X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
270.2 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vela sa tu popisalo a nechce sa mi to cele detailne studovat, ale za mna:

  • reku jednoznacne ANO, po roku absolutna spokojnost, ale chce to vyladit (nezaspim pri vykone nad 20%, takze mam upraveny plan v Loxone, ze v noci to bezi na 20%, ale rano o 1 a 3 to prida na 40. V tom case ale uz tvrdo spim a zvyseny fuk ma nezobudi. 20 celonocne nestaci)
  • mam nizkoenergetak bungalow VPC, rozvody v zelenom plaste, do spira by som nesiel (pracnost, tlmice), jednotka brink, dnes by som siel do cofa (cena). Mam spiralu predhrev (funguje si nejak sama) a udajne je tam bypass (netusim ci funguje, nemal som potrebu skusat v noci chladit, resp. chladil som podlahou par dni v lete)
  • aktivna reku je total picovina, aspon co som videl u Nilanu v Plzni. Obrovska vrciaca predrazena zruda, kompresor bolo pocut este vedla v kuchyni cez rozvody - tu rovno zabudni na spiro.
  • chladenie aktivnou reku je podla mna uplne scifi, nilan chladiaci vykon cca 1 kW -> v lete to prichladi nasavany vzduch z 35st na kolko? 32? 30?
  • klapky a zony nemam a nechybaju mi
  • za mna jedna nevyhoda - vyzaduje to prievzdusnost medzi miestnostami - ja mam poriesene podrezanymi dverami a je to nakkt - siri sa hluk popod dvere. Udajne existuju vetracie zarubne, ktore ten hluk tlmia, neviem, nevidel som.

Trosku ma sokujes s tymi informaciami od projektantov a predajcov, pokial sa nebavime fakt o rotacaku, tak neviem aky smrad by sa mohol sirit. Pokial tu niekomu vysmradol kanal v kupelni, tak ma akurat utesnene dvere (chyba), ja s tymto nemam ziaden problem. So suchym vzduchom takisto nemam v zime problem (nemeriam, len pocitovo). Podla mna sa staci osprchovat, uvarit caj alebo spagety a mas na dany den vlhkost poriesenu.

the end


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ahoj, pro srovnání či inspiraci, nyní pořizuji jednotku Futura od Jablotronu, zkušenosti sem pak později taky napíšu. Rozvody mám hvězda 90mm antibakterál plast, rozdělovače vlastní konstrukce (kopie Zehnder). Jednotka je jednoznačně drahá, ale chceme rekuperaci vlhkosti, ta je zde řešena střídavým křížovým profukováním výměníku (podobné s WAFE ... viz toto vlákno dříve). Jednotka mimochodem umí ModbusTCP, protokol k dispozici od výrobce, sdílím zde. Byl jsem se podívat v jejich fabrice, viděl jsem střeva jednotky, prostory vývoje + testování. Kvůli mě pustili přes noc živý test, viděl jsem grafy reálného měření za cca 7 hodin zpátky. Vypadalo to následovně. Jeden lodní kontejner je napojen na průmyslovou klimatizaci která v něm udržuje libovolnou teplotu/vlhkost ... tak simulují venkovní vzduch. Druhý lodní kontejner simuluje interiér domu. Mezi oběma kontejnery je rekuperační jednotka. Všechny měřené hodnoty = cca 30 veličin jsem viděl na časových grafech na 3 PC monitorech. Nesměl jsem fotit, ale dovolili mi zapsat hodnoty, teď to nemůžu najít přesně ale bylo to zhruba: venku -22 rel. vlhkost byla myslím 70%; vevnitř +23 rel. vlhkost 50%, čistý vzduch +21 odpadní vzduch -20; průtok tuším 150m3/h, žádný předehřev, spotřeba byla 50W .... a toto 7 hodin v kuse. Na grafech rel. vlhkosti přiváděného vzduchu byl vidět interval překlápění výměníku cca 5 minut, po něm vždy strmě vyskočí rel. vlhkost přiváděného vzduchu na 70%, postupně klesá, potom se to zas překlapne. Tvrdili mi že servo klapky mají otestovány na xxx milionů cyklů. Ovládácí panel (via RS485) obsahuje i CO2 senzor, lze dokoupit další CO2 senzory za cca 2tis./kus. K jednotce mají extra  za cca 50tis invertor 5kW+chladič ... tím ochlazují odpadní vzduch z domu. Tak se z přiváděného vzduchu na výměníku vysráží vlhkost a lehce se ochladí, čímž se prý sníží pocitová teplota v interiéru; předpokladem je dobrá izolace domu a eliminace solárních zisků (venkovní žaluzky). Analogicky v zimě lze zase vzduch přihřát aby se dorovnala ztráta výměníku. Ve vývoji je zónové větrání pomocí RS485 servo klapek na 90mm potrubí. Jednotka je zatěsněná z výroby, nelze ji uživatelsky otevírat, jsou tam pouze dva 10cm otvory kudy se lze podívat dovnitř, jejich krytky je potřeba zase zasilikonovat. Ovládací panel vypadá lacině, ve vývoji je novější varianta s pěknějším designem. Další info viz manuály na jejich www, něco z fabriky lze vykoukat z galerie v tomto článku. Toť vše ... konec hlášení.

This post was modified 6 years ago 4 times by Stingray

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja tymto rekuperaciam s navratom vlhkosti neverim. Bordel z domu vyfukujem, lebo je to bordel. Nechcem to znovu nasavat, ani v podobe vodnej pary. Najcastejsi argument na webe je formaldehyd, ja chapem, ze ho v tom poldeci vody moc nebude, ale ako vravim - s vlhkostou v zime problem nemam, tak mi to pripada zbytocne.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Ano, formaldehyd a jiné Volatile Organic Compounds (VOC) v domech jsou, zejména v těch nových (lamino nábytek, krytiny, lepidla, aj.). Existují studie o tom jak se chová např. entalpický membránový výměník, nebo rotační výměník a není pochyby o tom, že část VOCs z odpadního vzduchu při přenosu vlhkosti kontaminuje přiváděný vzduch. Někde se hovoří o tom, že koncentrace VOC v domě se může dokonce zvyšovat. Info např. zde, zde, zde a zde. Když jsem se pídíl po vlastnostech membrány, která používá v ERV, volal jsem přímo výrobci (dPoint), poslali mi nějaký certifikáty, z nichž vyplynulo že testování na migraci např. formaldehydu, kys. octový, aj. se neprovádí, testují pouze SF6 ... přišlo mi že mlžej, je to business. Uvažuji, že vliv vlhkostní rekuperace na koncentraci VOC v domě nechám proměřit hygienickou laboratoří.

This post was modified 6 years ago by Stingray

   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Naprosto souhlasím, že řízené větrání rozhodně ano. Podle mých měření dokáže CO2 v uzavřené ložnici vylézt nad 1000 dost rychle.

Co se týče hlučnosti, zřejmě záleží na výkonu rekuperace a vzdálenosti (tlumení) jednotka-místnost. Já nevnímám ani 60-70 %, v létě spokojeně spíme i u 100 %. Alespoň v našem případě to není nepříjemný hluk a hlasitosti je subjektivně menší, než otevřené okno - příroda v okolí (a to jsme v tiché části obce, bez větší dopravy).

Přichladit v létě vzduch z 35 na 30? To nefunguje rekuperace, že žene dovnitř vnější teplotu (35)? Náš chladič s odhadem 1-2 kW chladícího výkonu (při teplotě z TČ okolo 11st) i při venkovní teplotě 30+ dělalo na výstupu do místnosti (tj. za chladičem) 18-19 stupňů (a to jsem to měřil víc než nepřesně a legračně, chtěl jsem to grafovat a neměl jsem čas si dodělat ESP8266 bezdrátovej teploměr, strčil jsem tedy do dýzy v jedné místnosti Loxone Smart Socket Air :-), kterej umí i měřit teplotu, nicméně sám trošku hřeje (můžu tedy hádat, že teplota toho vzduchu byla ještě nižší)). Rekuperace sama o sobě dělala okolo 25 st. směrem do místností (před chladičem). Zbytek udělal chladič. Při eliminaci solárních zisků a za správného větrání okny v případě chladnějších nocí jsme drželi teploty v domě na uzdě, tj. do 25. Je nutné to chápat jako snižovač přehřívání, ne klimu. Věřím, že přívod 19 st. vzduchu (byť ho není na velké chlazení dostatek, klima toho fučí samozřejmě mnohem víc (a navíc mnohem chladnějšího)) není úplně placebo.

Rovněž dost nesouhlasím se suchým vzduchem, že není problém. Pocitově to zřejmě nelze správně určit, doporučuju měřák. Nejen z důvodu zdraví, ale např. u dřevěné podlahy pak může docházet k praskání (a je to porušení záručních podmínek). V momentě, kdy se venku ochladí, letí vlhkost dolů. Předevčírem nám padl obývák na 30 % RH.

vlhkost obyvak

Dál jsem už nečekal a vytáhl zvlhčovače. Sprchování krátce může pomoct, pokud to nebudete odvětrávat. Naše sprcha je od obýváku daleko. Zbytek je zcela zanedbatelný. Záleží jistě na prostoru, obývák máme velkej, s vysokým stropem, ale o potřebném množství vody ve vzduchu svědčí to, že abych se dostal na požadovaných 45 (nebo alespoň 40), doliju denně do dvou zvlhčovačů 4,5l (do každého). Když mrzne, jedou častěji a dolívám i dvakrát denně. V momentě, kdy pustím vzduchotechniku (a nedejbože digestoř) v zimě naplno (třeba se peklo / vařilo něco méně voňavého), vidím na grafu jak vlhkost letí strmě dolů. Naopak při velkým utlumění VZT zvlhčovače téměř nespínají a vlhkost se drží. Pak stačí ten běžný provoz, vaření, sprchování, lidi, rostliny, to věřím.

Entalpického výměníku se taky bojím. Nabízeli mi ho jako upgrade, z výše uvedených důvodů jsem ho ale vynechal. Rekuperaci mám kvůli přívodu čerstvého a čistého vzduchu.

Mimochodem smrad odtokového žlabu v koupelně nastal za přítomnosti běžné (možná bych to mohl změřit) škvíry pod dveřmi. Prostě to nestačilo. Proto teda taky varuju před nízkoprofilovými žlaby Unidrain, je to zlo. I vlasy je z něj potřeba čistit místy i 2x týdně! Z toho jsme teda nešťastní.

 

P.S.: Super info o vlhkosti:  https://www.fce.vutbr.cz/TZB/rubinova.o/prednasky/tp03.pdf


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

No na tu vlhkost jsem zvědavej asi nejvíce. Zvlhčovačům v jednotlivejch místnostech se chci vyhnout a ten přímo do systému je cenově fakt mimo... asi v případě nízké vlhkosti vyzkouším nějakou samo domo rozprašovací trysku vrazit do rozdělovače a uvidím, co to bude dělat. (samozřejmě spínanou přes loxone v případě nízké vlhkosti)


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

To je zajímavá myšlenka pouštět vodní mlhu přímo do rekuperace, otázkou je co to udělá v potrubí. Samotná rekuparce má odvod kondenzátu takže tam by to nevadilo...


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Zatim stavime, takze vzduchotechnika je zatim hudba budoucnosti, ale do projektu jsem prosadil a planujeme pouzivat toto:

https://www.storc.cz/produkty/vetrani/zvlhcovac-evap/


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Cena?


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

U nas se velmi osvedcili velke samozavlazovaci kvetinace s paprickama atd. Vlhkost od te doby malokdy spadne pod 45% (mesicni prumer je aktualne dokonce 51,3%). Vyhoda kvetinacu je, ze mimo dolevani vody odpada jakakoliv obsluha 🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@msk: cenikova snad skoro 35k, ale Brink ma pro nas zajimavou cenovou politiku v tom, ze kdyz od nich bereme jednotku, plast. potrubi a tuhle srandu, tak jdou cenou o desitky procent dolu. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@nksh Jak moc velke? ;-).

Nam vlhkost v zime klesala i k 20% (podle sedtronic cidel ve zdi) ci 25%-30% dle BigClown kitu.

A jedine co pomohlo je externi zvlhcovacka v mistnosti. Ale je to prisernej opruz to doplnovat. 

Takze pokud by bylo reseni kvetinace s papirckama, tak zfouknu dve veci v jednom 😉


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Běžně se používají parní zvhlčovače, které vodu odpaří do vodní mlhy, která se vstřikuje do potrubí. To je ale řešení drahé nákladově a možná i provozně. Samodomo zvlhčovač si neumím představit. Na to abys udělal vodní mlhu ti obyčejné trysky stačit nebudou. Bude ti to cedit ven.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555

   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

@L 

Kvetinace opruz s dolevanim vody bohuzel neresi. Ale aspon nikde nic nehuci a nesploucha 🙂

Mame 2-3ks 120cm, do kazdeho se vejde cca 5l vody. Dolejvam tak ob 3-4 dny. 


   
ReplyQuote
Page 18 / 60
Share: