X
Forum

Forum

Návrh loxone systém...
 
Notifications
Clear all

Návrh loxone systému pro můj dům

8 Posts
5 Users
0 Likes
2,319 Views
(@roden23)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 3
Topic starter  

Zdravím všechny přátelé drobného hazardu!

Po několika týdenním (tedy spíše měsíčním) čtení všech možných příspěvků zde v diskuzích (a i jinde) nastal čas prodiskutovat řešení, ke kterému jsem prozatím dospěl - jelikož čas instalací v domě se neúprosně blíží.

Nejprve tedy popíšu, co vše bych chtěl ovládat/snímat přes Loxone.

  1. Venkovní žaluzie
  2. Rekuperační jednotka
  3. Plynový kotel
  4. Hlavice podlahového vytápění
  5. Teplota v místnostech
  6. Magnety (okna a dveře)
  7. PIR čidla (pohyb a intenzita světla)
  8. Tlačítka (světla, boost rekuperace, žaluzie, audio)
  9. Stmívatelné okruhy světel (pouze stmívání, ne barvy)
  10. Zvonek + IP kamera
  11. Detektor kouře
  12. Multiroom audio
  13. Počasí
  14. Ovládání (tablet na zdi, iOS na mobilu)

 

Původní konfigurace Loxone prvků od partnera je následující (vše loxone komponenty):

miniserver, zdroj 24V/4.2A (2x), dimmer extension, relay extension (2x), DI extension (2x), 1-wire extension, tree extension, PIR čidla pohyb+intenzita světla (2x), snímače teploty (13x), hlavice pro podlahové vytápění (11x), audio jsme neřešili

 

Jelikož cena, za kterou se toto vše dá pořídit se mi nezdá úplně přiměřená, rozhodl jsem se pro řešení levnější, kdy chci využit místo některých prvků Railduina.

Nová konfigurace tedy vypadá následovně:

  • Loxone miniserver
  • Railduino 2.0 (LAN)
  • Railduino 2.0 SSR (LAN)
  • Loxone tree
  • Loxone Dimmer nebo Loxone DMX + controllery
  • Loxone PIR čidla (pohyb + intenzita světla)
  • Snímače teploty/vlhkosti/intezity světla UNICA 1-wire modul
  • Zdroj(e) a UPS ?

 

Komponenty pro Loxone spolu se silovou částí budou v tomto rozvaděči od firmy KMRack (bohužel není více místa, proto hloubka jen 30cm). Vedle bude 19'' rack pro síťové prvky a audio.

 

Nyní se budu věnovat jednotlivým prvkům ze seznamu nahoře.

1. Venkovní žaluzie (8x)

  • ovládání přes výstupy relé z Railduina, je nutné/výhodné použít SSR relé?
  • v návrhu zapojení od Loxone partnera jsou použity pro každou žaluzii tři digitální vstupy (nahoru/dolů/nevím - snad nějaké čidlo dorazu žaluzie?). Máte to také takto zapojené Motor by měl být Somfy 4 WT
  • řešíte nějak automatické vytažení, pokud je venku silný vítr (např. údajem z weather pluginu)

2. Rekuperační jednotka

  • Brink Renovent Excelent 400 Plus
  • řízení analogovým výstupem 0-10V z miniserveru a tlačítky pro boost z koupelen a kuchyně
  • máte někdo zkušenosti konkrétně s touto jednotkou a řízením z Loxone?

3. Plynový kotel

  • zatím nemám vybráno
  • žádné extra složité řízení tam nechystám, pouze zapnout/vypnout skrze relé z miniserveru, zbytek ať si řídí kotel sám - rozumné nebo se dá regulovat skrze Loxone inteligentněji?

4. Hlavice podlahového vytápění (11x)

  • zde mám zatím jasno jen o tom, že nechci utratit 25k za Loxone tree hlavice 
  • tedy zatím je návrh ovládat elektro hlavice 230V přes Railduino relé (opět, SSR či ne?)
  • dalo by se využít digitálních výstupů Railduina (pro které nemám využití) pro ovládání 24v hlavice - pokud tedy existujou?
  • jaké hlavice používáte vy?

5. Teplota v místnostech (13x)

  • zde chci použít UNICA 1-wire moduly do tlačítek Schneider UNICA
  • zapojení na 1-wire Railduina (celkem 13 čidel, rozělím na dvě části pro každé Railduino)
  • pokud půjdou UTP6 vedle silových (nejdelší vzdálenost bude asi 15m), mám použít stíněné? 
  • jak pospojovat všechny 1-wire čidla - přes nějaký můstek, jak řešíte?

6. Magnety (okna a dveře) (10x)

  • Maco Tronic (dodává Windowstar)
  • předpokládám, že tyto se pouze zapojí na digitální vstup, nic víc?

7. PIR čidla (pohyb a intenzita světla) (2x)

  • zde jsem zatim moc nehledal alternativu, hodlám použít Loxone PIR čidla přes tree s detekcí intenzity světla - budou pouze 2 v chodbě
  • sloužit budou k zapínaní a vypínání světla při detekci pohybu, pokud intezita poklesne pod určitý level (v chodbě jsou světlovody)
  • dále v noci by měli svítit jen minimálně přes dimmer (či dmx)
  • máte nějaké alternativy k tomuto řešení?

8. Tlačítka (světla, boost rekuperace, žaluzie, audio) 

  • zde mám v plánu Schneider UNICA - jen nevím zda umí dvojkliky, podržení, abych to mohl detekovat v Loxone?
  • máte nějaké šikovné řešení pro audio účely od stejné řady UNICA (např. nějaké čtyřtlačítko - hlasitost, přepínaání skladeb, vypnutí/zapnutí audia)?

9. Stmívatelné okruhy světel (pouze stmívání, ne barvy) (4x)

  • zde trochu tápu, Loxone partner mi navrhl Dimmer extension (budu mít max. 4 stmívatelné okruhy)
  • zde na fóru jsem ale četl, že zvláště pro řízení LED světel se více hodí DMX a controller
  • další otázka - je lepší 24v LED světla či 230V - jsou obě varianty "řiditelné" přes DMX? Výhody, nevýhody?
  • lze na jeden kanál DMX napojit více světel (např. navigační světla, které mají cca 2-3W) a tyto všechny pak stmívat?
  • co preferujete vy?

10. Zvonek + IP kamera

  • co jsem se koukal na ty chytré intercomy, ceny jsou trochu mimo mé možnosti
  • potřebuji jen zvonek + obraz kdo zvoní, automatické otevírání dveří či pokec s daným člověkem nepotřebuji
  • jak řešíte, pokud máte stejné požadavky?

11. Detektor kouře (2x)

  • lze toto také integrovat do Loxone, je to napojený zvlášť na alarm?
  • jak se na to dívají HZS (asi budu mít kontrolu před "koaludací")

12. Multiroom audio

  • zde půjdu cestou Loxberry s LMS (poběží na Raspi s HifiBerry AMP2)
  • funguje automatické vypínání při nečinnosti? Tzn. že se Raspi probudí pokud dostane pokyn z LMS serveru?

13. Počasí

  • Loxberry s Weather pluginem
  • používáte ty data jen informačně nebo tím i něco řídíte
  • tady na foru jsem četl, že si necháváte hlásit počasí ráno v koupelně - zajímalo by mne jak to máte vyřešený? 🙂

14. Ovládání (tablet na zdi, iOS na mobilu)

  • máte někdo ten origo držák na zeď na iPad od Loxone?
  • jak se to instaluje na zeď?přes elektro krabici jako na zásuvky nebo to má nějaký svůj case? 

 

Co se týče použití Railduina - myslíte si , že to utáhne v pohodě - s tím souvisí otázka, jaký zdroj(e) byste zvolili pro tuto konfiguraci a jaký UPS (v tom se vůbec nevyznám).

Máte zkušenosti se stabilitou Railduina při podobném vytížení?

Bylo by lepší koupit obě Railduina s SSR?

Jdu správnou cestou, nebo byste tento setup úplně zavrhli?

 

No, je to trochu delší než jsem čekal 🙂

Spousta otázek, které jste již jistě probírali a já z nich také čerpal. Předem děkuji za každou reakci. A díky za toto forum, opravdu skvělý zdroj informací.

 

Martin

 

 

This topic was modified 5 years ago 6 times by roden23

   
Quote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

A budeš si to zapojovat sám? Rozumíš všemu co jsi napsal?

Nic ve zlém ale pokud si to nebudeš zapojovat sám, tak vůbec neřeš náhrady za loxone komponenty, protože ti to žádný "normální" loxone partner neudělá a pokud ano, tak absolutně bez záruky. To je asi potřeba si říct hned na začátek. 

Pokud jsi zdatný a budeš to dělat opravdu sám, tak bys měl znát odpovědi téměř na všechny Tvé otázky. V diskusi je na vše odpověď. 


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Jak pise @koldavideo, navic to neni jen o zapojeni, ale take hlavne o naprogramovani. Ver, ze po par dnech zjistis, ze chces by tohle nebo tamto delalo uplne neco jinak. Osobne jsem loxplan predelal komplet 2-3x a o dilcich zmenach v konkretnich mistnostech se vubec nebavim.

 Nicmene:

1)Zaluzie

Rika se, ze rele muze odejit, me se za 4 roky zatim na ovladani zaluzii nespeklo, ale jistota je kulomet a predelavam na SSR.

Proc 3 vstupy netusim, na J4 WT jsem nenasel nic dalsiho, dorazi ma nastavene z montaze. Vitr z weather pluginu je pikacovina, lokalni vitr je urcite uplne nekde jinde nez z meteostanice o par km jinde. Navic wunderground jiz API nedava.

2) koukni na vlakna

3) Planujes podlahovku, neres vubec nic.

4)na ty se take vyser, topny system Ti to max. rozhodi, zvlast pri prvni topne sezone po vystavbe.

5, 6) Zas si projdi vlakna, probiralo se tu x-krat

 7) s intezitou svetla toho myslim moc neni, takze origos

8) tlacitka nemaji problem s 4-klikem, na audio se mi osvedcila Xiaomi CUBE

9)Dimmer extensin opet na pikacu, radeji triak na 230V s DMX ext, pripadne jako alternativou pres UDP. Jak 24V tak i 230V ma sve pro a proti,zalezi kde co a jak. Na jeden DMX kanal samozrejem pripojit kolik svetel chces, jen to musi proudove vychazet.

10) pouzij vstup + IP kameru

11) v novostavbe je povinnost mit detektory koure. Integrovat lze.

12) V navodu je myslim receno vse. Ale samotne Raspi se "neuspi", squzeerplayer umi jen vypnout neaktivni zony po nejakem case. Pripadne odpojit napajeni zesilovacu.

13)plugin opet uz spise ne, navic je to relativne nic nerikaji, chce to vlastni PWS. Ridim zavlahu a markyzu. Hlaseni pocasi, opet se probiralo ve vlakne, ktere jsi cetl.

Ohledne rozvadece, jestli nemas dost mista, tak pritom co chces, budes mit velky problem tam vse dostat. Mam 2x 144 modulovy a i tak jsem musel v prizemi slaboproudou cast nakonec dat na RACKu...

PS: Vse co jsi zminil, chce mit opravdu nejake znalosti slaboproudu,arduino,linux,site tak i programovani v LOXplanu. Loxone je sice user-friendly, ale to neznamena, ze to jde levou zadni.

 


   
ReplyQuote
(@roden23)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 3
Topic starter  

Díky za reakce @koldavideo, @david-pr,

Samozřejmě nepředpokládám, že to mi sestaví Loxone partner. Bude to sestavovat známý, který se v ele vyzná.  Já mám za úkol zjistit jaké komponenty použít a pak to vše nastavit/doprogramovat (na což se možná dost naivně těším). Velký problém by to být snad neměl (linux celkem zvládám, programováním se živím, sítě taky jakž takž).

 

Máte pravdu, že spousta těch otázek je redundantních a odpovědi se nachází různě po diskuzích. Myslel jsem, že by bylo fajn ten základ sesumírovat tady (i pro další nově příchozí) - ale je to asi i dost relativní, každý používá trochu něco jiného.

 

Hlavní motivací spíš bylo to, abych se ujistil, že to takto navržené řešení má nějaký smysl a nejsou tam nějaké viditelné chyby (např. že Railduino se nehodí na hlavní řízení, ale jen jako nějaký podružný systém, či podobné věci).

 

@david-pr :

ad 1) ok, taky si myslím že je to nesmysl

ad 3,4) Když teda vyhodím jak řízení kotle a podlahovky, jakým způsobem bys teda topný systém ovládal? (to bych pak vlastně mohl zrušit teploměry z místností, jelikož ty tam jsou hlavně pro následné řízení topných okruhů)

ad 9) v podstatě bych potřeboval přes DMX ovládat 4 světelné okruhy - LED panely, ty budou umístěné v SDK podhledu - je tedy rouzmné dotáhnout 230V až k panelům a tam pak umístit DMX triak a stmívatelný zdroj? Nebo je lepší variantou 24V?

Díky

 

This post was modified 5 years ago 2 times by roden23

   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Plynovej kotel bych ridil jen jako TOP/NETOP a to v zavislosti na pozadovanych teplotach, ktomu ty teplomery v mistnostech. Co se tyce rizeni podlahovky, prvni sezonu budes jen resit prutoky na jednotlivych vetvych, nasledne jak si to sedne a budes mit doresene protoky, tj i "pozadovane" teploty v mistnostech,uz nato neni treba sahat. Podlahovka me velkou akumulaci, tedy jakakoliv zmena se projevi az v radu hodit. Takze pokud si rano reknes, ze chces mit o 2 stupne mene, uz jsi najednou zpet z prace a cekal by jsi stejnou dobu nez, zas ty 2 stupne za dotopis....Podlahovka by mela jet skoro "nepretrzite". Tim, ze by Ti to nejakej ventil zavrel, protoze uz mas pozadovanou teplotu, to zas bude mit utlum a pak zas bude delsi dobu nahrivat atd porad dokola. Spravne navrzena podlahovka a TZ jsou zaklad.

 

DMX, tak jak tak budes muset tahat stejne min 3x1.5 CYKY, takze jestli tam das nakonec 24V nebo 230v uz je jedno(u 24V musis resit utlum a proud,coz u 230V odpada). Taky jsem po roce predelaval par 24V na 230V. Osobne mam DMX uz v rozvadeci, nekdo je dava az k svetlu, oboji je mozne.Pokud je das az k svetlu, musis tahat zaroven jeste UTPcko, coz neni spatne i v pripade varianty v rozvadeci, nevis kdy se co muze hodit 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Dodam len drobnost - nepotrebujes tahat kable na boost od rekuperacky k tlacitkam, poriesis si to v loxone - zdvihnes napatie na kolko potrebujes. Ja dviham odtah pokial sa svieti na wc/kupelni dlhsie ako 10 minut. Kuchynu si dviham mobilom/tabletom.


   
ReplyQuote
(@petrik)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 12
 

Jen doplnim, ze pokud nemas moc mista jako ja, tak kmrack vyrobi na prani vyssi rack - treba 2200mm.

Taky si delam vsechno sam, ale programuju cely zivot. Pokud jsi to nedelal, radej vyuzij nekoho zkusenejsiho.

 

 


   
ReplyQuote
(@roden23)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 3
Topic starter  

@david-pr: To je zajimavej poit s tou podlahovkou. Ja to teda bral tak, ze kotel budu ridit TOP/NETOP na zaklade nastavenych teplot v mistnosti. Zaroven bych ale i na zaklade toho otevrel ventil jen tam kde je potreba - tudiz bych nemusel vytapet vse. Ale mas pravdu s tou akumulaci - jeste to proberu s topenarem. 

@dusanmsk - No ja prave neplanuju mit vsechny svetla pres Loxone (v koupelnach to nebude take, ani PIR). Navic v mem pripade je v jedne koupelne okno, tudiz pres den tam svitit nebudu a tim padem by tento pristup tam nefungoval.


   
ReplyQuote
Share: