Dva dny “to se pak dodělá”

Dva dny “to se pak dodělá”

Zatímco včera mi na stavbě pomáhala I., dneska jsem byl na stavbě sám a celý den jsem jen dodělával snad už všechny zbývající “to se pak dodělá”, které se tam nahromadily jak od našeho ex-zedníka, tak i postupně naše resty.

Protože to bylo tisíc a jedna různorodých prací, dále bude seznam všeho, co jsme za dva dny vyřešili. Předem upozorňuji, že je seznam docela dlouhý, holt jsme pracovití 😉

Krabičky na napojení husích krků

Poslední co zbývalo na přípravu elektriky byly krabičky, přes které se pak půjde dostat k husím krkům. Nakonec jsem koupil v Bauhausu krabičku 10x10cm, hloubka 4cm za 31kč. Cena rozumná, rozměry dobré, hloubka pro VPC 17cm přívětivá 😉

2016-04-02 13.53.04

Příprava bezdrátových technologíí

To víte, že i pro bezdrátové technologie je potřeba připravit husí krk? 😉

2016-04-04 19.14.43

No, je to blbost co ;-). Pravda je taková, že jsme pořád vymýšleli, jak připravit (zabudovat) husí krky do zdi a zároveň to udělat tak, aby to pak omítkářum nepřekáželo a krky nepoškodili. Nakonec mne napadl brilantní nápad (jak jinak když byl můj), že připravíme jen vývod z krabičky a kousek po zdi a pak to napojíme spojkama. Elegantní, jednoduché, prosté a funknční ;-).

Prostupka v ložnici od stolu do podhledu

Je to trošku snobárna, ale vymysleli jsme, že si do ložnice na strop zavěsíme projektor, abychom si mohli pouštět filmy v posteli ;-). A abychom dostali nějak kabel od stolu s počítačem/notebookem do podhledu, udělali jsme další drážku.

2016-04-02 14.14.56

Do téhle jsme zabudovali husí krk, který jsem na konci seřízl tak, aby měl sklon správným směrem a zároveň neměl poloměr ohybu tak moc velký, jako kolena pro tento průměr chráničky. Celý krk jsme opět zatlačili do lepidla a celý přetáhli a zahladili hladítkem:

2016-04-02 14.32.28

Vyklidit bordel na jižní straně pozemku

Aby toho nebylo málo, stavíme nakonec ještě plot ;-). Důvody, proč, budou v dalším článku, takže teď jen v rychlosti. Nejprve bylo potřeba odklidit všechno, co jsme tak pracně celý rok u plotu hromadili. Na pomoc nám dorazila i jedna posila, děkujem.

Sundat pletivo ze starého plotu a vyndat kůly ze země

Abychom mohli vyznačit kudy budem nový plot kopat, bylo potřeba dát pryč ten starý. Sundat pletivo bylo easy, vyndat pracně zabetonované kůly už tak ne.

 • První jsem zkoušel kůly jen vyvrátit – nešlo,
 • pak rýčem vydlabat – nešlo,
 • pak uříznout flexou s kotoučem na dřevo – nešlo (je to tvrdej akát),
 • pak rozbít beton kangem – nešlo (je to beton, co zbyl po základové desce),
 • pak páčit pajcrem – nešlo (mám jen takovej malej)
 • nakonec to vyřešil krumpáč. Pořádně podkopnout, páčit, znovu podkopnout, páčit…. až postupně kůl vyleze a je to 😉

2016-04-04 19.13.09

Pro představu, takhle jsou ty kůly dlouhý (a upozorňuju, že mám 2m 😉 )

2016-04-03 16.39.38

Odpočinout si a Opalovat se

Tak tohle za nás naštěstí zvládl náš labužník pes, takže my mohli v klidu pracovat. Aspoň něco nám odpadlo 😉

2016-04-02 15.19.48

husí krk za televizí

Tohle byl můj rest. Většinu krabiček a průchodek jsem v domě měl vcelku jasně vymyšlenou, ale s průchodkou za televizí jsme si furt nějak nevěděl rady. Tak jsem ji odkládal do doby, než to prostě odložit nepůjde ;-).

2016-04-02 16.45.00

Nakonec jsem to vymyslel tak, že jsem do zdi zabudovat lištu 10x4cm, takže prostoru na kabely habakuk. Jen bylo potřeba ještě “trochu” zvětšit tu drážku, ale to si necháme jako tajemství a radši to nebudeme říkat projektantovi 😉

2016-04-02 12.52.29

Širší dveře, než kolik měly být
 • Tady to byl “dárek” od našeho ex-zedníka. širší dveře do ložnice a do dětského pokoje. V ložnici se mu tenkrát nechtěla řezat cihla, v ložnici pak ani napodruhé nezaložil správně cihlu a roh mu nevyšel. U obojího prohlásil, že to nevadí, že se to pak “dolepí”.
 • Dál pak ještě do technické místnosti, ale v tom už nejede zedník, ale I. Že prý dveře o 10cm posunem doleva, aby se tam vešla skříň. Takže nejdřív řezat, pak lepit. Zabít málo 🙂

2016-04-05 12.49.47

Blbě udělaný roh na schodech
 • Další pozdrav od zedníka. Když zdil roh v obyváku, který definuje roh schodů, horní cihly byly o fous delší než ty pod tím. Z jeho pohledu to nevadilo, protože je to přece jen špajz. Hmm. Problém byl, že na to se pak uložil nosník a kolem toho vedou schody. Takže bylo potřeba flexou seříznout kus nosníku (tzn. bet + železo), pak seříznout cihly, očistit, připravit šalování a zítra vylít betonem co zbyde z pasů plotu.

2016-04-05 10.33.01

Naprosto špatně založené dveře do koupelny
 • Další veselé překvapení jsem odhalil dneska při kontrole dveří. Ačkoli v domě zakládal asi tak 12 dveří, které mají mít všechny šířku 90cm (80cm šířka + obložka), jsou kousky, co se mu nepovedly. Krom těch, co byly širší jsem zjistil, že dolní dveře založil jen 78cm. Co na tom, že v projektu je všechno okótováno a popsáno. Takže flexu a šup s tim pryč (výhoda byla, že uříznuté kusy jsem použil na opravu dveří do ložnice, kde stejná šířka naopak chyběla).
posuneme odtah rekuperace nad kamna
 • Tak toto vylepšení jsme dali dohromady spolu s našim projektantem. Ačkoli jsem měl už prostupy pro rekuperaci v přízemí hotové, vymysleli jsme, že dáme odtah přímo nad horkovzdušná kamna, aby se dal teplý vzduch rozhánět po domě (původně byly s vodním výměníkem, ale to jsme změnili). Takže nezbývalo než vybourat díru novou a tu původní zadělat pomocí zbytků z bourání díry vedle a trochu lepidla 😉

2016-04-05 14.50.51

Vypěnění prostoru mezi příčkou a stropem
 • Dalším restem, tentokrát jen mým, bylo dodělání příček v horním patře. Ačkoli byly dozděny relativně vysoko, ještě se musely díry nad cihlou vypěnit tak, aby se zeď “vzepřela” o strop a tím získala ještě o něco vyšší stabilitu. Tohle byla práce relativně pohodová, padlo dvě a půl tuby pěny a za necelou hoďku bylo hotovo.

2016-04-06 08.31.48

vysekání prostupů rekuperace v horním patře
 • Jako poslední činnost dne pak bylo dodělání prostupů pro rekuperaci i v horním patře. Jelikož jsem příčky dozdíval z červeného keramiko-střepu, dělaly se díry skrz jedna radost. Vlastně stačilo kango cihle jen ukázat a ta se radši rovnou rozestoupila ;-). Jediný zádrhel byl, že jsem si nebyl jist výškou co mi projektant posílal. Ale protože nezvedal telefon, vyboural sem to tam kde psal, přece ví co dělá ;-). Večer jsem s ním pak mluvil a bylo to správně, uff 😉

2016-04-06 08.31.02

tády dády dá, A to je vše přátelé. Pro dnešek. 🙂
Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

5 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tom B
Guest
Tom B
7 years ago

U fotky v sekci “Posuneme odtah rekuperace nad kamna” jsem si povšimnul, že díra úplně vlevo je přímo pod stropním nosníkem, kde je koncentrováno značné napětí. Být váma, tak to checknu s projektantem, zda to právě takhle chtěl. Jestli je na konci nosníku ŽB věnec s dostatečným vystužením, tak je to snad OK. Další dva velké prostupy jsou na tom líp.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago

Jde o to, jestli projektant polohu nosníku při diskuzi zvážil. Nosník má neustále primární funkci pro přenos zatížení do podpory (t.j. do zdi, která je probouráním otvoru trochu oslabená). Jak jsem psal minule, pomoci může proarmovaný věnec, který prochází místem podpory a sehrát tak funkci železobetonového trámu, který zatížení roznese na obě strany od otvoru. Není to až tak rocket science a věřím, že to nebude problém uhájit tak jak to je.

Tom B
Guest
Tom B
7 years ago

Super 😉

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x