X
Forum

Forum

Tepelné ztráty obje...
 
Notifications
Clear all

Tepelné ztráty objektu

84 Posts
13 Users
2 Likes
20.3 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, neviem nakolko sa da verit tomu PENB, ale ked to nahrubo prepocitam odhadnem, som na cca 11-12 kW. To mi pride kurevsky vela.

Aku mas podlahovu plochu, stavebny material, zateplenie?


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Zastavěná plocha RD (m2):                        147,27
Užitná plocha RD (m2):                        282,8
Obestavěný prostor RD (m3):                    1176

z toho:

  • nevytápěný sklep: 57,1m2
  • 1NP - bez garáže: 79,2
  • 1NP (garáž - temperovaná): 22,6
  • 2NP: 86,8

nějaké centimetry ulítnou na chodbách a schodištích

stavím z Heluz Family 38 (2v1), tzn s polyšem v cihle, zateplení EPS neplánuji.

 

 

Materiál U [W/m2K]
Heluz Family 38 2in1 0,15
Okna klasická 0,6
Okna střešní 0,85
Dveře vchodové 0,6
Dveře vchodové Garaz+Sklep 0,6
Gar. vrata 1,5

   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Update: celková užitná plocha obsahuje i terasu a balkon (28,6m2), takže bez balkonu a terasy jsme někde kolem 255m


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam B-cko 200m2 bungalov, 22 Wm2K a 10 MWh/rok. TZ su 5 kW - sedi aj prepoctom na tzb.info.

Ked tam zadam Tvojich 17 MWh/rok, je to okolo 10-11 kW, co by mohlo sediet. Pride mi to na TC dost vela, zaprve Ti 8 kW nemusi stacit a zadruhe silnejsie bude brutalne drahe.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

jeste by slo mit TC na treba 80% roku a zbyvajich 20% (tuhe zimy) mit jeste druhy zdroj, treba ten plyn/elektriku. Otazka, o kolik je drazsi 10kw cerpadlo ku treba 6-8kw, jestli se vyplati do toho motat druhy zdroj, nebo radsi priplatit za 10kw TC.

Akorat s 10kw TC imho bude potreba i vetsi registr, silnejsi obehovka na solanku, ....


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

@L - na přitopení budeme mít krb, ale určitě to nebude o kontinuálním denním topení;

teď je otázka, jestli to co je v tom PENB je pravda nebo to někdo střelil od boku (ani bych se nedivil, vzhledem ke kvalitě zpracování projektu, ale o tom někdy na pivu)

budu to asi muset nechat někoho opravdu detailně spočítat ...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Krb urcite neni na kontinuelni, to je jak nase peletky, ze tim clovek rychle nazene teplo do domu, ale nonstop to po celym dome asi neroztahne ( i kdyz, mozna by to stacilo, tezko rict).

Spis to TC udelat tak, ze bude mit v sobe i elektropatronu a ve velkych mrazech pojedes na i na bivalenci. Tim, ze budes mit TC, budes mit o dost levnejsi elektriku (misto ~4kc jen ~2kc) a je to jen na prechodne obdobi.

Navic bivalence bude v TC, takze to nezeslozituje cely topny system, pouzivas vse stejne, jen misto (a nebo spolu s) kompresorem jede i elektrika


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Plyn + elektrika nedava vdaka pausalom ekonomicky zmysel. Ja by som si to dal spocitat (mimochodom ako chces bez toho vobec stavat? Ako urcis otopne plochy v miestnostiach atd..., nie je to len o vykone tc.), pretoze penb je ekoteroristicky zprasek a tak sa k nemu aj mnohokrat pristupuje a cisla sa tam davaju od oka. Kazdopadne pri takychto relativne obrovskych tz je aspon navratnost aj relativne draheho tc rozumna, co nemeni nic na tom ze najlacnejsie energie su tie, co nikdy neminieme.

Na zmenu stavebneho materialu a sposobu zateplenia uz asi nemas priestor... ?


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Je to tak, se sazbou D56 (nebo 57?) při instalaci TČ počítám, líbí se mi, že špička je jen dvě hodiny denně a mám tak levnější sazbu i pro ostatní spotřebu.

Nibe má bivalentní zdroj, takže přitopení elektrikou v případě, že TČ nebude stíhat, nebude problém, předpokládám, že tč by jelo na elektrokotel jen v případě velkých mrazů. Myslím, že letos byla docela tuhá zima, nicméně pod -10°C u nás bylo jen pár dní;

otázka je fakt jen ten výkon TČ, rozhodně to techcni poddimenzovat, ale ani přepálit ...; jinak nevím, jestli jsem to už psal, ale rozdíl mezi 6kW a 8kW není tak markantní, nicméně, pokud má msk pravdu, tak se mám v příštích dnech čím bavit 🙂


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Este vzdy sa da ta  tehla zateplit...  keby to inak neslo....


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

@msk - o plynu ani neuvažuju; vzhledem k tomu, že dělám omítky, tak cihlu už nevyměním. Já jsem ty věci na začátku, když se dělal projekt, moc neřešil, tak nějak jsem bezmezě důvěřoval projektantovi, a tím, že jsem věčně lítal někde po světě, tak jsem těm věcem ani nevěnoval pozornost, a teď to všechno s vyplazeným jazykem doháním a nestačím se divit. Nejdražší bylo zjištění, jaký je rozdíl mezi projektem za 30 000 a 130 000 🙂 s tím už ale nic neudělám.

jak píše jano, EPS se tam dá dát vždycky (ale to bych zase utopil okna), ale přijde mi divný, že by ty ztráty byly tak obrovský ...

zkusím se k někomu dostat přes centrum pasivního domu. už jsem tam někomu psa, tak uvidíme jestli mi poradí....

... až budu stavět druhý barák, bude to všechno veselejší

myslím, že tento topic pomůže i dalším potenciálním zoufalcům 🙂


   
Jano reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No divne je, ze mernu potrebu tepla mas +- rovnaku ako ja, plochu o nejakych 40% vacsiu, ale TZ mi vychadzaju dvojnasobne. Preto si myslim, ze je ten odhad nebude korektny, pretoze 11 kW je relativne velky relativne zle zatepleny barak zpred 15 rokov, dnes by som u takto velkeho domu ocakaval povedzme 7-8 kW a to uz utiahnes kdecim v pohode a v mrazoch proste pridas 1-2 kW bivalencie.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele, jestli ti to pomůže, tak já mám toto:

Zastavěná plocha RD (m2):                       176
Užitná plocha RD (m2):                            196
Obestavěný prostor RD (m3):                    792

dům částečně do patra, částečně jednopodlažní

 

stavím z Heluz Family 30 + vnější zateplení 16cm.

 

 

Materiál U [W/m2K]
Heluz Family 30 + EPS 0,14
Okna klasická 0,96
   
Dveře vchodové 1,3
   

 

a tepelné ztráty mám vypočteny na 6,5kW.

TČ se ale skoro nikdy nedimenzuje na 100% tepelných ztrát. Jak tu někdo psal, stačí klidně 80%. To ti bude představovat třeba -10°C - teplotu, do které bude zvládat topit jen TČ (bod bivalence). Při nižších teplotách dotopíš patronama. Stejně budeš mít velkou akumulaci tepla, takže míň než -10°C by muselo být pár dnů vtahu, aby se patrony vůbec zapnuly.

 

Ještě si můžeš zkusit nechat vypočíst tepelné ztráty od někoho, u koho poptáš topení. Je hromada firem, které ti to spočtou zadarmo. Stejně pro dimenzování topení v jednotlivých místnostech musíš pro každou místnost spočítat její tepelné ztráty.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Tak jsem v mezičase dostal odpověď od pána, co vyráběl PENB:

Dobrý den,

PENB je dle vzoru stanoveného vyhláškou a výpočet tepelných ztrát neobsahuje. To je nutno vypočítat bokem a pro Váš dům vychází tepelné ztráty 6,6 kW ( počítáno obálkovou metodou nikoliv po místnostech) a to při venkovní výpočtové teplotě -13°C a vnitřní návrhové 20°C.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, cize cistou elektrikou nie (ani Ta nepusti stavebny urad), takze bud nejaka varianta na TC, alebo plyn.

TC by mohlo stacit 6 kW, ale chce to pre istotu u konkretneho modelu overit/stanovit bod bivalencie. Ja s podobnymi TZ idem do modifikovanej klimy, naklady komplet odhadujem na 60-70 tisic. Komercne TC by som ocakaval 150+.


   
ReplyQuote
Page 2 / 6
Share: