X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.7 K Views
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

AD 1-wire: mam doma 5 SEDtronic modulu ve vypinacich, tazene do hvezdy po celem baraku (cca 15-20m stineneho kabelu SYKFY 2x2x0.5 a STP CAT5e), bohuzel obcas v soubehu se silovou kabelazi.

Kdyz jsem mel pripojene jen 2-3, bylo vsechno OK, po pripojeni pateho uz to zacalo vylozene zlobit, obcas nektery sensor vypadne, musim vyfiltrovavat neplatne hodnoty atp.

Borci v UniPi na 1-wire nabizi "rozbocovac", ktery v podstate jen serializuje hvezdicovou topologii tim, ze v kabelu vede jeden datovy vodic "tam" a druhy zase "zpatky". Pry to potom funguje lip. Ale jsem linej to doma takto prekopavat...


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Problémy máte i na 1-Wire extension od Loxone nebo na jiných GW?

Mám plánu GW jako na wiki, jen bych použil DS2482-800 se kterým získám 8 samostatných větví. Mohlo by to být stabilnější než na samostatných GPIO MCU.

K tomu 1-Wire hubu prodavají například i zde. Jediné co tam je: 100µF kondenzátor, ochranné diody (BAT54S) a možnost nastavit potenciometrem pull-up rezistor.

V případě výpadků, bych zkontroloval napájení a případně napětí na senzorech + napětí na datovém pinu + posílit napájení kondenzátorem. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Mě paradoxně čidla přes GW na Arduinu funguje dobře, ty co mám připojený na Loxone GW (mám domě 2) mi blbnou - obě dvě. Jak bude čas asi zkusím přepojit i ty další na Arduino. Momentálně na něm mám 2 větve (samostatně iButton a samostatně cca. 6 čidel).

Když sem měřil napětí u GW tak tam bylo OK, k proměřování koncových čidel sem se nedostal. Jaký kondík bys doporučil (předpokládám mezi DATA a UCC)?


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

@radek Ono stačí jeden vadný senzor nebo s větším odběrem a zabije celou sběrnici. Zkusit odpojit větve nebo přepojit na arduino.

Na posílení napájení určitě kondík mezi GND a UCC (47 - 100µF) tam kde se větví senzory. Pro DATA jedině zkusit RC filtr, který doporučují u DS2480B (težko říct jak mají řešený Loxone uvnitř). Zkušenosti s tím nemám, když ostatním fungují větší počet senzorů tak hledat problém v zapojení. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: Sedtronic

.. tak koukám, že p. Bracháček z Firveny si ode mne před lety zakoupil pár UNICA 1-wire senzorů aby je mohl okopírovat a nabízet? ... hmm...  🤔   

Když tě jiní kopírují, znamená to že jsi vepředu - to jen taková malá utěcha pro tebe (aspoň já to tak používám, abych rozdýchal kopírovače mé práce).


   
Georgio reacted
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 
Posted by: Georgio
Posted by: acter

... prodava gateway 1W->Modbus a zaroven i pasivni rozbocovace, ....

Ten Gateway vypadá zajímavě. Máš info o ceně ?

V info se píše "koncepce vedení je sběrnicová." Lze napojit i do hvězdy ?

Mailem mi posilal cenu 4.222,- bez DPH (asi budu potrebovat 2)

Do hvezdy udajne jde - garantuje 3m odbocky, ale zkouseli 10 a fungovalo - ale to psal bez garance.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 
Posted by: Sedtronic

.. tak koukám, že p. Bracháček z Firveny si ode mne před lety zakoupil pár UNICA 1-wire senzorů aby je mohl okopírovat a nabízet? ... hmm...  🤔   

Aha...to je blby...me prislo, ze jsou stejne oznacene, tak je preprodava od Tebe (ze funguje nejaka kooperace). Stejne tak prodavaji jeho prevodnik brnensti UniFi za podstatne vyssi cenu.

P.S. Neboj, ty senzory koupim od Tebe (plan je cca 10 teplota,vlhkost,svetlo). Kdysi jsem koupil jeden na zkousky s Arduinem a vse OK. Mam rad podporu vyrobcu a ne zivit obchodniky/preprodejce.

This post was modified 5 years ago by acter

   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 
Posted by: ptr.dvorak

@acter: Ja jsem delky kabelu kdysi resil tak, ze jsem si to naklikal v DraftSightu / AutoCADu (kazdy typ kabelaze do sve vrstvy) a potom na to pustil makro v LISPu, ktere secetlo celkovou delku. Bohuzel uz nevim kde jsem je tenkrat sehnal, ale v archivu jsem nasel dva soubory, addlen.vlx a tlen.lsp ... bohuzel sem nejdou nahrat.

Zajimave reseni, ale pro me asi moc casove narocne 🙂 Asi pujdu cestou kresleni v DraftSightu vsech mych poznamek, pak jen spocitam delky kolegovi projektantovi do eplanu a ten pak kusovnik dela automaticky. Asi to bude rychlejsi 😀


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 
Posted by: ptr.dvorak

AD 1-wire: mam doma 5 SEDtronic modulu ve vypinacich, tazene do hvezdy po celem baraku (cca 15-20m stineneho kabelu SYKFY 2x2x0.5 a STP CAT5e), bohuzel obcas v soubehu se silovou kabelazi.

Kdyz jsem mel pripojene jen 2-3, bylo vsechno OK, po pripojeni pateho uz to zacalo vylozene zlobit, obcas nektery sensor vypadne, musim vyfiltrovavat neplatne hodnoty atp.

Borci v UniPi na 1-wire nabizi "rozbocovac", ktery v podstate jen serializuje hvezdicovou topologii tim, ze v kabelu vede jeden datovy vodic "tam" a druhy zase "zpatky". Pry to potom funguje lip. Ale jsem linej to doma takto prekopavat...

Takovy hub mam uz doma a jak rikas, udela v podstate serii do vetvi, ale musi se pocitat s dvojnasobnou "delkou" kabelu pri vypoctu delky sbernice, ktera je tusim 300m v hooodne idelanich podminkach, udajne jen 200m a to dosahnu velmi rychle 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam 8 cidiel vo vypinacoch (barak 10x20m, kable tak 15-20m) a 10 cidiel v technickej na TC a topeni cca 3m od loxone extension, vsetko do hviezdy, nikdy absolutne ziaden problem (a to mam niektore cidla zapojene prasacky vaginovymi svorkami a vsetku ftp6 kabelaz vytahanu na krone paskach). 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jak máte organizované svorky se silovinou? Máte je nějak ve skupinách? Třeba všechny kabely k žaluziím vedle sebe. Potom stropní světla vedle sebe. Orientační světla vedle sebe. Nebo to máte cikcak promíchné, jak to zrovna vyšlo? Mně začal elektrikář zapojovat kabely na svorky a je to, jak mu přišly kabely pod ruku, což se mi moc nelíbí. Máte v tom nějaký systém nebo jste to neřešili?


   
ReplyQuote
 mikk
(@mikk)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

@blaf

Kdyz jsem delal svuj rozvadec prislo mi to nejlogictejsii pro budouci zasahy do rh dat to do skupin napr.: zasuvky po jednotlivych mistnostech, pak zaluzie, svetla a technologie ve stejnem razeni za sebou. 

Kdyz jsem ted ted delal mirny upravy na svetlech 24V namisto 230V  bylo to ok pro rychlou orientaci. 

Zacinam ted premyslet nad slaboproudem jak nejlepe vysvorkovat? Mate v Korone svorkach veskere pary vodicu od utp jednotlivych kabelu, nebo pripadne jen aktualni veci. Dal jsem nejake rezervni a dost by to nabylo? 


   
blaf reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Mám kombinaci řádu i neřádu 🙂 Žaluzie mám u sebe, světla také, pak se povedly ještě venkovní zásuvky a pak jsem dodržel vzestupné řazení podle čísel která jsem dával kabelům při tahání.


   
blaf reacted
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Taky mam seskupeny po logickych celcich (zasuvky, svetla, zaluzie) a zasuvky jeste po skupinach dle FI. Mam to tal hlavne proto, ze Nvodice zapojuji na patrove svorkovnice a potom je jen mustkem spojim navzajem. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

A další otázka z kategorie začátečník. Všechna silovina je připojena na rs svorky,  https://photos.app.goo.gl/6nLBMeCfNVaW7toh7 (popisků si nevšímejte, to se změní). NA každé din liště je na konci zelený můstek. Když jsem se ptal, proč tam je můstek, tak mi bylo řečeno, že ty svorky nejsou uzemněné a z každé žlutozelené svorky se musí jít na ten můstek.

Měl jsem zato, že žlutozelené svorky jsou vodivě spojené s DIN lištou a tím už jsou automaticky uzemněné. Zkoušel jsem hledat na webu, ale tu konkrétní co tam máme, jsem nenašel. Co jsem našel, mi přijde, že je uzemněné. Na té co mám v rozvaděči je dole a nahoře taková kovová pacička, to se nějakým způsobem, podle mě, dotýká din lišty. Bohužel jsem tu svorku neměl v ruce, jen ji viděl připojenou v rozvaděči. 

Je to co píšu blbost a žlutozelené svorky nejsou uzemněné a musí se připojit na můstek nebo uzemněné jsou a můstek je tam navíc?


   
ReplyQuote
Page 33 / 95
Share: