X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
270.3 K Views
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

Nestaci to udelat na pocit? Popr anemometr jde urcite nejak pujcit aspon jako orientacni merak. 


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Já jsem to taky dělal na pocit, ale mám tedy klapku před každým pokojem, kde je vyústek a to i včetně sání. Pak jsem jen sledoval CO2 v místnostech a případně stížnosti na pohyb vzduchu nebo těžký vzduch a časem za rok dva jsem to celkem vychytal. Mám anemometr, vytiskl jsem si na to kornout na každý vyústek, změřil a to je asi tak vše, ani nevím kde ty data mám ... ale taky nemám mnoho času se tím zabývat, takže to nějak funguje. Co jsem řešil je poměr odtahu a přívodu, protože jsou tam na přívodu tlakové ztráty delším vedením, mám přívod 100% / 80% - správný poměr jsem odladil na špatně seřízených balkónových dveřích, které pískaly, když to nebylo ok 🙂 ... ale v principu to lze poznat při otvírání oken ven, jestli skočí rychle (podtlak) nebo jdou blbě (přetlak). Hodně štěstí 🙂


   
vita_k reacted
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

Chlapi, kdo jste dělali rozvody z EPE-HRT, jak jste na 160 napasovali věci v průměru 150? A jaké klapky mimo nerez z AliExpressu ve 150mm se ještě daji dat? Ideálně přímo ve 160? Plastové nemají silikonové těsnění klapky, pokud dobre vidím. @Daver má koukám přímo něco z EPE. Díky


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@david já nemám jenom něco, já to mám komplet v HR-WTW 🙂 Tedy až na noční pokoje, ty jsou dopojeny sonoflexem z hlavního rozvodu. Ke spojování a redukování jsem používal obyč. pozinkované fitinky do spira a sepnul to plastovými sponami origo. Kolena 45° také v plechu a pak trošku kombení s nožem, dopěnit a pásku. Ono jak to nic neváží, je to pružné, tak se s tím dá dělat hrozně věcí. Klapky mám taky pozink, ale je to tragédie kvalitou i cenou. Až se zmůžu na tuning, tak plánuji hromadu řízených klapek, abych mohl intenzivněji větrat a tam jsem právě koukal na ty plastové, že bych zkusil.


   
ReplyQuote
(@dragot)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 18
 

Zdravím. Jelikož vím, že tu někdo měl rekuperaci od Wafe s klapkami a já mezi ně bohužel také patřil :D. Tak jsem se chtěl zeptat, jak jste s nimi válčili a jestli jste nějak doválčili nebo ne?

Abych shrnul moje 2 leté problémy veeeeeeeeelmi stručně. S jednotkou jsem měl neustálé problémy - odcházela serva. Už ani nevím, kolik jich celkem odešlo, ale odhadem tak 7. Tak že jednotka pak nefungovala jak měla. I mě to donutilo si na to nahodit monitoring, protože ne vždy to, že nějaké servo nefungovalo, bylo hned poznat. Buď se to projevovalo tak, že se nějaká klapka neotevřela, tak že v domě buď vznikal přetlak nebo podtlak a jeden z motorů šel na 100% otáček. V jiných případech se občas nějaké servo párkrát nedovřelo, ale po x překlopení klapky to už zase šlo, tak že to ne vždy člověk poznal. To pak většinou jednotka nedokázala dům vyvětrat. CO2 bylo pořád poměrně a vyšší otáčky jednotky celkově tím pádem také - ale ne na maximum.

Troufám si tvrdit, že lidé, kteří nemají vlastní monitoring a mají tuto jednotku, tak pokud u nich nedojde k tomu stavu, kdy to servo úplně zavře přívod tak, že nemá kudy proudit vzduch a motor jde do 100%, protože se snaží kompenzovat průtok podle čidla, tak o té závadě druhého typu ani nemusí vědět.

Wafe mám stále, ale ořezanou bez klapek, chybí čidla vlhkosti (již nemají bez klapek smysl), nemá displej a žádná tlačítka. Není to to, za co jsem platil, ale tahle se zdá, že alespoň větrá :D. Jen škoda, že jsem za tuto "prémiovou" rekuperaci dostal obyč, která nemá ani displej, ani tlačítka a nejde na ní vlastně nic nastavovat (bez modbus). Ale asi vzhledem k okolnostem, tak můžu být ještě rád..

Jak jste na tom ostatní? Také jste měly/máte tyto problémy? Firma je, pokud se něco nezměnilo, v úpadku.


   
ReplyQuote
(@v-skvaril)
New Member
Joined: 3 months ago
Posts: 1
 

Ahojte, Sapeli a Cag a možná i další výrobci dveří (hlavně na západě) nabízí ventilační zárubně s polykarbonátem v horní části zárubně. Jaké máte zkušenosti s tímto řešením stran akustiky? Řešení se zdá praktické, ale akustika je řešena pouze lomem a nikde nejsou k dispozici technické listy. Naopak u akustických padacích prahů, mřížek a průchozích stěnových ventilů jsou dobře popsané. Rekuperar mi rika, ze skvira pod dvermi 5-8 mm staci.

image

Díky za každou odpověď.


   
ReplyQuote
(@mischel)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 2
 

@v-skvaril Máme doma všechny zárubně od CAG krom jedněch tam jsou starší dveře bez větrané zárubně (stavební) a pocitově na poslech mezi nimi není rozdíl. Větší rozdíl v přenosu hluku udělali lehké "papírové" dveře vs těžké dřevotříska/MDF


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

@v-skvaril Taky jsem chtěl původně provětrávanou záruběň, ale nakonec jsme skončili u dveří Erkado a ti jí neuměli nabídnout. Nicméně nakonec to není potřeba, přes běžný padací práh to provětrává a i tlumí hluk a navíc jsme vybrali dvěře, které mají mezeru i nahoře. Řekl jsem si, že kdyby to nestačilo, vyrvu kus těsnění u pantů.

IMG 20240119 182912[1]
IMG 20240119 182950[1]

   
ReplyQuote
Josefx
(@josefx)
Active Member
Joined: 3 months ago
Posts: 11
 

@kofejn A ako sa to chová, keď pustíš rekuperaci nad 300m3/h? Stíha to ?


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

@josefx Kupodivu stíhá, rozhodně to nepřibouchne dveře, jako jsme to měli u dveří do koupelny v bytě.


   
ReplyQuote
Page 60 / 60
Share: