X
Forum

Forum

24v ventily na podl...
 
Notifications
Clear all

24v ventily na podlahovku

57 Posts
15 Users
2 Likes
9,726 Views
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

ABB-VAA má PWM ovladání a ABB-SA je jenom relátko. Má v něčem ovladání PWM výhodu ?

Krátká odpověď: Ne, PWM nebo 0-10V nemá u ventilů podlahovky smysl.

Dlouhá odpověď: Ovládání 0-10V nebo PWM má smysl u věcí, které reagují více méně okamžitě. Příklad: servo na klapce přívodu vzduchu do krbu. Když ji nastavím na 50%, tak během 10-20 sekund mi do krbu proudí jenom 50% vzduchu.

Naopak podlahové topení má hodně velkou setrvačnost, pokud bys nastavil ventil ze 100% na 50%, tak ve skutečnosti ti po půl hodině bude topení topit pořád na 80%. Tohle zpoždění je první důvodem, proč spojitá regulace (PWM či 0-10V) nemá smysl.

Někdo by mohl tvrdit, že tohle zpoždění mu nevadí a že mu jde o možnost trvalého (dlouhodobého) nastavení ventilů na libovolnou úroveň mezi 0% a 100%. Třeba chci dejme tomu mít po dobu 8 hodin topení na 50%. No jo, ale stejného efektu dosáhneš, když topení na 2 hodiny zapneš na 100%, 2h na 0%, 2h na 100% a 2h na 0%. Vzhledem k velké setrvačnosti podlahového topení tvé ctěné nožičky žádné kolísání nezaznamenají.

Konečně třetí argument: na opravdu dlouhodobou regulaci výkonu podlahovky (respektive vyvážení výkonu jednotlivých větví) neslouží elektrické ventily, ale manuální regulátory průtoku. A celkový výkon všech větví dohromady je zase regulován ekvitermní automatikou kotle/tepelného čerpadla. Někomu dokonce manuální nastavení správných průtoků + ekvitermní regulace výkonu čerpadlem stačí a ve skutečnosti žádné elektrické ventily nepotřebují (ani ty on/off). Já (a myslím, že i většina lidí na tomto fóru) ti řeknou, že elektroventily se občas hodí, ale bohatě stačí on/off ventily. Ve třetí kategorii jsou někteří Loxone partneři, kteří se tě budou snažit pumpnout o $ a vnutit ti spojitou regulaci 0-10V (taky jsem na takové prodejce natrefil). Nevěř jim, jsou to vyhozené peníze.


   
Aleq reacted
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Jo a co se týče výběru ventilu: elektrický ventil je vcelku primitivní zařízení, takže bych se nebál vybírat čistě podle ceny a vykašlal se na značku (ABB). Bral bych 24V místo 230V. Akorát bych hlídal:

1) rozměry šroubení (jestli odpovídají šroubení na rozdělovači)
2) jestli má optický indikátor zavření / otevření.

Já jsem objednal (zatím nevyzkoušel) tento:

https://www.elventil.cz/termopohon-24v-ac-bez-proudu-zavreny-2-5w

Cena bezkonkurenční a jako bonus máš možnost manuálního ovládání. Jedinou nevýhodou je to, že se prodává pouze varianta NC (bez proudu zavřeno) a nikoliv varianta NO (bez proudu otevřeno). Do některých místností by se mi hodila spíš varianta NO.

Co se týče ovládání, všichni na tomto fóru používají Loxone. Při 24V můžeš bez obav použít relátka přímo na Loxone miniserveru. Další levnou alternativou je DMX modul Loxone a tento DMX modul na spínání 24V:

https://www.aliexpress.com/item/32885289202.html

Je to primárně určeno na PWM regulaci (led pásků), ale můžeš to s klidem použít i na on/off řízení 24V hlavic.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: budulinek

ABB-VAA má PWM ovladání a ABB-SA je jenom relátko. Má v něčem ovladání PWM výhodu ?

Krátká odpověď: Ne, PWM nebo 0-10V nemá u ventilů podlahovky smysl.

Dlouhá odpověď: Ovládání 0-10V nebo PWM má smysl u věcí, které reagují více méně okamžitě. Příklad: servo na klapce přívodu vzduchu do krbu. Když ji nastavím na 50%, tak během 10-20 sekund mi do krbu proudí jenom 50% vzduchu.

Naopak podlahové topení má hodně velkou setrvačnost, pokud bys nastavil ventil ze 100% na 50%, tak ve skutečnosti ti po půl hodině bude topení topit pořád na 80%. Tohle zpoždění je první důvodem, proč spojitá regulace (PWM či 0-10V) nemá smysl.

Někdo by mohl tvrdit, že tohle zpoždění mu nevadí a že mu jde o možnost trvalého (dlouhodobého) nastavení ventilů na libovolnou úroveň mezi 0% a 100%. Třeba chci dejme tomu mít po dobu 8 hodin topení na 50%. No jo, ale stejného efektu dosáhneš, když topení na 2 hodiny zapneš na 100%, 2h na 0%, 2h na 100% a 2h na 0%. Vzhledem k velké setrvačnosti podlahového topení tvé ctěné nožičky žádné kolísání nezaznamenají.

Konečně třetí argument: na opravdu dlouhodobou regulaci výkonu podlahovky (respektive vyvážení výkonu jednotlivých větví) neslouží elektrické ventily, ale manuální regulátory průtoku. A celkový výkon všech větví dohromady je zase regulován ekvitermní automatikou kotle/tepelného čerpadla. Někomu dokonce manuální nastavení správných průtoků + ekvitermní regulace výkonu čerpadlem stačí a ve skutečnosti žádné elektrické ventily nepotřebují (ani ty on/off). Já (a myslím, že i většina lidí na tomto fóru) ti řeknou, že elektroventily se občas hodí, ale bohatě stačí on/off ventily. Ve třetí kategorii jsou někteří Loxone partneři, kteří se tě budou snažit pumpnout o $ a vnutit ti spojitou regulaci 0-10V (taky jsem na takové prodejce natrefil). Nevěř jim, jsou to vyhozené peníze.

Jsem taky pro On/Off, ale zapomněl jsi na suchou výstavbu, kde se podlahové topení dává pod Fermacel desky do systémové desky, tudíž tam  není žádná akumulace a systém umí reagovat okamžitě.

V některých dřevostavbách, jsme takto realizovali 2.NP, kde musela být podlaha o nižší hmotnosti.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 
Posted by: budulinek

 

Já jsem objednal (zatím nevyzkoušel) tento:

https://www.elventil.cz/termopohon-24v-ac-bez-proudu-zavreny-2-5w

Cena bezkonkurenční a jako bonus máš možnost manuálního ovládání. Jedinou nevýhodou je to, že se prodává pouze varianta NC (bez proudu zavřeno) a nikoliv varianta NO (bez proudu otevřeno). Do některých místností by se mi hodila spíš varianta NO.

Co se týče ovládání, všichni na tomto fóru používají Loxone. Při 24V můžeš bez obav použít relátka přímo na Loxone miniserveru. Další levnou alternativou je DMX modul Loxone a tento DMX modul na spínání 24V:

https://www.aliexpress.com/item/32885289202.html

Je to primárně určeno na PWM regulaci (led pásků), ale můžeš to s klidem použít i na on/off řízení 24V hlavic.

V popisu ventilu se píše "Termopohon 24V AC bez proudu zavřený". AC značí, že je na 24V střídavý proud ?


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Taky mě to AC zmátlo, tak jsem si na netu našel technickou dokumentaci. Ventily jsou na 24V AC i DC.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

Díky moc za odpověď. Mezitím jsem stihl objednat ty ABB hlavice + adaptér VA80, ktery jsem tipl, že by mohl pasovat na rozdělovač IVAR. Cena hlavice 22 EUR a vzal jsem na 230V, protože podle mě budou pro můj případ lepší. Teď čekám až dorazí.

Později ještě budu kupovat hlavice na radiátory a ty už budu brát 24V, protože tam mám natažené UTP CAT6. Taky mě překvapilo, že jsou ty 24V hlavice na AC, ale fungují i na DC. Já budu do nich asi pouštět AC.

K ovládání jsem vzal ABB-VA, protože to je asi nějaký polovodič, který má daleko větší životnost spínaní než relátko ABB-SA, které má životnost 100 000 sepnutí.

Od regulace el. hlavicemi očekávám, že v místnostech na spaní bude nižší teplota, v koupelně ráno a večer vyšší teplota a v obývacím pokoji tak akorát 🙂 .  Mám zkušenost s ETATHERM regulací a takhle to i celkem funguje.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Pokud se nepletu, tak hlavice otvírají/zavírají pomocí obyčejné bimetalové spirály (není tam žádný motorek). A tomu bimetalu je jedno, jestli je proud AC nebo DC, bych řekl...

Pokud cokoliv napájíš přes UTP, hlídej si maximální proud (resp. příkon zařízení). Já jsem i k 24V servům a hlavicím tahal CYKY 1,5mm. Pokud není nezbytí a musím napájet přes UTP, hlídám si, abych nepřekročil proud 1A (resp. příkon 24W).

Hlavice, na kterou jsem odkazoval, má papírový příkon 3W a max proud do 0,3A.

Jinak na radiátory by asi mělo smysl použít hlavice s plynulou regulací (mají malou setrvačnost).


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

Ty radiátory jsou ve sklepě, tak je chci jen ovládat aby netopily zbytečně pořád. UTP bude pro napájení 24V hlavic v pohodě, protože mají nízký příkon:

Operating Voltage:   24 V AC/DC, + 20%...– 10%, 0 – 60 Hz
Operating current: 47 mA
Max. inrush current:  < 300 mA during 2 min. max.
Operating power:    1 W

V návodu k hlavici IVAR je napsáno a asi ho tento princip využívají všechny elektrotermické hlavice:
Mechanismus pohonu využívá odporu PTC zahříváním voskového elementu a tlačné pružiny. Voskový element se zahřívá přivedením napětí a pohybuje integrovaným pístem. Síla generovaná tímto pohybem se přenáší na píst a ten otevírá, nebo uzavírá ventil.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Aha, díky za upřesnění. Takže žádný bimetal, ale voskový element.


   
ReplyQuote
(@xpumpa)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 30
 

Ty loxone tree hlavice , spotřebovávají energii jenom při přestavění nebo stále u jednoho stavu jako klasické on/off ? Píšou se tam je krokac; tak by měl asi jen při prestavění.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Já bych do výběru ještě zahrnul to čím budu ventily ovládat, kam to dát a jak snadno se to zapojí. To vše něco stojí. Z toho mi pak vyšly tree ventily, protože nepotřebuju relátka na ovládání, hromadu kabelů k nim a zapojené byly za chvilku. 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Na 24V ventily žádná relátka potřeba nejsou. Stačí jeden DMX modul za 46 dolarů, na který připojíš 24 hlavic (nebo jakýchkoliv jiných 24V periferií: LED pásků, světýlek nočního osvětlení, servo pohonů na otvírání oken nebo vzduchových klapek, atd., atd.)

https://www.aliexpress.com/item/32885289202.html

Nastavení je primitivní, stačí v Lox configu nastavit DMX adresy a je to. Nemusíš řešit nějaké parsování příkazů a složitější protokoly (UDP, MQTT atd), jako je tomu u jiných modulů a periferií používaných lidmi na tomto fóru. Tenhle DMX modul s 24 výstupy je sice made in China, ale funguje mi spolehlivě a zatím jsem nezaznamenal, že by si na něj tady na fóru někdo stěžoval.

Na napájení hlavic by mělo stačit UTP. Takže ti stačí dva UTP kabely (tj. 16 žil) k rozdělovači a máš vyřešeno, co se týče kabelů. Jedna žíla na společný + pól, ostatní žíly na ovládání hlavic (přes - pól).

Tree hlavice jsou hezká hračka, ale v okamžiku, kdy mám 15 okruhů, tak by se mi to jaksi dost prodražilo.


   
ReplyQuote
Page 4 / 4
Share: