X
Forum

Forum

Tepelné ztráty obje...
 
Notifications
Clear all

Tepelné ztráty objektu

84 Posts
13 Users
2 Likes
20.3 K Views
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Tak, aby to nebylo tak jednoduché, tak jsem dostal ještě odpověď od jiného člověka, podotýkám, že se jedná jen o odhad:

Orientačně mi tepelné ztráty, podle PENB, které jste poslal, vychází 9,7 kW. Pokud změny nejsou výrazné, beru to jako vychózí pro nynější stav, změna pár oken s tím moc neudělá.

Ohřívá TČ i vodu? Pokud ano, je čerpadlo s výkonem kolem 10-12 kW vcelku optimální, pokud jen vytápíte, tak 8-10 kW. Myslím, že to 8kW bude stačit... Zbytek dohřejete elektrickou energií, když bude extrémní zima, nemá cenu tam dávat větší tepelné čerpadlo, ekonomicky se to nevyplatí.
 

ještě jsem domluvený, že se to spočítá přesně 🙂

Jinak mám zajímavý poznatek, srovnávám parametry TČ Nibe a co me vytáčí, tak Nibe pro každé TČ uvádí jiné parametry, takže když si to dá člověk do tabulky, tak to ani vlastně nejde srovnat. Jedno uvádí hluk dle normy , jindy hluk 2m od jednotky, někde uvádí výkon, jinde uvedou jen vhodné pro domy s TZ <= 10kW atd ... toto mě na Nibe fakt vytáčí

jen topný výkon uvádí podle tří norem u tří různých čerpadel ... jak má běžný zákazník vědět, jaký je v těch normách rozdíl?

 

 
* Podle EN 255 (bez oběhových čerpadel)
** Podle EN 14511
*** Podle EN14825

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mysteriozno okolo tepelnych cerpadiel je bohuzial realita. Ja to v teoretickej rovine studujem uz 5 rokov a mozno aj to (+cena) je dovod preco som sa rozhodol na komercne tc uplne vykaslat a ist alternativnou cestou (kondenzacna jednotka od klimatizacie). Pokial porovnavas, vzdy vychadzaj z technickej dokumentacie, kde by mali byt uvedene relativne presnejsie hodnoty nez v tych "COP az" reklamnych kecoch. Tam sa obvykle dozvies prikon/vykon/COP pre rozne podmienky (teplota vonku, teplota vody, ...) a realne zistis, na com si. Vzdy si zober kalkulacku a prerataj si to na peniaze, vo vysledku totiz mnohokrat zistis, ze TC za 250 tisic Ti usetri rocne 20 tisic a TC za 80 tisic usetri rocne "len" 17 tisic Kc :D.

Kazdopadne si myslim, ze to chce presny vypocet TZ, pretoze 10 kW je v dnesnej dobe (podla mna) relativne pruser na rocne naklady. A ked s tym uz fakt nepojde nic robit, tak drzat system vytapeni co najnizkoteplotnejsie to pojde, tzn. bohate dimenzovana podlahovka, pripadne stenove vytapeni, urcite nie ziadne radiatory atd..., nech ma to TC co najnizsiu teplotu vody.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Ahoj,

Jeste k tem tepelnym ztratam ... v zakladu to neni zas takova veda (na rozdil od celorocni energeticke bilance, kde uz musis resit osluneni, orientaci ploch atp). Resil jsem to uz dost davno, ale z toho co si pamatuju:

Vezmes plochy jednotlivych konstrukci obalky, prenasobis hodnotou U a koeficientem polohy ... dostanes tepelny tok konstrukci ve W/K.

Potom staci secist toky vsech konstrukci, pridat cca 25% celkove hodnoty jako zohledneni tepelnych mostu a mas tepelny tok objektu pri rozdilu teplot 1 K. (V Tvem PENB je tahle hodnota rovna 154,2W/K).

Jak uz tu nekdo psal, pro vypoctovou TZ se uvazuje 20°C vevnitr a pro Tebe v Drnholci bude platit -13 venku ... tj. teplotni gradient 33K. Tim prenasobis predchozi hodnotu a mas tepelnou ztratu objektu. V podstate je to presne ta tabulka, co mas v PENB na strane 3.

Kdyby Ti to pomohlo, posilam moji v Excelu, tak si tam muzes dosadit svoje hodnoty a melo by to fungovat:

Mne to sedelo pekne s cisly, co pocital nas konzultant v PHPP (teda pote, co jsem mu tam nasel chybu - zapomnel zapocitat jednu zed:-)

Dej si bacha na ty hodnoty U oken, ktere jsi uvadel ... prijdou mi dost nizke ... to bych videl spise na Ug - parametry skla ... do vypoctu je potreba uvazovat Uw, tj. vodivost celeho prvku ... se sklem 0,6 bys mohl mit Uw treba tak 0,85.

V Tvem PENB to ale vypada v poradku, takze si mozna jen prekontroluj plochy + aby tam nic nechybelo. Pokud ne, tak by melo platit tech 5kW, co pise koci (bez vetrani).

Ja jsem tepelne cerpadlo taky hodne chtel a vetsina lidi, se kterymi jsem to konzultoval a vypadali rozumne, tvrdila, ze je dobre jej navrhovat na vnejsi teplotu 0, max. -5°C a tech par dni v roce s nizsi teplotou se holt zapne spirala na dohrev. Pro Tebe by to znamenalo 3, resp. 4 kW. Plus samozrejme efekt vetrani a ohrevu TUV, pokud s tim uvazujes...

 

 

 

 

 

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

V teoretických výpočtech tepelných ztrát objektu se jako ztráty větráním objevuje často hodně vysoké číslo (v poměru k ostatním tepelným ztrátám). Jedná se ale o jakési číslo, které kalkuluje s určitou intenzitou větrání. Dost často ale člověk větrá v domě méně...

Jinak souhlasím s výše uvedeným, bod bivalence TČ je vhodně volit kolem -5°C.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Mne taky prijde, ze v zime se okna (aspon u nas) moc neotviraji.

Z druhe strany ty tepelne ztraty vetranim, ke kterym se dobral koci (3,2kW) jsou uvazovane pri vymene vzduchu 0,3/h. Coz je nepruvzdusnost baraku, kterou vetsina z nas ani nedosahne ... takze je mozne, ze ztraty vetranim jsou vlastne normalne jeste daleko vetsi, protoze jednak mame horsi nepruvzdusnost, druhak clovek alespon obcas to okno prece jen otevre...

Nejspis ale pletu hrusky s jabkama, protoze nepruvzdusnost se pri blower door testu meri s nenulovym tlakovym spadem. V beznem provozu ale tlakovy spad bude pravdepodobne blizko nuly, takze vymena vzduchu bude daleko mensi. Nevite nekdo, jestli se to da nejak prepocitat? Tj. v blower dooru mi vyslo 0,5 ... kolik bude vymena vzduchu v beznem provozu?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

To netuším, určitě bude ale menší, nežli při přetlaku (zevnitř ven).

Podle normy by měla být hygienická výměna vzduchu cca. 0,5/h (při větrání okny). Což znamená, že bys musel v místnosti 12x za den vyměnit všechen vzduch. Pochybuju, v kolika domácnostech se toto opravdu děje (i při započtení ztrát průvzdušností).


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

3 kW cerpadlo su za a) vyhodene prachy a za b) je to na barak s 5 kW proste malo. Pocitat s bivalenciou uz okolo 0 st, ked priemerna teplota v zime je -7 je tiez hrubo poddimenzovane. Uvazoval by som s TC 5 kW, pokial ma ohrievat TUV, tak radsej 6.

Ja osobne idem modifikovat klimu, barak 5 kW, klima je "8 kW", v 7/35 dava skoro 9 kW, ale pri mrazoch ide ten vykon dolu vyrazne strmsie, preto je tak predimenzovana. Bez bivalencie by som si mal poradit do -10. Pri rozdieli ceny 6 a 8 kW modelu (8 tisic) neni co riesit. U komercnych (rozumej predrazenych) TC je ten narast ceny s kazdym kW vyrazne vacsi, takze tam je asi dobre to fakt spocitat co najpresnejsie.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Co se tyka ucinnosti TČ v zime, hodne zalezi, jestli mas vodni nebo vzduchovy.

U vodnich takovy pokles ucinnosti s mrazem neni...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Imho 3kw cerpadlo na beznu NED je nesmysl. My mame 4kw cerpadlo a to mame pasiv jak poleno ;-). Navic jaky muze byt financni rozdil mezi treba 3kw, 6kw a 8kw cerpadlem. Imho max treba 20k a bude to dimenzovano na vetsi cast scenaru.

Jinak ja bych treba uz do vzduchoveho cerpadla vubec nesel. Puvodne jsme ho chteli a jsem moc rad, ze jsme se rozhodli pro zem. Celou zimu jelo temer naplno, solanka kleska na -1C a uz ted ma zase 2C. Tzn konstantni vykon, zadne vykyvy kvuli mrazum, zadne dohrivani elektropatronou.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Lenze zase potrebujes rozkopat polovicu zahrady, kde potom budes ako posrany zakopavat uplne cokolvek, od patiek k pergole k ovocnym stromom, aby si neprekopol trubky.

Co sa tyka financneho rozdielu - pozri do cennikov. Vacsinou sa tieto modely lisia velkostou vymennikov a vykonom kompresora, takze v nakupke par tisic, v koncovej par desiatok :D.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

No vsak ty 3, resp. 4kW jsou pouze ztraty vedenim konstrukcemi. Kdyz k tomu pripocitame (asi lehce nadhodnocene) ztraty vetranim, ke kterym se dobral koci (3,2kW), jsme hned v tom intervalu 6-8kW. A to jsme jeste nezacali ohrivat TUV.

Pri uvahach o vykonu je podle me dobre zohlednit jeste fakt, jestli ma cerpadlo frekvencni menic ... tj. umi plynule snizovat vykon. Pokud ano, prijde mi jako bezpecnejsi cesta vykon trochu predimenzovat - TC maximalne nepojede na plny vykon a bude trochu drazsi. Bez menice by casto cyklovalo a to by pravdepodobne znamenalo drivejsi odchod kompresoru do vecnych lovist...


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Nedalo mi to a z hecu jsem si stahnul historicka data z http://www.ecad.eu pro stanici Praha-Klementinum. Datova rada zacina 1.1.1775 a konci 28.2.2017, celkem 88417 zaznamu. Jedna se o prumerne denni teploty.

Celkem zaznamu 88417 Procent dni za rok
dni s T < 0st. C 10889 12,3% 43,8
dni s T < -5st. C 3220 3,6% 13,0
dni s T < -12st. C 463 0,5% 1,9

 

Data v Excelu:

Drnholec lezi v nejteplejsi oblasti v CR, takze si myslim, ze tam ta cisla budou jeste vyrazne nizsi. Zalezi to na kazdem, ale ja bych se dimenzovani na -5 st. C nebal.

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@msk: Ale nemusis ;-). Kdyz das ten slinky kolektor co mame my, tak je to 40m podel plotu v 2.5m hloubce. Nad tim muze normalne trava/zahony/dlazba byt. Akorat stromy nad tim neni dobre mit.

 

Pripadne muzes kolektor dat pod zaklady domu a v lete do kolektoru jeste posilat teplou vodu ze slunce,... je toho spoustu co se da a nemusi to zabrat ani moc mista. 

A to nemluvim o vrtu, ale ten je priserne drahej. Ale pokud by nebylo misto, je to reseni. Ale kdyz misto je, tak slinky kolektor = 12.000kc 


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Ahoj po dlouhé době. Tak jsem ty ztráty nechal vypočítat a z výsledků soudím, že 8kW čerpadlo by mělo být OK. Pro přehled vkládám stránky protokolu, kde není jen omáčka. Snad to pomůže i dalším lidem.

Jinak co se TČ týče, tak jsem pevně rozhodnutý jít do voda/voda s plošným kolektorem do zahrady, teď jen zvažuju zda NIBE nebo Acond. U Acondu čekám na cenu. Cenili mi vzducháč a zaujali mě.

TZO small 9
TZO small 8
TZO small 7
TZO small 6
TZO small 5
TZO small 4
TZO small 3
TZO small 2
TZO small 1

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Ten Acond doporucuju, jsem s nima porad spokojeny. Jinak cenu odhaduju 120k za cerpadlo +cena za  TUV nadrz + cena za montazni prace. Jsem zvedav, jestli se jim ceny nejak zmenily 😉


   
ReplyQuote
Page 3 / 6
Share: