Forum

Forum

Rolety - Relay nebo...

Notifications
Clear all

[Solved] Rolety - Relay nebo normální extension?

25 Posts
13 Users
4 Likes
3,228 Views
mareko
(@mareko)
Active Member

Nenasiel som tu vhodne zapojenie rele s blokaciou pre zaluzie, tak sa chcem podelit/overit moj navrh. (Predchadzajuci odkaz je nefunkcny a toto blokovanie od @bery sa mi zda komplikovane).

Vychadzal som z tejto Shneider schemy a vyslo mi to na taketo zapojenie .
Myslite, ze je to takto OK ? Snad je ten popis a farebne znacenie zrozumitelne.

(Nejde mi sem vkladat obrazky, tak zatial len cez odkazy.)

This post was modified 1 month ago by mareko

ReplyQuote
(@peter_alef)
Active Member

Ak chces mechanicke blokovanie kontaktov musis mat 2 prepinacie rele. Bery má požité trochu netypické zapojenie. Ja to zapájam takto podľa pripojeného obrázku. Mal by si este nadefinovať oneskorenie pár milisekúnd, keď priamo prepínaš z jedného smeru do druhého.

Na schéme som nakreslil iba zapojenie výstupných kontaktov relé.

zaluzia rele

mareko reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member

Z akeho dovodu to chces blokovat mechanicky? Nestaci len logicky? Moje zaluziove motory na zopnutie oboch smerov reaguju resetom dorazu, nie znicenim motora. A este nikdy sa mi nestalo, ze by sa zopli oba smery naraz (nemam ani logicku blokaciu, rele mam priamo "pripojene" do bloku ovladania zaluzii v loxone).

ReplyQuote
mareko
(@mareko)
Active Member

Bral som taketo blokovanie ako "standard", istota naviac, ktora sa "lacno" realizuje (zatial mam k tym relatkam pripojene priamo vypinace). Menil som typ rele na Finder, takze aktualne som to zapojil a odskusal tymto sposobom.
Nevyhodu oproti zapojeniu od @peter_alef to ma, ze svieti (indikacna LED) naopak ako by som ocakaval. Ale zase vyhodu vidim v tom, ze su tie prepojovacie "rozvody" v jednej urovni, takze by sa mal dat na to pouzit "hreben" (na fazu a +24V).
K tymto rele by mal ist tento 095.18 . Mate s tym niekto skusenost, ako sa ten hreben pouziva, ci sa da skratit na mensi pocet ako 8 ? A prepojit viacere treba kablikom ?

ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member

Tak pokial mas na to miesto a chut tak samozrejme hw blokaciou nic nezkazis. Ja som len popisoval svoje x rocne skusenosti, kedy nic take nebolo potrebne.

To zapojenie moc nechapem, asi by bola lepsia schema. Preco privadzas fazu na NO? Nie je rozumnejsie priviest fazu na COM1 a prepojit NO1 s COM2?

mareko reacted
ReplyQuote
mareko
(@mareko)
Active Member

To moje zapojenie vychádza z tejto "Schneider" schemy (je overa, funkcna). Ty mas asi na mysli zapojenie ako sem daval  @peter_alef  (on ma prepojenie NC1 na COM2) ? Len si myslim, ze ked to prepajas "krizom" nemozes uz pouzit prepojovaci hreben ?
S tym miestom mas pravdu, prave som narazil na problem, ze kryt rozvadzaca sa dotyka NC vyvodu 🙁 Tak sa chcem poradit ci tu niekto na fore riesil podobny problem ? Ci pomoze, ked ten vyvod dam do dutinky a pripadne podlozim ten kryt o niejake 3-4 mm ? Alebo, predsa len nebudem zapajat tuto blokaciu na relatkach a necham to plne na blokaciu v PLC.

ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member

To je ciste na tebe. Pokial pri sucasnom zopnuti hrozi znicenie motora, dal by som hw blokaciu. Pokial len prenastavenie, dal by som sw blokaciu.

S tym krytom to mas blbe a ja by som to v ziadnom pripade takto nechcel a to ani s dutinkou. DIN lista musi ist hlbsie (pokial sa da posunut), pripadne by som pouzil ine rele.

ReplyQuote
mareko
(@mareko)
Active Member

Motor mam bezny Somfy J406 WT. Dodavatel tvrdi, ze motory nie sú chránené aby ste pustili fázu na obidva smery, odpáli sa tým motor. Ale v dokumentacii je, ze sa tym nastavuje konecna poloha (Co tiez asi nemusi byt bezpecne zapnut neumyselne nastavovanie). Relatka som uz raz menil, ale pozeram, ze mozno by som este mohol skusit tieto srobovacie TE Connectivity RT78725 . Tie su dvojposchodove (vyska 42,3cm). Maju NC vyvod presunuty na nizkonapetovu stranu. Tomu podobne pouzivas tusim aj ty ?
(Rozvadzac mam napevno taky mensi, s tym vela nepohnem OEZ RZB-Z-6S144)

ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member

@mareko ja mam tieto. Keby si mal problem s miestom, mohol by si pouzit nejake pcb rele dosky. Bud s elmag rele, alebo kludne ssr.

mareko reacted
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member

Já blokování u těchto motorů považuju za špatné. Kdysi jsem si dělal logiku pro nastavení koncových poloh, pak to Loxone doplnil do bloku. Proč se toho vzdávat?

mareko reacted
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: