případný převod EUR->CZK budu řešis přes RoklenFX. Z Viventoru to už taky asi vydnám, jen to tam leží a kde nic, tu nic. Jen mě asi zkásnou tou španělskou daní, nedodal jsem jim zatím ten formulář o daňovém domicilu. Jinak pokud by ten Revolut byl tak jednoduchý, tka mám asi vyhráno a ošetřený veškeré varianty, jak neplatit bankám na drahých poplatcích a směnách do zahraničí.

  Díky za tvojí zkušenost.

  1. Tam bude otazka, jestli se SS uvoli poslat penize na ucet Revolutu. To bude chtit zjistit. Ale jinak takto funguje i Transferwise, ze maji GBP ucet. Problem je, ze tim, ze to neni unikatni ucet pro cloveka, tak to zrejme procesujou rucne misto automaticky.

   Jestli se ti ten Revolut povede, dej kdyztak vedet. Urcite bych to pak taky vyuzil. Ohledne toho nemeckeho uctu, ten se dal zalozit nejak na dalku, nebo v DE pracujes?

 3. Německý účet se dal založit na dálku, ale teď pro nové příchozí už to není tak zajímavý, zavedly tam poplatek za správu 2.9€/měsíčně, já to mám ještě GRATIS takže to je v pohodě.

  https://n26.com/

  1. Tak menší update, účet založit jde, jen musíš jako dodací adresu karty zadat někoho z DE, AT, FR, GR, IE, IT, SK, ES, kam karty posílají. A dokonce pokud zvládneš autorizaci do 1.4. tak ti nebudou účtovat ten poplatek, viz jejich ceník(Optional: €2,90 / month (WAIVED for customers who complete identity verification before 1. April 2017):

   https://n26.com/eu/pricing/

    1. To s tím Slovenskem,myslím, že je to tím že tam mají EUR. Všechny výše zmíněné země mají jako měnu EUR. Nicméně Váš odkaz je zajímavý, ale vím o více lidech z CZ který mají tento účet a v pohodě jim funguje. Mě stačilo na ověření česká občanka skrze webkameru a do týdne byla karta u kamaráda v SVK. Nemusí to být naštěstí do vlastních rukou, pže PIN si zvolíte sami v appce, takže dojde jen plastiková kartička neaktivní.

     To zní jako bych tady dělal nějaké promo, haha.. ale já s něma kromě spokojeného zákazníka nemám nic společného. Online SEPA platby na všechny EUR platformy jsou super. Kurzy mají rovněž čísté od Mastercard, nic si nepřidávají víc. Jen mě nasr***, když od nového roku zavedli poplatek 1.7% výběru mimo EUR země.

     1. Aha, tak uvidim co odpovi a pak to nejak vymyslim. Protoze ty SEPY by se hodily.

      Jinak ten vyber, oni maji podporu pro transferwise, tak to preposlat do CZK a je to zdarma ne?

      1. JJ SEPA se hodí, to je Mintos,Twino, Viventor, apod….

       Ad výběr/
       To abych pravdu řekl, tak jsem nikdy nezkoušel, protože se mě nelíbí ten poplatek u TW, sice nějakých 0.7% (https://transferwise.com/pricing#?from=EUR&to=CZK), ale já to sypu všechno přes RoklenFx, kde to mám Gratis (OK, je tam marže nějakých 0.08%, ale stále míň jak TW) a většinou na ty peníze nějak nespěchám (to vypořádání trvá cca 5dní (pošlu EUR na účet Roklenu, udělám směnu a oni mi pošlou CZK na můj účet.)

       1. Vojto, prosím Vás, jak dám na Mintosu příkaz pro výplatu na účet u Roklenu, když se z něho přece nejdřív musí na Mintos něco poslat, aby to spárovali? Díky za reakci

        1. Tohle se Vám asi nepodaří, protože Mintos chce první deposit použít Váš osobní účet(na vaše jméno) a tento účet si tam potom uloží. Pokud provedete další deposit pře RoklenFx, tak si to sice ten jejich účet taky uloží, ale zpětně nejste schopen už do toho příkazu pro výběr, který budete chtít zastlat na sběrný účet Roklenu, zadat jakkoukoliv referenci(či VS), aby na tom sběrném účtu Roklenu přiřadili ty prostředky z Mintosu právě Vám. Takže jim přistanou na účtě peníze ale oni neví komu to přiřadit a obratem je vrátí zpět do Mintosu, právě z důvodu chybějící reference platby. Já na Mintos, Twino mám zmíněný N26 účet, kde mám SEPA platby gratis, takže já používám RoklenFX jen na převody do GBP a i tady už jsem našel lepší/levnější/rychlepší platformu, ale napíšu víc až ji odzkouším, zatím jsem udělal 2 převody.

     2. Tak mi ted poslali tuhle odpoved:

      =========================================
      Hey,

      Thanks for getting in touch!

      Unfortunately N26 is not available for Czech Republic at the moment, however if this changes in the future our website will be updated.

      I hope I have answered all of your questions, but if you have any others, please do not hesitate to contact us. You can also always check out our support center to find answers right away: https://support.n26.com/

      Have a great day,

      Aaron
      +49 (0) 30 364 286 880
      N26 Customer Service
      Klosterstraße 62 | 10179 Berlin
      ========================================

      Takze mi to prijde, ze to neni jen o postovni adrese ;-(. Asi to jde nejak obejit, ale neni to ofiko

      1. Ta odpověď mě příjde taková fádní, Já nevím mě to prošlo, ale byly to taky 2 roky zpátky. Oni předtím byly jen pod křídlama nějaké větší německé banky a až teď od roku 2017 dostali svojí bankovní licenci, takže jsou ted oni sami oficiální bankou(museli se vyměnit platební, karty, člověk dostal nový IBAN, apod..)
       Nicméně si myslím že by neměšl být problém říct že jsi Čech pracující na Slovensku/Německu…máme tu přece slavnou EU, takže rovný podmínky všem 😀

       1. No mne to tak taky prijde, ze by to melo jit pro vsechny z EU. Nevim no.

        Otazka kam si to na slovensko poslat, aby to nebyla uplne nejaka preposilaci sluzba, kde to jde na prvni pohled videt 😉

        1. Koukám, že jsme si z toho udělali trochu diskuzní kroužek tady na téma EUR účet 😀
         Tak sorry za SPAM. Přeposílací služba neprojde, už to někdo psal na nějakým blogu, že to musí fyzická adresa a někdo to musí převzít od kurýra. Mě to přebíral kamarád v SVK a vše bylo vcajku.

         1. Imho pritvrdili. Napsal sem, jeslti kdyz tam obcas pracuju a mam prechodnou adresu, jeslti si muzu zazadat.

          Unfortunately you would need to be permanently living in Slovakia to apply for an N26 account. We also only use Euro as a currency which is why Czech Republic has some limitations.

 4. Nepremyslel jsi o currencyfair? DAji se tam zaslat ruzne meny jako transferwise, ale lisi se to v tom, ze clovek se muze rozhodnout kdy udelat tu konverzi a kdy to zaslat na svuj cesky ucet. Je to tak vice pod kontrolou.

 5. Dobrý den,
  vybíral jsem v pondělí cca 105 euro z mintos, zadal jsem poslat přes transferwise, ale nic se zatím neobjevilo, i když udávají, že platba dorazí během 2 dnů. Co mám prosím dělat dále? Děkuji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting