Tepelné čerpadlo, dějství čtvrté

Tepelné čerpadlo, dějství čtvrté

normal-470

Tak mám za sebou další schůzku s ACONDem. A všechno je jinak.

První velkou změnou je komplet změna kotelny. Původní plán byl, že budeme mít tepelné čerpadlo, napojené do akumulační nádrže, do které budou napojeny také naše peletové kamna přes teplovodní výměník.

Ačkoli funkčně je to řešení fakt husté, je to celé strašně překombinované. Je potřeba několik ventilů, oběhových čerpadel, složitá akumulačka s několika šneky. K tomu problémy v létě, kdy stačí ohřívat jen teplou vodu a ne vytápět.

I když jsem napojení kamen do akumulačky opravdu chtěl, pod náporem argumentů jsem povolil. Opravdu to celý systém dost komplikovalo a vzhledem k nízkým tepelným ztrátám domu to celé ani nevycházelo moc ekonomicky.

Po domluvě projektanta a pana H. z ACONDu je nakonec nové schéma mnohem jednodušší. Žádné napojení kamen na akumulačku, žádná akumulačka. Tím odpadá spoustu nákladů a složitostí v kotelně.

Celé zapojení tak bude následné. Tepelné čerpadlo bude napojené přímo na podlahové vytápění a přes ventil do boileru na ohřev teplé vody. Primárně se bude nahřívat boiler, když se nahřeje, přepne se vytápění do podlahovky. Když se i ta nahřeje, tepelné čerpadlo se vypne. Když teplota boileru nebo podlahovky klesne pod stanovenou mez, čerpadlo se zapne a začne znovu nahřívat.

Původní rozpočet na kotelnu (krom čerpadla) byl kolem 80.000 kč, nyní, po zjednodušení, to vypadá tak 30.000 kč. Zároveň se zlevňují i peletková kamna, protože už nemusejí mít teplovodní výměník.

Tohle všechno jsme měli ujasněno ještě před samotnou schůzkou, na schůzce jsme pak už dolaďovali hlavně umístění jednotlivých technologických prvků. Protože máme relativně velkou špajz (protože je spojená s prostorem pod schody), rozhodli jsme se boiler umístit tam. Přece jen naše technická není zas tak velká a tenhle tah rozhodně ocení.

PIC00002965-00

Na zdi jsem rozkreslil kde bude čerpadlo, kde bude boiler i rekuperace (ta bude nejspíš od firmy Stiebel-eltron, model LWS 370, ale o tom zas příště). Krom toho jsme s řešili i možnost napojení jejich tepelného čerpadla na inteligentní dům Loxone.

Běžně totiž napojují čerpadlo na jeden centrální termostat, který řídí celou teplotu domu. Jelikož ale máme Loxone a díky SEDTRONICu také měření teploty/vlhkosti v každé místnosti, chceme ovládat čerpadlo z Loxonu a trochu “po svém”.

miniserver

Ani to však není problém, namísto termostatu půjde na vstup čerpadla napojit Loxone, takže budeme moci čerpadlo ovládat na základě dat z celého domu. Ještě dolaďujeme, jestli uděláme i všechny ventily na podlahovku ovládané jednotlivě přes loxone, nebo budeme mít jednu teplotu na celý dům. Uvidíme, kam se příště doberem 🙂

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

22 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oliver
Guest
Oliver
7 years ago

Zdravím,
mohl bych Vás požádat o vypsání zařízení, která máte v technické místnosti plus kolik v ní zabírají místa? Případně jestli z toho je nějaká abnormalita, která se normálně nevyskytuje? Potřebuji se ujistit, zda se do té naší (dle mě) malinké technické místnosti všechna obdobná zařízení vejdou. V tomto článku jste psal o boileru ve spíži, tak ten si musím připočítat.
Předem vám moc děkuji.

Oliver
Guest
Oliver
7 years ago

Díky. Jestli se Vám tam vešlo ještě hromada regálů a polic, tak to by snad tak hrozné být nemuselo.

kudykam
Guest
kudykam
7 years ago

Dobrý den,
zajímalo by mě jak ste se svým rozhodnutím vynechat akumulační nádrž a vodu rovnou hnát z čerpadla do podlahy spokojen? Není tím čerpadlo víc zatěžováno když musí spínat častěji?
Díky
M.

kudykam
Guest
kudykam
7 years ago

Neexistují někde nějaké technické specifikace a označení modelu tohodle čerpadla – na webu výrobce nic není? Je možné jej třeba ovládat přes nějaký modul i přes internet (bez využití loxone)?

JHK
Guest
JHK
7 years ago

Dobrý den.
Řeším teď ten samý případ u sebe na pasivu. Rád bych se zeptal jak jste dopadl z regulací, jestli jste zůstal “jen” u regulace přes jeden centrální termostat nebo jste to změnil i na regullaci přes ventily. Já zatím jsem dospěl k tomu, že budu řídit spínání čerpadla přes místnost kde mne to asi nejvíce zajímá a je největší, tj. obývák. Tzn. přes blok Inteligentní regulace pokojové teploty v obýváku. Nastavím zpětnou na TČ na nějakou “vhodnou” teplotu ( zatím i v největších mrazech ideální 28C) a budu přes loxone čerpadlo spínat. Bohužel nemohu regulovat přes loxone teplotu vody. Přijde mi škoda, že blok nemá vstup venkovní teploty ( nebo předpovědi, kterou mu dokážu poslat), aby event dokázal více předvídat, což by se u podlahovky slušelo. O sluneční záření ani nemluvím, tam to asi řeší jen automatické zatažení venkovních žaluzii i když je to škoda, když se ví , že třeba bude svítit sluníčko ( to mu lze z předpvědi poslat taky) a zbytečne by pak nemusel natápět, ale to už je možná odemne už moc překombinované…

Přeji pěkný den

JHK
Guest
JHK
7 years ago
Reply to  L

Dobrý den,
tak k první části jsme asi dospěli k podobnému způsobu. Nejchladnější je obývák, resp. místnosti ostatní v patře se vytopí rychleji, takže regulace dle obýváku bude asi ok.

Mohl byste ještě rozebrat toto:
“takze sem se na inteligetni regulaci vykaslal, z loxone posilam jen prumernou vnitrni a prumernou venkovni (mam cidlo sever/jih) a v prostredi acondu mam nastavenou jednu teplotu, podle ktere se TC ridi. ”

Takže zbytek vyřídí SW v Acondu na základě hodnot z loxone? Tj. už žádný blok loxone do toho nemícháte?

Děkuji

kudykam
7 years ago

Jste si jist tím modelem rekuperace LWZ 370 (do 400m3)? Nemáte spíš LWZ 170? (ta je do 300m3)??

kudykam
6 years ago

Lze bez modbusu nějak ještě ovladat čerpadlo? Krom stavu zapnout/ vypnout? Například tam posílat ty teploty z loxone namísto senzorů TČ?

kudykam
Guest
kudykam
6 years ago

Moc tomu nerozumím.. ikdyž nemám modbus extension na loxone?

Stingray
Guest
Stingray
6 years ago

Ahoj,
modbus TCB – super! Líbí se mi myšlenka že mohu použít buď jejich regulaci, nebo řídit ručně z loxonu, případně nějakou kombinaci obojího. Předpokládám, že také nebude problém topný systém rozšířit i o vytápění bazénu (3cest ventil+výměník; a z loxone říct teď topím bazén, chci tuto teplotu topný vody?).

Článek je rok a půl starý … máš nějaké nové poznatky? Můžeš prosím znovu krátce zhodnotit dlouhodobé zkušenosti s tím čerpadlem a firmou acond? Díky Aleš

Stingray
Guest
Stingray
6 years ago

ok diky za info … na foru jsem to nevidel, mrknu se poradne, diky moc

Stingray
6 years ago

diky za link

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x