Forum

Forum

Podlahove vytapeni ...
 
Notifications
Clear all

Podlahove vytapeni v pasivnim dome

295 Posts
32 Users
14 Likes
53.3 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mozno sa ty tykalo prave tych vonavych, neviem.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
 

Tak byť prodejci tvrdí, že po spalování zůstane voda + CO2, tak to logicky nebude tak laboratorně čistý....

Nějaká diskuze je k tomu na TZB - to zajímavý je asi tohle (prodejce krbů vs chemik)

  Autor: biokamin s.r.o.
Datum: 14.12.2009 13:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
CH3-CH2-OH + 3 O2 = 2 CO2 + 3 H2O

Autor: Ota Ota
Datum: 14.12.2009 18:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předpokládám, že jste si to přečetl někde na wiki a nebo v učebnici středoškolské chemie. Chemik by s tímhle nikdy nemohl argumentovat. Tato rekace projde jen v případě, že bude probíhat v kyslíkové atmosféře a tou vzduch není.Jinak probíhají vedlejší reakce z nichž nejvýznamější je tato:

CH3-CH2-OH + 02 --> CH3-CH2O

Jak jsem říkal, nějaké další argumenty bez výpisu emisních hodnot státní zkušebnou nemají cenu.

Autor: biokamin s.r.o.
Datum: 14.12.2009 18:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano prestne tak, ale asi ste zabudol na to ze aj CH3-CH2O dalej hori a reaguje s O2... pokial chcete spravit meranie, "emisnu" alebo nieco podobne, nech sa paci, pridite k nam, poskytneme Vam vzorku a mozete merat.

Autor: Ota Ota
Datum: 14.12.2009 20:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ješkovy voči, acetaldehyd jen tak neshoří, Vy tu chemii vydíte jako pohádku. Prostě to tak je. Tady není co řešit. Jsem chemik a můžete zajít třeba na VŠCHT a nebo VUT a tam se přeptat. Snad si nemyslíte, že acetaldehyd shoří všechen? Co mu chybí je kyslík. Už jen ten oranžový plamen znační že nedošlo k dokonalému spalování. Musel by být naprosto modrý. A nebudu tady platit nějaký rozbor. nemám to zapotřebí. Mám vzdělání na to, abych to zvládl i bez měření.
Každopádně se dál distancuji od další diskuze. Pokud se tady někdy nějaké emisní hodnoty objeví a bude neprůkazné určitě se pak připojím.

http://forum.tzb-info.cz/108419-krb-na-bioalkohol/vsechny-prispevky


   
ReplyQuote
Solcik
(@solcik)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 
DSC 0188

 

Já v bytě měl biokrb a už nikdy víc.... tak po půl hodině hoření je v celym bytě cítit takovej kyselej nepříjemnej smrad...   a to jsem kupoval kvalitní biolíh přímo do krbu. 


   
Gargamelko reacted
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

Zdravim,

dovolim si ozivit toto vlakno. Planujeme stavet a pomalu to zacina byt realny sen.

Prostudoval jsem spousty webu, svepomoci.cz atd atd, timto take dekuji L. za tento web, uzasny zdroj informaci a klobouk dolu za to co se Vam vsem povedlo svepomoci udelat.

Chtel bych se vejit do pasivu (ne kuli dotaci ale abych minimalizoval zavyslost na energiich do budoucna). Puvodne jsem byl nadsen z kapilarniho vytapeni viz. http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/dokonceni-stavby/3409-kapilarni-vytapeni-podlaha-a-omitky.html

Byl jsem ted na For Pasivu a ptali jsme se po tomto "trendu" a vypada to ze "trend" se jaksi nekona, nikdo o tom nevedel, nikdo to neznal a vetsinou u stanku, ktere prezentovali podlahove topeni, to skoncilo pochybnosti jestli to vubec funguje a napriklad taky problem tlaku - do takhle malych trubicek je treba vetsi tlak na pohon kapaliny. Ze pry dokazou minimalni prumer 10mm (vnitrnich 8mm) a pokud je trubka mensi uz to nefunguje. Ta nefunkcnost si uz nepamatuji jestli byla z duvodu nemoznosti po celem baraku technologicky dostat ten tlak nebo jestli slo treba o to ze cena za pohon (cerpadlo) by pak byla takova ze to nema smysl.

Do uvedenho domu to instalovala firma  http://www.infraclima.cz a s majitelem jsem byl v kontaktu po emailu a psal ze je spokojen.

Takze abych presel k dotazu pro zdejsi obecenstvo, planujeme patrovy dum s obytnym podkrovim zastavena plocha 130m2, celkova podlahova plocha cca 240m2. Tezka stavba + zatepleni, chci akumulaci (stavbou) v tom mam jasno.

Zminovane elektro vytapeni at uz kabelama nebo uhlikovyma rohozema vypada velmi pritazlive zejmena z duvodu jednoduchosti instalace a zadne nutnosti slozite technologie ALE bylo zde jiz receno ze voda (podlahove/kapilarni) ma neco do sebe.

Pokud bych sel do vody (podlahoveho/kapilarniho) tak na 100% TC, a na 100% TC voda/zeme, vzduch je podle nesmysl respektive nouzovka kdyz neni pozemek. Takze argument vetraku/hluku pada (argument pana co propaguje ty uklikove rohoze).

Vyhoda vody je take v tom ze se tim da chladit, puvodni plan byl ze to dam do stropu a podlah, vlete chladit stropem, v zime topit podlahou - nadhera. Cpat ty kapilary i do zdi jako pan v uvedenem clanku nechci takze vysledna plocha kterou se bude topit bude sice mensi ale zase to nebude tak narocny na realizaci a provoz.

Co si o tom myslite, ma smysl uvazovat o klasice voda+TC nebo by se vyplatilo to elektrovytapeni ? Na jaky napeti jsou ty uhlikove rohoze (na tom jejich webu jsem to nenasel) ?

Diky


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Za mna:

1. podlahovka musi byt, po prvej sezone mi vadi ked idem niekde na navstevu a maju tam studenu podlahu. Neviem ako je to v pasive s teplotou podlahy pri nepodlahovom vykurovani (infrapanelny napr.), ale obavam sa, ze to bude aj tak citit.

2. 200m vodnej podlahovky ma stalo nejakych 100 tisic, elektrokotol + obehovka dajme tomu 10. Je na zvazenie, ci to ma zmysel s moznostou nezalockovat sa ciste na elektrike, pretoze rohoze stoja par korun (ale zase je tu otazka emg smogu). Asi by som siel tak ci tak do vody.

3. celoplosne vykurovanie je asi pekna vec, ale co ked budem chciet vrtat do steny? Za mna nie.

4. tc do pasivu - musi to cele vyjst do 80 tisic, inak je to nenavratne pozerstvo

5. zem-voda vs vzduch-voda - ja som zvolil jednoduchost a siel do vzduchu. Pravdou je, ze to je pocut a ze na to budem v lete asi robit nejaky kryt z cemtris dosiek pre klud na dusi. Keby som zohnal masinu do 60, mozno by som tie vykopy (svojpomocne) urobil, bohuzial nebola. Skladat si cely chladivovy okruh na kolene som si vtedy netrufol (dnes by som sa mozno nechal ukecat, videl som blog nejakeho slovaka co si doma zlepil 2 vymenniky + scroll + bizuteriu - on/off za par stoviek euro), najlacnejsi zeravik je furt drahy. Ludkov Acond som uplne blacklistoval po zhliadnuti niekolko totalne zavadzajucich bullshitov na nete a youtube, napriklad tohoto debila - https://www.youtube.com/watch?v=Wy5Uvs37qmM.


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Nizsie prikladam (dufam) infrasnimok dlazby pod infrapanelom. Kurime na 21st neviem, ci je to na nohy teple alebo nie... mne to vyhovuje. Problem podlahovky v pasivnom dome je podla man ten, ze ta podlahovka bude hriat kolko? par hodin tyzdenne?. Taze pre pocit tepla na nohy je podla mna ovela dolezitejsi material podlahy (tepelna vodivost) alebo to, cim tu podlahu ohrievas. Za cenu podlahovky kupis infrapanely do celeho domu. Este sa ti aj zvysi, usetris na hrubke poteru, kotli, cerpadle,... taze maz z coho dototvat aj "drahsiu" prevadzku panlov. Netusim ako porovnat cenu kurenia TC a infrapanelom ale cena kurenia infrapanelu v porovnani s plynovvym kotlom vyssia nieje (myslim cen prevadzky)

IR000591

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ano, je pravdou, ze vhodny material podlahy a jeho tepelna vodivost bude mat na finalny pocit pohody najvacsi vplyv.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já teda osobní zkušenost po půl roce - podlahovka (voda) je super. Navyknul jsem si doma chodit naboso a když k někomu přijdu, hned mi vadí ta zima (nebo možná spíš jen neteplo) od noh.

Máme skoro všude vinyl a podlahovka to topí na cca. 25-28°C, takže o žádným velkým teple nejde mluvit ale spíš o tom, že to není studený.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Ahoj, uz jsme to tu kdysi resili.

Tepelné čerpadlo je ekonomicky nesmysl a vicemene se nikdy nevyplati - proste to je kravina, je to hnusny, hučí to, zabírá to  plno místa a může se tam pořád něco pokazit.

Do tech kapilár bych nešel, to mi přijde strašně složité a drahé.

Určitě bych šel do podlahovky + žebřík koupelna. Ted si urči, zda chceš vodu nebo elektriku. Já mám folie od www.uhlikovefolie.cz, za 2 dny hotovo, žádná voda, nikde nec nezabírá, 20h levný proud, perfektní regulace a ovládání skrze loxone. Do zatepleného nizkoenergetického domu je to to nejlepší. Voda vyjde na majlant, když máš plyn, musíš mít komín, dělaš revize a další kraviny.Už nikdy více ...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No já si nedovedu představit, že bych měl topit na 21°C 🙂

V podstatě topím trvale na 23°C. Tím ale také dramaticky vzrůstá spotřeba, která nemá lineární průběh. Zatím druhá sezona. 

Zdroj TČ Země/Voda s příkonem 2kW (výkon cca 4-6kW), Aku nádrž 300 l, 17 okruhů teplovodních podlahových okruhů.

V domě mám navíc teplovzdušný krb, ve kterém občas zatopím, takže měřit spotřebu nemá smysl. Do přílohy jsem dal statistiku spotřeby tepelného čerpadla - loňská sezona a letošní.

Zatím žádné výhrady. Dnes už bych asi neosazoval na každý okruh EM ventil.

Výhodou mého TČ je, že je svépomocně lehce opravitelné.

Je fakt, že návratnost tepelných čerpadel u pasivních domů je diskutabilní. Pokud si jej člověk pořídí jako stavebnici, je to o něco lepší.

spotreba TC 2017 2018

   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
Topic starter  

Co se tyce vecneho sporu u podlahovky voda x drat: v moji socialni bubline bohuzel znam par lidi co jim to "vyteklo". O upalenem odporovem dratu jsem vsak jeste neslysel 🙂

 


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

Diky za reakce, nez zacnu tak se pokusim vysvetlit moje vstupy protoze ty ovlivnujou aj ty vystupy:

- neresim to ze muze voda nekde tect, stejne tak muze nefungovat elektrika, pocitam s tim ze to proste bude kvalitne udelane, tyto argumenty tedy ignoruji

- nezajima me pocit teple podlahy ten je totiz danej materialem ktery se pouzije, v pasivnim dome se vytapi minimalne takze by stejnak byl pocit studene podlahy krome par tydnu v roce, navic kdyz udelame teply material znamena to ze dobre izoluje (nevodi) neodvadi teplo z nohy do betonu coz ale znamena ze to take brani vytapeni prohrat mistnost a ohryva se spise ten beton 😉

Takze @dusanmsk

2. 200m vodnej podlahovky ma stalo nejakych 100 tisic, elektrokotol + obehovka dajme tomu 10. Je na zvazenie, ci to ma zmysel s moznostou nezalockovat sa ciste na elektrike, pretoze rohoze stoja par korun (ale zase je tu otazka emg smogu). Asi by som siel tak ci tak do vody.

voda umoznuje pouzit vice zdroju, to je pozitivum, cena mi prijde plus minus stejna jak zde v tomto vlaknu bylo jiz receno, podminka je tedy nekoupit nejake predrazene TC

3. celoplosne vykurovanie je asi pekna vec, ale co ked budem chciet vrtat do steny? Za mna nie.

o celoplose nebyla rec, byla rec o stropu a podlaze v mem pripade, i kdyz neni vubec problem mit to ve zdech, doporucuji precist si ten jejich post na svepomoci, ty kapilarni rohoze nemaji zadny problem s vrtanim, ten clovek proste pocital s tim ze na 30% ma sanci ze se trefi, jednou mu to nevyslo, oprava je snadna 🙂

ale kdyz uz jsme u toho je na to jednoduchy postup, vemu rozprasovac a pri zapnutem topeni postrikam zed, tam kde vede kapilara bude zed zachvilku sucha - na zdi se zobrazi cesticky

ja bych to do zdi nedaval protoze mi to prijde zbytecna jebacka v kontextu toho ze beztak hodne tech zdi bude obestavenych nabytkem atd..

5. zem-voda vs vzduch-voda - ja som zvolil jednoduchost a siel do vzduchu. Pravdou je, ze to je pocut a ze na to budem v lete asi robit nejaky kryt z cemtris dosiek pre klud na dusi. Keby som zohnal masinu do 60, mozno by som tie vykopy (svojpomocne) urobil, bohuzial nebola. Skladat si cely chladivovy okruh na kolene som si vtedy netrufol (dnes by som sa mozno nechal ukecat, videl som blog nejakeho slovaka co si doma zlepil 2 vymenniky + scroll + bizuteriu - on/off za par stoviek euro), najlacnejsi zeravik je furt drahy. Ludkov Acond som uplne blacklistoval po zhliadnuti niekolko totalne zavadzajucich bullshitov na nete a youtube, napriklad tohoto debila - https://www.youtube.com/watch?v=Wy5Uvs37qmM.

jestli pujdu do TC tak rozhodne zem, mam pozemek proc ho nevyuzit, vzduch mi prijde jako naprosta nouzovka

Jeste bych rad dodal jednu zajimavou vec, na tom For Pasivu jsem potkal velmi zajimaveho cloveka ze slovenska - pana Dr. Ing. Jaroslava Jerza z UMMS SAV (vedecka akademie), ktery se snama dal do reci kdyz jsme resily s firmou ktera tvrdila ze kapilarni topeni nemuze kuli te nutnosti vysokeho tlaku fungovat. Tento pan tam prohlasil ze TC a vubec celej princip vytapeni je naprosta picovina (pardon ale je to nutne) 🙂 Dle jeho slov je to cele velkej podvod na lidi v cele EU a ze to cele funguje jen diky tem dotacim. On totiz rika ze v nasich podminkach neni vytapeni vubec nutne, jedine co je potreba zaridit je uschovat do toho betonu ktery mame v podlaze teplo ktere dum nachyta pres den a vnoci ho vycerpat. Pan se zabyva tzv PCM, jde o materialy ktere maji jako hlavni fyzykalni vlastnost akumulaci tepla. Pry se to jiz delsi dobu vyrabi ve svajcu ale je to drahe jak pes - jde o nejaky vosk ve specialnich kapslich ktery se primicha do sterky/betonu, tento vosk je tuhy a teplem se meni skupenstvi na tekute diky cemuz je schopen pojmout obrovske mnozstvi energie, je to zakapslovane takze to nevytece. Pak to vnoci vytapi, cili jde o to do te podlahy to teplo privest ze strechy napr. Oni se konkretne zabyvaji levnou variantou, na ten vosk jsou asi patenty a je to priserne drahe. Maji uz hotovy material a nainstalovane demo na nakych 3 mistech ale nemaji prachy na to to uvest na trh. Maji to postavene na hliniku ale uz nevim v cem byl figl, panovi jsem napsal email at posle nejake info 🙂


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 
@dup

Tepelné čerpadlo je ekonomicky nesmysl a vicemene se nikdy nevyplati - proste to je kravina, je to hnusny, hučí to, zabírá to  plno místa a může se tam pořád něco pokazit.

Je to nesmysl i pri 240m2 podlahove plochy ? me to uz prijde ze jsem na hranici kdy to zacina mit smysl, samozrejme muzu zacit tim ze udelam vodu a pouze elektrokotel s tim ze pozdeji mohu osadit TC, napr az budu instalovat bazen 😉

Zbytek pro me neni argument, pokazit se muze vsechno, TC zem/voda navic nema vetrak, je to kompaktni krabice kterou dam do technicke mistnosti a dokud se nepokazi tak nevim o tom ze to tam je - alespon takovou mam predstavu 🙂

Me prijde jako ekonomicky nesmysl instalovat uhlikove folie za 200k (tak mi to nacenily na tom uhlikovefolie.cz), proto znovu opakuji instalacni naklad pro me neni zas tak zasadny argument, asi je mi fuk jestli to bude stat jednorazove (porizovak) o par desitek tisic jinak, spise resim to kolik budu platit kazdy mesic za provoz.

Jak mate treba vyresen ohrev vody na sprchovani ? Nejaky primotopy, nebo elektrokotel se zasobnikem ?

Do tech kapilár bych nešel, to mi přijde strašně složité a drahé.

Naopak, je to stejne drahe jako normalni vodni podlahovka a dokonce je levnejsi montaz protoze k tomu nepotrebuju zadny vyvazovani trubek atd, proste vemu tu sitovinu - vypada to jako perlinka a nalepim ji na zed (zamaznu omitkou) tot vse.

Jde mi jen o to jestli o tom nekdo neco nevi, jestli to teda fakt funguje 🙂

Určitě bych šel do podlahovky + žebřík koupelna. Ted si urči, zda chceš vodu nebo elektriku. Já mám folie od www.uhlikovefolie.cz, za 2 dny hotovo, žádná voda, nikde nec nezabírá, 20h levný proud, perfektní regulace a ovládání skrze loxone. Do zatepleného nizkoenergetického domu je to to nejlepší. Voda vyjde na majlant, když máš plyn, musíš mít komín, dělaš revize a další kraviny.Už nikdy více ...

Plyn neni mozny bohuzel, jedine perne paliva nebo elektrika. Delka instalace neni tak dulezita kdyz v tom ma clovek bydlet 40let tak at to klidne trva mesic hlavne at to je pouzitelne i za 20let 🙂 Regulace neni problem v dnesni dobe u niceho, navic tu si budu delat uplne sam od navrhu PCB.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mne TC funguje bez dotacii, nekupoval som predrazene znackove stroje a postavil som si to z kondenzacnej jednotky lepsej cinskej klimatizacie za 40.

odbocka pre @c64 - nie je dolezita podlahova plocha, ale TZ budovy, cena a ucinnost TC. Z toho sa da lahko spocitat navratnost. Pokial chces zaloz thread alebo napis, pomozem.

Na margo akumulacneho konceptu vykurovania - a kde sa ma cez den tych ~60 kWh tepla do tych voskovych kapsuli zobrat? Nestudoval som to a toho pana nepoznam, ale pride mi, ze sa povie A a nepovie sa B. Alebo ma niekto z vas 60 kWh slnecnych ziskov a slnko kazdy den? Ano, za idealnych podmienok, keby bolo kde teplo (alebo energiu obecne) ulozit a neskor ho pouzit, by som vyuzil tych 100m slnecnej strany strechy, odobral z nej (za sucasnych podmienok) tych ~150 kWh tepla (5h slnka povedzme raz za 3-4 dni) a mal vystarane. Len by nesmelo byt tyzden vkuse zamracene. Takze teoria pekna, ale prax kriva na obe nohy. Je to nieco ako ostrovne systemy, na papieri pekne, ale varis na plynovej bombe a svietis si ledkami, lebo hlasia tyzden snezenie. A za barakom mas pre kazdy pripad dieselagregat, pretoze zena by ta kopla do prdele keby nemohla vecer cumiet na orvz 😀


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Za mě dvě připomínky k trubkám ve stropě.

  • pro chlazení to budeš schopen použít jen v případě, že si pořídíš zemní vrt. S plošným kolektorem nic neuchladíš.
  • musel bys už ve fázi stavby (před položením samotného potrubí) mít vymyšlený a udělaný umístění všech světel, hlásičů atd, aby do stropu nevrtal. Navíc by to měl být strop betonový, nebo pohledové trubky, aby sis nechladil pouze prostor nad SDK...

   
ReplyQuote
Page 9 / 20
Share: