Forum

Forum

Nopová folie - sprá...
 
Notifications
Clear all

Nopová folie - správná montáž

10 Posts
3 Users
1 Likes
10.4 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
Topic starter  

Možná blbá otázka, ale jaká je podle vás správná montáž nopovky k soklu domu?

Někdo říká výstupky ke stěně domu (tady), někdo výstupky od stěny domu (tady).

Používali jste při ukončení opravdu tu ukočnovaí lištu, nebo je to u novostavby zbytečnost?


   
Quote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Nopy se dávají podle účelu použití nopové fólie. Pokud je snaha odvést od již vlhkého zdiva vlhkost, dávají se nopy ke zdivu. Pokud se nopová folie používá jako drenážní vrstva, dávají se nopy od zdi, nopy ale nemohou jít jen do zeminy(to by bylo k ničemu), musí být něčím kryty, většinou se pro tuto funkci používá nakašírovaná geotextilie přímo na nopech, někdy OSB deska a nejlépe obojí.

To co píše autor v druhém článku je dost zavádějící a například drenáž u nového domu rozhodně není zbytečná. Doporučil bych řešení od DEKu


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

A co drenáž  v jílovité půdě? Ta má smysl? není lepší využít nepropustnosti jílu a drenáž vynechat zcela?


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Drenáž má zabránit hromadění vlhkosti u základové spáry, případně celé spodní stavby. Z toho pohledu má smysl všude. 

Pokud stavíte v opravdu kompaktním jílu, poznáte smysl drenáže už při výkopových pracech. Protože výkopem vytvoříte nepropustný bazén, který se Vám bude každým deštěm a případně i povrchovou vodou napouštět. V takovémto bazénu pak bude stát spodní stavba a hydroizolace tak bude v neustálém náporu. Představa že se Vám podaří vykopaný jíl zpět zhutnit tak aby byl nepropustný mi přijde jako nereálná, pokud přeci jen, tak na styku jílu s domem určitě vznikne trhlina, kterou se bude "bazén" napouštět. 

Můj názor tedy je dělat drenáž i u jílovitých zemin, naopak bych zde přidal ještě drenáž povrchovou, která by odváděla případnou stékající vodu po povrchu(po hraně jílovité vrstvy) tak, aby se zbytečně nedostávala k domu. Samozřejmě základové podmínky jsou specifické pro každou stavbu a nejlepší řešení by Vám měl vymyslet projektant přímo na míru.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Čím uchytit krycí lištu nopové folie?

Předpokládám, že ideální je ji tam přimontovat po lepidle a pak ji zatáhnout fajnovou...


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@kudykam Krycí lišta by měla mít v sobě vyvrtané otvory, přes ně mechanicky kotvit vrutem (záleží na podkladu). Kam jí umístit záleží na skladbě, jakou tam máš.. lišta má zabránit padání bordelu za nopovku a zároveň umožnit větrání, takže na to myslet. Přes lištu bych netahal ani lepidlo, ani fajnovou, protože to vypraská, takže bych dotahoval k hraně lišty. Pokud by jsi chtěl lištu schovat, pak doporučuji přetáhnout alespoň 2 cm polystyrenu.

V návaznosti na moje předchozí příspěvky, lišta má smysl pouze pokud je nopovou fólií vytvořena vzduchová dutina, pokud zemina přiléhá "na těsno" a obtéká nopy, je lišta zbytečná.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Já jen aby nezatékala voda co stéká po fasádě pod tu nopovku. (nopy mám směrem od baráku)

Omítku bych samozřejmě jen přikryl k hraně lišty.

Montáž je na perimetrový polystyren takže obyčejným vrutem by to nedrželo asi...

 


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@kudykam Když jsou nopy od baráku a není na nich např. OSB deska, pak slouží "pouze" jako ochrana izolace. V tom případě není potřeba lišta funkčně, ale pouze esteticky.

Když chceš lištu kotvit, nejlepší je mechanicky, tedy vrutem do pevného podkladu, skrz tepelnou izolaci. Pokud se bojíš bodových tepelných mostů (já bych se nebál) zbývá lištu lepit mamutem nebo něčím podobným, ale obávám se, že se to časem utrhne vlivem rozdílné teplotní roztažnosti.


   
pavka28 reacted
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Kotvit skrz 28 cm izolaci takovou lehkou lištu se mi zdá extrem. Ano jedná se spíš o estetickou věc....

Existují šrouby do poly od fishera, ale stojí 24 kč/kus. Při tom množství je to ekonomicky nsmyslné.,..


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@kudykam Osobně bych se nopovou fólii snažil skrýt přesahem izolace, ale jestli to chápu správně, tak na to je už pozdě. Kotvit lištu skrz takovou vrstvu opravdu není rozumné, pak je nejlepší řešení, které jsi našel. Myslím, že do perimetru budou držet i klasické vruty (nějaké delší), případně v kombinaci s mamutem, ale do projektu bych to nenapsal ;o)


   
ReplyQuote
Share: