X
Forum

Forum

Materiály a technol...
 
Notifications
Clear all

Materiály a technologie zdění

115 Posts
19 Users
5 Likes
19.1 K Views
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@lamak ano, nemají to psáno úplně zřetelně, pak si v tom může každý najít to co chce.. Quadro už se trochu blíží k panelové výstavbě :o)

Jako to že by se stěny neměly provazovat, protože si budou jinak sedat kvůli tomu že jsou zatížené skládaným stropem?? To opravdu někdo myslí vážně? Pokud by to takto mělo fungovat, tak by jste měli mít dilatační spáry v rozích, jinak se vám potrhají omítky, co se bude dít se základovou deskou? ..nejspíš se prohne a uprostřed domu budete mít kopec.. Proč se asi dělá věnec, přesně proti tomu všemu, aby se dům nerozložil. Tady se nebavíme o znalosti stavařiny, ale o fyzikálních zákonech a selském rozumu.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Jak jsem koupil, tak prodávám...

http://www.atelier-partika.cz/stavime-a-navrhujeme-z-vpc-vapenopiskovych-tvarnic/

Bod 3. Zdění na tupo a vysekávání drážek


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 
Posted by: nksh

Primer o legu pokulhava - jen dobrodruh si postavi dum z vpc bez poradneho betonoveho stropu. 

Mam dom z VPC so zavesenym sdk stropom. Rohy su previazane, navrchu je veniec. Neviem co za problem by sa mohol vyskytnut.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mam v baraku 2 175-ky steny namiesto 115 priecok, tie to spolahlivo roznesu.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Jestli beres doporuceni vyrobce umistene na odbornem serveru jako reklamu, tak to mnohe vysvetluje...


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Hlavně tu prosím nesklouzněte k hádkám, urážkám nebo osočování, jak je na TZB-Info běžné. Nevidím důvod, proč to tu neudržet v přátelském duchu.


   
kazi reacted
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Pokud někoho zajímá způsob zdění tak aby nevznikly dořezy, tak tady je můj způsob:

  • Na zakládací šár cihel ytong které nemají elektrokanálky sem si fixou udělal čáru každých 50cm od začátku zdění první cihly
  • Následně sem kladl cihly s takovou vůlí, aby mi od té čáry neutíkaly. Tam kde se promaltovává tupý spoj vznikne logicky širší mezera takže se to posune. Tak je pak třeba davat cihly vic na sraz aby se odchylka zase zmenšila. Povolené mezera je dle výrobce asi 5mm bez malty. Takovou díru sem ale nikde neměl.
  • Tímto způsobem i na 13m zdi sem měl na konci odchylku jen par mm.
  • Další šár s elektrokanálky sem už neznačkoval ale použil sem pvc trubku 35mm a po usazení cihly sem prostrčil trubku elektrokanálkem a zavrtěl s ní tak aby se cihla lehce posunula a vycentrovala díry.
  • Pokud jsou někde plánované větší dořezy je dobré začínat zdít vždy jen z jedné strany a nechodit zleva doprava jinak samozřejmě kanálky nebudou sedět.

   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

@kudykam: díky za zkušenosti, osobně jsem měl přesně to samé v plánu (jen s násadou od koštěte, ale ta by byla asi úzká :D). Říkal jsem si, jestli se nevyplatí spáry promaltovat, když už tam vznikají drobné vůle. Vím, že @L kvůli neprůvzdušnosti obešel celej barák lepidlem pod izolací a pak přes polystyren znova (má tam 2 vrstvy, jestli si to dobře uvědomuju), tak to už není taková spotřeba navíc i v těch spárách...


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

IMHO promaltovávat každou spáru tak, aby neznikla žádná mezera (a že já to měl jak cedník), pracnost by se neskutečně zvýšila a rychlejší by bylo 2x natáhnout celý barák do lepidla.


   
ReplyQuote
Page 8 / 8
Share: