Forum

Forum

Materiály a technol...
 
Notifications
Clear all

Materiály a technologie zdění

115 Posts
19 Users
5 Likes
19.3 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@ gargamelo : Na něco jsem zapomněl?


   
ReplyQuote
Gargamelko
(@gargamelko)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 97
 
Posted by: koldavideo

@ gargamelo : Na něco jsem zapomněl?

As budes zakladat stavbu pozyvaj !!!!! dufam ze pamatas.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ještě bych zvážil na zakládání Porit PPW 6-065, má o něco lepší vlastnosti jako Ytong P6-650 a je i levnější (68kč/ks)

Mají ho ale jen v Bauhausu v Brně na objednávku dodání 2-4 týdny.


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

K založení je potřeba si říct, proč vlastně zakládat na něčem jiném než na běžném zdivu ze kterého děláme celou stavbu.. snažíme se odstranit tepelný most, který nám vzniká uložením stěny na neizolovaný základ. Ještě jednodušeji na podlaze máme polystyren, na stěně máme polystyren a tento "kabát" nám propichuje stěna. Snahou tedy je dostat izolaci i pod tuto stěnu, aby nám nevznikala díra v "kabátu". Problém je že na stěnách nám leží celý dům a nemůžeme pod stěnu dát polystyren protože by to neunesl.. budeme se ale snažit najít mu co nejpodobnější materiál, který zatížení zvládne.

Vodítkem nám bude součinitel tepelné vodivosti[STV] materiálu

podlahový polystyren ke kterému se budeme chtít přiblížit má STV = 0,037 W/mK

pěnové sklo, které je tu správně uváděno má STV=0,05 W/mK

Ytong P6-650 který je tu navrhován má STV=0,179 W/mK

Porit PPW 6-065 mi není úplně známý materiál, ale myslím, že na tom bude dost podobně jako Ytong

Z porovnání výše je patrné, že pěnové sklo lze považovat za izolant a STV se značně přibližuje polystyrenu, s jeho vysokou pevností je myslím ideálním materiálem pro řešení tohoto detailu. Naproti tomu uváděný Ytong má STV řádově jinde než izolanty a spíše se přibližuje VPC, pod který ho myslím chcete pokládat. Vzhledem k jeho náchylnosti na vlhkost mi jeho použití do těchto míst nepřijde příliš logické a izolační nátěr na stavbě zůstane neporušen jen zázrakem.

Pro řešení tepelného mostu v tomto místě se také používá izolování základů, záleží na konkrétním místě a náladě projektanta :o)


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Proto jsem také dal Penosklo pod základovou desku, s dostatečným přesahem aby navazovalo na izolaci zdí, a následně izolace zdí navazovala na izolaci střechy ?Bohužel to není jen o ceně penoveho skla. Toto řešení je dražší i vzhledem k armovani nebo množství a kvalitě betonu. 

Toto vše už mam za sebou a u další stavby bych si to chtěl ulehčit a hlavně zlevnit?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Já jsem svépomocí udělal desku na pěnovém skle pod naší dřevostavbu za cca. 180 000kč.

Včetně kanalizace, hydroizolace, plocha 82m2, takže 1m2 mě vyšel kolem 2200kč, odvažuji se tvrdit, že na pasech bych na tom byl s cenou podobně.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No asi bude rozdíl v tom že já stavěl domek z VPC s monolitickým stropem. Celkové zatížení je oproti dřevostavbě nesrovnatelné. Jen to armování desky mně stálo přes 100tis, samotné pěnosklo pak asi 140tis, beton už nevím ale hrubě přes 100tis. 

Otázkou ale opravdu je to, kolik by to stálo na pasech. 


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Ty desky z pěnoskla vypadají dobře. Sice cena je logicky jinde jak u Ytongu, ale na ten můj barák by to vyšlo cca 100ks a to se dá zkousnout...

Koldo, chápu dobře, že už bys znova na pěnosklo nezakládal?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ale jo, klidně, jenže mám omezený rozpočet 🙁


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@koldavideo rozhodnutí jestli zakládat na pasech nebo na desce by mělo vycházet ze základovejch poměrů(měl by určit projektant). Tvoje varianta zakládání na desku na pěnoskle je ta nejdražší, ale důkladně armovanou desku a kvalitní beton jsi měl kvůli nerovnoměrnému(nestabilnímu) podkladu. Pěnosklo pod celou deskou je nejlepší řešení, ale stejně tak mohlo bejt pěnosklo pouze pod stěnami a podlahy izolovány podlahovým EPS nebo XPS.

@Lamak nesrovnávej cenu pěnoskla a Ytongu, nejsou to materiály se stejnými vlastnostmi ;o)

 


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

To jsme si nerozumněli, já to nesrovnával...

Protože i L zakládal na ytong, bylo to prosté konstatování, že byť to bude cenově jinde, tak logicky i vlastnostma a zas tak strašná darda to není, proto mi to přijde jako dobrá varianta jak odizolovat patu zdiva při založení na pasech...


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

no pro mě Ytong neni izolant a tudíž tim nic neodizoluješ. Tohle řešení mi vůbec nedává smysl, akorát si tim člověk zadělává na problémy. Když nejde o úplnou důslednost, tak bych raději izoloval základ z vnější strany deskou z XPS..


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Ahoj,

dovolím si nesouhlasit s tím, že Ytong je z tepelnětechnického hlediska horším řešením, než pěnosklo. Riziko nasákavosti a statickou vhodnost teď ponechám stranou. 

Není možné porovnávat pouze součinitel tepelné vodivosti materiálu, ale celkový prostup tepla detailem/materiálem. Ten závisí nejen na součiniteli tepelné vodivosti, ale také na tloušťce materiálu. Uváděné tvarovky z pěnového skla mají tloušťku 50 mm, tvárnice Ytong 250 mm. Jednoduchým výpočtem dostaneme součinitel prostupu tepla 0,768 W/m2K u pěnoskla a 0,606 W/m2K Ytongu. Nižší hodnota znamená lepší výsledek.

 

Ideální by určitě byl výpočet 2D teplotního pole detailu s použitím těchto materiálů. U Ytongu nebude zřejmě využita celá jeho tloušťka, protože tepelná izolace podlahy bude ve většině případů větší než tloušťka první řady bloků z Ytongu. 

 

Vápenopískové bloky mají součinitel tepelné vodivosti od 0,5 až po 1,3 [W/(m·K)] v závislosti na pevnosti a objemové hmotnosti, Ytong má tedy součinitel mnohonásobně lepší. A například Kalksandstein dělá své KS-ISO-Kimmstein bloky pro eliminaci tepelného mostu v patě stěny se součinitelem 0,27 nebo 0,33, tedy cca 2x horší, než Ytong, ale při tloušťce 113 mm.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: kazi

@koldavideo rozhodnutí jestli zakládat na pasech nebo na desce by mělo vycházet ze základovejch poměrů(měl by určit projektant). Tvoje varianta zakládání na desku na pěnoskle je ta nejdražší, ale důkladně armovanou desku a kvalitní beton jsi měl kvůli nerovnoměrnému(nestabilnímu) podkladu. Pěnosklo pod celou deskou je nejlepší řešení, ale stejně tak mohlo bejt pěnosklo pouze pod stěnami a podlahy izolovány podlahovým EPS nebo XPS.

@Lamak nesrovnávej cenu pěnoskla a Ytongu, nejsou to materiály se stejnými vlastnostmi ;o)

 

? Kdybych stavěl podle projektu, byl by z toho úplně jiný dům. Podle projektu jsem měl klasické základové pasy. To jsem ale těsně před stavbou změnil a rozhodl jsem se jinak. Na armovani jsem si našel statika, který mi vše nskreslil včetně rohovych oken bez sloupku a věnce. 

Mozna by nebylo špatné se poohlédnout po jiném Projektantovi.


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@koci součinitel tepelné vodivosti vypovídá o izolační vlastnosti materiálu, materiál, který má součinitel nižší jednoduše lépe tepelně izoluje, je to dost provázané s objemovou hmotností, kdy se dá zjednodušeně říci že lehčí materiál je lepším izolantem. 

Samozřejmě je důležitý celkový prostup tepla detailem a záleží na použití jednotlivého materiálu v detailu. V řešeném detailu je ideální, aby pěnosklo mělo stejnou tloušťku jako izolace podlahy(pokud izolujeme 10cm, dáme dvě 5cm desky pěnoskla na sebe), tím bude "kabát" po celé obálce domu zhruba stejný.

Váš výpočet je značně zavádějící.. porovnáváte materiály o rozdílné tloušťce, což není správné.. vezmeme li v úvahu izolaci 10 cm, pak počítejme se stejnou tloušťkou izolačního materiálu(samozřejmě cenově jsme jinde), ale bude li izolace 10 cm, nemůžeme počítat s izolačními vlastnostmi Ytongu o tl. 25 cm, protože teplo si najde tu nejsnažší cestu, která bude těsně nad izolací podlahy do Ytongu, tedy reálná izolační tl. Y bude 10 cm.

Posouzení detailu 2D nebo raději 3D (pro roh) výpočtem, určitě ukáže tepelné toky nejlépe, ale při ceně od 3 tis. za jeden detail možná není od věci se zamyslet a věřit fyzikálním zákonům.

4de9f0 d9347 o35

Pro svépomocné stavebníky, kteří se nechtějí obrátit na projektanta (což je veelká chyba :o) ) bych doporučil řešení firmy DEK, kde jsou detaily vymýšleny skutečnými odborníky a například v katalogu stavebnin je mají velmi pěkně zpracovány. Samozřejmě není zde vyřešeno všechno a na komplikovanější detaily se bez projektanta neobejdete. Jo a nejsem obchoďák deku ;o)


   
ReplyQuote
Page 5 / 8
Share: