Forum

Forum

Materiály a technol...
 
Notifications
Clear all

Materiály a technologie zdění

115 Posts
19 Users
5 Likes
19 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Myslíš jako lamely? 🙂

Já ten článek ani nečetl 🙂 Výroba je samozřejmě blbost. Asi tam měla být správně "montáž".

Samotné žaluzie jsem koupil od firmy stín, bez montáže. Boxy jsou z OSB desek a ovládání Loxone. 


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Jojo, myslel jsem ty, nebyl jsem si jist, co všechno jsi dával dokupy. Pohon už byl u těch lamel, nebo ten jsi bral taky zvlášť?

Opravdu velký dík všem, co takto dokumentují stavbu, protože je to brutální zdroj informací, který vy jste kolikrát neměli kde pořádně čerpat...

EDIT: firma Stín - hned jsem si vzpomněl na seriál Černí andělé, kde se takto jmenovala pohřební služba 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Pohon jsem nakonec vzal origo ale někde mám uloženou komunikaci z alibaby, kde jsem domlouval nákup z číny. Všechno ztroskotalo na ceně dopravy ale cena za jeden motor byla 10-25USD. Chtěl jsem jich vzít víc do rezervy  ale doprava+clo+dph+neověřená kvalita nakonec rozhodly pro originální řešení.


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Trosku sa vratim k stenam, aj ked vasu pracu obdivujem a velmi vela krat sa inspirujem. DIK!

Ja stavam z KM-Bety 240mm. KM-Beta koli cene. 240mm koli tomu, ze statikovy nevysiel prepocet z 175mm. Ked mi to volal, skoro som odpadol. Vraj 175mm stena nevysla na bocny vietor...  doteraz mam pocit, ze si zo mna srandu robi... ale musim mu verit. Keby som dal "tazku strechu" tak by to bolo OK. Mozno som to aj mal urobit... ale uz je neskoro :). Rohy mam klasicky previazane, pri 240mm tehle to je jednoduche. 

Teraz ked sme robili stity (z porobetonu) tak som zhodnotil, ze z toho materialu by som si dom nikdy nepostavil. Oproti VPC mi to pride ako take hrackarske, co to moze byt za tehla, do ktorej s prstom dieru spravim... no neviem 🙂 Klasicka hlinena tehla mi pride ako mrtva vetva vo vyvoji 😀 Nema to okrem akumulacie ziadnu vlastnost, ktorou by ohurila, aj ke sa vyrobcovia vsemozne snazia vymysliet aj nemozne, aby sa presadili. V case pasivnych domov je to material, co nema co ponuknut (podla mna). Ak by som nestaval z VPC, tak asi by som siel tiez do dreva...

Jo a pri stavbe som daval pozor, aby murari stavali presne, taze mi sedia tie vnutorne kanaliky v tehlach. Predpokladam, ze tadial potaham zvislu elektroinstalaciu. uvidime coskoro 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Kluci nezakládal někdo z vás stavbu na blocích z pěnového skla? Já jsem zakládal na drti z pěnoskla a pak základovou desku. Chstám menší stavbu a chtěl bych 175mm VPC na "klasických" základových pasech a první šár z bloků z pěnoskla. Chystám projektovou dokumentaci 🙂 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@Kolda: Ty uz zase stavis ??? ;-)))  

Jinak ale s penosklem bohuzel nepomuzu. Ma to ale nejakou extra vyhodu oproti jinym izolacnim tvarnicim?


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

@L. Dle projektanta to výhodu nemá, naopak. Při výšce cca 60mm to nemá takový tepelný odpor jako Ytong, na kterém si zakládal ty.

To už vyjde asi líp nová cihla od Ytongu - zakládací nebo izolační...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jo už se chystám. Nebude to ale tak jednoduché. Bude to "bungalov" cca 300m2. Část bude firemní a část musí být byt, protože podle územního plánu je to plocha pro bydlení.

S tím Ytongem to vím, jen si to dávám dohromady. Někde jsem viděl video, kde ten ytong hned po usazení v prvním šáru natřeli nějakou maltovou směsí kvůli vodě.

 @L : použil jsi nějaký specifický typ ytongu?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Fascinuje mne tvoje odhodlani stavet dalsi dum. Ja toho mam momentalne plny zuby ;-).

Ad ten Ytong, byl to ten nejtvrdsi co meli, tusim nejaka 450tka. A kvuli vode sme ho asfaltovou hydroizolaci co se pouziva i na desku.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Prej menší stavba 😀 😀

 

Koldo ty seš ďábel


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
 

@L jestli jsi používal to co já tak P6-650.

Pár mi jich doma ještě zbylo kdyby někdo potřeboval. Potřeboval jsem dvě palety a asi 6 kousků a kvůli těm šesti ks jsme musel koupit celou paletu.


   
ReplyQuote
Gargamelko
(@gargamelko)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 97
 

Kolda Mysli na mna !!!!!
PS: pozeral som to davno a nasiel som to zakladanie na penosklo.

 


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

U obálky domu bych separátně řešil funkci nosnou a tepelnou, tzn. že dům bych postavil z čehokoli co ho unese a pak bych zateploval, nějaké super izolační cihly jsou k ničemu je to křehké, drahé a tepelný parametry to splní jen v čisté ploše zdiva(a to se samozžejmě nebavíme o pasivu), zkuste se jich zeptat, jak řeší napojení oken nebo uložení stropu, to pak začnou mlžit.

Jestli na nosnou část použít cihelné bloky(nosné 30tky), vápenopísek, prolejvačky, porobeton, to už je na každém. Porobeton není vhodný do vlhka(spodní stavba), prolejvačky se zase dost těžko upravujou, pokud jsou zalitý, každý má svoje a neřekl bych, že je něco jednoznačně nejlepší.

Další věc je drážkování a vedení instalací, jak tady někdo správně psal snad žádnej výrobce drážkování nedovoluje, všude by se měly dělat předstěny/šachty. To se v reálu moc neděje a proto by se daly doporučit vápenopísek nebo porobeton, do prolejvaček se drážkovat moc nedá, cihelný bloky se při neopatrném sekání celé vysypou a jak tu zase někdo psal, mají pevnost především na krajích, takže je i mělkou drážkou významně oslabíte. I do VPC a porobetonu se musí sekat s rozumem, když do 17,5 uděláte vodorovnou drážku třeba pro odpad, moc pevnosti jí nezůstane..

S tenkejma nosnejma stěnama nemam problém, ale na neprovazování rohů jsem asi moc starej, provázání zdiva je podle mne zásadní a moc nechápu, v čem by to jako mělo ušetřit cokoli. Prokládání páskama je dobrý tak pro kotvení příček. Budu rád, když mi to někdo vysvětlí.

Co se týče tvrdosti venkovního povrchu, tak to je bolest dnešní doby. Sendvičové zdivo je fajn, ale člověk si za to dost připlatí, navíc z toho vyskakujou problematické detaily, vnější stěna se musí provazovat(nerez kotvami), řešení základu taky neni nejjednodušší.. moc mi to nedává smysl. To už bych spíš volil obklad lepenej na zateplovák, případně obklad dřevem. Nejčastěji to stějně dopadne probarvenou omítkou a nazdar. V namáhaných místech je dobré omítku zpevnit, řeší se "pancéřovou" perlinkou nebo se jednoduše perlinka udělá dvakrát. Na vyšší pevnost lepidla bych moc nespoléhal, protože pokud bude pevnější, bude křehčí.

Sakra už sem ale dlouhej, to je téma na několik dní..


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Jen s klidem pokračuj 🙂 Osobně jsem rád, že mi někdo z praxe potvrzuje moje domněnky...

Nechceš dojít na zítřejší straz, imho by ti to pomohlo skrz Loxone (mě ten jeden večer vynahradil x dní shánění info na netu) a z druhý strany by se dalo probrat i tohle....


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Myslím že v tom mám naprosto jasno. Nejlepší by bylo postavit ten dům stejně jako ten předchozí ale finančně je to dost náročné a dotace opět nebude žádná.


   
ReplyQuote
Page 4 / 8
Share: