Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
54 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ty mas tusim zeravika, ze? Tam ale ta cena tiez nie je ziadne terno, aj ked je to furt pod 100, nie?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No je to tak. Pokud chceš "surové" čerpadlo jako já 6kW tak je cena kolem 70.tis.

k tomu potřebuješ regulaci, zapojit , oběhové čerpadla a odhlučnění takže ve výsledku cca 120tis + zemní kolektor asi 40tis a klasika podlahovka cca 35tis.

Klidně to může být i víc (aku nádrž, loxone ...)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som narazil na nejakej modrejstreche/urobsisam/whatever na cloveka, co si to doma zbuchal fakt na kolene, tusim 4 kW copeland on/off, nejaka bizuteria okolo, chladiar mu to naplnil a vyslo ho to nejake nizsie stovky E, nepamatam sa kolko. COP4 zem-voda.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jasně. On i ten Žeravík byl dříve podstatně levnější ale postupem času přidával další bezp. prvky a tím se vše prodražuje. Samozřejmě to nebude dělat bez zisku a díky nesmyslným dotacím se ceny pokazily úplně. Je ale fakt že ceny postupně klesají. Já se teď pomalinku chystám do další stavby ale daleko komplikovanější co se týče byrokracie. Nicméně TČ budu zase brát od Žeravíka - i když s vyšším výkonem než teď.

No a do pasivu samozřejmě nejdu 🙂  


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Já mam problem ten, ze ty homemade cerpadla udelate DIY za 60K, ale opravdu to nechci na vlastní barká. je to stejné jako si udělat smarthome na raspberry PI. Strávim stím tolik casu a stejne to nebude fungovat poradne. Nejsem tak bohatej, abych si mohl kupovat levne veci 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jasně je to jen o názoru 🙂 Já jsem si to pořídil na základě toho, že mi už jedno TČ od něj funguje 10 let bez jediného zásahu, což se kolikrát u komerčních zařízení říci nedá. 

je ale fakt, že bez osobní iniciativy to prostě nejde, a nejedná se o realizaci "na klíč". Člověk je přinucen o tom něco vědět, takže pokud možno přečíst jeho knihu.

🙂


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

presne tak, mit nekomu moznost zavolat, kdyz budu na lyzich a manzelka mi bude volat, ze se netopi


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Manzelka otvori rozvadzac a prehodi jeden packovy prepinac (ktory zopne elektrokotol). Ked jej bude teplo, tak ho zase zhodi. Za 12-24h zopakuje, az pokym nepride niekto, kto to spravi. Pripadne hodi 2 polena do kamen.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

V předcházejícím příspěvku je několik hrubých chyb!!! Hlavně místo manželka by mělo byt loxone? Teda až na ty polena?


   
Gargamelko and Jano reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak samozrejme, mam to naplanovane tak, ze elektrokotol je ako bivalencia, takze je vlastne uplne jedno, ci klima umrela, alebo len nestiha - pripaja sa elektrokotol. Ja som myslel este viac dopredu - ked chcipne loxone, potom sa ide do rozvadzaca a manualne sa zapina kotol. No a ked chcipne kotol, tak su tie kamna...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No ale stejně s těma polenama je to výzva 🙂


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

OKOK 🙂 není to zrovna to co bych chtel. Osobne jsem pro zjednodusovani. Tak jako jsem pro elektroauta, kde neni plno zbytecnosti, co ma benzin. Tak i folie nemaji nic navic. Není tam nic, co se muze rozbit, co se točí atd...

Ale je to kazdeho názor, nic nikomu nevnucuju 🙂

 

To je 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ale ved samozrejme, keby elektrika stala 0,0prd a TZ domu by tomu odpovedali, nevidim v tom problem (az na tu prisernu cenu montaze). Bohuzial treba aj nadalej pocitat s narastom ceny EE a ti co maju TC na tom budu 3-4x lepsie voci tym co menia elektriku na teplo v pomere 1:1.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 117
 

Pripojim svuj pohled - ja jsem mel elektricke podlahove vytapeni dlouho jako hlavniho kandidata (138m podlahove plochy, TZ ~5kW).

Taky jsem se bal elektromagnetickeho smogu, ale vysvetlili mi, ze s tim maji problem jen topne rohoze a nejlevnejsi kabely. Vsechny rozumnejsi kabely jsou pry stinene, takze tam je vyzarovani temer nemeritelne. Tim padem jsem to bral jako OK.

Mel jsem nekolik nabidek, vetsinou kolem 100kKc - to mi prislo celkem v pohode.

Pak jsem ale zacal resit, jak je to s rozmistenim nabytku atp. Standardni kabely/panely by nemely byt nicim zakryte (idealne ani kobercem, sedacim pytlem atp) ... tim padem je potreba je udelat presne podle budouciho rozvrzeni nabytku. To je OK, ale co kdyz se rozhodnu v budoucnu nabytek posunout, nebo pred sedacku pridat koberecek?

Tak jsem si nechal nacenit samoregulacni kabely (jen v mistnostech, kde presunovani hrozilo - odhadem cca 60% plochy) ... a razem byly nabidky cca 170kKc. Navic mi nikdo nebyl schopen rici, jak je to s trvanlivosti - se samoregulacnimi kabely jeste neni tolik zkusenosti.

Teplovodni system je samoregulacni z definice, zivotnost se navic uvadi cca 50 let, u kabelu cca 20.

Ultimatni argument ale pro me byla otevrenost do budoucna - mam dost sirokou paletu moznosti, jak podlahovku krmit teplem. Pokud budu chtit minimalizovat investicni naklady, povesim na to elektrokotel, muzu tam dat kondenzacni plynovy, muzu mit dohrivani fototermikou nebo fotovoltaikou a do budoucna jsem si nechal v zakladove desce i dve pruchodky na primarni okruh TC zeme-voda.

Na samotne trubky, systemovou folii a prichytky jsem mel nabidku cca 35kKc - pokud bych si chtel topeni pokladat sam.

Nakonec jsem skoncil u systemoveho reseni Viessmann za 200kKc vcetne prace, kotle (i s ohrevem TUV),  hydraulicky vyvazenych rozdelovacu IMI a vsech dalsich serepeticek kolem.

Tot moje myslenkove pochody pro srovnani...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To je presne to co hovorim. Elektricka podlahovka je vo vysledku draha, neflexibilna a nemas moznost vymenit zdroj tepla. Riesit este kde bude aky nabytok a co vsetko smiem a nesmiem kde na podlahe mat - no to mi poser kozy. Nechapem ludi co si nieco taketo davaju do (noveho *1) domu, ked vodna podlahovka vyjde na identicke, alebo mensie prachy.

 

*1 - pochopim to u rekonstrukcie, kde nie je priestor na zvysovanie podlahy. Aj ked dnes existuju suche podlahovky, ktore maju snad len 1 ~3cm.


   
ReplyQuote
Page 6 / 20
Share: