Forum

Forum

Tepelné ztráty obje...
 
Notifications
Clear all

Tepelné ztráty objektu

84 Posts
13 Users
2 Likes
20 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Takze s kolektorom 160-180k, no uff 🙁 Ale pri 8 kW sa to snad este moze vyplatit.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Jj, sakum-prdum to tak nejak bude. Myslim, ze se to vyplati i bez dotace, natoz s ni.

Kdyz mi dum netopi, tak mam ohrev TUV za 3-4kw (tzn 6-8kc), kdyz topil, tak ~250-400kWh za mesic, tzn 500-800kc.

Kdyz vezmes, ze nadobu, nejaky prace atd musis udelat stejne, tak je to o cca ~100.000 drazsi. Pri rocni spotrebe ~12.000kc/rok vs treba 40.000kc/rok to mas za 3-4roky zpatky.

(A to teda nemluvim o tom, ze na to mam dotaci a jeste sem mel cenu za referencni prvni instalaci 😉 ).


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Jasne, ved vravim, pri 8 kW je to v pohode, tam budu tie cisla zhruba ako pises. Ja som na ~polovicnych TZ a platim si to cele zo svojho, takze tam je pre mna kazdych 10k rok navratnosti...


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

No já bohužel na dotaci nedosáhnu, protože nemám rekuperaci, takže to půjde všechno na moje triko. U Nibe se bavíme o investici cca 300k včetně výkopových prací, pokládky 450m potrubí (klasika rovné, ne soláňka); Proto uvažuju o tom Acondu, uvidíme, jak na tom bude cenově. Čerpadlo samotné není taková raketa, ale ty kravinky kolem něco stojí; a co si bueme povídat, ten modbus taky není zanedbatelná položka 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

U acondu mas modbus over ethernet zadarmo (maji ho hotovy kdyz jsme s nima na tom delal), takze usetris za modbus extension do Loxonu a tahas to jen sitovym kabelem.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

jj s tím tak nějak kalkuluju 🙂 u Nibe je to krabička a je potřeba klasicků modbus extension


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

Prosím o radu:

Původně jsem myslel, že k tepelným čerpadlům založím nový topic, ale po přečtení předchozí diskuze si myslím, že mi můžete přesně tady poradit. Vybírám tepelné čerpadlo země-voda. Je to jediný zdroj tepla do našeho domu. Snažíme se postavit pasivní dům s tepelnou ztrátou 2,9 kW. Tepelným čerpadlem chceme ohřívat i užitkovou vodu pro domácnost, kterou budeme přivádět ze studny. Budeme mít podlahové topení. Poptal jsem několik dodavatelů, rozeslal poptávku všude možně a z došlých nabídek mi prozatím vylézají 3 favorité (cena je s DPH za komplet dodávku včetně nádrže na vodu a ceny materiálu na zemní kolektor bez zemních prací a pokládky kolektoru):

1) Čerpadlo Nibe o výkonu 6,4 kW (součástí je elektro kotel až na 9kW) za 240 tis.

2) Čerpadlo od Acondu Pasiv 4G o výkonu 2 kW plus 2 kW v integrovaném elektro kotly (alespoň takto to prezentují) za 173 tis. 

3) Čerpadlo Stiebl-Eltron o výkonu 4,77 kW (nevím, jak to mají s elektro kotlem) za cca 195 tis.

A teď můj dotaz: v kontaktu jsem byl zatím hlavně s dodavatel čerpadla 1 a 2. Oba tvrdí, že jejich čerpadlo je pro nás OK. První, že výkon čerpadla Nibe je pro nás akorát. Druhý, že čerpadlo Acond je pro nás plně dostačující. Někdo ale musí kecat, protože rozdíl obou čerpadel je dost značný. Ještě nevím, co čerpadlo 3, ale mezi 1 a 2 se zatím přikláním k Nibe, protože i přes vyšší cenu mi přijde (s naší tepelnou ztrátou), že když budu potřebovat výkon od Acondu, tak se akorát sepne elektro kotel a všechno si zaplatím v elektřině. Měl by na to někdo odbornější názor? Díky


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Silena cena, kdyz pripoctu cenu za praci, celou podlahovku/radiatory, vrt, rozvody.... Zabira to plno místa.

Vubec nechapu, jak si nekdo muze dat tudle vec, ktera je ekonomicky nesmysl.

PS: musel jsem


   
ReplyQuote
 wex
(@wex)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 18
 

Tepelné ztráty se uvádí pro venkovní teplotu -20°C (ale zase vnitřní tuším 20°C). Potom záleží na lokalitě, kolik dnů/hodin v roce tato teplota bude. Nibe říká, že ať bude venku jakákoli teplota, tak bude tepelné čerpadlo stíhat. Ten elektrokotel je tam potom spíš jako záloha, když by se pokazil kompresor. Acond říká, že těch pár dnů v roce, co nebude tepelné čerpadlo stíhat, vykryje ten elektrokotel. Ale jelikož to má výkon celkem 4 kW, tak to bude asi tak akorát stačit, protože se bude ohřívat i teplá voda. Na druhou stranu ten dům má i nějakou teplotní setrvačnost (záleží i na materiálu stavby).

Abych jen nepsal teoreticky, tak my jsme ve fázi projektování a projektant nám navrhuje toto:

Materiál stavby VPC, tepelné ztráty 2,7 kW, tepelné čerpadlo Ochsber Europa Mini EWP 2 s výkonem 3kW s plošným kolektorem bude natápět 500 l akumulační nádrž. Z té se bude brát teplo jak pro vytápění, tak pro ohřev vody. V akumulační nádobě bude pro zálohu 3 kW topná patrona. Ještě jsem to nepoptával, ale odhaduji, že toto řešení bude cenově přibližně jako řešení od Acondu, nebo možná o něco levnější. Čerpadlo s výměníkem kolem 120 kKč a zásobník z dražic NAD 500 v5 s izolací a patronou kolem 25,5 kKč.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Postnu sem par poznatku

- Mame acond cerpadlo, zemni TC, ykonem 3.7KW + 6kw patrona

- nase tepelná ztráta domu je 3,4 kW včetně větrání, které tvoří asi 700W

Prijde mi, ze ty 2kW na 2.7 ztraty by asi stacily, ale je to imho zbytecne malo. Rozdil ceny 2kw vs 3kw nebude nic a budete mit aspon rezervu

Setrvacnost teplotu je u domu jak rozjeta lokomitiva. Zmena teploty se pozna tak po 24h. Z tohodle duvodu jsme radi za peletkova kamna, kdyz se prudce ochladi, nebo chceme rychle teplo, dodame to peletkama a jinak nam to drzi TC

Ta 500l nadoba mi prijde zbytecna, budete tam mit zbytecne dalsi prodlevu a jeste ztratu. Podlahovka sama o sobe je defakto akumulacka. Zapojeni mame TC primo do podlahy s prepinanim do TUV nadrze. 

Vzhledem k setrvacnosti nevadi, ze se vecer po koupani na 2h prepne ohrev TUV, podlahovka ani barak to vubec nezaregistruje.

A jeste dodatek k Acondu. Ja bych je volil znova. Pokud je kdykoli s cimkoli kontaktuju, jsou opravdu ochotni a resi probem velmi rychle. Zaroven mi dovoluji nastavovat jakekoli parametry v TC a pokud je nemuzu nastavit ja, nastavi mi je oni.

Napriklad, TC umi nastavit parametr o kolik vic/mene musi klesnout teplota v podlahovem okruhu, aby TC sepnulo/vypnulo. Ve vychozim stavu je to 2c, tzn kdyz se ohriva treba na 30C okruh, ohreje na 32C, pak vypne a v 28C zapne. 

Ale pro VPC dum je to prilis velky rozsah, staci 1C. Stacilo zavolat, do hodiny mi to nastavili (plus uz vim, kde pres servisni menu to nastavit priste sam).

Zkus si zjistit, jestli u ostatnich vyrobcu vam do techto hodnot vubec povoli sahat nebo ti je nastavi. 

 

Jeste parametry meh TC:

Výkon G0W35 3,7 kW (EN 14511).

COP G0W35 4,4 (EN 14511).

Kompresor Copeland Scroll ZH.

Deskové výměníky Swep.

Oběhová čerpadla Grundfos, alternativně Wilo.

Napájení 400V.

Vestavěná bivalence 1-6 kW (dle nastavení).

Rozměr 595 x 595 x 995 mm.


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

Díky za reakci.

Stavíme také z VPC. Nevím, jestli Acond nabízí v současné době něco výkonějšího než tu G4, na stránkách nic nemají.

Vychází mi z toho fakt, že abych se nemusel bát, že se někdy budeme pár dní klepat zimou, když nebude TČ stíhat (jako jediný zdroj tepla), je lepší šáhnout po něčem výkonějším. 

Jinak Nibe má COP 4,6 a S-E (TČ 3) má COP 4,5.

O akumulační nádrži mi také všichni říkají, že s podlahovkou je to blbost. 


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

@Dáda - Vrt mít nebude, podlahovku se dneska dělá hodně lidí. Je to výběr podle několika faktorů.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Je zvlastni, ze by nemeli nic vic nez 2kw. Oni delaji i panelaky a prumyslove haly, kde jsou vykony nekde jinde ;-). 

Jinak ten cop 4.6 vs 4.5 vs 4.4 je stejne spis virtualni cislo. Realny vykon zalezi na spouste dalsich veci, teplota solanky, teplota na kterou topis,... Takze podle toho bych zas tak nevybiral.

Pokud by acond umel dodat vykonejsi, bral bych je. pokud ne, vzal bych nekoho jineho, kdo doda vykonejsi TC. Ale zjisti si tu moznost nastavveni a idealne treba i Modbus komunikaci, at muzes vycitat/nastavovat veci z venku.

Toto jde vycist z Acondu pres modbus:

chrome 2017 10 25 08 45 22
chrome 2017 10 25 08 44 39

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Ta hodnotoa SCOP je mnou pocitana efektivita TC. Jak vidis, ted je to treba SCOP 4.6. Ale je to stejne jen odhadovana hodnota pocitana pomerem, kolik elektriny je potreba na ohrati o 1c vs kolik elektriny je potreba pri TC na ohrati o 1c.

Odbornici by ti rekli, ze to neni presne, ale z mych historickych dat vim, ze to docela dlouhodobe sedi 😉

ApplicationFrameHost 2017 10 25 08 50 16

   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

Chápu 😉 

@Míra psal, že Nibe funguje přes Modbus. Dodavatel mi ale říkal, že čerpadlo má svůj venkovní senzor, podle kterého si žije svým životem. 


   
ReplyQuote
Page 4 / 6
Share: