X
Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
53.6 K Views
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

@dusanmsk

Dum bude mit obytne podkrovi celkem 240m2, chci se vejit do normy pro pasivni dum, velka okna na jih, na sever minimum, trojsklo atd.. nemam spocitane finalni TZ ale dum nema zadnou specialitu takze by se mel blizit nejakemu standartnimu 2p domu se sedlovou strechou s tim ze jedna z delsich sten je orientovana na jih a jsou tam ty okna, jestli to takto staci 🙂

Add strecha a solarni zisky, samozrejme se pocita s tim ze se bude pritapet kdyz nebude slunicko to je jasne. Chapu ze ten pan to vidi hlavne tak aby se jeho technologie uplatnila/prodala, v tomhle nejsem najivni jen mi to prislo zajimave tu pro ostatni o tom napsat, protoze to je zrejme aktualne nejaky vyvojovy smer. Pry od roku 2025 ma byt zprisnena norma a novostavby budou muset byt ne nulove ale zaporne aby si energeticky "vydelaly" na energii ktera byla nutna vlozit do vyroby stavebnich materialu ze kterych byly postaveny 😉

Kazdopadne o tech strechach jsem cetl hodne v casopisu (tistenem) stavebnictvi3000, pry maji vse i na webu, takto narychlo jsem nasel napr  http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/pribeh-tepelneho-zareni-ve-stavebnictvi/

edit: zajimave  http://www.stavebnictvi3000.cz/vypocty/4-ucinny-podil-sklonite-plochy-a-celodenni-slunecni/

jde tedy o to jak to z te strechy dostat s co nejmensima ztratama do toho betonu 😉


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 
@radek

Za mě dvě připomínky k trubkám ve stropě.

  • pro chlazení to budeš schopen použít jen v případě, že si pořídíš zemní vrt. S plošným kolektorem nic neuchladíš.
  • musel bys už ve fázi stavby (před položením samotného potrubí) mít vymyšlený a udělaný umístění všech světel, hlásičů atd, aby do stropu nevrtal. Navíc by to měl být strop betonový, nebo pohledové trubky, aby sis nechladil pouze prostor nad SDK...

Uvedeny stavebnik co to pouzil tak rika ze mu to funguje i na chlazeni a ma 1km trubky zakopany 2.5m hluboko tak nevim no 😉

http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/zaklady-a-deska/3130-polozeni-zemnich-kolektoru-pro-kapilarni-vytapeni.html

Umisteni svetel na strope neni preci problem znat dopredu, znovu opakuji vrtani i do te kapilary neni zadny problem, i kdyz se trefi neni to problem 🙂 viz napr diskuse  http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/zaklady-a-deska/3130-polozeni-zemnich-kolektoru-pro-kapilarni-vytapeni.html

Proste jedine co zatim hraje proti tomuhle systemu je udajny problem s pohonem (tlakem) ktery musi byt vyssi oproti bezne trubce.

Tak nevim no 🙂

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

ty vo..e to má jako někdo k baráku 1km trubek položených v kolektoru??

I když možná u těch slinek to je taková spotřeba. Já mám 300m a stačí mi to (ale mám to klasický meandr.) Když vidím ty fotky, tak to ve mě moc důvěry nevzbuzuje, jak to tam má tak ledabyle pohozený častokrát třeba 3 vrstvy přes sebe.

2,5m je už docela hluboko, já mám 1,6m.


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

Toz taky me to prekvapilo ale nevim jestli to treba potom nejak nenatahovali/nerovnaly. Ovsem ta trubka je levna jsou to tisicove polozky asi to je fuk a asi je lepsi tam toho mit vic nez min nevim (zas je to pak o tom tlaku).

Staveli to v roce 2013, do emailu mi psal ze jsou s tim resenim co maji nadmiru spokojeni a ze vse funguje jak ma atd, ale kazdy haji to svoje reseni do nebe a ostatni je spatne to je asi normalni, ja bych veci delal jinak ale ten jejich postup me proste jen ukazal ze jsou dnes i dalsi moznosti 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@c64 - u pasivu (TZ~2 kWh) sa nemoze TC nikdy zaplatit. Pocitajme ze na teplo a tuv to bude cca 1:1, zhruba 20k czk/rok.

Ked poriesis len teplo s SCOP 4 (zem), usetris 7.5k rocne

Ked poriesis aj TUV, usetris 13-14 rocne

Dosad si do rovnice komplet cenu instalacie TC a mas navratnost v rokoch. Napr. L-kov acond za 80+kolektor (odhad 30?) mas na ~8-10 rokov, az potom zacne setrit. Nibe za 250 sa skor rozpadne, nez na seba zarobi prvu korunu.

Pri vyssich TZ su tie vypocty potom uz veselejsie, u mna vychadza navratnost investicie na nejake 2-3 roky, ale bastlil som si to sam (a nepoznam zivotnost riesenia, je to trucpokus).


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 
topeni

Topenář mi navrhl do obývacího prostoru který má 45m2 5 podlahových okruhů, moje otázka zní: je to normální? 🙂


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

@Solcik Nemáš tam uvedené rozostupy alebo dĺžky okruhov, ale zdá sa mi, že sa snažil urobiť +- vyrovnané dĺžky okruhov odhadom okolo 50-60m? Ja som dával kde sa dalo okruhy do 100m a bolo to tak rátané aj projektantom + mám asi 3 okruhy ktoré sú takmer polovičné a nemám problém to vyregulovať keď je dobre vyrátaný rozostup rúrok.

Moje skúsenosti s kurenármi sú, že aspoň zdrojnásobujú to čo navrhol projektant podľa tepelných strát objektu 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já v tom takhle rychlým pohledem taky nevidím problém. Já mám na 30m2 4 zóny. Mám tam teda 1 zónu jenom okrajovou (kolem franc. oken) a tam doporučuju co nejhustější pokládku, tam to budou nejchladnější místa.

Záleží ale na tep. ztrátách té místnosti.


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Přijde mi zvláštní umístění rozdělovače. Jasně, je umístěn v technické místnosti. Ale je v rohu objektu. Takže než se dostaneš s trubkou do dětských pokojů, tak spotřebuješ min. 15 m trubky na přívod a 15 m na odvod. Rozdělovač bych umístil více do středu dispozice, případně "neobíhal" všechny příčky, ale šel skrz ně. Neříkám, že takto je to úplně špatně (neznám další možná omezení dispozice), ale řešil bych to jinak.


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Taky mi přijde, že je vše zbytečně obcházeno,  do těch dvou dětských pokojů by šlo klidně trubky vést pod kuchyňskou linkou u zdi skrz obě příčky, než to tam takhle složitě motat..

ještě mu zavolám.. jako nástřel dobrý, ale asi je tam spousta zbytečně složitých věcí

 


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Vy co máte teplovodní topení, dávali jste nějaký antibakteriální přípravek při jeho napouštění? Případně jaký? 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mne to robil vodar a dost o tom pochybujem.


   
ReplyQuote
(@tombl)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 
Posted by: c64

Zdravim,

dovolim si ozivit toto vlakno. Planujeme stavet a pomalu to zacina byt realny sen.

Prostudoval jsem spousty webu, svepomoci.cz atd atd, timto take dekuji L. za tento web, uzasny zdroj informaci a klobouk dolu za to co se Vam vsem povedlo svepomoci udelat.

Chtel bych se vejit do pasivu (ne kuli dotaci ale abych minimalizoval zavyslost na energiich do budoucna). Puvodne jsem byl nadsen z kapilarniho vytapeni viz. http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/dokonceni-stavby/3409-kapilarni-vytapeni-podlaha-a-omitky.html

Byl jsem ted na For Pasivu a ptali jsme se po tomto "trendu" a vypada to ze "trend" se jaksi nekona, nikdo o tom nevedel, nikdo to neznal a vetsinou u stanku, ktere prezentovali podlahove topeni, to skoncilo pochybnosti jestli to vubec funguje a napriklad taky problem tlaku - do takhle malych trubicek je treba vetsi tlak na pohon kapaliny. Ze pry dokazou minimalni prumer 10mm (vnitrnich 8mm) a pokud je trubka mensi uz to nefunguje. Ta nefunkcnost si uz nepamatuji jestli byla z duvodu nemoznosti po celem baraku technologicky dostat ten tlak nebo jestli slo treba o to ze cena za pohon (cerpadlo) by pak byla takova ze to nema smysl.

Do uvedenho domu to instalovala firma  http://www.infraclima.cz a s majitelem jsem byl v kontaktu po emailu a psal ze je spokojen.

Takze abych presel k dotazu pro zdejsi obecenstvo, planujeme patrovy dum s obytnym podkrovim zastavena plocha 130m2, celkova podlahova plocha cca 240m2. Tezka stavba + zatepleni, chci akumulaci (stavbou) v tom mam jasno.

Zminovane elektro vytapeni at uz kabelama nebo uhlikovyma rohozema vypada velmi pritazlive zejmena z duvodu jednoduchosti instalace a zadne nutnosti slozite technologie ALE bylo zde jiz receno ze voda (podlahove/kapilarni) ma neco do sebe.

Pokud bych sel do vody (podlahoveho/kapilarniho) tak na 100% TC, a na 100% TC voda/zeme, vzduch je podle nesmysl respektive nouzovka kdyz neni pozemek. Takze argument vetraku/hluku pada (argument pana co propaguje ty uklikove rohoze).

Vyhoda vody je take v tom ze se tim da chladit, puvodni plan byl ze to dam do stropu a podlah, vlete chladit stropem, v zime topit podlahou - nadhera. Cpat ty kapilary i do zdi jako pan v uvedenem clanku nechci takze vysledna plocha kterou se bude topit bude sice mensi ale zase to nebude tak narocny na realizaci a provoz.

Co si o tom myslite, ma smysl uvazovat o klasice voda+TC nebo by se vyplatilo to elektrovytapeni ? Na jaky napeti jsou ty uhlikove rohoze (na tom jejich webu jsem to nenasel) ?

Diky

Měl bych několik poznámek k zamyšlení:

Pokud budete žádat o dotaci NZÚ, jste u pasivního domu limitován: měrnou potřebou tepla na vytápění 20 nebo 15 kWh/m2.rok a primární energií 90 nebo 60kWh/m2.rok. Zjednodušeně řečeno se to s elektrickým vytápěním bez dalších razantních opatření dosáhnout nedá.

vice např zde:  http://stavba.tzb-info.cz/zelena-usporam-na-tzb-info/10958-priklady-pasivnich-rodinnych-domu-ktere-splnily-podminky-programu-nzu

I když nebudete žádat o dotace, s čistě elektrickým vytápěním neprojdete na PENB opět z důvodu primární neobnovitelné energie.

Realita je dnes taková, že se nový dům s čistě elektrickým vytápěním už nepostaví, i kdyby byl "sebepasivnější". Možná by to zachránila kvanta FV panelů na střeše, ale to už musí energetický specialista spočítat. 

 I u pasivního domu bude při podlahové ploše 240m2  tepelná ztráta a potřeba tepla na vytápění vyšší než o domu menší velikostní kategorie, takže to se závislostí na energiích bude horší.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 
Posted by: tombl

 

Realita je dnes taková, že se nový dům s čistě elektrickým vytápěním už nepostaví, i kdyby byl "sebepasivnější". Možná by to zachránila kvanta FV panelů na střeše, ale to už musí energetický specialista spočítat.

 

Těch panelů určitě nemusí být kvanta.

Můj případ: dřevostavba, čistě elektrické vytápění, 12 FV panelů na střeše. NZÚ bez problémů.


   
ReplyQuote
(@tombl)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 

Elektrické přímotopy, elektrický bojler na TUV, obyčejná rekuperace a  12panelů FVE? Vyšla Vám NZU po roce 2013?


   
ReplyQuote
Page 10 / 20
Share: