X
Forum

Forum

SOLAX X3-HYBRID-10....
 
Notifications
Clear all

SOLAX X3-HYBRID-10.0-M G4

191 Posts
30 Users
13 Likes
25.9 K Views
(@tissot)
Eminent Member
Joined: 7 months ago
Posts: 34
 
20230921 161446
20230921 161425

 Uložiště 4x51,2kWh se Solax 15.0 G4 měniči


   
Koty007 reacted
ReplyQuote
(@tissot)
Eminent Member
Joined: 7 months ago
Posts: 34
 

Uvnitř jsou naše CMU s bal. proudem 500mA a naše BMS.

Bohužel není od Solaxu protokol CAN dostupný, tak se musí měnič řídit přes Modbus.

IMG 20231120 WA0003
1
This post was modified 4 months ago by Tissot

   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@tissot 200kWh+ uložiště? 😯 To je nějaká bytovka, nebo velká firma? Nebo má někdo opravdu hodně peněz a postavil si takovej ostrov? 🤑 

Pro takovou instalaci by to asi chtělo lepší řešení než mlátit do střídačů každých 5 vteřin po Modbusu 😉

Třeba tenhle projekt používá CAN bus komunikaci se Solax střídači:

https://github.com/dalathegreat/BYD-Battery-Emulator-For-Gen24/wiki#supported-inverters-list

Je to teda projekt primárně zaměřený na využití baterií z vyřazených EV, ale obecně se to vlastně nijak neliší od vašeho problému. Jde o připojení baterie s vlastní BMS nepodporovanou standardním střídačem k FVE. Ty baterky z EV se samozřejmě nabízejí jako velmi levné řešení velké kapacity, ale pokud si člověk postaví vlastní velké úložiště, tak řeší totožný problém.

Já bych teda tu baterku z EV asi do baráku z bezpečnostních důvodů nechtěl, ale pokud má někdo kůlnu nebo samostatně stojící garáž kousek od baráku, tak proč ne. Peněz to ušetří spoustu.

Pokud z věty "Uvnitř jsou naše CMU" můžu usuzovat, že máte kontrolu na FW, tak bych teda spíše šel cestou přidání podpory pro Solax CAN komunikaci, ale třeba pro vás z různých důvodů může být lepší přidat naopak komunikační protokol vaší BMS do toho projektu výše a využít ten "překladač"/emulátor běžící na ESP k připojení úložiště k Solax nebo i jiným měničům.

A co se týče Solax baterií a jejich malých balančních odporů, tak díky za info. Je dobré o takovém omezení vědět!

Nicméně pokud se nepletu, tak to pro většinu jejich uživatelů nepředstavuje reálný problém. Nejsem odborník na nabíjení baterií, takže mě opravte pokud plácám nesmysly, ale ty menší odpory jen znamenají, že balancování článků trvá déle a tedy BMS potřebuje více času, aby baterku vybalancovala. Dokud nemá nějaký článek vážný problém, tak primárním zdrojem rozbalancování baterie bývají velké proudy (ať už nabíjení nebo primárně vybíjení). A když si vezmu, že typický rodinný domek z té baterky většinou bere do 0,2C, tak tam moc velké rozbalancování běžným provozem nehrozí a navíc tam bývá spoustu hodin denně hluchý prostor, kdy má BMS čas balancovat (obzvlášť teď v zimě).


   
ReplyQuote
 tuca
(@tuca)
New Member
Joined: 2 months ago
Posts: 1
 

Prosim poradite jak probudit menit s IDe modu abz se zacal nabijet co nastavit do tech parametru ?

0x007D : choose the type of target set,
0x007E: set the value of power target,
0x0082: set the power target hold time.

Dik moc


   
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 197
 

@tuca, stačí využívat adresy od 0x007C dále.

Pak to může vypadat takto a reaguje to na spotové ceny.

Snímek obrazovky 2024 02 17 v 7.11.40

   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@tuca asi na to budeš muset přijít sám. Koty007 se dělit nechce a nikdo jiný z nás to asi zatím rozběhané nemá.

Přidával jsem sem odkaz na popis toho, jak s tím pracuje integrace do HA a co radí Solax podpora a zbytek už budeš muset domyslet sám.

Pokud tomu správně rozumím, tak si vybereš typ toho řízení (0x007C, 0x007D), nastavíš cílovou hodnotu (0x007E) a nastavíš jak dlouho má tu hodnotu udržovat (0x0082). Ta HA integrace navíc umí automatické opakování, což si v Loxone budeš muset dodělat sám.


   
vita_k reacted
ReplyQuote
(@koty007)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 197
 

@johny_mnemonic úplně to tak není, že se nechci dělit 😎


   
ReplyQuote
(@stanleyk)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 35
 

@tissot waw to je ako sen... mat na take tak mu postavim samostatnu akumlatorovnu.. s tymto vykonom by udrzal prevadzkovu teplotu sam...


   
ReplyQuote
(@kajuscv)
New Member
Joined: 4 years ago
Posts: 2
 

Posted by: @radimp

@rk22: já jsem Chint namontoval asi o 350kWh dříve, než jsem spustil FVE, proto jiné hodnoty, ale to řeší to nastavení absolutní v Energetickém monitoru, kdybych to píchnul rovnou na měřič ČEZ tak mi to v toku nebude sedět na FVE o těch cca 350kWh. Jinak Solax Cloud počítá výrobu co jde do spotřeby přes měnič, takže výstup ze střechy či z baterií, co nabíjí do baterí jako výrobu neudává (stejně tak počítá Energetický monitor), ale já chci počítat do výroby co šlo čistě ze střechy, takže si na to beru data o čisté výrobě z PV registr 148. Tak s tím i dobře počítá Monitor toku energie. V dlouhodobém horizontu tam budou skoro stejná čísla (až na ztráty nabíjením a vybíjením v bateriích).

Jak máš prosím tě ten Měřič pro úložiště? Máš tam připojené ty registry 29 (total discharged) a 33 (total charged) nebo bereš jen 22 registr na vstup Pf (což je nepřesné)? Já si fakt myslím, že tam mají chybu, viz předešlý post

Neporadil by mi někdo jak přidat do loxone registr 148

Díky.

 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

pridej si dalsí senzor a dej tam tu hodnotu 148 .. tam na tom neni uplne moc co vymejslet ne ?

ModbusAddress="148" zbytek zkopiruj co maj ostatní. nevim co to presne je, tak jediny co tak si nastav spravne jednotky

 

pouzivas todle ne ? https://library.loxone.com/detail/solax-x3-hybrid-(neoom-kjubee)-917/overview

This post was modified 1 month ago by Dáda

   
vita_k reacted
ReplyQuote
(@kajuscv)
New Member
Joined: 4 years ago
Posts: 2
 

@vary JJ toto používám, díky zkusím.


   
ReplyQuote
Page 13 / 13
Share: