Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
269.2 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Cenove to tenkrat bylo tak, ze ty horsi plasty byly levnejsi, pak spiro a pak to jedno co bylo zdravotne nezavadne, bylo drazsi nez spiro. Jak je to dnes tezko rict.

Ad ostatni, popravde, zatim sem to necetl. Je to dlouhy jak tyden ;).

Ale chlazeni nemam, takze neporadim. A zony mam u nas dve, nahore a dole v dome. Pres noc jede jen nahore, pres den jen dole. Diky tomu jede rekuperace na minimalni vykon a nejde vubec slyset. Zaroven to jede 12+12h, takze se profukujou obe cesty kazdy den.


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

ja si myslim, ze zony su zbytocne zlozite riesenie, jedine mozno ako ma L tak max 2. A popravde nejak tomu nevidim dovod, tak ti prevetra cely dom ked si niekto uprdne 🙂 No a co. A v noci si to obmedzis v loxone, aby to nerobilo.

Miesanie vzduchu moze byt jedine v jednotke s rotacnym vymennikom. Ak ten chlap, co ti to tvrdil nepredava take jednotky, tak uz za nim ani nechod. V klasickej k tomu nema ako dojst. Proti zamrznutiu sa vzduch predhrieva pred vymennikom. Ked chces aj chladit, neuvazoval si o aktivnej rekuperacnej jednotke? Je to sice draheeeee ale aj nejake domacke riesenie nebude tiez lacne. Ja som siel skor cestou dobrej skladby steny aby sa interier neprehrieval a nebolo treba chladit.

Inak jednotku co mam neije skoro vobec pocut (Brink, v podstate to iste co ma j L ale on to ma pod inym vyrobcom) ked bezi na max, taj je pravda, ze ju je pocut ale nieje to nic tragicke.


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

Spiro obecně vyjde o něco dráž, ale to už v celku není zásadní. Hlavně je s tím složitější práce, pokud to člověk dělá sám.

Co se hygieny týče, mě říkali že je to fuk, protože ideální není ani jedno a se stříbrným povrchem to nikdo nevyrábí ani v plechu, ani v plastu. Pokud to jede pořád, tak ty co foukají mají neustálej proud vzduchu a nic se v tom nerozmnoží (proto mi rozmlouval jakýkoli zónování). V odtahových trubkách se usadí prach vždycky, ale tím že se ten vzduch táhne pryč, tak to není zase takovej problém a do interiéru se nic nedostane (snad). Jednou za dva roky říkali že ideálně desinfikovat nějakou *** co se rozprašuje na vstup do domu.

Bypas se zapojuje na odtah vzduchu, takže pokud se interiér přes den ohřeje, tak v noci kdy je venku chladněji, jde vzduch ven mimo výměník a neohřívá ten chladnější vzduch z venku nasávanej dovnitř.

V křížovým výměníku se ten vzduch nikdy nepotká a nehrozí pronikání zápachu zpět do interiéru. Naopak u rotačních výměníků k tomu docházet může, záleží jak těsně to výrobce zvládne udělat. Výhoda rotačního je v tom, že vrací část vlhkosti z interiéru zpátky, zatímco křížovej výměník vysušuje (v zimě až moc).

Na výfuk vzduchu z domu dát zpětnou klapku, takže pokud jede digestoř na max (nejkratší cestou ven z domu, nikdy do rekuperace), tak ten silnej ventilátor v digestoři nedokáže vysávat vzduch přes odtah rekuperace. Fakt ale je, že pokud pojede digestoř, tak rekuperace nezvládne odsávat, protože vzduch půjde ven digestoří - tzn. nepůjde vzduch přes výměník a do interiéru bude foukat studenější vzduch, zvlášť v zimě.

Řízení výkonu přes Loxone 0 - 10V, v případě potřeby většího odtahu z koupelen a WC to mám já tak, že servo zavře odtahy co nejsou potřeba pořád (šatna, spíž, jeden odtah z kuchyně, posilka) a tím pádem i bez zvýšení výkonu motorů rekuperace bude více vzduchu odsávaný zbylejma odtahama.

V plastovejch ohebnejch trubkách 90mm, jednotka reku cofa 630m3 s motorama, 2x rozdělovač, 2x slučovač a všema blbostma kolem cca 85k ve dvoupatrovým domku. 10 odtahovejch větví (dvě z mísy WC přes geberit), 9 přívodních (hlavní ložnice a obývák mají více přívodů).

Všecko sám. Komplet to ještě není, bydlet budem až na jaře, ale materiál už mám všechen. Hlavní dobrodružství bude vyvážení jednotlivejch větví. V návratnost nevěřím, ale nechci myslet na větání okny.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@Jano já mám právě za to, že aby to chladilo, již to musí být aktivní rekuperace, právě to vysvětlení pojmu AKTIVNÍ rekuperace byl hlavní důvod mnoha mých návštěv u firem zabývajících se prodejem a montáží rekuperace, bohužel se mi vesměs dostalo rozporuplných informací, navíc obecných až marketingových. Jak funguje obecně rekuperace a TČ je mi jasný, chtěl jsem znát přesně jak je to s vnitřnostmi a co a jak se tam děje a za jakých okolností. No a právě mne dost zajímalo to přihřívání, odmrazování a chlazení, protože nechci nějakou čupr prodávanou pixlu za ranec, chci něco jednoduchýho co bude dělat to co potřebujeme, nebude to hlučet, vibrovat, žrát nesmysl elektriky a dlouho to vydrží zdravě fungovat.
S těmi zónami asi máte pravdu, máme sice dům velký plochou (cca 236m zastavěno/cca 185m podlahová), ale místností jen pár (ložnice+šatna,2xdětský pokoj, 2xkoupelna+WC, technická, zádveří+šastna, halochodba mezi pokoji, obývákokuchyňojídelnoveranda, kancelářopracovnosklad). V noci se asi fronta na hajzlík nestojí, takže může rekuperace držet zobák a jet jen tichej režim.
ad týpek co by míchal vzduch, on mi právě dost nutil variantu BEZ rekuperace, jen vzduchotechniku, touž jsem nepobíral vůbec.

@L dík, jak to máš Ty jsem četl, kámoš co dřív dělal vzduchotechniku mi taky doporučuje spiro. A obecně se dá říct, že 12 hodin nečinnosti vzduchotechniky je ještě vůči havěti v pohodě jo?

This post was modified 6 years ago by KaZaN

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: JuraK

Výhoda rotačního je v tom, že vrací část vlhkosti z interiéru zpátky, zatímco křížovej výměník vysušuje (v zimě až moc).

Lze to i u nerotačního. Zehnder to nabízí pod názvem entalpický výměník. Taky mají v nabídce solankový výměník, který se vřadí před reku jednotku. Na zahradě je v zemi hadice a solanka (nemrznoucí směs) v letě dochlazuje přívodní vzduch.

Tu digestoř je nejlepší řešit externím přívodem do kuchyně s klapkou ovládanou servem a to samé na výstupu z digestoře do samostatného výfuku na fasádě. Jakmile se sepne digestoř, jede vše mimo rekuperaci a její potrubí. S Loxone je pak ovládání režimu digestoř vs. rekuperace hračka.

Jinak ty plastové hadice se dají perfektně a jednoduše desinfikovat protažením něčeho na el. péru, namočeného v desinfekčním roztoku.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Já vyřešil chlazení zemním registrem, fungovalo to dobře, ale než jsem dodělal barák, tak to bez průtoku vzduchu zatuchlo, zajímavé je že plíseň tam není. Každopádně jsem zemní registr napustil vodou a je těsný, voda neutíká. Zkusím tedy zbastlit nějaký chladič, který vřadím na vstup rekuperace a budu tím honit vodu kotlový čerpadýlkem. V létě chladí, v zimě topí, smysl stejný jako registr, ale nenáročné na energii a téměř bezúdržbové 🙂 

Potrubí jsem vyřešil plastem k tomu určeným na přívodu vzduchu a odtah mám v kanalizačních KG trubkách.

This post was modified 6 years ago by Bery

   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@kobra23 Entalpický výměník a solankové čerpadlo mi přijde jako výrazné prodražení nebo se pletu?
@JuraK S tou digestoří nevím jak to myslíš, jako že  po zapnutí digestoře se odblokuje klapka výfukové trubky z baráku, která ji jinak blokuje, aby ji nevytlačila rekuperace a zároveň se otevře i nějaký sání? Ale to sání ústí kam?
Díky za přiblížení nákladů na vybudování.

@kobra23 S čištěním rekuperace si to představuju tak, že odmontuješ mřížku výdechu a drátoštětkou namočenou v dezinfekci to prošťouchneš po celé délce? Nepoškodí se přitom povrch, aby se v něm pak lépe neusazoval bordel?

@Bery Zemní registr jsem měl v plánu původně taky, než mi došlo a bylo vysvětleno, že je to zjevný fail.

Obecně to chlazení nevím jak moc bude potřeba, to že teď máme v bytě celý léto přes 28 ve dne v noci, neznamená, že to tak bude i v baráku, ale nechci to podcenit. Minimálně bych chlazení chtěl mít vymyšlený a připravit se na něj.

This post was modified 6 years ago 2 times by KaZaN

   
ReplyQuote
(@marsl)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 44
 

Grafujete si niekto účinnosť rekuperacie? Dnes bolo u nas -4. Vzduch nasávania bol -1,6 účinnosť cca 87% rekucofa... rekuperacie je v garazi kde je momentalne cca 12C. Trúbky su izolovane. Neviem je to dobrá účinnosť, alebo nie?

 

3766088C 092E 448C A96E F180400E19E6

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

tohle bohuzel jeste nemam, ale rozhodne bych to chtel udelat 😉


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: KaZaN

Obecně to chlazení nevím jak moc bude potřeba, to že teď máme v bytě celý léto přes 28 ve dne v noci, neznamená, že to tak bude i v baráku, ale nechci to podcenit. Minimálně bych chlazení chtěl mít vymyšlený a připravit se na něj.

Zatím jsi nám o domě nenapsal dost detailů, takže se těžko dá odpovědět.

Je to dřevostavba, cihlovzduch nebo VPC, zeměpisné umístění, orientace na světové strany, NED nebo PD, barva krytiny, čím izolovaný strop, jaký strop, kolik oken, jaké plochy, jaké tepelné odpory atd.?

Znám lidi co bydlí v novostavbách a mají tam v létě stejně teplo (>30°C) jako lidi bydlíci v RD ze 70-tých let minulého století.

This post was modified 6 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@kobra23
Pravda, usiluji o detailní info a nedodal jsem vstupní info. Jdu to zkusit napravit, ne vše vím. 

Bungalov, Porotherm 44 eko+ profi dryfix, údajně nízkoenergetický, krytina hliníkový falcovany plech Prefalz anthracite
Orientace je cca detske pokoje, veranda, obyvak na jih, kuchyn na západ, kancl, vchod, technicka, loznice na sever, satna, koupelna na východ. Uvnitr domu je jeste mala koupelna a mala hala mezi pokoji.
Okna jsou na jih dvě obyč. dvoukridle v dětských pokojich, velky zřejmě HS portál z verandy cca 4,5m sire - ale je umisten v nice pod střechou zapusteno cca 2,5m + přesah střechy, pak jeste z obýváku balkonove dvere a fix cca 1,8m. Okno z kuchyne na západ je 0,9m, na sever z kanclu je fr.okno tusim 0,9m a nizký cca 0,5m vodorovny fix pod stropem, technicka úzký svislý fix 0,5m, loznice 1,4 fr.okno, koupelna na východ 0,8m. Pocitame trojskla.
Vchodové dveře jsou od severu, v zádveří je taky malý úzký svislý fix okno, buď sólo nebo součástí dveří.
Tepelné odpory bohužel nevím a ani v izolaci stropu nemám jasno, ale dozjistim to případně od projektanta.

Edit : topit a ohrejvat budeme plynem. Trochu zvažuju fotovoltaiku, protože moje práce žere děsně elektriky a zároveň bez proudu jsem nahranej, takže stejně musím vyřešit zalohovani napájení a fotovoltaika by s tim mohla jit dobře spojit, ale tady jsem taky zatím jen na úrovni obchodnich zvastu 🙁Každý s kým jsem se sešel mi chtěl rovnou nadělit megafotovoltaiku, kterou bych měl prodávat a k tomu i fototermiku, protože přece na obojí jsou suprový dotace, uaaa. Já stojím jen o nějakou záložní nezávislost a snížení kupované spotřeby.

Edit2: ještě ty plochy, jde o cca 185m podlahové plochy, dum je orientovaný na sirku proti jihu 19,8m na 12m. Ta jizni obyvakokuchynojidelnoverando cast je z toho cca 70m, pokojiky na jih jsou 2x13m, kancl na sever je 19m, loznice 12,5m, satna na vychod 9m, koupelna na vychod 9m, koupelna uvnitr domu 3,3m, zádveří na sever 7,7m, satna 3,9, technicka na sever 10m, hala mezi pokoji cca 10m.

Edit3: oprava překlepů a doplnění údajů

This post was modified 6 years ago 5 times by KaZaN

   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

@kazan Tu digestoř myslím tak, že na odtah rekuperace se dá jednosměrná klapka, která nebrání rekuperacifoukat ven, ale zavře se když bys přes ni zkusil vzduch nasávat dovnitř. Obecně píšou, že digestoř s klidně 600m3 za hodinu udělá takovej podtlak, že by dokázala sát vzduch do barákui proti směru odtahu digestoře. V praxi o tom hodně pochybuju, ale ta klapka stoji jen litr...

@kobra 23 jj, entalpickej výměník znám, ale přijde mi to docela drahý a s životností ve hvězdách. Ten extra přívod vzduchu pro digestoř a servoklapky jsem taky zvažoval, ale nakonec jsem dal jen těsnou silikonovou klapku na odtah digestoře a digestoř umí přepínat odtah ven a recirkulaci. Když by to muselo být, občas to nechám jet bez odtahu ven a s vlhkostí si pak poradí rekuperace. Servoklapky jsem zavrhl, protože mě nenapadl dobrej zpusob případnýho servisu... buď by ten motor byl ve zdi a nebo aspoň v podhledu a nedostal bych se k tomu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@kazan: Tech 12h je zrejme ok. Resil jsem to jak s projektantem, tak pak i s chlapama co mi rekuperaci instalovali a nikdo s tim nemel zadny problem. A zaroven to byli i ti, co mne odrazovali od plastu a doporucovali spiro kvuli cistote. Takze snad je to ok ;-).

Ad to cisteni, osobne bych tam radsi nic neprotahoval, aby se to neposkravalo a nezacal se tam usazovat bordel. Ale mozna to nejak vyreseny maj.

Urcite do rekuperace nepoustet digestor. zanese se to mastnym bordelem a zacne se tam usazovat prach.

Jinak co se digestore tyka, my mame jen vnitrni s cirkulaci a filtrama. Ten vyvod ven nam nedoporucovali kvuli podtlaku, ze by se to pretahovalo s rekuperaci a mohlo by ji to urvat. Leda to resit nejak tema klapkama, ale to nam tenkrat nikdo nedoporucil ani nijak nevysvetlil. Takze mame jen tu cirkulacni a zatim s tim neni zadny problem. Ale nejak extra nesmazime/nefritujeme. 


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 442
 

Čau,
další odpověď na původní dotaz, spousta není dokonalá, ale alespoň nějakej další pohled.
Máme ThermWet Ventbox 400 (400m3/h), vedení realizované v Smartflex BA 90.
Naše náhodné poznatky:
- hlučnost samotné jednotky je subjektivně nízká (přes zeď rozhodně není slyšet), na vysoký výkon (350 a víc) je ale trochu slyšet z přívodu zejm. v blízkých místnostech. Venku je to tichoučké.
- Zóny to samo o sobě neumí, rozdělovač/trubky za ním lze osadit ale servo klapkami. To zatím nemám. Nepoužívám speciální režimy na odtah z WC/koupelny, na to (zatím?) používám klasický ventilátory. Mimochodem pozor, relativně dost těsné dveře v koupelně + nízkoprofilový žlab ve sprcháči + rekuperace na plný výkon způsobila nasávání vzduchu z kanalizace (tím odtokovým žlabem). Nevěřili byste, jak dlouho se takový problém hledá. Ten pach se totiž zvládne rychle rozptýlit po místnosti a zdroj se tak nedařilo "vyčuchat".
- rekuperace v zimě vysušuje vzduch (což krom lidí neocení ani dřevěná podlaha), protože je venku sucho. Řešením je zvlhčovat nebo entalpický výměník. Na ten se ale vyskytuje velké množství otázek, zejm. z oblasti zdravotní nezávadnosti (krom vlhkosti se můžou zpět vracet některé nežádoucí látky). Zvlhčovače existují i na zapojení do rozvodů, ale stojí dost peněz a jsou buď parní (zdravotně nezávadné, energetický velmi náročné) a nebo ultrazvukové, u kterých bych se obával zanášení trubek a domácnosti. Zatím totiž řešíme klasickýma stolníma parníma, ultrazvukovej i s "upravenou" vodou Britou zanáší celou domácnost bílým povlakem (máme velmi vodu). Podle zkušeností lidí na netu to vleze i do skříní, na oblečení. Jediné řešení je reverzní osmóza / hodně demineralizovaná voda.
- integrace do Loxone přes modbus poměrně schopná, s plánovanou aktualizací bude ještě detailnější. Už teď mi ale plně dostačuje. V zásadě je rekuperace nastavená sama a přes Loxone jen vyčítám údaje a řídím výkon. Mám interaktivní časovače na zvýšení výkonu a taky mám nouzový stop. Často se tu v obci pálí "suchý rostlinný odpad", který zamoří celou obec. Tímto všem podobným vřelé díky.
- "A teď to chlazení, pasivní je asi bypass, který když je venku vedro, tak obchází křížový výměník rekuperace a vzduch zvenku posílá dovnitř rovnou, aniž by mu ještě dával teplo od toho co jde z baráku." - tohle je asi největší neznalost, kterou jsem měl taky. Je to ve skutečnosti jinak a lepší. V létě, když je horko, rekuperace opět jede. Výsledkem je odtahovaným vzduchem ochlazený příchozí. Tj. třeba - přívod z venku 30, odtah zevnitř 23 => z rekuperace se vyhazuje 29 a do místnosti proudí 24. Bypass se použije naopak pouze v noci, kdy venkovní teplota klesne pod teplotu uvnitř - aby se venkovní vzduch neohříval, ale proudil chladný dovnitř
- za jednotkou máme chladič MKW 160 (silnější jednotky si můžou dovolit větší chladič s větší tlakovou ztrátou), napojený na vzduchové tepelné čerpadlo s funkcí chlazení. To ještě dodatečně přichlazuje do místností přiváděný vzduch. NENÍ TO KLIMATIZACE, má to slabý výkon, ale pomáhá to zmírnit denní ohřev. V létě jsme tak nonstop jeli na 100 % - ve dne pomáhal chladič, v noci bypass. Hlučnost v ložnici (která je od zdroje trošku dál) úplně v pohodě. Budoucí dětské pokoje hned vedle technické místnosti (tedy krátké vedení) budou možná problém na 100 %. Uvidíme.

Přijď do hospody, osobně toho probereme asi víc.
A.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@Aleq Ahoj, dík za poznatky.
O problémech s podtlakem vs odpady/kanalda jsem tu četl, budu na to myslet, sice nemám radost z těch mezer pode dveřma, ale co nadělám. 
Hluk z výdechů do blízkých místností znamená, že do sousední ložnice bude lepší jít oklikou a pěkně z druhý strany než napřímo přes stěnu, dobrý vědět. Jinak s nehlučností se mi trochu ulevilo. (co vlastně dělá největší bordel v technický? Mně teď největší hluk dělají aktivní síťové prvky, switche a UTM/FW a NASy, ty fakt slyším i přes zavřený dveře).
No a hlavně díky za jasnou odpoveď pro lamy, jak to funguje s tím bypassem. Takže v létě to "inverzně" ochlazuje příchozí vzduch odchozím a v noci to využije chladu zvenku a bypassem to obejde (předpokládám, že to bypassem znemožní odchozímu vzduchu odevzdat teplo ve výměníku). A pokud jde o aktivní rekuperaci, tak ještě navíc má přihřívač a eventuálně i chlazení, tzn má to buď přímotopnou spirálu/y nebo vodní radiátor, kterým to ještě prožene, aby vzduch byl teplejší a nebo to má ještě chladící jednotku, která podpoří chladící účinek. Snad jsem to pochopil dobře. Pokud bych chtěl chladit nebo topit ještě víc účinněji, musel bych mít nějaký venkovní tepelko, který by zvládlo dodat teplo nebo inverzně chlad mnohem výkonněji, ale to už jsou jen doplňky nad aktivní rekuperací.
Ad Hospoda, jak jsem už někde psal, je to pro mne přes celou republiku strašně z ruky a teď dost nestíhám na to, abych mohl na dva dny zmizet. Ale ještě to nevzdávám, bylo by to fajn probrat všechno osobně.

@L a @JuraK Dík, na digestoř se ještě zaměřím. Ty bez odtahu pryč mne nenaplňujou důvěrou v jejich učinnost a nerad bych si pouštěl do toho hlavní prostoru v domě nějakej smrad z kuchyně, mastil si okolí kuchyně nebo nedej bože právě i tu rekuperaci. Asi budu radši vymejšlet odtah ven, ale jasně se zpětnou klapkou. Předpokládám, že problém je jen s přisáváním do baráku, ale z baráku ven to nevadí? A co když poběží zároveň rekuperace a digestoř, nebude z toho rekuperace zblblá, že jí pod hubou jde tah ven?

 

This post was modified 6 years ago 2 times by KaZaN

   
ReplyQuote
Page 17 / 60
Share: