X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.7 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ten co ti řek že ŽZ svorky nejsou uzemněné je samozřejmě člověk který o tom nic neví a přidělává si práci navíc. Pokud je DIN lišta namontovaná na něčem železném a tím pádem spojená se zbytkem rozvaděče, pak je každá ŽZ svorka zemněná přes DIN lištu. K čemu by tam jinak byl ten třetí šroubek?


   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Já jsem si to myslel. Díky


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Když jsem u těch rozvaděčů tak tuhle znáte?

"Pokud je v domě více světelných okruhů, musí být každý světelný okruh na jiném proudovém chrániči"

Naštěstí ne na samostatném, ale jen na jiném, takže třeba se zásuvkami ...

Tuhle anekdotu vyprávěli na posledním školení vyhl. 50

 

 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@kimot

Když už tu zmiňuješ ty chrániče, nemohl by ses kouknout na můj dotaz  https://www.vodnici.net/community/technologicke-vybaveni-domu/dodatkove-vybavene-elektroinstalace-ups-proudove-chranice-prepetove-ochrany/paged/2/#post-14078?

Jinak právě všechna světla per patro jsem chtěl dát na jeden chránič. Je to tedy z nějakého důvodu špatně? Co jsem tak četl, tak se i dává jeden chránič na celou instalaci, a i když to není ideální, tak technicky je to v pořádku.


   
ReplyQuote
(@orlik80)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 44
 

@kimot

Predpokladam, ze je to jenom doporuceni, ale ma to sve opodstatneni. Kdyz se ti podari vyhodit chranic, nezhasnou ti svetla v celem dome. Kdyz pouzijes vic chranicu, je sance, ze ti neco zustane svitit a ty se neprerazis cestou k rozvadeci... tudiz zalezitost bezpecnosti 🙂


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@blaf  @orlik80

Doporučuji přečíst si normu ČSN 33 2130 ed.3. Pokud se k ní nemáte jak dostat, tak mi napište zprávu.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

A já to nebudu dramatizovat a napíšu to sem rovnou:

Je-li v prostorech bytových domů, občanské výstavby a na pracovištích užito proudových chráničů, pak žádný proudový chránič nesmí chránit více než jeden světelný obvod.

Za mě je to úplně jedno, vzhledem k tomu co lze vidět nejen tady za zvěrstva je tohle pouze nepatrné zaškobrtnutí, které není rozumně realizovatelné. Vůbec bych neřešil. Chce to vybrat dobrého revizáka. Jak je vidět tak lze dneska pořád sehnat kousky co schválí rozvaděč ze sádrokartonu, ale samozřejmě se může najít i blbec, který se striktně bude řídit tabulkami 🙂

This post was modified 5 years ago by Bery

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Jenže toto se netýká rodinných domů. 


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Jako pokud se bojíte náhodného vypnutí chrániče, je ještě možnost použít nějaký automaticky nahazující se chránič. Jednoduše řečeno, po vyhození ten chránič otestuje jestli problém přetrvává a sám se nahodí...

https://www.schneider-electric.cz/cs/product-range/1466-red/

 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@kobra23

Řekl bych, že RD jsou občanskou výstavbou.

edit: Tak nejsou, taky jsem se mohl zeptat googlu hned 🙂

@honza

Vzhledem k tomu, že nesedím, tak ani nebudu hledat cenu toho chrániče 🙂 To už mi přijde více smysluplný pomocný kontakt, aby o tom člověk věděl, že to spadlo a pokud to padá často, tak lepší řešit příčinu než důsledky.


   
MartinB reacted
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

ano chránič na světelné okruhy v RD lze použít jeden, není potřeba jistit každý okruh zvlášt to se podle toho co jsem pochopil je pouze u občanské výstavby tedy jako jsou restaurace, hotely, residenční bydlení atd. 

Chránič s vracející spouští je velice drahý luxus..  a pro RD absolutní nesmysl. Přesně jak říká cybermole má se řešit příčina né důsledek!!!


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Z důvodu bezpečnosti se dávají aspoň dva aby nebyl blackout v celém domě najednou.

Ideální je mít okruhy rozdělené tak, že místnosti, které mají více světelných okruhů, jsou na dvou různých proudových chraničích, aby vždy něco svítilo a dalo se bezpečně zjistit příčina vybavení PCH.


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

Jo to je asi rozumné ale jseště jsem se tím moc nesetkal. Plno instalací v RD je s dvouma chráničema a to jeden na svetla druhy na zásuvky a tím to hasne. Důvodu zcela prostý  instalační firmy ušetří. Pokud zákazník nemá aspoň trošku šajna zjistí to při prvním výpadku.  Já osobně na světla budu mít tři,  jeden na takzvané obyč. okruhy a druhý bude za UPS. pro světla s funkcí "Nouzového osvětlení", třetí na venkovní osvětlení domu a okolí.

A jak to máte teď se zásuvkama máte několik chráníčů a rozdělené okruhy či používate na každý okruh jističochránič ?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Mám mnoho jističochráníčů. Pár 3F  chráničů. K důležitým PCH i signalizaci vybavení. Snažím se hodně diverzifikovat = minimalizovat rizika. 


   
MartinB and Georgio reacted
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Chránič s vracející spouští je velice drahý luxus..  a pro RD absolutní nesmysl. Přesně jak říká cybermole má se řešit příčina né důsledek!!!

--------------------------------------------- 

Plno instalací v RD je s dvouma chráničema a to jeden na svetla druhy na zásuvky a tím to hasne. Důvodu zcela prostý  instalační firmy ušetří. Pokud zákazník nemá aspoň trošku šajna zjistí to při prvním výpadku

 

No to samozřejmě souhlasím, je potřeba řešit příčinu.

Každopádně příčina nemusí být vždy závada!

Vezměme problém přepětových ochran. Dejme tomu že nainstalujete do domu proudové chrániče, vše funguje juchů paráda. Pak za rok aniž by vám to došlo si řeknete, no k tomu mému pc by bylo dobré si dát nějakou přepěťovou ochranu, koupíte prodlužku (samozřejmě přepěťová ochrana v rozvaděči není dostatečná) s přepěťovou ochranou, no a co se nestane, bouřka krátká přepětová indukce, slabá ale ochrana na pc jí již vyhodnotí jako potenciální riziko no a co se stane, tím že dojde k ochraně tak vypadne nadřazený proudový chránič, pač se prostě na malej moment "spojej" ty dráty.

Ano není samozřejmě potřeba to řešit samonahazovacím proudovým chráničem , ale při instalaci je potřeba myslet na více věcí né jen na ochranu před přímím dotykem, jinak zásuvky v koupelně, venku a jinak v obývačce, pracovně atd ...


   
ReplyQuote
Page 34 / 95
Share: