X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
270.2 K Views
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Add hluk

jaké máte difůzory? Zkoušeli jste je oddělat? Pokud se hluk nesníží, tak máte chybně navržené rozvody a bylo by dobré je doplnit o tlumiče, což bude asi komplikované dodatečně. 

Mám jednotku Pichler LG250A. Pokud oddělám difůzor ani na nejvyšší stupeň (250m3 reálných!)  nic neslyším, ale mám tlumiče, jak za jednotkou tak i před každým difúorem (cca 700kč/ks). Spiro potrubí.  

V obýváku mám tohle  https://www.climecon.cz/fino   a na nejvyšší otáčky to pouze jemně hučí a neruší to. Zkoušel jsem i plastové difůzory za pár stovek a ty dělají rámus jako prase. Doporučuji  do difůzorů trochu investovat.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Pamatuju si, že jsme za komančů měli doma takovou divnověc. Mělo to hliníkovou kulatou základnu do které se nalila voda na to se nasadila kopule ve které byl motorek a uvnitř se točila věc co nasávala vodu z hliníkové základny, fungovalo to asi na nějakém odstředivém principu. Lezla z toho vodní mlha...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@nksh Jednou za 3-4 dny je zlaty. Navic se tam da lejt voda z kohoutku. Do zvhlcovacky dolivam kazdy den/max druhy den a navic destilku, kterou jak idioti cely rok uskladnujeme ze susicky a v zime ji pak zase lijeme zpatky ;-).

@pa-v-el To chci! 😉


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 
Posted by: radek

Běžně se používají parní zvhlčovače, které vodu odpaří do vodní mlhy, která se vstřikuje do potrubí. To je ale řešení drahé nákladově a možná i provozně. Samodomo zvlhčovač si neumím představit. Na to abys udělal vodní mlhu ti obyčejné trysky stačit nebudou. Bude ti to cedit ven.

Tak záleží, co si kdo představí pod obyčejnou tryskou... jediný co vidím jako potenciální problémm je to, že vhodnou trysku budu muset krmit pod hodně velkým tlakem a je otázka, čím ho budu vyrábět (tiše a ekonomicky). Ono i kdyby tam někde na chvíli voda zůstala, tak ji, předpokládám, ten proud vzduchu celkem rychle vysuší...

Zatím je to jen myšlenka, ještě nemám ani omítky, takže tohle budu řešit až na příští zimu 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: kudykam

ale cenu nevím.

Merlin od Drekoma stával pro RD cca 140.000 Kč. Aktuální cenu neznám.


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

To už lépe vychází  tohle  https://www.storc.cz/produkty/vetrani/zvlhcovac-evap/ cca 32kkč. Ale stejně jako merlin to má příkon 1-2kW! Takže absolutně provozně ekonomický nesmysl.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 
Posted by: xoor

To už lépe vychází  tohle  https://www.storc.cz/produkty/vetrani/zvlhcovac-evap/ cca 32kkč. Ale stejně jako merlin to má příkon 1-2kW! Takže absolutně provozně ekonomický nesmysl.

800w


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Ja kdyz tenkrat resil zvhlcovani do rekuperace, tak jsem presne skoncil na tech prikonech. Bylo mi vysvetleno, ze se para musi do rekuperace nejak "prevarovat" kvuli sajrajtum. A proto to proste 1-2kw zrat bude.

A ze ty, co nezerou, maji ruzne problemy. Co si vzpominam, tak bud tam ta voda delsi dobu stoji a proto se kazi, a pak se to rekuperaci roztaha po dobe a po potrubi. A nebo se nejak rozprasi zastudena, a to tam byl zas nejaky jiny problem.

Jedinou schudnou variantou byl jakysi blok, do ktereho se davali takove papirove bloky, ktere se prubezne namaceli a pres ktere ta voda protykala. Vzduch pak prochazel tim papirovym filtrem a udajne se zvlhcoval.

Jenze nebylo to tenkrat vyzkousena a hlavne se ten papirovy filtr musel dost casto menit.

Takze jsme to pak uplne zavrhli 😉


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 
Posted by: L

@nksh Jednou za 3-4 dny je zlaty. Navic se tam da lejt voda z kohoutku. Do zvhlcovacky dolivam kazdy den/max druhy den a navic destilku, kterou jak idioti cely rok uskladnujeme ze susicky a v zime ji pak zase lijeme zpatky ;-).

@pa-v-el To chci! 😉

Řekl bych, že toto je novodobější verze:

https://elektro.bazos.cz/inzerat/93372490/Zvlhcovac-vzduchu-ETA-0630-v-original-krabici.php

aspoň vzhled je velmi podobný, jen hliník dole vystřídal plast.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Joo tenhle si take pamatuju. Za silneho kravalu to dokazalo v okruhu 2m vytvorit absolutni mlhu 😀

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

V jedný fabrice jsem viděl že vzduch byl nasáván přes takové vlnité lamely do kterých stejká shora voda, ta steče do vany pod lamelou a tam odtud ji malé čerpadýlko čerpá zpět nad lamely. Jednou za týden se vymění těch asi 30l vody které tam je. S nějakým malým čerpadýlkem by to žralo prd a podle mě by to fungovalo dobře. Nevím ale jak se ty lamely jmenujou, nebo kde se dají koupit.

Mohl bych to vyfotit, když by si to někdo chtěl zbastlit.

Edit: Když se dívám zpětně na posty, tak to byl vlastně jen ten zvlhčovač Evap ve velkym provedení. Ale opravdu to spočívá jen v tom že přes ty vlnky protejká voda. Žádná věda v tom není.

This post was modified 6 years ago 3 times by Bery

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

panove, stavel nekdo pasivni dum a zadal dotaci B1 a nebo B2 z Nova zelena usporam? Pokud ano, po jake rekuperaci jste sahli a proc? Diky


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

My mame pasivni dum a dotaci B2. Dlouho jsem zvazoval a nakonec zvolil jsem aktivni rekuperaci Pichler PKOM4. Je to kompaktni jednotka, ktera ma vse, co je v dome potreba. Stara se pripravu teple vody 220 L, rekuperace je pasivni i aktivni a dokaze vzduch budto dohrivat nebo chladit.
Libilo se mi, ze ma velikost lednice a tak nezabere moc mista v technicke mistnosti. Je to o level vys nez treba Nilan VP18, protoze s tou kdyz chces chladit, tak to teplo musis nekam ukladadat, napr. musis zvysit teplotu vody. Jednotka Pichler ma dve tepelna cerpadla, jedno pro vzduch, druhe pro vodu. Nepotrebuje zadny externi vetrak, co musi nekde venku strasit.
Po pulrocnim pouzivani mohu jen doporucit, vse funguje, jak ma, pro 4-5 clenou rodinu idealni reseni do pasivniho domu s malymi naroky na prostor.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Diky. Na tu se divam uz dlouho a libi se mi. Jak vytapis dum prosim?


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Já už mám postaveno a teď budu posílat doklady na NZU B2. Zvolil jsem pasivní jednotku. Pokukoval jsem po aktivní, ale nevycházelo to na dotaci B2. PKOM4 není konkurentem pro VP18, ale až pro Compact. Jen bacha na tyto jednotky, jsou dost hlučné cca 50-52dB. Oproti pasivním jednotkám nebo plným tepelným čerpadlům (acound G4 cca max 42dB) je to docela rozdíl. Já jsem to slyšel u Evory (pkom) a i přes zavřené dveře to dělalo dost hluk. Ve sklepě nebo někde hodně daleko od obytných prostor to může být ok. 


   
ReplyQuote
Page 19 / 60
Share: