Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
54.3 K Views
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Mam ponuku z  http://rogicom.sk

Inak mam od nich uz 9 rokov infrapanely v byte, kde teraz byvam. (ten typ sa uz nepredava) byt ma 84m2, je na druhom poschodi v dvojposchodovej bytovke na kraji, Vacsina stien je obvodovych. Bez zateplenie, bytovka je postavena zo skvarobetonovych kvadrov. Okna nejake polske (dvojsko) nie velmi dobre zalozene. Tepelne straty teda nic moc... vodu hrejem obycajnym 80l bojlerom. Mesacne platim za elektriku 80 -90 eur (ako ktory rok) co je priblizne rovnaka cena ako plati suseda s velmi podobnym bytom a kuri plynom. Nemozem teda na infrapanely ani jedno kryve slovo povedat, co sa spotreby tyka... verim, ze v dobre zateplenom dome to bude jednoduche a velmi efektivne kurenie.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Mám 9 okruhů, z toho jedna je garáž (43m2, kterou spíš netopím - jen jak byly ty strasny mrazy.) topím na 22, obývák 23, loznice 19 - mám to ale napojené na loxone, které tim blokem inteligentní regulace pokojove teploty neco usetri (pravdepodobne). Nějakých 200m2 celkem


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Dáda:

rekuperaci v domě máš? přitápíš krbem? je podlaha pocitově teplá? a TZ objektu prosím 🙂 dům je patrový? omlouvám se za smršť otázek, ale potřebuju co nejvíc informací 🙂 děkuju moc


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Rekuperaci mám, bungalov, krb nemám. Ta rekuperace udělá taky hodně. Jestli Vás zajímá neco vic, tak jim zkuste zavolat. Mě hodne poradili ze skladbama.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja by som bol hrozne nerad, aby sa tu sirili kraviny, na ktore nerozvaznym rozhodnutim niekto doplati. Takze polopate:

- pri navrhu sposobu vykurovania vychadzame vzdy z tepelnych strat objektu

- elektricke vykurovanie premeni vzdy (*1) 1 kWh elektriny na 1 kWh tepla

- 6 kW TZ znamenaju, ze pri navrhovej teplote (-~15) elektromer natoci 6 kW kazdu hodinu. To by znamenalo 144 kWh elektriky denne, ale kedze nemrzne nonstop -15 st a zimy su miernejsie, bude to vo vysledku menej, dajme tomu 4 kW. Mesacne 6k. To je uz relativne dost a zrovna 5-6 kW je presne ta hranica, kde sa lame navratnost investicie do TC.

Doomsaying o mesiace rozkopanej podlahe a podobne nezmysly su proste uplne mimo, vodna podlahovka je hotova za 3 dni, potom sa uz len caka na vytvrdnutie poteru. Huciaca vrtula je problem, ale da sa to riesit (bud tc zem-voda, alebo kryty na vrtulu).

Keby som pred podobnym problemom stal ja, s 6 kW a rozumnou dispoziciou domu, dal by som si infrapanely a do prostriedku baraku/najvacsej miestnosti by som dal nejaku lepsiu invertorovu klimu za 20. Co pojde rozniest po dome, vyhrejem klimou s COP4, zvysok dohrejem infrapanelmy.

Ja osobne som chcel podlahovku, takze mam vodnu podlahovku a modifikujem klimatizaciu do vody. COP pod 3, cena pod 60 (+ podlahovka, tu si uz nepamatam).

*1 tzv. "uspora" niektorych typov salaveho vykurovania je sposbena kurenim na nizsiu teplotu (pricom pocitova zostava rovnaka).


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Já mám díte, chci mít teplou podlahu. Je to každého vec.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@ msk : napsal jsi to hezky. 

Proto mi nejde do hlavy ten jejich graf :

Screenshot 2017 02 27 10.07.31

S tou klimou to je taky trošku možná horší. Teď myslím vytápění vzduchem. 

Moje zkušenost je : pokud je to lehká stavba (dřevostavba) má vytápění vzduchem smysl, protože chybí akumulace. Pokud je to těžká stavba, vytápění vzduchem smysl nemá. Jo o tom i hezký článek na tzb. Ty jsi ale psal o doplňkovém vytápění - což asi smysl má. Navíc pořizovací cena té klimy je "zanedbatelná". 

Mě akorát zaráží - že se tady kluci shodli na "dobré" ceně 200tis za tento typ topení. Topení pomocí nějakých fólií nebo rohoží, ať už je to cokoli bych hodnotil na 50tis max. jinak to fakt nepovažuji za výhodné.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Hele já v tom bydlím a jsem spokojenej (akumulaci nemám, nechci). At si to kazdej zváží jak chce 🙂 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@ Dáda : Tou akumulací jsem myslel zdivo.  A ty máš pasivní dům? Jakou spotřebu máš - jen tak ze zvědavosti? na tu chatu si to asi pořídím ale musím to sehnat za lepší peníz.


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

No já právě k tomu, abych to mohl zvážit potřebuju data 🙂  je fakt, že na stránkách udávaj vytápění elektrokotlem 340kWh/měsíc, to je asi blbost spotřebovat 11kWh denně pro vytápění. to by u mýho domu dělalo dvě hodiny topení denně a dalších 22 bez topení? Nějak se v tom začínám ztrácet 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Graf je uplna klasika, ako vsetky grafy na svete. Je to rovnaky princip ako infrapanely, s tymi budu naklady podobne (ale bez efektu teplej podlahy, nech je to pojem akokolvek sporny)...


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja budu mít podlahovku a k tomu TČ Nibe země/voda 6kW. Celkově mě to vyjde na cca. 350 tis. Kč (vč. montáže, zemního kolektoru,...).

Souhlasím v tohle s Koldu - pokud by mě elektrika vyšla na max. 100 tis. se vším, tak bych o ní uvažoval, ale za 200 tis. už je to hodně. Instalace podlahovky trvala cca. týden (šlo by ale určitě i rychleji) co trvá tak je pak schnutí anhydridu.

Takový sekundární bonus u TČ máte pak nižší tarif od Eonu, což časem taky něco ušetří. A otázka, jak na tom budou za 10 let ceny el. energie, to ale těžko spekulovat.

Mě bylo sympatické topení od podlahy (topit od stropu je divný - byť jde o sálavé teplo, kterým se vzduch neohřívá). A stran argumentace a pixli v technické místnosti - stejně si někde musíte akumulovat ohřátou vodu na umývání, jen bude asi ta bedna trochu menší, ale bude tam.


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Na druhou stranu pokud dám za el. topení 200tis potřebuju vyřešit ještě ohřev TUV to bylo uvažováno se solární sestavou cca 80tis.  Pokud by mi někdo udělal TČ do baráku do 300tis včetně ohřevu TUV, tak asi není co řešit. Jen nevím jak je to pak dál se zárukama, kolik je schopné TČ (kompresor) reálně vydržet, abych do toho každých 5 let nemusel vrážet dalších 50tis, pak by to ztrácelo smysl.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Znova opakujem - komercne TC vzduch-voda 6 kW sa da zohnat za 80-120 (samsung, lg, ...), cinske za 40-50, modifikacia klimatizacie za 30-60. K tomu pripocitat cenu podlahovky, nejaku bizuteriu (15) a zasobnik TUV s patronou (20). Solar nedava bez dotacii absolutne ziadny zmysel, nikdy sa to nevrati. Zivotnost kompresorov v drahych TC by som ocakaval 10-15 rokov a vymenu za 50, pricom ju nikto robit nebude, pretoze to zariadenie ako celok bude moralne zastarale a vymeni sa cele. Zivotnost kompresoru v cinanovi by som ocakaval 8-10 a vymena sa spravi vymenou celeho TC (za 10 rokov budu tc zas o svetelny rok dalej). Zivotnost kompresoru v modifikovanej klime co bezi nonstop leto-zima tazko povedat, su ludia co to nahanaju 6-7 rokov a no problem, su ludia co im odisiel kompresor po 5 rokoch *1. Vymena sa riesi vymenou klimy, takze 20-30 tisic. Schvalne nepisem o zem-voda, o nich (skoro) nic neviem. U fix-u by som ocakaval kompresor nesmrtelny, u invertoru 10-15 rokov.

*1 jedna sa ale o specificky pripad, klima bola poddimenzovana a trvale prevadzkovana mimo tabulkove hodnoty (rozumej ohulena co to slo, az sa spalilo vinutie kompresora).


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ještě se vrátím k tomu grafu o té firmy, kde píší že je předpokládaná spotřeba běžného domu o podlahové ploše 174m2 cca 500kW. Ono to asi bude pravda pokud se jedná o hodnotu rozpočítanou na celý rok tedy 12x500kW - což by asi běžnému domu mohlo odpovídat.

@msk - souhlasím. Proto jsem šel do hodně podobného řešení TČ - stavebnice. Pokud se něco posere tak si to sám opravím a nejsem závislý na dodavateli. Na druhou stranu jsem udělal hroznou blbost, že jsem nevyužil žádných dotací. Takže pasiv svépomocí bez dotací. Což samozřejmě znamená že je tato investice nenávratná. 


   
ReplyQuote
Page 5 / 20
Share: